Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο κινητό για βίντεο το ξεχνάς....

 

Ενώ δεν το ξεχνάει κανείς για τη λύση σε λινκ που δόθηκε στη πρώτη σελίδα. Κι επίσης, όταν το αγοράζετε, δεν σας έρχεται άμεσα η αναγκαστική stable και ΟΤΑ 8.5.8.0 που λύνει το συγκεκριμένο πρόβλημα; Και χωρίς το root που είναι όντως πολύ χρήσιμο με μεγάλη βελτίωση στην κάμερα; Δεν είναι πάλι τέλειο το αποτέλεσμα αλλά σε σχέση με άλλες γνωστές δημοφιλέστατες "οικονομικές" μάρκες, ε παραέγινε too much η γκρίνια σας. Διαβάζουμε και μαθαίνουμε, δεν αγοράζουμε για να κράξουμε κατόπιν εορτής σχολιάζοντας και σε ύφος χιλίων καρδιναλίων και βάλε ευρώ στα τόπικς γιατί έτσι είχαμε να συμπληρώσουμε δέκα χαρακτήρες να πούμε.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

μήπως έχει κάποιος φίλος γνώμη για ένα από τα παρακάτω edge to edge tempered glass;

 

http://gamergeek.gr/index.php?route=product/product&product_id=2516

 

https://warp.gr/tempered-glass-screen-protector-pet-xiaomi-redmi-note-4x-black.html

 

απο οτι ξερω δεν εχει κανενα απο αυτα κόλλα στο τζαμι αλλα δεν βρίσκω κάπου ελλάδα που να έχει, αλλα επειδη βαρεθηκα τις δοκιμες και τα περιμενε απο εξωτερικο σκεφτομαι να παρω μια απο τις δυο και οτι γινει εγινε!

 

ευχαριστω προκαταβολικά :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν το ξεχνάει κανείς για τη λύση σε λινκ που δόθηκε στη πρώτη σελίδα. Κι επίσης, όταν το αγοράζετε, δεν σας έρχεται άμεσα η αναγκαστική stable και ΟΤΑ 8.5.8.0 που λύνει το συγκεκριμένο πρόβλημα; Και χωρίς το root που είναι όντως πολύ χρήσιμο με μεγάλη βελτίωση στην κάμερα; Δεν είναι πάλι τέλειο το αποτέλεσμα αλλά σε σχέση με άλλες γνωστές δημοφιλέστατες "οικονομικές" μάρκες, ε παραέγινε too much η γκρίνια σας. Διαβάζουμε και μαθαίνουμε, δεν αγοράζουμε για να κράξουμε κατόπιν εορτής σχολιάζοντας και σε ύφος χιλίων καρδιναλίων και βάλε ευρώ στα τόπικς γιατί έτσι είχαμε να συμπληρώσουμε δέκα χαρακτήρες να πούμε.

Εγώ είχα και το 3/32 και το 4/64 ,και έχω άποψη....Το βίντεο του,αν η κάμερα είναι προτεραιότητα σε κάποιον απλά το ξεχνάει...

Και επειδή οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με root,γι'αυτό δεν το προτείνω σε κανένα σε αυτόν τον τομέα...

Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η κάμερα,είναι ότι καλύτερο...

Επειδή ταυτόχρονα είχα και τοNote 4 ,και το Honor 6X,το δεύτερο είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση στην κάμερα...

Την συγκεκριμένη συσκευή δεν την έχω κράξει ποτέ,αν αναφέρεσαι σε μένα...

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το note 2 δηλαδή,που θέλω να αντικαταστήσω της συζύγου,πως είναι η κάμερα του;
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό ισχύει. Ειδικά στο βίντεο αυτό το focus που εχουν όλα σχεδόν τα xiaomi δεν το εχω δει σε άλλα κινητά. Απλά απαράδεκτο. Κατά τα άλλα μια χαρά το εργαλείο για τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

μήπως έχει κάποιος φίλος γνώμη για ένα από τα παρακάτω edge to edge tempered glass;

 

http://gamergeek.gr/index.php?route=product/product&product_id=2516

 

https://warp.gr/tempered-glass-screen-protector-pet-xiaomi-redmi-note-4x-black.html

 

απο οτι ξερω δεν εχει κανενα απο αυτα κόλλα στο τζαμι αλλα δεν βρίσκω κάπου ελλάδα που να έχει, αλλα επειδη βαρεθηκα τις δοκιμες και τα περιμενε απο εξωτερικο σκεφτομαι να παρω μια απο τις δυο και οτι γινει εγινε!

