Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν κατεβάζουμε μια εφαρμογή είναι μέσα σε πλαίσιο...Δεν μπορώ να βρω πως αφαιρούμε το πλαίσιο αυτό....
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρησιμοποιώ δίκαρτο και μάλλον ήρθε η ώρα, σκέπτομαι το Note 4.

Έχω κάποιες απορίες, μπορεί να φανούν χαζές, αλλά είμαι άπειρος με δίκαρτο, και με κινητά γενικότερα.

1) Όταν το κινητό είναι standby με δύο κάρτες sim, και λάβω μία κλήση, φαίνεται σε ποιον αριθμό από τους δύο είναι η κλήση?

2) Όταν θέλω να ανοίξω τα δεδομένα με ρωτάει από ποια κάρτα θέλω? (όπως ρωτάει όταν θέλω να κάνω κλήση).

3) Ας υποθέσουμε λοιπόν πως έχω δεδομένα ανοιχτά από την μία κάρτα. Μπορώ να μεταβώ για δεδομένα στο δίκτυο της άλλης κάρτας αν θέλω και πως?

4) Αν η μία κάρτα δίνει 4/3g η άλλη δίνει 3g τουλάχιστον?

Edited by kostas2712
Link to comment
Share on other sites

Όταν κατεβάζουμε μια εφαρμογή είναι μέσα σε πλαίσιο...Δεν μπορώ να βρω πως αφαιρούμε το πλαίσιο αυτό....

 

Αν εννοείς το εικονίδιο, να μην είναι σε πλαίσιο, γίνεται. Υπάρχει ένα "theme" που αφαιρεί αυτό το πλαίσιο από τα εικονίδια. Η λύση περιγράφεται εδώ:

http://en.miui.com/thread-326963-1-1.html

και, όντως, όπως προειδοποιεί, πρέπει να φτιάξεις έναν λογαριασμό στο designer.xiaomi.com για να σε αφήσει να το εφαρμόσεις (ή να έχεις developer rom, διάβασα κάπου αλλού). Σημειώνω ότι εμένα άργησαν περίπου 2 μέρες να μου απαντήσουν ότι γίνεται δεκτή η δημιουργία του λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το εικονίδιο, να μην είναι σε πλαίσιο, γίνεται. Υπάρχει ένα "theme" που αφαιρεί αυτό το πλαίσιο από τα εικονίδια. Η λύση περιγράφεται εδώ:

http://en.miui.com/thread-326963-1-1.html

και, όντως, όπως προειδοποιεί, πρέπει να φτιάξεις έναν λογαριασμό στο designer.xiaomi.com για να σε αφήσει να το εφαρμόσεις (ή να έχεις developer rom, διάβασα κάπου αλλού). Σημειώνω ότι εμένα άργησαν περίπου 2 μέρες να μου απαντήσουν ότι γίνεται δεκτή η δημιουργία του λογαριασμού.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,θα το δω μετα γιατί είμαι στη δουλειά τώρα...

Ρώτησα γιατί στο .S7 μέσα από τις ρυθμίσεις έχει επιλογή για να έχεις τα εικονίδια των εφαρμογών σε πλαίσιο η χωρίς....

Είναι χαλιa να έχεις τον cbrome και το εικονίδιο να είναι μέσα σε ένα άσπρο πλαίσιο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρησιμοποιώ δίκαρτο και μάλλον ήρθε η ώρα, σκέπτομαι το Note 4.

Έχω κάποιες απορίες, μπορεί να φανούν χαζές, αλλά είμαι άπειρος με δίκαρτο, και με κινητά γενικότερα.

1) Όταν το κινητό είναι standby με δύο κάρτες sim, και λάβω μία κλήση, φαίνεται σε ποιον αριθμό από τους δύο είναι η κλήση?

2) Όταν θέλω να ανοίξω τα δεδομένα με ρωτάει από ποια κάρτα θέλω? (όπως ρωτάει όταν θέλω να κάνω κλήση).

3) Ας υποθέσουμε λοιπόν πως έχω δεδομένα ανοιχτά από την μία κάρτα. Μπορώ να μεταβώ για δεδομένα στο δίκτυο της άλλης κάρτας αν θέλω και πως?

4) Αν η μία κάρτα δίνει 4/3g η άλλη δίνει 3g τουλάχιστον?

