Jump to content

Τα όμορφα Ελληνικά νησιά


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;  

261 members have voted

  1. 1. Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;

    • Δωδεκάνησα
      29
    • Κρήτη
      35
    • Κυκλάδες
      79
    • Επτάνησα
      63
    • Εύβοια
      8
    • Νησιά Σαρωνικού
      2
    • Νησιά Βορείου Αιγαίου
      24
    • Βόρειες Σποράδες
      11
    • Αλλα,ποια;
      10


Recommended Posts

Βασικα με τη σειρα μου θα ηθελα κ εγω να ρωτησω κατι.

Κανονιζουμε να παμε με την παρεα μου camping παντα(οχι ελευθερο ομως για να μην κουβαλαμε απειρα πραγματα).Περισυ ημασταν Αμοργο, φετος θελουμε κατι σε παρομοιο στυλακι.Σκεφτομαστε Φολεγανδρο ως 1η επιλογη ή Ικαρια.

 

Tελικα μαλλον η επιλογη της Ικαριας αποκλειεται γιατι εμαθα οτι δεν υπαρχει ουτε 1 οργανωμενο camping στο νησι.Ισχυει?Ξερει κανεις κατι αλλο?

Για Φολεγανδρο πληροφοριες κανεις??????????????:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου έχει γίνει πρόταση από ένα μεγάλο ξενοδοχείο (τέλειο) στην Χίο για εργασία τώρα το καλοκαίρι. Θέλω να μου πουν όσοι γνωρίζουν την Χίο αν αξίζει να εργαστώ εκεί ? έχει αρκετό τουρισμό ? θα βαρεθώ ? έχει διασκέδαση ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!τη σαντορινη(οσοι εχετε παει) τη προτεινετε με φιλους η με κοπελα καλυτερα??thnx in advance..:happy:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!τη σαντορινη(οσοι εχετε παει) τη προτεινετε με φιλους η με κοπελα καλυτερα??thnx in advance..:happy:

 

Την Σαντορίνη την προτείνουμε με κλειστά μάτια.Είτε με κοπέλα είτε χωρίς.

Έτσι απλά :innocent:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!τη σαντορινη(οσοι εχετε παει) τη προτεινετε με φιλους η με κοπελα καλυτερα??thnx in advance..:happy:

Οπως και να πας θα περασεις καλα! Και χωρις κοπελα να πας εκει σιγουρα θα βρεις.;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!τη σαντορινη(οσοι εχετε παει) τη προτεινετε με φιλους η με κοπελα καλυτερα??thnx in advance..:happy:

 

Φυσικά αξίζει να πας.

Πάντως υπάρχει λύση για αυτό που ρωτάς!!!!!

Τους παίρνεις όλους μαζί σου και το πρωί είσαι με τη κοπέλα και το βράδυ με τους φίλους........!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αξίζει να πας.

Πάντως υπάρχει λύση για αυτό που ρωτάς!!!!!

Τους παίρνεις όλους μαζί σου και το πρωί είσαι με τη κοπέλα και το βράδυ με τους φίλους........!!!!!!!!!

 

επειδη οι διακοπες θα χωριστουν 12 μερες με φιλους και 7 με τη κοπελα ψαχνω το καλυτερο δυνατο set-up!:D thanx παντως..

Link to comment
Share on other sites

επειδη οι διακοπες θα χωριστουν 12 μερες με φιλους και 7 με τη κοπελα ψαχνω το καλυτερο δυνατο set-up!:D thanx παντως..

 

Πέρα από τη πλάκα, "το πρωί με τη κοπέλα, το βράδυ με τους φίλους", το καλύτερο, άποψή μου, είναι αυτά τα δύο να μη τα μπερδεύεις. Πάντως από τη στιγμή που ήδη τα έχεις μοιράσει, καλό είναι να πας σε 2 διαφορετικά μέρη, από τα οποία το ένα συνιστώ να είναι η Σαντορίνη, με τη κοπέλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Απο εκει ειναι η μητερα μου....

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια απλως στειλε μηνυμα.