 

ευχαριστω προκαταβολικά :happy:

 

Φορας ήδη tempered glass; Δοκίμασες λαδακι; Αν όχι, όποιο και να βάλεις κάτι δε θα σου αρέσει. Πάρτα και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό ισχύει. Ειδικά στο βίντεο αυτό το focus που εχουν όλα σχεδόν τα xiaomi δεν το εχω δει σε άλλα κινητά. Απλά απαράδεκτο. Κατά τα άλλα μια χαρά το εργαλείο για τα λεφτά του.

 

Εχεις ενεργοποιήσεις το continues focusing στις ρυθμίσεις; Μήπως έχεις ενεργοποιήσει api2?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιήσεις το continues focusing στις ρυθμίσεις; Μήπως έχεις ενεργοποιήσει api2?

 

Στο πρώτο είναι ναι. Αλλιώς πρέπει να πατάω με το δάχτυλο για να εστιάσει.

Στο δεύτερο όχι.

Για να γινω πιο σαφής, εκείνο που με χαλάει είναι η ομαλότητα του focus. Κάνει συνέχεια την εικόνα μεσα - εξω εντονα και απότομα. Για τα καρέ σε χαμηλό φωτισμό ας το αφήσουμε καλύτερα.

Είπαμε στην camera δεν το έχει. Στα υπόλοιπα όμως μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο είναι ναι. Αλλιώς πρέπει να πατάω με το δάχτυλο για να εστιάσει.

Στο δεύτερο όχι.

Για να γινω πιο σαφής, εκείνο που με χαλάει είναι η ομαλότητα του focus. Κάνει συνέχεια την εικόνα μεσα - εξω εντονα και απότομα. Για τα καρέ σε χαμηλό φωτισμό ας το αφήσουμε καλύτερα.

Είπαμε στην camera δεν το έχει. Στα υπόλοιπα όμως μια χαρά.

 

Έχει όντως πολύ μέτριο βίντεο, αλλά σχετικά με τα fps δοκίμασες τον οδηγό μου; Βρίσκεται στο πρώτο μήνυμα το link.

 

Edit: Εδώ είσαι https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24789-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-30-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B5-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-manual-camera/

Link to comment
Share on other sites

Έχει όντως πολύ μέτριο βίντεο, αλλά σχετικά με τα fps δοκίμασες τον οδηγό μου; Βρίσκεται στο πρώτο μήνυμα το link.

 

Edit: Εδώ είσαι https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24789-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-30-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B5-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-manual-camera/

 

Σε ευχαριστώ πολύ, θα τον δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και ελπίζω να μην σας κουράσω πολύ, αφού το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις.

Αφορά τη διαφορά ανάμεσα σε εκδόσεις "Global version" του note 4 που ισχυρίζονται ότι διαθέτουν την Β20 μπάντα (πράγμα αμφίβολο πολλές φορές) και την έκδοση 4Χ που την διαθέτει σίγουρα. Διάβασα πολλές πληροφορίες στο συγκεκριμένο νήμα που με προβλημάτισαν, αλλά προφανώς δεν ήμουν σε θέση να διάβασα όλες τις σελίδες. :worry:

Βρήκα σε ένα σκρουτζομάγαζο την έκδοση 4/64 σε εξαιρετικά καλή τιμή και ισχυρίζονται ότι διαθέτουν την "Global version" του note 4 με την πολυπόθητη μπάντα Β20.

Όταν τους ρώτησα αν είναι σίγουρα αυτή, με διαβεβαίωσαν και όταν αναγκάστηκα να τους ρωτήσω αν έχει παρεμβληθεί η infoquest στη μέση (μιας και μου εξήγησαν σε άλλο κατάστημα ότι η συγκεκριμένη εταιρία εισάγει τα Note 4 και μετά τα μετονομάζει σε 4Χ για την Ελληνική αγορά), μου απάντησαν όχι και ότι τα εισάγουν οι ίδιοι από την Κίνα.

Να τους πιστέψω;; Δηλαδή όντως μιλάμε για ένα note 4 Global Version με Β20 μπάντα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από άλλα μαγαζιά (30-50 ευρώ χαμηλότερη) ή να υποθέσω ότι προσπαθούν να κοροϊδέψουν κόσμο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση όποιου μπει στον κόπο να διαβάσει το μακρυνάρι που έγραψα!!! :D

 

Ένας μπερδεμένος μελλοντικός αγοραστής note 4. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Fix - KRACK WPA2 security vulnerabilities (10-19)

 

Μπράβο αντίδραση η xiaomi μπορεί να είναι και από τις πρώτες εταιρείες που δίνει fix

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό για βίντεο το ξεχνάς....

 

Μη λες τετοια.Σε miui 9 nougat το βιντεο ειναι αψογο,σε ενα μηνα θα εχουν ολοι miui 9.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ είχα και το 3/32 και το 4/64 ,και έχω άποψη....Το βίντεο του,αν η κάμερα είναι προτεραιότητα σε κάποιον απλά το ξεχνάει...