1)OXI

2)Όχι αλλά μπορείς να διαλέξεις κάρτα πριν ανοίξεις τα δεδομένα

3)Πρέπει να κλείσεις τα δεδομένα, να αλλάξεις κάρτα δεδομένων από τις ρυθμίσεις και να τα ξαναανοίξεις

4)Ναι

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό μενού (χωρίς root κλπ), προς το παρόν, μόνο developer rom (για κινητό με snapdragon)? Φοράει stable και δεν έχει ελληνικό μενού.

http://en.miui.com/download-309.html#468

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι παιδιά ξέρετε εάν το Snapdragon με 4/64gb έχει την 800άρα; Και αναρωτιόμουν, για κάποιον που μένει στην Αθήνα, η 800άρα κάνει κάποια διαφορά στο 4g;
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι παιδιά ξέρετε εάν το Snapdragon με 4/64gb έχει την 800άρα; Και αναρωτιόμουν, για κάποιον που μένει στην Αθήνα, η 800άρα κάνει κάποια διαφορά στο 4g;

 

ναι την έχει, όχι δεν θα δεις κάτι το ουσιαστικό εντός Αθηνών , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις ΄΄κουτσή΄΄ συσκευή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ναι την έχει, όχι δεν θα δεις κάτι το ουσιαστικό εντός Αθηνών , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις ΄΄κουτσή΄΄ συσκευή

 

Απλά νομίζω ότι από Ελλάδα δεν βρίσκεις το 4/64 με 800άρα και ακόμα και στην έκδοση 3/32 αυτά με την 800άρα κοστίζουν παραπάνω από τα υπόλοιπα. Ξέρετε κάποιο μαγαζί να πουλάει το 4/64 με 800άρα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά νομίζω ότι από Ελλάδα δεν βρίσκεις το 4/64 με 800άρα και ακόμα και στην έκδοση 3/32 αυτά με την 800άρα κοστίζουν παραπάνω από τα υπόλοιπα. Ξέρετε κάποιο μαγαζί να πουλάει το 4/64 με 800άρα;

 

3-4 καταστηματα το εχουν. Αν παρεις τηλεφωνο να τους ρωτησεις αν ειναι το Global Version θα μαθεις ;)

Και γω απο το mytel που πηρα το 32αρη ετσι εκανα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι την έχει, όχι δεν θα δεις κάτι το ουσιαστικό εντός Αθηνών , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις ΄΄κουτσή΄΄ συσκευή

 

Μη το λες. Μου χουν τυχει αρκετα σημεια που πεφτω ακομα και 2g ενω με κινητο που υποστηριζει 800αρα κραταει 4g. Οχι οτι δεν παλευεται (στο μεγαλυτερο μερος θα χεις 4g) αλλα ακομα και Αθηνα θα δεις διαφορα τελικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,θα το δω μετα γιατί είμαι στη δουλειά τώρα...

Ρώτησα γιατί στο .S7 μέσα από τις ρυθμίσεις έχει επιλογή για να έχεις τα εικονίδια των εφαρμογών σε πλαίσιο η χωρίς....

Είναι χαλιa να έχεις τον cbrome και το εικονίδιο να είναι μέσα σε ένα άσπρο πλαίσιο...

 

Σε καποια χτυπαει ασχημα ειναι η αληθεια αλλα απο την αλλη χανει την ομοιομορφια της η οθονη.

 

Απο την αλλη μπορεις απλα να βαλεις οτι launcher θες. Σε αυτο που εβαλε ο φιλος δεν ειναι ρυθμιση απλα εχει διαφανα εικονιδια/πλαισια. Οποτε χρησιμοποιοντας αυτα ειναι σαν να μην εχει πλαισιο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Απλά νομίζω ότι από Ελλάδα δεν βρίσκεις το 4/64 με 800άρα και ακόμα και στην έκδοση 3/32 αυτά με την 800άρα κοστίζουν παραπάνω από τα υπόλοιπα. Ξέρετε κάποιο μαγαζί να πουλάει το 4/64 με 800άρα;

 

Μιλώντας με το mytel το μαγαζί που πήρε ο φίλος πιο πάνω το 3αρι μου είπε ότι κοιτώντας το κουτί από το 4 γραφει 2016102 όπως ακριβώς και το 3αρι..είναι ίδιο ακριβώς το κουτί οπότε κατά 99% έχει την 800αρα..