 

Φίλε μου οι αποστάσεις του νησιού είναι μεγάλες; Χρειάζεται αυτοκίνητο ή με μηχανάκι είμαστε εντάξει; Ακουσα ότι είναι εύκολο από αμοργό να πας σχοινούσα δονουσα κτλ Όντως είναι έτσι; αξίζει να μείνεις εκεί (σχοινούσα κτλ) 2-3 ημέρες; Απο τοπία πως είναι η αμοργός; Που είναι καλύτερα να μείνει κανείς για να μην είναι αποξενωμένος εντελώς από τον κόσμο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι αποστάσεις του νησιού είναι μεγάλες; Χρειάζεται αυτοκίνητο ή με μηχανάκι είμαστε εντάξει; Ακουσα ότι είναι εύκολο από αμοργό να πας σχοινούσα δονουσα κτλ Όντως είναι έτσι; αξίζει να μείνεις εκεί (σχοινούσα κτλ) 2-3 ημέρες; Απο τοπία πως είναι η αμοργός; Που είναι καλύτερα να μείνει κανείς για να μην είναι αποξενωμένος εντελώς από τον κόσμο;

 

Με μηχανακι τη βγαζεις αλλα αν θες μπορεις να νοικιασεις και αυτοκινητο.Βεβαια υπαρχουν παντα και τα λεωφορεια,τα οποια ολη τη διαρκεια της ημερας ειναι συχνα,αλλα τη νυχτα περιοριζονται σε ενα-δυο 2 και μιση το βραδυ.Παντως σε αυτη τη περιπτωση βολευει να νοικιασεις αυτοκινητο.Οσον αναφορα για μπανιο,η Αγια Αννα,ειναι μικρη αλλα πολυ φημισμενη παραλια.Με βοτσαλο.Το μοναστηρι απλα απεριγραπτο.Θα το δεις και θα εντυπωσιαστεις.Δεν θα σου πω περισσοτερα.Μονο που πρεπει να ανεβεις αρκετα σκαλια.Αν κατεβεις κατω προς τα τελη Ιουλη ,παραμονη της Α.Παρασκευης,μπορεις να πας και στο τοπικο πανηγυρι στην αλλη ακρη του νησιου.Οπου θα φας πατατες με κρεας δωραεν.(εθιμο).Εχω αναφερει και αλλες πληροφοριες εχω αναφερει αρκετες στις προηγουμενες σελιδες.Νυχτερινη διασκεδαση MUST τα κλαμπ στη Αιγιαλη το δευτερο λιμανι του νησιου.Στον ορμο θα βρεις καλα,και στο απεναντι χωριο ενω θα βρισκεσαι καθ οδον,για το χωριο που ονομαζεται Θολαρια.Εγω μενω στη Χωρα.Ηοποια ειναι πολυ γραφικη και ισως η γραφικοτερη ολων των κυκλαδων.Εκει εχει ενα μπαρ στην πλατεια των λεωφορειων,αλλα ειναι και συγκριτικα η περιοχη με το λιγοτερο κοσμο.Παρ ολα αυτα εχει αρκετα δωματια για διαμονη.Γιατι θα χρειαζεται να μετακινησε.Βεβαια 2 με 3 μερες οπως και το 15 Αυγουστο γινεται της τρελης απο κοσμο.Γενικα ομως ο Αυγουστος ειναι φουλ μηνας.

Τα καταπολα το κεντρικο λιμανι του νησιου,εχει μπαρακια,πολλες καφετεριες και ενα ιντερνετ καφε στην απεναντι πλευρα του λιμανιου.Τα αλλα χωρια δεν ειναι τοσο για διασκεδαση.Επισης καθως ανεβαινεις απο τα Καταπολα προς τη Χωρα μπορεις να επισκεφθεις τη Μινωα,που εχει πολλα αρχαιολογικα.Στη Χωρα πολλες καφετεριες Ζυγος,2 σουβλατζιδικα,το ενα του ξαδερφου μου.1 πιτσαρια εστιατορια πολλα.Βεβαια αυτα που ανφερω υπαρχουν οπως καταλαβαινεις και στα υπολοιπα χωρια του νησιου.Ειδικα απο ψαροταβερνες Δοξα σοι ο Θεος αρκετες.:lol: :lol:

 

Οσον αφορα τις μετακινησεις σου προς τα αλλα νησια του ενδιαφεροντος σου,μπορεις με το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΠΑΡΟΣ να μετακινησε.Περυσι 2 φορες τη βδομαδα καθε Τριτη και Πεμπτη.Φετος ανανεοθηκε η συμβαση με την εταιρια,και τα δρομολογια θα ειναι συχνοτερα και περισσοτερα την βδομαδφα.Περισσοτερεςς πληροφοριες δεν ξερρω γιατι εγω θα κατεβω στο νησι 6 ή 7 Ιουλιου.Και ειναι λιγο νωρις.Ενημερωσου απο ταξιδιωτικα πρακτορεια.Σχοινουσα μονο με το καραβι την ξερω δεν εχω καταβει ποτε τι να σου πω.

