Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Ελλάδα 4x και Note 4 global είναι ένα και το αυτό.

 

Εμένα δεν χάνει κλήσεις. Έχω 2 SIM, η μία μόνο για data.

 

Καλημερα...Πως μπορειτε να ειστε σιγουροι οτι ειναι το ιδιο κινητο αφου στην ελλαδα το note 4 δεν εχει κυκλοφορησει στους επισημους διανομεις....κυκλοφορησε μονο σε σκρουτζομαγαζα τα οποια προφανως και δεν εχουν την συγκεκριμενη μπαντα...ακομα και στο σκρουτζ οταν πατας για note 4 σου γραφει οτι αναμενεται να κυκλοφορησει...και συγκεκριμενα το εχουν σε εκδοσεις 4-64g kai 2-32g....αρα πολυ πιθανω το note 4x που κυκλοφορει να ειναι αλλης κατασκευης κινητο με τα ιδια specs....

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα 4x και Note 4 global είναι ένα και το αυτό.

 

Εμένα δεν χάνει κλήσεις. Έχω 2 SIM, η μία μόνο για data.

Αν πάρω θήκη από το eBay για note 4 θα κάνει σαυτο που πήρα από το public? Ειχε ταμπελακι από infoquest απεξω από το κουτί. Επίσης tempered glass έχω βρει κ για note 4 και για note 4x. Τι λετε να πάρω?

Έλεος ρε xiaomi μας έχεις μπερδέψει τα μυαλά!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Πως μπορειτε να ειστε σιγουροι οτι ειναι το ιδιο κινητο αφου στην ελλαδα το note 4 δεν εχει κυκλοφορησει στους επισημους διανομεις....κυκλοφορησε μονο σε σκρουτζομαγαζα τα οποια προφανως και δεν εχουν την συγκεκριμενη μπαντα...ακομα και στο σκρουτζ οταν πατας για note 4 σου γραφει οτι αναμενεται να κυκλοφορησει...και συγκεκριμενα το εχουν σε εκδοσεις 4-64g kai 2-32g....αρα πολυ πιθανω το note 4x που κυκλοφορει να ειναι αλλης κατασκευης κινητο με τα ιδια specs....

 

Είναι μπερδεμένο το πράγμα αλλά πλέον έχει ξεκαθαρίσει, υπάρχουν τα

-redmi note 4 και επίσημα από infoquest και απο Κίνα που είναι όμοια συσκευή δεν έχει την 800αρα μπάντα 4G και ειναι με mediatek

-redmi note 4X με snapdragon δεν έχει την 800αρα και δεν έχει έρθει επίσημα Ελλάδα είναι για Κινέζικη αγορά

-redmi note 4 Global edition με snapdragon όμοιο με το από πάνω απλά για Ευρωπαϊκή αγορά με την 800αρα μπάντα που για ένα παράλογο λόγο η infoquest και μόνο το ονομάζει 4Χ (μόνο στην Ελλάδα δηλαδή) το κουτί είτε από δω είτε από Κίνα επίσημα γράφει 4 Global

oπότε από Ελλάδα αν το πάρεις μόνο αν είναι μέσω infoquest θα είναι το global και το γράφει και πάνω στο κουτί

πχ https://www.skroutz.gr/s/11069307/Xiaomi-Redmi-Note-4X-32GB.html τα τελευταία είναι της infoquest ουσιαστικά τη πατατιά την έχει κάνει η infoquest και μπέρδεψε του πάντες βάζοντας ενα Χ στο μοντέλο οπότε το σκρουτζ τα έκανε αχταρμα

 

Αν πάρω θήκη από το eBay για note 4 θα κάνει σαυτο που πήρα από το public? Ειχε ταμπελακι από infoquest απεξω από το κουτί. Επίσης tempered glass έχω βρει κ για note 4 και για note 4x. Τι λετε να πάρω?

