Jump to content

Huawei P10


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άμα δεν ξεκλειδώσετε το boot, root δεν βλέπετε! Ξεκλειδώνοντας το boot (μέσω της μαμάς HUA), λογικά χαιρετάτε και την εγγύηση γιατί δίνετε το imei. Και πάει λέγοντας.

Το γέλιο είναι οτι στο disclaimer της Huawei δεν αναφέρει πουθενά ότι χάνεις την εγγύηση παρά μόνο μειωμένη απόδοση, έπειτα σου δίνουν οδηγίες επισήμως πώς θα τον ξεκλειδώσεις αλλά και πώς θα τον ξανακλειδώσεις!!

 

Sent from my Huawei P10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε οτι ξανά κλειδώνει, ξανά κλειδώνει! Τι να το κάνεις όμως που σε έχουν φακελωσει πλέον οτι ξεκλειδωσες? Αφορμή ζητάνε να σε βγάλουν εκτός εγγύηση!

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Βρε οτι ξανά κλειδώνει, ξανά κλειδώνει! Τι να το κάνεις όμως που σε έχουν φακελωσει πλέον οτι ξεκλειδωσες? Αφορμή ζητάνε να σε βγάλουν εκτός εγγύηση!

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Βρε εγώ τον πήρα τον κωδικό, αλλά επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με adb κλπ διαδικασίες, μάλλον θα κάνω πίσω μέχρι να βρεθεί οδηγός της προκοπής με magisk, κι αν βρεθεί ποτέ καθώς δεν ασχολούνται πολλοί με το κινητό...δε σημαίνει ότι ξεκλειδωσα απαραίτητα

 

Sent from my Huawei P10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχει παρατηρήσει κανείς πως αν είναι κλειδωμένο το κινητό και πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης (χωρις να ξεκλειδωσεις το κινητο) μπορείς να κατεβάσεις την μπάρα με το WiFi Bluetooth και ολα αυτα... Μπορει να αλλαξει ξερεις κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχει παρατηρήσει κανείς πως αν είναι κλειδωμένο το κινητό και πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης (χωρις να ξεκλειδωσεις το κινητο) μπορείς να κατεβάσεις την μπάρα με το WiFi Bluetooth και ολα αυτα... Μπορει να αλλαξει ξερεις κανεις;

Να μη πω σε όλα, στα περισσότερα κινητά το κάνει αυτό....και δεν υπάρχει ρύθμιση για να μη το κάνει(είμαι ΣΧΕΔΟΝ σίγουρος).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχει παρατηρήσει κανείς πως αν είναι κλειδωμένο το κινητό και πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης (χωρις να ξεκλειδωσεις το κινητο) μπορείς να κατεβάσεις την μπάρα με το WiFi Bluetooth και ολα αυτα... Μπορει να αλλαξει ξερεις κανεις;

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Παιδιά καλημέρα. Έχει παρατηρήσει κανείς πως αν είναι κλειδωμένο το κινητό και πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης (χωρις να ξεκλειδωσεις το κινητο) μπορείς να κατεβάσεις την μπάρα με το WiFi Bluetooth και ολα αυτα... Μπορει να αλλαξει ξερεις κανεις;

Ακυρο...Delete παρακαλω...

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι χαζομαρα? Ίσα - ισα είναι βολικό γιατί δεν χρειάζεται να ξεκλειδωσεις.

Μαλιστα κάνε ακριβώς το ίδιο πράγμα απο την κάτω πλευρά του κινητού προς τα επάνω ομως. Έχει εκπλήξεις!

