Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γιατι να μην βαλεις μια aosp απο αυτες που κυκλοφορουν επισημα για το κινητο μας και δεν εχουν και bugs?

Και του Α1 aosp ειναι.Αλλα με bugs!

 

Πραγματικά, εφόσον μιλάμε για near stock android, ποιο το ενδιαφέρον να δοκιμάσεις τη rom?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια.

3 μερες το εχω και εγω το 4 με τον snapdragon 4/64 και παρατηρησα τημ χαμηλη ευαισθησια στο μικροφωνο ειδικα όταν απομακρινομαστε εστω και λιγο από αυτό.

σε σχετικα αρθρα που διαβασα μαλλον φταιει το noise cancelation που πιθανον είναι αρκετα αυξημενο

εχετε παρατηρήσει και εσεις κατι αντοιστοιχο?

υπαρχει καποια λυση?

 

στο hardware test δεν διχνει ότι υπαρχει βλαβη του μικροφωνου, παραταυτα για να περασεις το τεστ πρεπει να μιλησεις ακριβως διπλα στο μικροφωνο

 

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες

 

έχουμε εικόνα από κόστος αντικατάστασης του γυαλιού (touch screen) της οθόνης??

όχι οθόνη, μόνο το γυαλί (ή πάει σετακι? οθονη κ digitizer).

κατά προτίμηση σε μαγαζί γιατί είδα 1-2 βιντεάκια κ λέω να μη μπω σε τέτοιες περιπέτειες μονος μ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από bootloop σε εγκατάσταση xposed σε global dev, την ξήλωσα, μιας και έψαχνα αφορμή :p Τώρα είμαι με aosp extended. Από το πρώτο scroll καταλαβαίνεις διαφορά στο smoothness. Πραγματικά πετάει!! Όλα ΟΚ μέχρι στιγμής, με εξαίρεση το dark video που έχω με την google camera HDR+. Με bacon camera το video είναι ΟΚ. Το έχει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

MIUI developers have been concentrating on MIUI 9 stability and system optimization recently, and we've decided to suspend this week's update, including closed beta and public beta. Weekly update for MIUI 9 global ROM will be resumed from next week as usual. Please stay tuned.

http://en.miui.com/thread-966484-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να ρωτήσω κάτι. Αγόρασα καινουργια ακουστικά ψείρες, συγκεκριμένα τα yenkee yhp 105 με mic. Όταν τα συνδέω στο κινητό ακούγεται από πίσω θόρυβος, όπως κάνει το ράδιο όταν ψάχνουμε σταθμούς, και ο ήχος δεν ακούγεται καθαρα. Τα έβαλα και στο pc αλλά δεν έχουν αυτό το θέμα. Δοκίμασα επίσης αλλά ακουστικά( χωρίς mic) στο xiaomi και δεν υπήρχε πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει? Κάτι με το μικρόφωνο προφανώς των ακουστικών..
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια.

3 μερες το εχω και εγω το 4 με τον snapdragon 4/64 και παρατηρησα τημ χαμηλη ευαισθησια στο μικροφωνο ειδικα όταν απομακρινομαστε εστω και λιγο από αυτό.

σε σχετικα αρθρα που διαβασα μαλλον φταιει το noise cancelation που πιθανον είναι αρκετα αυξημενο

εχετε παρατηρήσει και εσεις κατι αντοιστοιχο?

υπαρχει καποια λυση?

 

στο hardware test δεν διχνει ότι υπαρχει βλαβη του μικροφωνου, παραταυτα για να περασεις το τεστ πρεπει να μιλησεις ακριβως διπλα στο μικροφωνο

 

σας ευχαριστω πολυ

 

ειναι μεγαλο το κινητο και πρεπει να προσεχεις και λιγο να μιλας κοντα στο μικροφωνο,συνηθιζεται!

Σε update που θα ερθει φτιαχνονται ολα τα θεματα του ηχου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημέρα παίδες

 

έχουμε εικόνα από κόστος αντικατάστασης του γυαλιού (touch screen) της οθόνης??

όχι οθόνη, μόνο το γυαλί (ή πάει σετακι? οθονη κ digitizer).

κατά προτίμηση σε μαγαζί γιατί είδα 1-2 βιντεάκια κ λέω να μη μπω σε τέτοιες περιπέτειες μονος μ

 

Να αλλαξεις μονο γυαλι η lcd ξεχασε το,ακομα και με ειδικα μηχανηματα ειναι πολυ δυσκολο,τσεκαρε βιντεακια στο yt.