Έλεος ρε xiaomi μας έχεις μπερδέψει τα μυαλά!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Αν πήρες αυτό με mediatek ναι αν πήρες τη global με snapdragon που μιλάμε εδώ όχι θα πρέπει να ψάξεις θήκες για το 4Χ

 

 

ΥΓ: ξαφνικά σήμερα εξαφανίστηκε η σελίδα της συσκευής (global version) τόσο από το to2c όσο και από το minideal που μέχρι χθες υπήρχαν κανονικά και στα δύο σαιτ βγαίνει μήνυμα ότι κάναμε λάθος η σελίδα δεν υπάρχει πολύ παράξενο γιατί και stock να μην είχαν γιατί να εξαφανιστεί τελείως το προϊόν :wacko:

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Είναι μπερδεμένο το πράγμα αλλά πλέον έχει ξεκαθαρίσει, υπάρχουν τα

-redmi note 4 και επίσημα από infoquest και απο Κίνα που είναι όμοια συσκευή δεν έχει την 800αρα μπάντα 4G και ειναι με mediatek

-redmi note 4X με snapdragon δεν έχει την 800αρα και δεν έχει έρθει επίσημα Ελλάδα είναι για Κινέζικη αγορά

-redmi note 4 Global edition με snapdragon όμοιο με το από πάνω απλά για Ευρωπαϊκή αγορά με την 800αρα μπάντα που για ένα παράλογο λόγο η infoquest και μόνο το ονομάζει 4Χ (μόνο στην Ελλάδα δηλαδή) το κουτί είτε από δω είτε από Κίνα επίσημα γράφει 4 Global

oπότε από Ελλάδα αν το πάρεις μόνο αν είναι μέσω infoquest θα είναι το global και το γράφει και πάνω στο κουτί

πχ https://www.skroutz.gr/s/11069307/Xiaomi-Redmi-Note-4X-32GB.html τα τελευταία είναι της infoquest ουσιαστικά τη πατατιά την έχει κάνει η infoquest και μπέρδεψε του πάντες βάζοντας ενα Χ στο μοντέλο οπότε το σκρουτζ τα έκανε αχταρμα

 

 

 

Αν πήρες αυτό με mediatek ναι αν πήρες τη global με snapdragon που μιλάμε εδώ όχι θα πρέπει να ψάξεις θήκες για το 4Χ

 

 

ΥΓ: ξαφνικά σήμερα εξαφανίστηκε η σελίδα της συσκευής (global version) τόσο από το to2c όσο και από το minideal που μέχρι χθες υπήρχαν κανονικά και στα δύο σαιτ βγαίνει μήνυμα ότι κάναμε λάθος η σελίδα δεν υπάρχει πολύ παράξενο γιατί και stock να μην είχαν γιατί να εξαφανιστεί τελείως το προϊόν :wacko:

Και αυτό γιατί φίλε μου? Έχει διαφορά στο μέγεθος ή στις τρύπες ακουστικών κλπ στο πάνω μέρος?

 

Γιατί έτσι όπως τα λες, καταλαβαίνω ότι ουσιαστικά είναι το note 4 με 800 μπάντα, δηλ. το global note 4 κ όχι το 4χ.

Άρα διαφέρει εξωτερικά το note 4 με το note 4 global edition?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό γιατί φίλε μου? Έχει διαφορά στο μέγεθος ή στις τρύπες ακουστικών κλπ στο πάνω μέρος?

 

Γιατί έτσι όπως τα λες, καταλαβαίνω ότι ουσιαστικά είναι το note 4 με 800 μπάντα, δηλ. το global note 4 κ όχι το 4χ.

Άρα διαφέρει εξωτερικά το note 4 με το note 4 global edition?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Διαφέρουν στη θέση που έχουν τις τρύπες. Εσύ ψάχνεις από ebay για 4Χ.

 

Πάντως τέτοιο μπέρδεμα με την ονοματοδοσία με ευθύνη XIAOMI, INFOQUEST δεν πρέπει να έχει υπάρξει από καταβολής κινητής τηλεφωνίας! :lol:

Edited by scion
Link to comment
Share on other sites

Διαφέρουν στη θέση που έχουν τις τρύπες. Εσύ ψάχνεις από ebay για 4Χ.

 

Πάντως τέτοιο μπέρδεμα με την ονοματοδοσία δεν πρέπει να έχει υπάρξει από καταβολής κινητής τηλεφωνίας! :lol:

Ευχαριστώ πολύ που μας το ξεκαθαρισες . Τα ίδια τραβήξαμε κ με το note 3 pro με το international edition!!! :eek: :eek: :eek:

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μου έρχονται και τα 2 γκρι από την ευρωπαϊκή αποθήκη της Honorbuy!!! Βρίσκονται ήδη στην Αθήνα με την DHL και αύριο έρχονται Σύρο με τη Speedex!

