Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν ο ένας με τον άλλον, και ούτε ποτέ τους δοκίμασα στην πράξη γιατί τα έδωσα σε συγγενείς, αλλά το γεγονός όμως ότι το έχουν κανει μία φορά λέει πολλά...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-------------------

Μόλις έγινε shipped η παραγγελία για redmi note 4 4/64 global version...

Για να δούμε τι αισθητήρα θα φοράει και αυτό; ;)

 

Οχι γιατι κανενας δεν γκρινιαξε επειδη αλλαξε απλα ενα part. Αυτο ειναι κατι που γενικα γινεται απο ολες τις εταιρειες. Το προβλημα ειναι οτι ειναι κατωτερος αυτος ο αισθητηρας.

 

Αλλωστε στο παραδειγμα που εβαλες αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι βαλαν απλα μια νεοτερη εκδοση του ιδιου αισθητηρα s5k3p3 . Οποτε αν μη τι αλλο μονο καλυτερος μπορει να ειναι (που δεν το νομιζω).

Link to comment
Share on other sites

Ok. Απο την εμπειρια που ειχα απο το mtk που ειχε sammy φοβομαι πως και γω ειχα sony που η διαφορα ηταν πολυ μεγαλυτερη απο απλο optimization. Τη γκαντεμια μου μεσα ειχα τον sony και το εδωσα :lol:

 

Τεσπα αναμενουμε και το συγκριτικο του pan82

 

Άσε τον θείο, πιάσε το τζοκερ :p

Εγώ αν δω αισθητή διαφορά στο συγκριτικό, θα πατηθεί το κουμπί sale σύντομα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άσε τον θείο, πιάσε το τζοκερ :p

Εγώ αν δω αισθητή διαφορά στο συγκριτικό, θα πατηθεί το κουμπί sale σύντομα! :rolleyes:

 

Και γω αν δω διαφορα παω σε αλλο αφου επιμενω οτι τα πηγαινε πολυ καλα οποτε ο sony θα ταν. Οποιος κανει τσιφουτιες αυτα παθαινει. Καλα να παθω. Θα το χα ρουταρει τωρα και θα μουν αρχοντας. Το χασαμε τον imx πατριωτη. :lol:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα, έλα μωρέ αφού είναι καλύτερο από το Note 3 στις χαμηλού φωτισμού, δεν υπάρχει λόγος να τα σκάσω για το HTC 10. Ξεκινάμε ομαδικό αυτομαστιγωμα! :o
Link to comment
Share on other sites

Καλα απο το Note 3 ειναι σιγουρα καλυτερο. Το Note 4 mtk τα πηγαινε πολυ καλυτερα απο το 3 σε χαμηλο φωτισμο. Στο συγκριτικο που χω βαλει, εχει και του 3 φωτο. Τσεκαρε την σε οθονη υπολογιστη. ;) Redmi Note 3 vs Note 4 vs Note 4x (low light)

 

Το HTC 10 εχει και τα διπλα λεφτα ομως και ειναι και 5.2 ιντσες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

-------------------

Μόλις έγινε shipped η παραγγελία για redmi note 4 4/64 global version...

Για να δούμε τι αισθητήρα θα φοράει και αυτό; ;)

 

Υπάρχει global 4/64 ; Δώσε λινκ παρακαλούμε!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ η Huawei παίζει με τις NAND και την RAM α μπε μπα μπλομ σε τηλέφωνο των 700€. eMMC 5.1, UFS 2.0, UFS 2.1, DDR3, DDR4, όλα ίδια είναι... :lol:

 

Ασχολείστε εσείς τώρα με Sony ή Samsung αισθητήρα σε τηλέφωνο των 150-200€. :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και στο RN3pro ειχε βαλει αλλη οθονη και δαχτυλικο αργοτερα. Αλλα η οθονη αν δεν κανω λαθος ηταν πιο φωτεινη και το δαχτυλικο εφαμιλλο. Αισθητηρα στη καμερα ειχε αλλαξει και η samsung στο s7 αλλα καποιοι λενε οτι ειναι εφαμιλλη και αλλοι οτι ειναι και καλυτερη.