Link to comment
Share on other sites

1)OXI

2)Όχι αλλά μπορείς να διαλέξεις κάρτα πριν ανοίξεις τα δεδομένα

3)Πρέπει να κλείσεις τα δεδομένα, να αλλάξεις κάρτα δεδομένων από τις ρυθμίσεις και να τα ξαναανοίξεις

4)Ναι

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, με βλέπω με δύο συσκευές:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 4/64 ασήμι δεν βρίσκω πουθενά. Μόνο μαύρο και γκρι.

Τι στο καλό; ασημί παρτίδα δεν έβγαλαν;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 4/64 ασήμι δεν βρίσκω πουθενά. Μόνο μαύρο και γκρι.

Τι στο καλό; ασημί παρτίδα δεν έβγαλαν;

 

χρυσό μάλλον θέλεις να πεις ........

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

χρυσό μάλλον θέλεις να πεις ........

 

Ωχ ναι gold θελω

 

Βασικά θέλω το μπροστά bezel να είναι άσπρο και αυτό είναι μόνο στο glod.το πίσω δεν με νοιάζει.

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανενας καποια απο αυτες τις θηκες να μου πει γνωμη

 

http://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Redmi-Note-4X-iPaky-Shockproof-Case-Luxury-Electroplate-Hard-Cover-/252833440133?var=551845614916&hash=item3ade0c2185:g:5sIAAOSwSlBY2d5B

http://www.ebay.com/itm/Shockproof-Silicone-Hybrid-Soft-Bumper-TPU-Case-Cover-For-Xiaomi-Redmi-Note-4-4X-/272591061396?var=571708285174&hash=item3f77b18194:g:hIQAAOSwzgBYyUwu

http://www.ebay.com/itm/NILLKIN-Super-Frosted-Shield-Matte-Hard-Back-Cover-Case-For-XIAOMI-RedMi-Note-4X-/162425883886?var=461448897343&hash=item25d1564cee:g:zxcAAOSwTM5YwpKh

http://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Phones-Ultra-Thin-Slim-Silicone-Soft-Rubber-TPU-Back-Case-Skin-Cover-/142227166399?var=441386391673&hash=item211d6654bf:g:dJkAAOSwN6JZAGqQ

 

Ή αν εχετε και αλλη προταση ειμαι ολος "αυτια".

 

Προς το παρον του εβαλα μια διαφανη σιλικονης που ειχα παραγγειλει δοκιμαστικα παλια (που ειχαμ αμφιβολλιες αν παιρνουν ιδια θηκη με το Note 4X). Βεβαια εμφανισιακα στο μαυρο κινητο ειναι χαλια ασε που απο τη πλευρα των πληκτρων δεν ειναι σφιχτο και καπως παιζει... οχι με κινδυνο να βγει αλλα με κινδυνο να το πεταξω απο το μπλαλκονι απο τα νευρα μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει την δεύτερη ακόμη δεν ήρθε βεβαία (από ότι βλεπω είναι αντιγραφή από Spigen) άλλα θα την κάνει την δουλειά της και θα προστατεύει καλά
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν χρησιμοποιώ δίκαρτο και μάλλον ήρθε η ώρα, σκέπτομαι το Note 4.

Έχω κάποιες απορίες, μπορεί να φανούν χαζές, αλλά είμαι άπειρος με δίκαρτο, και με κινητά γενικότερα.

1) Όταν το κινητό είναι standby με δύο κάρτες sim, και λάβω μία κλήση, φαίνεται σε ποιον αριθμό από τους δύο είναι η κλήση?

2) Όταν θέλω να ανοίξω τα δεδομένα με ρωτάει από ποια κάρτα θέλω? (όπως ρωτάει όταν θέλω να κάνω κλήση).

3) Ας υποθέσουμε λοιπόν πως έχω δεδομένα ανοιχτά από την μία κάρτα. Μπορώ να μεταβώ για δεδομένα στο δίκτυο της άλλης κάρτας αν θέλω και πως?

4) Αν η μία κάρτα δίνει 4/3g η άλλη δίνει 3g τουλάχιστον?

 

1)OXI

2)Όχι αλλά μπορείς να διαλέξεις κάρτα πριν ανοίξεις τα δεδομένα

3)Πρέπει να κλείσεις τα δεδομένα, να αλλάξεις κάρτα δεδομένων από τις ρυθμίσεις και να τα ξαναανοίξεις

4)Ναι

Ρε συ μην απαντας λαθος εαν δεν γνωριζεις!!!