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί..Αν πάρω το μοντέλο χωρίς την 800αρα μπαντα, στην πράξη, και με δεδομένο ότι είμαι στο δίκτυο της Vodafone, θα έχω πρόβλημα? Δεν θα πιάνει 4G γενικά ή δεν θα πιάνει σε συγκεκριμένες περιοχές ας πουμε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :D
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί..Αν πάρω το μοντέλο χωρίς την 800αρα μπαντα, στην πράξη, και με δεδομένο ότι είμαι στο δίκτυο της Vodafone, θα έχω πρόβλημα? Δεν θα πιάνει 4G γενικά ή δεν θα πιάνει σε συγκεκριμένες περιοχές ας πουμε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :D

 

Δεν θα πιάνει σε συγκεκριμένες περιοχές και ίσως εντός κτιρίων.

Επίσης, επειδή το VoLTE έχει ως βάση τη band20, μάλλον δεν θα μπορέσεις ποτε να χρησιμοποιήσεις αυτή την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πιάνει σε συγκεκριμενες

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Στις οποίες όμως φαντάζομαι θα πιάνει 3G τουλάχιστον που είναι σε άλλη μπάντα..σωστά?

 

Δεν θα πιάνει σε συγκεκριμένες περιοχές και ίσως εντός κτιρίων.

Επίσης, επειδή το VoLTE έχει ως βάση τη band20, μάλλον δεν θα μπορέσεις ποτε να χρησιμοποιήσεις αυτή την υπηρεσία.

 

Ούτε που ξέρω τι είναι αυτό(το VoLTE) :p:p:p:lol::lol:

Edited by dkampi
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί..Αν πάρω το μοντέλο χωρίς την 800αρα μπαντα, στην πράξη, και με δεδομένο ότι είμαι στο δίκτυο της Vodafone, θα έχω πρόβλημα? Δεν θα πιάνει 4G γενικά ή δεν θα πιάνει σε συγκεκριμένες περιοχές ας πουμε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :D

 

απλά δεν θα έχεις την b20 που χρησιμοποιείται ευρέως πια απ όλες τις εταιρίες για 4g,στη περιοχή μου για π.χ μόνο στα 800mhz παίζει η vodafone

 

LG V10

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Στις οποίες όμως φαντάζομαι θα πιάνει 3G τουλάχιστον που είναι σε άλλη μπάντα..σωστά?

 

 

 

Ούτε που ξέρω τι είναι αυτό(το VoLTE) :p:p:p:lol::lol:

 

Κρίμα είναι για λίγα ευρώ να μην έχεις 4G ενώ ο διπλανός σου θα έχει. Εγώ προσωπικά αποφεύγω συσκευές χωρίς band20. Μειονεκτούν σε συνδεσιμότητα χωρίς κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάτε ότι η b20 έχει μεγάλη εμβέλεια και πιάνει εκεί που δεν πιάνουν οι άλλες μπαντες,δηλ...να έχει 4g η εταιρία σου και συ να μη έχεις....

 

LG V10

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα είναι για λίγα ευρώ να μην έχεις 4G ενώ ο διπλανός σου θα έχει. Εγώ προσωπικά αποφεύγω συσκευές χωρίς band20. Μειονεκτούν σε συνδεσιμότητα χωρίς κανένα λόγο.

 

Αλλωστε πλεον εχουν ολες οι εταιριες 800αρα μπαντα. Δεν ειναι οπως παλια που λεγαμε αν δεν εισαι επαρχια και wind δεν σε νοιαζει. Ακομα και την μπαταρια μπορει να επηρεαζει αφου με μια μπαντα λιγοτερο σε πιο δυσκολες περιοχες θα "δουλευει" περισσοτερο για να πιανει 4g.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει παιδια, πολυ γρήγορο το 4g δε λεω, ομως και με το 3g κανουμε τη δουλεια μας

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νταξει παιδια, πολυ γρήγορο το 4g δε λεω, ομως και με το 3g κανουμε τη δουλεια μας

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Υποψιν, θα υπαρχουν περιοχες που θα φτανει το 4g με 800αρα αλλα δεν θα φτανει το 3g+ λογω ικανοτητας της 800αρας να φτανει μακρυα ;) Σε τετοιες περιοχες θα εισαι ειτε με 800αρα 4g ειτε θα καταληγεις να εισαι με edge ή 2g.