 

Σιγουρα τα παραδειγματα ειναι πολλα. Αλλα αλλαζεις κατι βαζοντας κατι αλλο τουλαχιστον ισαξιο. Το οτι δεν το χει γραψει στα χαρτια δεν σημαινει οτι δεν ειναι φαουλ δεδομενου οτι τοσο τα reviews οσο και οι προτασεις απο απλους χρηστες γινονται βασει αυτων που εχουν στα χερια τους. Και δεν μιλαμε για διαφορες μεταξυ region που εκει ναι εχουν ολες οι εταιρειες διαφορες.

 

Ισως βεβαια να χει γινει καλο optimization στον sammy αισθητηρα και τελικα να μην διαφερουν ιδιαιτερα. Αν οντως εγινε κατι τετοιο τοτε δεν ειναι θεμα. Ιδωμεν!

 

Η htc έβγαζε το 10αρι με διαφορετικές οθόνες με της sharp να είναι καλύτερες. Αντίστοιχα η apple έβγαζε, αν θυμάμαι καλά το 6s, με τσιπ από samsung & tsmc που είχαν διάφορα στα nm. Για τα s6 θυμάμαι ότι ήταν καλύτερα όσα είχαν τον sony. Στα s7 δεν ξέρω αν έκλεισε η ψαλίδα. Και το αποκορύφωμα είναι η huawei.

 

 

Και αυτά σε συσκευές με τριπλάσια τιμή από το rn4.

 

Κοινώς αν τα κάνουν σε αυτά, δεν βλέπω προκοπή στην περίπτωση της xiaomi που αναλογα τα κέφια βγάζει και από νέα έκδοση, πόσο μάλλον να βάλει άλλο hw...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει global 4/64 ; Δώσε λινκ παρακαλούμε!!!! :)

Αν θυμάμαι είχε δοθεί link σε προηγούμενο ποστ από goldway. Περίπου +18€ σε σχέση με την απλή.

Goldway: https://www.aliexpress.com/item/Global-Version-Original-Xiaomi-Redmi-Note-4-Qualcomm-4GB-RAM-64GB-ROM-Mobile-Phone-Snapdragon-625/32805032186.html?spm=2114.01010208.3.30.1sJ3Ro

Xiaomi Online store: https://www.aliexpress.com/store/product/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-Mobile-Phone-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-Core/2178148_32802373992.html?spm=2114.12010612.0.0.ZfPndu

Edited by verikets
Link to comment
Share on other sites

Η htc έβγαζε το 10αρι με διαφορετικές οθόνες με της sharp να είναι καλύτερες. Αντίστοιχα η apple έβγαζε, αν θυμάμαι καλά το 6s, με τσιπ από samsung & tsmc που είχαν διάφορα στα nm. Για τα s6 θυμάμαι ότι ήταν καλύτερα όσα είχαν τον sony. Στα s7 δεν ξέρω αν έκλεισε η ψαλίδα. Και το αποκορύφωμα είναι η huawei.

 

 

Και αυτά σε συσκευές με τριπλάσια τιμή από το rn4.

 

Κοινώς αν τα κάνουν σε αυτά, δεν βλέπω προκοπή στην περίπτωση της xiaomi που αναλογα τα κέφια βγάζει και από νέα έκδοση, πόσο μάλλον να βάλει άλλο hw...

 

Για τη huawei θα συμφωνησω. Ειναι εξισου χοντρο. Οσον αφορα τις αλλες εταιριες δεν γνωριζω ποσο συντομα εγινε ή κατα ποσο χειροτερες ηταν οι επομενες παρτιδες αλλα αν δεις δειγματα του mi4c (που ειναι xiaomi οποτε ιδιο λογισμικο θα ειχαν) θα καταλαβεις ποσο "χοντρο" ειναι αυτο που εγινε με τον imx258. Για τους fans της xiaomi που γνωριζουν το mi4c ηταν μεγαλη διαφημιση η χρηση αυτου του αισθητηρα.