Και επειδή οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με root,γι'αυτό δεν το προτείνω σε κανένα σε αυτόν τον τομέα...

Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η κάμερα,είναι ότι καλύτερο...

Επειδή ταυτόχρονα είχα και τοNote 4 ,και το Honor 6X,το δεύτερο είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση στην κάμερα...

Την συγκεκριμένη συσκευή δεν την έχω κράξει ποτέ,αν αναφέρεσαι σε μένα...

 

Παλι,βγαζεις συμπερασματα και παροτρυνεις καποιον να μην το αγορασει χωρις να εισαι καν πληροφορημενος.

 

Αλλα και για τις φωτογραφιες,την ημερα ειναι αψογες,το βραδυ μετριες.Σε καμια περιπτωση δεν εχει κακια καμερα.

Δεν καταλαβαινω το θαψιμο,κινητο των 150-200 ευρω ειναι,δεν νομιζω να εχει κανεις απαιτησεις να το χρησιμοποιησει επαγγελματικα για φωτογραφια.

 

Οτι τι,οτι δεν βγαζει τις ιδιες φωτογραφιες με το iphone8 των 1000 ευρω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε σύγκριση με το note 2 δηλαδή,που θέλω να αντικαταστήσω της συζύγου,πως είναι η κάμερα του;

 

Φιλε μην ακους,μια χαρα ειναι η καμερα.Εγω εχω βαλει το Update που μαλλον δεν εχουν βαλει οι υπολοιποι γιατι δεν τους εχει ερθει ακομα επισημα και τα λεω απο πρωτο χερι.Σε ενα μηνα θα ερθει και επισημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και ελπίζω να μην σας κουράσω πολύ, αφού το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις.

Αφορά τη διαφορά ανάμεσα σε εκδόσεις "Global version" του note 4 που ισχυρίζονται ότι διαθέτουν την Β20 μπάντα (πράγμα αμφίβολο πολλές φορές) και την έκδοση 4Χ που την διαθέτει σίγουρα. Διάβασα πολλές πληροφορίες στο συγκεκριμένο νήμα που με προβλημάτισαν, αλλά προφανώς δεν ήμουν σε θέση να διάβασα όλες τις σελίδες. :worry:

Βρήκα σε ένα σκρουτζομάγαζο την έκδοση 4/64 σε εξαιρετικά καλή τιμή και ισχυρίζονται ότι διαθέτουν την "Global version" του note 4 με την πολυπόθητη μπάντα Β20.

Όταν τους ρώτησα αν είναι σίγουρα αυτή, με διαβεβαίωσαν και όταν αναγκάστηκα να τους ρωτήσω αν έχει παρεμβληθεί η infoquest στη μέση (μιας και μου εξήγησαν σε άλλο κατάστημα ότι η συγκεκριμένη εταιρία εισάγει τα Note 4 και μετά τα μετονομάζει σε 4Χ για την Ελληνική αγορά), μου απάντησαν όχι και ότι τα εισάγουν οι ίδιοι από την Κίνα.

Να τους πιστέψω;; Δηλαδή όντως μιλάμε για ένα note 4 Global Version με Β20 μπάντα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από άλλα μαγαζιά (30-50 ευρώ χαμηλότερη) ή να υποθέσω ότι προσπαθούν να κοροϊδέψουν κόσμο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση όποιου μπει στον κόπο να διαβάσει το μακρυνάρι που έγραψα!!! :D

 

Ένας μπερδεμένος μελλοντικός αγοραστής note 4. :cool:

 

αναποδα τα λες.Το 4Χ δεν εχει Β20,το 4 global εχει.Αλλα μην τα ξαναγραφουμε,τσεκαρε τις τελευταιες 10 σελιδες και θα απαντηθουν ολες οι αποριες σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλαν.

 

Screenshot_2017-10-20-12-14-06-433_com.android.updater.png

Εγω που εχω 8.5.8.0 μπορω να βαλω τη mui9 globa beta rom που εβγαλαν σημερα και αν ναι πως τη βαζω και αν τη βαλω μετα μπορω να ξαναγυρισω στη stable και αν πως ?
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω 8.5.8.0 μπορω να βαλω τη mui9 globa beta rom που εβγαλαν σημερα και αν ναι πως τη βαζω και αν τη βαλω μετα μπορω να ξαναγυρισω στη stable και αν πως ?

 

Εγω τις βαζω με fastboot αλλα σβηνω τα παντα απο το κινητο το στηνω απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις βαζω με fastboot αλλα σβηνω τα παντα απο το κινητο το στηνω απο την αρχη.
δλδ ?τι fastboot ?ειναι ευκολο ?
Link to comment
Share on other sites

δλδ ?τι fastboot ?ειναι ευκολο ?