 

Σιγουρα παρελειψα και αλλα ενδιαφεροντα απο την Αμοργο,θα με επαιρνε καμια σελιδα να αναφερω,αλλα ριξε μια ματια οπωα σου ξαναειπα στις πιο πανω σελιδες.Εχω αναφερει και καποιες αλλες παραδοσιακες γιορτες και χωρους.Ελπιζω να σε καλυψα.Για οποιεσδηποτε αλλαες πληροφοριες ειμαι στη διαθεση σου.Επισης αν ενδιαφερεσαι να κλεισεις δωματια και δεν εχεις βρει,στειλε pm.

 

 

 

Οι αποστασεις:Καταπολα-Χωρα 6 χιλιομετρα.

Χωρα -Αιγιαλη 25 χιλιομετρα

Χωρα -Αγιος Παυλος λιγοτερο.(παιρνεις τον ιδιο δρομο που παιρνεις για την Αιγιαλη μπορεις να κανεις μπανιο εκει.Απεναντι βρισκεται ενα νησακι,η Νικουρια οπου εχει και εκει παραλιες για μπανιο.Πας με καικακι.

Χωρα -Αγια Αννα 6 χιλιομετρα ενδιαμεσα βρισκεται το επιβλητικο μοναστηρι.

Τα αλλα χωρια που θα συναντησεις οταν προσεγγισεις τον Ορμο της Αιγιαλης ειναι ευδιακριτα και με το ματι και μικρα σε χιλιομετρικες αποστασεις.

Χωρα -ΑΓια Παρασκευη 22 χιλιομετρα περιπου.Με ενδιαμεσα

χωρια, το Βρουτση που ειναι 10 χιλιομετρα,την Αρκεσινη 13 χιλιομετρα και τη Καλοταριτισσα που εκει μπορεις να κανεις και μπανιο.Μαλιστα υπαρχει και ενα ξακουστο ναυαγιο.Ρωτα πληροφοριες και θα μαθεις.Δεν τη ξερω καλα την ιστορια του.

 

Στα Καταπολα μπορεις να παρεις το καικι,και να πας σε απομακρησμεμες παραλιες.Οπως Α.Παντελεημονας, Μαλτεζι,Φοινικες κ.λ.π.Εχει και πολλες παραλιες ιδανικες για λιγο κοσμο. Στη Αιγιαλη στον Ορμο επισης αμμουδια.

 

Τελως προς το Βρουτση θα συναντησεις και ταμπελες που οδηγουν στη παραλια του Μουρου.Εκει απο πανω εχει και ενα εστιατοριο οπου μπορεις μετα το μπανιο σου να απολαυσεις το γευμα σου.

 

Επισης αν ενδιαφερεσαι να κλεισεις δωματια και δεν εχεις βρει,στειλε pm.

 

Ελπιζω να σε καλυψα.Για οτι αλλο στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά για Θάσο ξέρει κάποιος;

 

Δυστυχώς μόλις ξέμπλεξα με διάφορα και από 5/8 μπορώ να φύγω ως 30/8 (με το έταιρο ήμισι... 18 χρόνια γάμου) χωρίς παιδιά!

 

Ρόδο, Πάρο, Νάξο, Μύκονο, Σίφνο, Σαντορίνη έχουμε πάει. Ιόνιο παντού επίσης καθώς και Κρήτη. Μήλο και Φολέγανδρο που θέλαμε, δεν βρίσκω να μείνουμε. Αν την κάνουμε για βόρεια (Θάσο πχ) λέει τίποτα ή θα κόψουμε φλέβες; Από Καλαμάτα ξεκινάω και δεν έχουμε πάει βορειότερα από Θεσ/κη.

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδική, Σκιάθο, Σκόπελο έχουμε πάει!

 

Η Θάσος για πόσες μέρες είναι; Μπορώ να την συνδιάσω και με κάτι άλλο;

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος στη Θάσο που πρέπει να προτιμήσω για διαμονή;

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδική, Σκιάθο, Σκόπελο έχουμε πάει!

 

Η Θάσος για πόσες μέρες είναι; Μπορώ να την συνδιάσω και με κάτι άλλο;

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος στη Θάσο που πρέπει να προτιμήσω για διαμονή;

 

Στην Αμμουλιανή έχεις πάει?

Αντί για Θάσο εγώ θα έλεγα καλύτερα Σαμοθράκη.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H Αμμουλιανή καλή φαίνεται στις φωτογραφίες που είδα.

Δεν ξέρω μόνο μήπως τα βράδια κόβουμε φλέβες λόγω ησυχίας...