 

Οπως και να χει εδω βγηκαν ισα ισα για τα reviews (επισημα ή χρηστων) και μολις 1 μηνα μετα βγηκαν με αρκετα κατωτερο αισθητηρα. Και μαλιστα με τον αισθητηρα που ειχαν στο note 4 mtk!!! Οταν υπηρχε κοσμος που προτιμησε το snap εναντι του mtk λογω καμερας!!! Δηλαδη ουτε τα προσχηματα δεν κρατηθηκαν με ασχετο αισθητηρα...

 

Δεν ξερω αλλα μου φαινεται πολυ χοντρο. Αν ειχε γινει μετα απο καποιους μηνες και με ασχετο αισθητηρα αντε να πω οτι ξεστοκαραν και βαλαν αλλο. Αλλα αυτο εγινε μολις σε ενα μηνα και μαλιστα με τον sammy που ηδη ειχαν στο note 4 mtk. Απο που και ως που; Γιατι δεν το βγαλαν απευθειας με αυτον;

 

Κραταω βεβαια μια πισινη μεχρι να δουμε το συγκριτικο του φιλου...

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είχαν διαφορετικούς αισθητήρες για διαφορετικές περιοχές και ανάλογα από που εισήγαγε ο κάθε χονδρεμπορας να έγινε το μπέρδεμα δεν αγοράζουν όλοι από μαμά xiaomi .

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

αγόρασα χθες το κινητό από τον Κωτσόβολο γιατί χρειαζόμουν την 800άρα (κάτοικος Κρήτης σε wind) και ήδη η διαφορά είναι χαώδης στο 4g. Εκεί που πριν είχα απλό g , τώρα έχω 4g και πραγματικά πετάει.

Μία ερώτηση έχω και συγνώμη εάν έχει ήδη απαντηθεί. Στην sim2 (εκεί που μπαίνει η nano sim), μπορώ να βάλω την sim που θα έχω κυρίως για internet ή πρέπει αυτή να μπει οπωσδήποτε στη sim 1?

Ρωτάω γιατί ή δεύτερη sim που έχω (και είναι κυρίως για ομιλία) είναι εταιρική γραμμή και είναι ολόκληρη διαδικασία να μου δώσουν καινούργια nano, ενώ της wind είναι πολύ απλό να πάρω μία nano.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

αγόρασα χθες το κινητό από τον Κωτσόβολο γιατί χρειαζόμουν την 800άρα (κάτοικος Κρήτης σε wind) και ήδη η διαφορά είναι χαώδης στο 4g. Εκεί που πριν είχα απλό g , τώρα έχω 4g και πραγματικά πετάει.

Μία ερώτηση έχω και συγνώμη εάν έχει ήδη απαντηθεί. Στην sim2 (εκεί που μπαίνει η nano sim), μπορώ να βάλω την sim που θα έχω κυρίως για internet ή πρέπει αυτή να μπει οπωσδήποτε στη sim 1?

Ρωτάω γιατί ή δεύτερη sim που έχω (και είναι κυρίως για ομιλία) είναι εταιρική γραμμή και είναι ολόκληρη διαδικασία να μου δώσουν καινούργια nano, ενώ της wind είναι πολύ απλό να πάρω μία nano.

 

Όχι δεν έχει σημασία που θα τοποθετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, πρεπει να κανω καποιοα ρυθμιση στα μηνυματα για να στελνω μηνυματα με 160 χαρακτηρες? Νομιζω οτι για περιπου 60 χαρακτηρες εστειλε 3 μηνυματα??

ΤΙ παιζει εδω?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

αγόρασα χθες το κινητό από τον Κωτσόβολο γιατί χρειαζόμουν την 800άρα (κάτοικος Κρήτης σε wind) και ήδη η διαφορά είναι χαώδης στο 4g. Εκεί που πριν είχα απλό g , τώρα έχω 4g και πραγματικά πετάει.