 

Δεν θυμαμαι αν πρεπει πρωτα να το ξεκλειδωσεις τον bootloader αλλα θα παρει τρεις μερες.

Αν το ξεκλειδωσεις η τελικα δεν θελει ξεκλειδωμα ειναι ευκολο με το miflash

 

http://en.miui.com/a-234.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν κάνετε κάποια ερώτηση, κάντε πρώτα ένα κόπο και διαβάστε το πρώτο μήνυμα. Οπως γράφω σε σχετικό οδηγό, από stable σε dev πας ακόμα και μέσω του updater.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν κάνετε κάποια ερώτηση, κάντε πρώτα ένα κόπο και διαβάστε το πρώτο μήνυμα. Οπως γράφω σε σχετικό οδηγό, από stable σε dev πας ακόμα και μέσω του updater.
το διαβασα αλλα ειναι λιγο τουβλο και δε καταλαβα τπτ
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό ισχύει. Ειδικά στο βίντεο αυτό το focus που εχουν όλα σχεδόν τα xiaomi δεν το εχω δει σε άλλα κινητά. Απλά απαράδεκτο. Κατά τα άλλα μια χαρά το εργαλείο για τα λεφτά του.

 

Μια χαρα ειναι το βιντεο του και το φοκους δες πιο κατω.

 

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

το διαβασα αλλα ειναι λιγο τουβλο και δε καταλαβα τπτ

 

Το κατεβάζεις, το βάζεις στη μνήμη του κινητού, πας ρυθμισεις->αναβάθμιση (ή έκδοση λογισμικού, δεν θυμάμαι καλά), πατάς πάνω δεξιά 3 τελείες και πατάς τοπική αναβάθμιση (ή επιλογή αρχείου... Δεν έχω πια miui και τα λέω στο περίπου). Εκεί επιλέγεις το αρχείο. Υπόψιν θα σβήσει τα πάντα. Αν όμως θελήσεις ναό επιστρέψεις σε stable θα πρέπει να το κάνεις μόνο μέσω fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το βιντεο του και το φοκους δες πιο κατω.

 

 

Συνυπογράφω! Με "μαμά" ρυθμίσεις, FHD, αυτόματη εστίαση (CAF) και stable 8.5.8.0 αξιοπρεπέστατο... Αν ισχύει και αυτό που λενε ότι βελτιώνεται με την εννιάρα όταν με το καλό έρθει και επίσημα, θεωρώ ότι είναι ανάξιο λόγου να "κουβεντιάζεται" ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Μη λες τετοια.Σε miui 9 nougat το βιντεο ειναι αψογο,σε ενα μηνα θα εχουν ολοι miui 9.

Δεν το είχα ποτέ με miui9,εγώ μιλάω για όσο καιρό το κράτησα...

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παλι,βγαζεις συμπερασματα και παροτρυνεις καποιον να μην το αγορασει χωρις να εισαι καν πληροφορημενος.

 

Αλλα και για τις φωτογραφιες,την ημερα ειναι αψογες,το βραδυ μετριες.Σε καμια περιπτωση δεν εχει κακια καμερα.

Δεν καταλαβαινω το θαψιμο,κινητο των 150-200 ευρω ειναι,δεν νομιζω να εχει κανεις απαιτησεις να το χρησιμοποιησει επαγγελματικα για φωτογραφια.

 

Οτι τι,οτι δεν βγαζει τις ιδιες φωτογραφιες με το iphone8 των 1000 ευρω?

 

 

Εγώ απάντησα για την κοπέλα που είπε ότι το θέλει για βίντεο,να τραβάει τα παιδιά...Αν εσένα σε καλύπτει,εμένα δεν μου πέφτει λόγος...Που είδες να αναφέρω συσκευές τύπου iPhone8???,Αν ήθελα να αναφέρω τέτοιου είδους συσκευές,,θα ελεγα για το 950,S7,ακομα και για το 3Τ,που τα εχω....Μην γράφετε ότι θέλετε και κάτι που εγώ ποτέ δεν έγραψα......Εγώ έκανα σύγκριση με το Honor 6X....Και ναι....έχει χειρότερη κάμερα...Και μίλησα μόνο για βίντεο...Δεν ανέφερα πουθενά φωτογραφίες...Ότι θέλει ο καθένας γράφει ,λες και του θίξαμε την σούπερ συσκευή....Στον τομέα κάμερα,και συγκεκριμένα βίντεο ΔΕΝ είναι καλό...Τώρα αν με το miui 9 κάνανε θαύμα,δεν μπορώ να απαντήσω...

Αλλά μπορώ να το ξαναπάρω.....Σιγά 150 το βρίσκεις ευκολα τωρα....Όχι τπτ άλλο,να δω το θαύμα με το miui9....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...