 

Sent from my Huawei P10, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο κατω το ξερω!!! Απλως μπορει καταλαθος να αναψεις τον φακο η να κλεισεις το wifi. Απο αυτη την αποψη το λεω ειναι λιγο χαζομαρα.
Link to comment
Share on other sites

Ωπα!!! Καλόοοο Δεν το ήξερα. Να είσαι καλά
Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα παιδιά,

 

Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy S4 και όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό. Ύστερα λοιπόν από διαρκής αναζήτηση σε διάφορες μάρκες και μοντέλα κινητών έχω καταλήξει σε 2-3, συμπεριλαμβανομένου και το Huawei P10. Οι πληροφορίες που έχω πάρει είναι τουλάχιστον ενθαρρυντικές απλά έχω μερικές απορίες οι οποίες είναι αρκετά σημαντικές κατ' εμέ. Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι:

1) Γνωρίζει κάποιος τον δείκτη SAR (Specific Absorption Rate) ή αλλιώς Ρυθμός Ειδικής Απορρόφησης της συσκευής;

2) Διάβασα αρκετά για το φαινόμενο της υπερθέρμανσης καθώς ότι είναι αρκετά αντιληπτό στο χέρι. Ισχύει ότι υπερθερμαίνεται εύκολα;

3) Με τον "συνδυασμό" των Hardware όπως πολλοί αναφέρουν τι γίνεται; Ισχύει; Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σταθώ τυχερός στην αγορά;

 

Τέλος θα ήθελα την γενικότερη άποψη σας για το κινητό, θετικά-αρνητικά και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία νομίζετε θα μου φανεί χρήσιμη :p

 

Γενικότερα είμαι άνθρωπος ο οποίος δεν αλλάζει "συχνά" κινητό, χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι έχω κινητό τεσσάρων χρόνων :p και θα το κρατούσα εάν δεν μου κολλούσε τόσο!

 

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν θέλω το καινούργιο μου κινητό όσο το δυνατόν να μην κολλάει καθόλου. Είναι ίσως το μεγαλύτερο "κόλλημα" μου.

 

Με συγχωρείτε εάν σας βγάζω εκτός συζήτησης αλλά και του μεγάλου μηνύματος.

 

Συγχαρητήρια για το forum πλήρως εύχρηστο και ενημερωτικό!:up:

 

Τελευταίο αλλά όχι λιγότερο σημαντικό: Πριν από κάθε αγορά κινητού τηλεφώνου να παίρνετε ως κριτήριο ΚΑΙ τον δείκτη ακτινοβολίας (SAR), κάτι το οποίο σχεδόν όλοι αγνοούν. Διαβάστε,ενημερωθείτε και θα με θυμηθείτε

"He who asks a question remains a fool for five minutes

 

He who does not ask remains a fool forever."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα παιδιά,

 

Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy S4 και όπως καταλαβαίνετε ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό. Ύστερα λοιπόν από διαρκής αναζήτηση σε διάφορες μάρκες και μοντέλα κινητών έχω καταλήξει σε 2-3, συμπεριλαμβανομένου και το Huawei P10. Οι πληροφορίες που έχω πάρει είναι τουλάχιστον ενθαρρυντικές απλά έχω μερικές απορίες οι οποίες είναι αρκετά σημαντικές κατ' εμέ. Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι:

1) Γνωρίζει κάποιος τον δείκτη SAR (Specific Absorption Rate) ή αλλιώς Ρυθμός Ειδικής Απορρόφησης της συσκευής;

2) Διάβασα αρκετά για το φαινόμενο της υπερθέρμανσης καθώς ότι είναι αρκετά αντιληπτό στο χέρι. Ισχύει ότι υπερθερμαίνεται εύκολα;

3) Με τον "συνδυασμό" των Hardware όπως πολλοί αναφέρουν τι γίνεται; Ισχύει; Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σταθώ τυχερός στην αγορά;

 

Τέλος θα ήθελα την γενικότερη άποψη σας για το κινητό, θετικά-αρνητικά και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία νομίζετε θα μου φανεί χρήσιμη :p

 

Γενικότερα είμαι άνθρωπος ο οποίος δεν αλλάζει "συχνά" κινητό, χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι έχω κινητό τεσσάρων χρόνων :p και θα το κρατούσα εάν δεν μου κολλούσε τόσο!

 

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν θέλω το καινούργιο μου κινητό όσο το δυνατόν να μην κολλάει καθόλου. Είναι ίσως το μεγαλύτερο "κόλλημα" μου.

 

Με συγχωρείτε εάν σας βγάζω εκτός συζήτησης αλλά και του μεγάλου μηνύματος.