 

(Μας αρέσουν γενικά τα στενάκια-πεζόδρομοι όπως είναι στην Μύκονο, Πάρο, Σαντορίνη όπου γίνεται σχετικός τζερτζελές)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είπες για Θάσο υπέθεσα ότι θα θέλατε ησυχία.

Ε ναι, δεν έχει κόσμο σαν τη Μύκονο!

Έχει πολύ ωραίες θάλασσες όμως.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λευκάδα ή Ζάκυνθος; Τί προτείνετε; Ποιές οι διαφορές τους;

 

 

καταγωγη εχω απο ζακυνθο,αλλα θα σου ελεγα λευκαδα!:)οχι οτι και η ζακυνθος δεν ειναι ωραια,αλλα στην λευκαδα εχει πολυ καλυτερες παραλιες,καταγαλανες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ομορφη ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ !!!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ πάλι παιδιά έχω γυρίσει λίγα νησιά αλλά έχω αποφασίσει να μην ξαναπάω ποτέ διακοπές Ελλάδα γιατί πλέον η Ελλάδα δεν είναι για τους Έλληνες. Είναι πανάκριβη! Πηγαίνω εξωτερικό με τα ίδια λεφτά! Παράδειγμα πήγα πριν 2 χρόνια Λονδίνο 10 μέρες με 1000 ευρώ και πριν ένα χρόνο Άμστερνταμ 10 μέρες πάλι με 1000 ευρώ (όλα μέσα)! Τα ίδια λεφτά θέλεις για να πας π.χ. στη Μύκονο ή στη Σαντορίνη για 10 μέρες! Κάτι παρόμοιο σκέφτομαι και για φέτος το καλοκαίρι (μου γυάλισε το Βερολίνο για φέτος)! Πέρυσι στο Άμστερνταμ χάζευα στην αγορά και έπεσε το μάτι μου στη βιτρίνα ενός τουριστικού γραφείου. Είχε προσφορά 10 μέρες για Κέρκυρα 350 ευρώ αεροπορικώς σε ξενοδοχείο 4 αστέρων!!!!!!!!!!! :rolleyes::rolleyes::wacko::wacko:

 

Ε όχι ρε παιδιά! Παραπάει να πουλάμε στους ξένους τα μέρη μας για 350 ευρώ και εμείς να θέλουμε 1000+ για τις ίδιες ακριβώς διακοπές! Αφού εμείς είμαστε κλέφτες με τους ίδιους τους εαυτούς μας κι εγώ λέω εξωτερικό και πάλι εξωτερικό!!

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημενο μου νησι ειναι η Ναξος!Γενικα οι Κυκλαδες ειναι υπεροχες,αλλα ξεχωρισα αυτο!Ισως παιζει ρολο κ το οτι εχω ωραιεσ αναμνησεις απο εκει! :)

 

Απο παραλιες πιστευω οτι της Μηλου ειναι τελειες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ πάλι παιδιά έχω γυρίσει λίγα νησιά αλλά έχω αποφασίσει να μην ξαναπάω ποτέ διακοπές Ελλάδα γιατί πλέον η Ελλάδα δεν είναι για τους Έλληνες. Είναι πανάκριβη! Πηγαίνω εξωτερικό με τα ίδια λεφτά! Παράδειγμα πήγα πριν 2 χρόνια Λονδίνο 10 μέρες με 1000 ευρώ και πριν ένα χρόνο Άμστερνταμ 10 μέρες πάλι με 1000 ευρώ (όλα μέσα)! Τα ίδια λεφτά θέλεις για να πας π.χ. στη Μύκονο ή στη Σαντορίνη για 10 μέρες! ...

 

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τόσο οι τιμές αλλά βρέθηκα φέτος στο Άμστερνταμ και δεν μπορούσα να βρω αξιοπρεπές δίκλινο (σε ξενοδοχείο με πρωινό) κάτω των 150 Ευρώ/βραδιά. Μήπως έμεινες σε youth hostel και πέταξες με ανταποκρίσεις πτήσεων εκτός υψηλών περιόδων? Αν είσαι όπως λέμε "budget traveler" και δεν σε νοιάζουν οι ανέσεις, θα μπορούσες να περάσεις ακόμα φθηνότερα (και αξιοπρεπώς) στη Μύκονο 10 ημέρες.

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αμοργος και παρος για μενα φετος,ελπιζω να καταφερω να παω και στη σαμο πριν την παρο,αλλα ειναι δυσκολο να συνδυαστουν:blink:

παρος για 3η φορα,αμοργος για πρωτη,ανυπομονω να τη δω την αμοργο:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...