 

1)φυσικα και φαινεται απο ποια καρτα δεχεσαι κληση!!

2)για τα δεδομενα στο αντιστοιχο μενου εχει επιλογη να επιλεξεις που θα τα "δινεις"

3)στο ιδιο μενου της 2ης απαντησης εχει επιλογη για αλλαγη

4)μονο μια καρτα εχει δεδομενα αρα 3g/4g εχει μια.η αλλη εχει 2g για κλησεις .αλλα μερικα κινητα δειχνουν πχ 4g στην μια και 3g στην αλλη !αρα τι σημαινει αυτο οτι εχουν δεδομενα και οι 2 ?δεν το νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει αυτές τις 2 θήκες.

https://www.aliexpress.com/item/xiaomi-redmi-note-4-global-version-case-book-flip-luxury-leather-silicone-funda-mofi-phone-case/32805445040.html?spm=2114.13010608.0.0.AYiKZZ

 

http://www.ebay.co.uk/itm/252573878233?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=551817616876&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Την IPAKY την παρέλαβα χθές και την Mofi την περιμένω μέσα στην εβδομάδα. Το κινητό το περιμένω και αυτό τέλη εβδομάδας ή αρχές της επόμενης γιατί μόλις σήμερα ανοίχθηκε ο σάκος.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει την δεύτερη ακόμη δεν ήρθε βεβαία (από ότι βλεπω είναι αντιγραφή από Spigen) άλλα θα την κάνει την δουλειά της και θα προστατεύει καλά

 

Αυτο που δεν καταλαβαινει ειναι αν εξεχει εστω και ελαχιστα απο την οθονη. Επισης με νοιαζει η εφαρμογη και με φοβιζει η ταλαιπωρια που τρωνε στο ταχυδρομειο (καπως ετσι ξεχειλωσε η σιλικονης που εχω).

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω αγοράσει αυτές τις 2 θήκες.

https://www.aliexpress.com/item/xiaomi-redmi-note-4-global-version-case-book-flip-luxury-leather-silicone-funda-mofi-phone-case/32805445040.html?spm=2114.13010608.0.0.AYiKZZ

 

http://www.ebay.co.uk/itm/252573878233?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=551817616876&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Την IPAKY την παρέλαβα χθές και την Mofi την περιμένω μέσα στην εβδομάδα. Το κινητό το περιμένω και αυτό τέλη εβδομάδας ή αρχές της επόμενης γιατί μόλις σήμερα ανοίχθηκε ο σάκος.

 

Απο μεσα ειναι μαλακη ή σκληρη; Μη γδαρουμε και το κινητο. Ειναι αρκετα χοντρη ωστε να χει αποσταση η καμερα απο πχ το τραπεζι που το ακουμπας; Τελος ειναι με καμπυλη στη πλατη η ισια; Δηλαδη στο τραπεζι θα παταει καλα ή θα παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Απο μεσα ειναι μαλακη ή σκληρη; Μη γδαρουμε και το κινητο. Ειναι αρκετα χοντρη ωστε να χει αποσταση η καμερα απο πχ το τραπεζι που το ακουμπας; Τελος ειναι με καμπυλη στη πλατη η ισια; Δηλαδη στο τραπεζι θα παταει καλα ή θα παιζει;

 

Το εσωτερικό της θήκης ειναι αρκετά μαλακό. Δεν θα έχουμε πρόβλημα. Για τα άλλα οπως έγραψα δεν έχω παραλάβει ακόμα το κινητό για να σου απαντήσω με λεπτομέρειες αν πληρεί όλες τις προυποθέσεις σου. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό της θήκης ειναι αρκετά μαλακό. Δεν θα έχουμε πρόβλημα. Για τα άλλα οπως έγραψα δεν έχω παραλάβει ακόμα το κινητό για να σου απαντήσω με λεπτομέρειες αν πληρεί όλες τις προυποθέσεις σου. :)

 

Απλα ελεγα οπως το βλεπεις. Βλεπεις να ειναι αρκετα παχια η θηκη; Οταν την βαζεις σε τραπεζι ειναι σταθερη ακινητη ή ενδεχεται να χορευει; Δεν σου λεω να βαλεις και το χερι σου στην φωτια. Εστω χωρις κινητο κανε μια εικασια γιατι μια απο τις επομενες μερες θα κανω παραγγελια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...