 

Συγχαρητήρια για το forum πλήρως εύχρηστο και ενημερωτικό!:up:

 

Τελευταίο αλλά όχι λιγότερο σημαντικό: Πριν από κάθε αγορά κινητού τηλεφώνου να παίρνετε ως κριτήριο ΚΑΙ τον δείκτη ακτινοβολίας (SAR), κάτι το οποίο σχεδόν όλοι αγνοούν. Διαβάστε,ενημερωθείτε και θα με θυμηθείτε

 

1) https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/05024192

2) Μπορεί να είναι εμφανές στο χέρι (μπορεί και όχι, ιδίως με θήκη) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν υπερθερμένεται τόσο ώστε να δημιουργεί προβλήματα στη συσκευή.

3) Έχει προχωρήσει πολύ το θέμα...Μετά τις αρχικές παρτίδες δεν έχει διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα όπως στις πρώτες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το p10 είναι εξαιρετικό κινητό. Για αυτά που θέτεις ως προτεραιότητα κατά την γνώμη μου θα κοίταζα σε s7. Πολύ χαμηλό Sar ,γρήγορο κινητό δίχως κολλήματα ,η nougat τουλάχιστον στο s7 edge είναι απίστευτα καλή σε όλα, θα πάρει και 8 , από τις καλύτερες κάμερες ακόμα και σήμερα,είναι και αδιαβροχο .Καθαρή οθόνη 5.1" .Από την άλλη μεριά δεν χάνεις να δοκιμάσεις και ένα διαφορετικό περιβάλλον με αρκετά καλά χαρακτηριστικά όπως είναι αυτά του p10.

Απλά η γνώμη μου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω γενικώς πως χαμηλά sar έχουν τα lg και φυσικά τα Samsung π.χ.

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s7-edge-lowest-sar-rate-2974/

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει κανείς από εδώ; https://www.eglobalcentral.eu/huawei-p10-64gb-4g-dual-sim-vtr-l29-sim-free-unlocked-blue.html

Αυτή η έκδοση είναι οκ για Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

1) https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/05024192

2) Μπορεί να είναι εμφανές στο χέρι (μπορεί και όχι, ιδίως με θήκη) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν υπερθερμένεται τόσο ώστε να δημιουργεί προβλήματα στη συσκευή.

3) Έχει προχωρήσει πολύ το θέμα...Μετά τις αρχικές παρτίδες δεν έχει διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα όπως στις πρώτες.

 

Έχεις προσωπική εμπειρία όσο αφορά την υπερθέρμανση να μου πεις;

 

Για το Hardware δηλαδή είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα; Μήπως υπάρχει κάποιος ο οποίος αγόρασε την συσκευή και μπορεί να μας συμβουλέψει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εφόσον σε απασχολεί το sar

a38ef6f3a348e28673210bf6c2423d61.jpg

 

Sent from my Huawei P10 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Θεωρώ λογικά τα πλαίσια της ακτινοβολίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το p10 είναι εξαιρετικό κινητό. Για αυτά που θέτεις ως προτεραιότητα κατά την γνώμη μου θα κοίταζα σε s7. Πολύ χαμηλό Sar ,γρήγορο κινητό δίχως κολλήματα ,η nougat τουλάχιστον στο s7 edge είναι απίστευτα καλή σε όλα, θα πάρει και 8 , από τις καλύτερες κάμερες ακόμα και σήμερα,είναι και αδιαβροχο .Καθαρή οθόνη 5.1" .Από την άλλη μεριά δεν χάνεις να δοκιμάσεις και ένα διαφορετικό περιβάλλον με αρκετά καλά χαρακτηριστικά όπως είναι αυτά του p10.

Απλά η γνώμη μου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω γενικώς πως χαμηλά sar έχουν τα lg και φυσικά τα Samsung π.χ.

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s7-edge-lowest-sar-rate-2974/

 

Να σου πω την αλήθεια θέλω πολύ να δοκιμάσω το Huawei για αυτό και ψάχνομαι τόσο. Δηλαδή σε σύγκριση με το s7 το P10 κολλάει περισσότερο; Εννοώ ότι είναι πιο εμφανές;

 

Samsung δεν νομίζω ότι θα πάρω, όχι γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά ότι θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

"He who asks a question remains a fool for five minutes

 

He who does not ask remains a fool forever."