 

Απο εκει και περα ο καθενας επιλεγει. Απλα να γνωριζει ο κοσμος τι σημαινει ελλειψη 800αρας ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μενω θεσσαλονικη και οπου και να πηγαινω δεν εχω θεμα με την ελλειψη της 800

 

 

Ειτε με wind ειτε με κοσμοτε.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα χρόνια και για τις 3 εταιρείες τα 800mhz για το 4G θα είναι κανόνας καθώς προσφέρει μεγαλύτερη εμβέλεια με χαμηλότερο κόστος.

 

Στάλθηκε από το HT6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μενω θεσσαλονικη και οπου και να πηγαινω δεν εχω θεμα με την ελλειψη της 800

 

 

Ειτε με wind ειτε με κοσμοτε.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Ναι μόνο που δεν μας ενδιαφέρει μόνο το που ζούμε τις περισσότερες ημέρες​. Κάποιοι​ θέλουμε γρήγορο ιντερνετ το σ/κ εκτός πόλης στο εξοχικό μας ή στη δουλειά μας στην επαρχία ή στις διακοπές μας στο βουνό και στο νησί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που δεν μας ενδιαφέρει μόνο το που ζούμε τις περισσότερες ημέρες​. Κάποιοι​ θέλουμε γρήγορο ιντερνετ το σ/κ εκτός πόλης στο εξοχικό μας ή στη δουλειά μας στην επαρχία ή στις διακοπές μας στο βουνό και στο νησί.

 

Eτσι ακριβώς.....δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να αγοράσει κάποιος ΄΄κουτσή'΄ συσκευή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, όλο και περισσότερο έχουμε και Wifi και στο "χωριό" μας και σε πολλούς τρίτους χώρους (ξενοδοχεία, καφετέριες κτλ) που πριν δεν είχαμε, οπότε δύσκολα θα βρεθεί κανείς σε χώρο χωρίς καμία "πηγή" ίντερνετ, παρά μόνο κατά τη διάρκεια της ίδιας της μετακίνησης...

 

...αλλά και τότε, δεν είναι ότι θα λείπουν τελείως τα δεδομένα...υπάρχει και το 3G και αναλόγως τη περίσταση μπορεί πρακτικά να είναι πιο γρήγορο και πιο σταθερό από το 4G...

 

ανεξαρτητοποιείσαι, σαφώς, με τα δεδομενα στη συσκευή, παρόλαυτά οι περισσότεροι προσπαθούμε κι αυτά να τα αποφύγουμε στις περισσότερες περιπτώσεις, ως επιπλέον έξοδο.

 

Σαφώς λοιπόν καλό είναι να έχουμε συσκευές που μας εξασφαλίζουν τη μέγιστη συμβατότητα και κάλυψη, αλλά δεν είναι πως έχουμε και τελείως "κουτσή" συσκευή χωρίς 4G...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, όλο και περισσότερο έχουμε και Wifi και στο "χωριό" μας και σε πολλούς τρίτους χώρους (ξενοδοχεία, καφετέριες κτλ) που πριν δεν είχαμε, οπότε δύσκολα θα βρεθεί κανείς σε χώρο χωρίς καμία "πηγή" ίντερνετ, παρά μόνο κατά τη διάρκεια της ίδιας της μετακίνησης...

 

...αλλά και τότε, δεν είναι ότι θα λείπουν τελείως τα δεδομένα...υπάρχει και το 3G και αναλόγως τη περίσταση μπορεί πρακτικά να είναι πιο γρήγορο και πιο σταθερό από το 4G...

 

ανεξαρτητοποιείσαι, σαφώς, με τα δεδομενα στη συσκευή, παρόλαυτά οι περισσότεροι προσπαθούμε κι αυτά να τα αποφύγουμε στις περισσότερες περιπτώσεις, ως επιπλέον έξοδο.

 

Σαφώς λοιπόν καλό είναι να έχουμε συσκευές που μας εξασφαλίζουν τη μέγιστη συμβατότητα και κάλυψη, αλλά δεν είναι πως έχουμε και τελείως "κουτσή" συσκευή χωρίς 4G...

 

Θεωρητικά έτσι όπως τα λες είναι, αλλά στην πράξη η συντριπτική πλειοψηφία των κοινόχρηστων wifi είναι για κλάματα, οπότε καλύτερα η συσκευή σου να είναι πλήρως συμβατή για το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν υπάρχει άλλο στο to2

Το geekbaying το έχει;

άρα πάμε για αγορά από αλιεξπρες;

Ρε να πάρει φοβάμαι μην το παραγγείλω και μετά από κάνα 2-3 εβδομάδες βγάλουν με 800αρα μπάντα και 64ρομ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...