Θα παρεις σετακι digitizer-lcd-πλαισιο,γιατι και το πλαισιο ειναι δυσκολο να βγει απο τα υπολοιπα.Εξω κανει γυρω στα 40ευρω το original με μεταφορικα.Σε μαγαζι εδω,εκτος κι αν του πας εσυ το ανταλλακτικο (το προτιμοτερο) να εισαι σιγουρος οτι κατα 99% θα σου βαλουν φθηνο ανταλλακτικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από bootloop σε εγκατάσταση xposed σε global dev, την ξήλωσα, μιας και έψαχνα αφορμή

 

Δοκιμασες το νεο official xposed για miui απο rovo (test4)?Δουλευει αψογα. Kανονικα τα προηγουμενα Unofficial xposed που κυκλοφορουσαν θελαν η rom να ειναι deodexed (η official δεν ειναι,μονο οι custom miui) οποτε εδιναν bootloop.Eπισης αν δεν χρησιμοποιησες redwolf recovery αλλα την απλη την twrp μαλλον ηθελε να φλασαρεις και το lazy flasher μετα.Για το τελευταιο δεν ειμαι 100% σιγουρος.

 

Anyway αφου περασες σε μη miui rom δεν σου χρειαζονται τα παραπανω,τα αφηνω για λογους αρχειου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν, να ρωτήσω κάτι. Αγόρασα καινουργια ακουστικά ψείρες, συγκεκριμένα τα yenkee yhp 105 με mic. Όταν τα συνδέω στο κινητό ακούγεται από πίσω θόρυβος, όπως κάνει το ράδιο όταν ψάχνουμε σταθμούς, και ο ήχος δεν ακούγεται καθαρα. Τα έβαλα και στο pc αλλά δεν έχουν αυτό το θέμα. Δοκίμασα επίσης αλλά ακουστικά( χωρίς mic) στο xiaomi και δεν υπήρχε πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει? Κάτι με το μικρόφωνο προφανώς των ακουστικών..

 

Μαλλον ειναι τα ακουστικα πρωτοκολου CTIA αντι για ΟMTP και θελουν ανταπτορα ctia to omtp για να παιξουν κανονικα,εχω και γω κατι τετοια sony.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια.

3 μερες το εχω και εγω το 4 με τον snapdragon 4/64 και παρατηρησα τημ χαμηλη ευαισθησια στο μικροφωνο ειδικα όταν απομακρινομαστε εστω και λιγο από αυτό.

σε σχετικα αρθρα που διαβασα μαλλον φταιει το noise cancelation που πιθανον είναι αρκετα αυξημενο

εχετε παρατηρήσει και εσεις κατι αντοιστοιχο?

υπαρχει καποια λυση?

 

στο hardware test δεν διχνει ότι υπαρχει βλαβη του μικροφωνου, παραταυτα για να περασεις το τεστ πρεπει να μιλησεις ακριβως διπλα στο μικροφωνο

 

σας ευχαριστω πολυ

και γω εχω το ιδιο προβλημα ολο δε με ακουνε κτλ και πρεπει να χω το κινητο κολλημενο πανω μου να μιλαω
Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλο το κινητο και πρεπει να προσεχεις και λιγο να μιλας κοντα στο μικροφωνο,συνηθιζεται!

Σε update που θα ερθει φτιαχνονται ολα τα θεματα του ηχου.

 

ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απαντηση και όπως καταλαβαίνω δεν το εχω μονο εγω το πρόβλημα αλλά επισης δεν υπαρχει και καποια λυση προς το παρον.

μια ερωτηση ακομα.. όταν λες σε update που θα ερθει , εννοεις ότι περιμενουμε κατι ή πρεπει εγω από μονος μου να κατεβασω καποιο?

όπως ειπα 3 μερες το εχω..και με το που το πηρα μου εκανε update στην MIUI GLOBAL STABLE 8.5.8.0 ΚΑΙ φυσικα δεν εχει καποιο άλλο update να κανω

 

ευχαριστω πολύ και παλι

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια.

3 μερες το εχω και εγω το 4 με τον snapdragon 4/64 και παρατηρησα τημ χαμηλη ευαισθησια στο μικροφωνο ειδικα όταν απομακρινομαστε εστω και λιγο από αυτό.