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσωπική εμπειρία όσο αφορά την υπερθέρμανση να μου πεις;

 

Για το Hardware δηλαδή είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα; Μήπως υπάρχει κάποιος ο οποίος αγόρασε την συσκευή και μπορεί να μας συμβουλέψει;

 

Προσωπική εμπειρία έχω από πολλές συσκευές που ''νιώθεις'' τη θερμότητα στο χέρι σου (οι περισσότερες των ναυαρχίδων με τους δυνατούς πλέον επεξεργαστές/GPU και το λεπτό σασί), αλλά και απ όσο διαβάζω και για το p10. Ουσιαστικά δεν υπεθερμένεται, δε φτάνει δηλαδή η θερμοκρασία πέρα των ορίων της (φαίνεται άλλωστε απο κάποιο απο τα προγράμματα που δείχνουν τη θερμοκρασία.). Απλά λόγω των παραπάνω η θερμότητα ''βγαίνει'' στο χέρι μας.

ΔΕΝ έχει αναφερθεί λοιπόν υπερθέρμανση στο p10.

 

Σίγουρα δεν επηρεάζει το hardware.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσωπική εμπειρία όσο αφορά την υπερθέρμανση να μου πεις;

 

Για το Hardware δηλαδή είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα; Μήπως υπάρχει κάποιος ο οποίος αγόρασε την συσκευή και μπορεί να μας συμβουλέψει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Θεωρώ λογικά τα πλαίσια της ακτινοβολίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να σου πω την αλήθεια θέλω πολύ να δοκιμάσω το Huawei για αυτό και ψάχνομαι τόσο. Δηλαδή σε σύγκριση με το s7 το P10 κολλάει περισσότερο; Εννοώ ότι είναι πιο εμφανές;

 

Samsung δεν νομίζω ότι θα πάρω, όχι γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά ότι θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

 

Φίλε μ καλησπέρα!Εγώ ειχα πριν μερικούς μήνες το s7 edge και μπορώ να σου πω να προχωρήσεις άφοβα στο p10!Για μένα το s7 υπερτερεί ελαφρώς στην κάμερα (ιδίως το βράδυ και στο autofocus) και στην AMOLED οθόνη(αν και εγώ έπειτα από 2 σερί AMOLED οθόνες ήθελα κάτι πιο φυσικό και όχι τόσο υπερκορεσμενο,γι αυτό και πήγα σε ips)!Πέρα από αυτά δεν υπερτερεί κάπου αλλού και ίσα ίσα η εμπειρία χρήσης του Emui είναι καλύτερη από το χαζοtouchwiz!Για μένα επίσης επειδή κουράστηκα με τα μεγάλα κινητά βρήκα τον παράδεισο μ σε αυτό το εξαιρετικά κομψό και ελαφρύ κινητό που και με θήκη δεν το βαραίνει και να το κάνει πιο δύσχρηστο!Αυτά από μένα και προχώρα και δεν θα το μετανιώσεις!!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσωπική εμπειρία όσο αφορά την υπερθέρμανση να μου πεις;

 

Για το Hardware δηλαδή είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα; Μήπως υπάρχει κάποιος ο οποίος αγόρασε την συσκευή και μπορεί να μας συμβουλέψει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Θεωρώ λογικά τα πλαίσια της ακτινοβολίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να σου πω την αλήθεια θέλω πολύ να δοκιμάσω το Huawei για αυτό και ψάχνομαι τόσο. Δηλαδή σε σύγκριση με το s7 το P10 κολλάει περισσότερο; Εννοώ ότι είναι πιο εμφανές;

 

Samsung δεν νομίζω ότι θα πάρω, όχι γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά ότι θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

 

To P10 φίλε μου είναι από τα πιο lag free κινητά που υπάρχουν.