Μία ερώτηση έχω και συγνώμη εάν έχει ήδη απαντηθεί. Στην sim2 (εκεί που μπαίνει η nano sim), μπορώ να βάλω την sim που θα έχω κυρίως για internet ή πρέπει αυτή να μπει οπωσδήποτε στη sim 1?

Ρωτάω γιατί ή δεύτερη sim που έχω (και είναι κυρίως για ομιλία) είναι εταιρική γραμμή και είναι ολόκληρη διαδικασία να μου δώσουν καινούργια nano, ενώ της wind είναι πολύ απλό να πάρω μία nano.

 

Σε καποια κινητα η δευτερη sim δεν εχει 4g. Δεν θυμαμαι τι ισχυει στο Note 4x παντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να καταλαβω, πρεπει να κανω καποιοα ρυθμιση στα μηνυματα για να στελνω μηνυματα με 160 χαρακτηρες? Νομιζω οτι για περιπου 60 χαρακτηρες εστειλε 3 μηνυματα??

ΤΙ παιζει εδω?

 

Ειτε ρουταρεις και βαζεις το λυση της ελληνικης κοινοτητας ειτε χρησιμποιεις αλλο app (πχ google message) και εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια κινητα η δευτερη sim δεν εχει 4g. Δεν θυμαμαι τι ισχυει στο Note 4x παντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ειτε ρουταρεις και βαζεις το λυση της ελληνικης κοινοτητας ειτε χρησιμποιεις αλλο app (πχ google message) και εισαι αρχοντας.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τηλέφωνο? Γιατί παρατήρησα ότι όταν μιλάω στο τηλέφωνο κάποιες φορές δεν με ακούνε πολύ καλά. Σκέφτομαι μήπως φταίει η εφαρμογή phone.

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει σημασία που θα τοποθετηθεί.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Πήρα τη nano sim και λειτουργει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ρουταρεις και βαζεις το λυση της ελληνικης κοινοτητας ειτε χρησιμποιεις αλλο app (πχ google message) και εισαι αρχοντας.

 

Σωραιοοοςςςς...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τηλέφωνο? Γιατί παρατήρησα ότι όταν μιλάω στο τηλέφωνο κάποιες φορές δεν με ακούνε πολύ καλά. Σκέφτομαι μήπως φταίει η εφαρμογή phone.

 

Μηπως η θηκη σου ακουμπαει το πανω μικροφωνο και εχει θεματα το noise cancelation?

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Πήρα τη nano sim και λειτουργει μια χαρά

 

Δες αν εχεις 4g ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δύο κάρτες SIM, από το http://www.xiaomi-greece.gr/redminote4x/specs/ :

 

Όταν δύο κάρτες SIM χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, η πρώτη SIM υποστηρίζει 4G / 3G / 2G κλήσεις και data ενώ η δεύτερη SIM υποστηρίζει 3G κλήσεις μόνο.

 

Άρα αν έχεις την data sim στη 2η θέση και μιλήσεις, θα διακοπεί η σύνδεση data.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα τηλέφωνα γίνεται αυτό. Εκτός αν είναι dual active, όπως το Zenfone 2 για παράδειγμα.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δύο κάρτες SIM, από το http://www.xiaomi-greece.gr/redminote4x/specs/ :

 

Όταν δύο κάρτες SIM χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, η πρώτη SIM υποστηρίζει 4G / 3G / 2G κλήσεις και data ενώ η δεύτερη SIM υποστηρίζει 3G κλήσεις μόνο.

 

Άρα αν έχεις την data sim στη 2η θέση και μιλήσεις, θα διακοπεί η σύνδεση data.

 

ναι, αυτο γινεται. Ομως το παληκαρι ρωτησε αλλο πραγμα, που ΔΕΝ εχει σημασια σε ποια θεση να βαλει την sim για να εχει 4G.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...