σε σχετικα αρθρα που διαβασα μαλλον φταιει το noise cancelation που πιθανον είναι αρκετα αυξημενο

εχετε παρατηρήσει και εσεις κατι αντοιστοιχο?

υπαρχει καποια λυση?

 

στο hardware test δεν διχνει ότι υπαρχει βλαβη του μικροφωνου, παραταυτα για να περασεις το τεστ πρεπει να μιλησεις ακριβως διπλα στο μικροφωνο

 

σας ευχαριστω πολυ

 

καλα αυτο που περιγραφεις ειναι αρκετα σοβαρο. Υπάρχει και σε αλλους κατοχους άραγε εκτος απο τον φίλο δυο ποστ πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλο το κινητο και πρεπει να προσεχεις και λιγο να μιλας κοντα στο μικροφωνο,συνηθιζεται!

Σε update που θα ερθει φτιαχνονται ολα τα θεματα του ηχου.

 

ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απαντηση και όπως καταλαβαίνω δεν το εχω μονο εγω το πρόβλημα αλλά επισης δεν υπαρχει και καποια λυση προς το παρον.

μια ερωτηση ακομα.. όταν λες σε update που θα ερθει , εννοεις ότι περιμενουμε κατι ή πρεπει εγω από μονος μου να κατεβασω καποιο?

όπως ειπα 3 μερες το εχω..και με το που το πηρα μου εκανε update στην MIUI GLOBAL STABLE 8.5.8.0 ΚΑΙ φυσικα δεν εχει καποιο άλλο update να κανω

 

ευχαριστω πολύ και παλι

Οπως ειπα παιζει ρολο και πως το κρατας,επειδη η συσκευη ειναι μεγαλη και σιγουρα κεντραρουμε το αυτι οταν μιλαμε και οχι το στομα,μερικες φορες μπορει να απομακρυνθουμε απο το μικροφωνο ασυναισθητα και να μην ακουγομαστε γιατι λειτουργει και το noise cancelation της συσκευης,που κοβει τους ηχους που ερχονται απο μακρια για να μας ακουνε πιο καλα.

 

Δεν ειναι προβλημα του τηλεφωνου δηλαδη εκτος κι αν επεσες οντως σε συσκευη με ελαττωματικο μικροφωνο.

 

Παντως αν και δεν φταιει αυτο μαλλον,θα ρθει το νοεμβριο το update σε miui 9 nougat που φτιαχνει πολλα σε σχεση με τον ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες το νεο official xposed για miui απο rovo (test4)?Δουλευει αψογα. Kανονικα τα προηγουμενα Unofficial xposed που κυκλοφορουσαν θελαν η rom να ειναι deodexed (η official δεν ειναι,μονο οι custom miui) οποτε εδιναν bootloop.Eπισης αν δεν χρησιμοποιησες redwolf recovery αλλα την απλη την twrp μαλλον ηθελε να φλασαρεις και το lazy flasher μετα.Για το τελευταιο δεν ειμαι 100% σιγουρος.Anyway αφου περασες σε μη miui rom δεν σου χρειαζονται τα παραπανω,τα αφηνω για λογους αρχειου!

 

Το τελευταίο xposed νομίζω ότι είχα. Την πρώτη φορά δεν φλάσαρα lazyflasher, αλλά και όταν φλάσαρα πάλι είχα bootloop..Χωρίς πολλά πολλά, έβαλα την aex και όπως είπες, εκεί δεν τίθενται τέτοια θέματα

 

update2:τελικά, το dark video παραμένει στην google camera, ενώ άλλες (π.χ. oneplus port) παιζουν μια χαρά.

Edited by scion
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση αν ξέρει κανείς.

 

προχθές πήρα το redmi note 4 4/64 global. Είχα ένα LG G3 και στο google drive βλέπω το backup του (contacts/apps κλπ.) Αλλά όταν ξεκινάω το Xiaomi και παρότι κάνω add το google account μου δεν μου δίνει την επιλογή να κάνω recover τα data. Είναι bug αυτό;

 

[EDIT]

για να ξεκαθαρίσω τα contacts τα συγχρονίζει αλλά τα apps μου, τα application data και τα system settings (όπως πχ. αποθηκευμένες ταπετσαρίες, κωδικούς wifi κλπ.) δεν μ δίνει επιλογή στο initial installation να τα συγχρονίσω, όπως πχ. έχω δει ότι κάνουν τα Galaxy.

Edited by Kavadias
προσθήκη στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση αν ξέρει κανείς.

 

προχθές πήρα το redmi note 4 4/64 global. Είχα ένα LG G3 και στο google drive βλέπω το backup του (contacts/apps κλπ.) Αλλά όταν ξεκινάω το Xiaomi και παρότι κάνω add το google account μου δεν μου δίνει την επιλογή να κάνω recover τα data. Είναι bug αυτό;

 

[EDIT]

για να ξεκαθαρίσω τα contacts τα συγχρονίζει αλλά τα apps μου, τα application data και τα system settings (όπως πχ. αποθηκευμένες ταπετσαρίες, κωδικούς wifi κλπ.) δεν μ δίνει επιλογή στο initial installation να τα συγχρονίσω, όπως πχ. έχω δει ότι κάνουν τα Galaxy.

 

Δεν είναι bug δυστυχώς. Το MiUI φτιάχτηκε για την Κίνα και σαν τέτοιο υποστιρίζει όλα αυτά που θες μέσω το Mi account μόνο, τα services της Google τα βάζει σαν add-on στην Global ROM η Xiaomi. Το ίδιο έπαθα κι εγώ στην αρχή. Τώρα πλέον έχω περάσει το LineageOS 14.1 που συμπεριφέρεται ακριβώς όπως λες. Κάνει restore τα πάντα απο το Google Account.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι bug δυστυχώς. Το MiUI φτιάχτηκε για την Κίνα και σαν τέτοιο υποστιρίζει όλα αυτά που θες μέσω το Mi account μόνο, τα services της Google τα βάζει σαν add-on στην Global ROM η Xiaomi. Το ίδιο έπαθα κι εγώ στην αρχή. Τώρα πλέον έχω περάσει το LineageOS 14.1 που συμπεριφέρεται ακριβώς όπως λες. Κάνει restore τα πάντα απο το Google Account.

 

ο πιο ευκολος τροπος μεταφορας ειναι το mi mover για τον φιλο. Ειχα ακριβως το ιδιο "προβλημα" οταν πηγα απο samsung σε Χιαομι.

Link to comment
Share on other sites

ο πιο ευκολος τροπος μεταφορας ειναι το mi mover για τον φιλο. Ειχα ακριβως το ιδιο "προβλημα" οταν πηγα απο samsung σε Χιαομι.

 

ευχαριστώ το δοκίμασα, απ΄ότι είδα μεταφέρει τα apps αλλά όχι τα settings ε; τα αποθηκευμένα wifi τα μεταφέρει;

 

ευχαριστώ παιδιά για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις, πονοκεφαλιάζομαι 2 μέρες τώρα μ αυτό

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις.

Πως σβηνω/ απενεργοποιω εφαρμογες ? Αυτες που ειχε μεσα απο μονο του εννοω.

Και δευτερον, εχει fast charge το τηλεφωνο? Και αν ναι πως το ενεργοποιω?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ένα μικρό κόλλημα που έχω

Όταν χτυπάει μήνυμα στο viber ανάβει η οθόνη αλλά δεν εμφανίζει τίποτα. Γιατί; Δεν έπρεπε να φαίνεται μπροστά η ειδοποίηση;

Τα έχω όλα ρυθμισμένα σωστά αλλά έπρεπε να μπω χειροκίνητα να βάλω στο viber να εμφανίζει μηνύματα στην οθόνη κλειδώματος.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το μικροφωνο οτι δεν σας ακουνε καλα πρεπει να το κοιταξετε. Κατ αρχας οταν μιλαμε σε οποιοδηποτε τηλεφωνο και δη κινητο το κολλαμε στο αυτακι η ενα εκατοστο αποσταση και η φυσικη κατευθυνση του μικροφωνου στο στομα μας διαγωνια δηλαδη / ετσι και οχι -- ετσι στο υψος των ματιων οποτε λογικο ειναι να ακουστε απο το υπερπεραν στους αλλους ειδικά αμα εχετε και εταιρεία για τον... Τσο. Εγω δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα για ψαχτειτε λιγο πως το κρατατε ασυναισθητα; παντα για την 7 μιουι 8.5.8.0 Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...