 

Το S7 (όπως και κάθε Samsung) έχει τα lag-ακια του και τους λόξυγκές του χωρίς φυσικά να φταίει σε τίποτα το πολύ αξιόλογο hardware αλλά το κακό έως πολύ κακό software (βλέπε touchwiz). Γι' αυτό και μόλις μπει κάποιο custom firmware αλλάζει άρδην η αίσθηση που αφήνει το κινητό.

Βέβαια μετά από 1.5 χρόνο που είναι στην αγορά και τα upgrades που έχει πάρει, φαντάζομαι ότι θα έχει στρώσει σε μεγάλο βαθμό.

 

Από εκεί και μετά είναι ότι σου αρέσει περισσότερο. Ένα όμως δεν πρόκειται να βρεις πουθενά αλλού παρά μονον στα hua. Tους εξαιρετικούς πομποδέκτες τους. Μπορείς και μιλάς ΑΝΕΤΑ από μέρη που άλλες συσκευές δεν έχουν καν σήμα. Έχω προσωπικά παραδείγματα από περιπτώσεις με κινητά Ρ8/Ρ9/Ρ10 που μιλούσα κανονικά (υπόγεια κλπ) ενώ δίπλα μου άλλα κινητά δεν έδιναν ούτε καν κλήσεις έκτακτης ανάγκης. Δεν έβρισκαν δηλαδή κανένα δίκτυο.

Αυτό βέβαια είναι κάτι που μπορεί να μην ενδιαφέρει όλους αλλά μπορεί κάποια στιγμή να βρεθείς σε δύσκολη θέση και εκεί θα κάνει την διαφορά.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σήμα δεν έχει έως αντίκτυπο το υψηλό Sar?

 

The power of 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα...Οπότε δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα όπως το παρουσιάζουν οι "γκουρού" της τηλεφωνίας. Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Μου προτείνεις το P10 ή το P10 plus; Το Samsung Galaxy S4 που έχω σκέψου έχει 5" και τις θεωρώ σχετικά μικρές..Οπότε θεωρώ ότι το Plus θα είναι καλύτερο (+ κάποια από τα τεχνικά χαρακτηριστικά)

Edited by Oldschool_here

"He who asks a question remains a fool for five minutes

 

He who does not ask remains a fool forever."

Link to comment
Share on other sites

To P10 φίλε μου είναι από τα πιο lag free κινητά που υπάρχουν.

 

Το S7 (όπως και κάθε Samsung) έχει τα lag-ακια του και τους λόξυγκές του χωρίς φυσικά να φταίει σε τίποτα το πολύ αξιόλογο hardware αλλά το κακό έως πολύ κακό software (βλέπε touchwiz). Γι' αυτό και μόλις μπει κάποιο custom firmware αλλάζει άρδην η αίσθηση που αφήνει το κινητό.

Βέβαια μετά από 1.5 χρόνο που είναι στην αγορά και τα upgrades που έχει πάρει, φαντάζομαι ότι θα έχει στρώσει σε μεγάλο βαθμό.

 

Από εκεί και μετά είναι ότι σου αρέσει περισσότερο. Ένα όμως δεν πρόκειται να βρεις πουθενά αλλού παρά μονον στα hua. Tους εξαιρετικούς πομποδέκτες τους. Μπορείς και μιλάς ΑΝΕΤΑ από μέρη που άλλες συσκευές δεν έχουν καν σήμα. Έχω προσωπικά παραδείγματα από περιπτώσεις με κινητά Ρ8/Ρ9/Ρ10 που μιλούσα κανονικά (υπόγεια κλπ) ενώ δίπλα μου άλλα κινητά δεν έδιναν ούτε καν κλήσεις έκτακτης ανάγκης. Δεν έβρισκαν δηλαδή κανένα δίκτυο.

Αυτό βέβαια είναι κάτι που μπορεί να μην ενδιαφέρει όλους αλλά μπορεί κάποια στιγμή να βρεθείς σε δύσκολη θέση και εκεί θα κάνει την διαφορά.

 

Ο "τέλειος" (ιδανικός εάν θες καλύτερα) πομποδέκτης και γενικότερα το σήμα σε ένα κινητό τηλέφωνο δεν είναι απαραίτητα καλό. Συνήθως είναι συνώνυμο με υψηλό SAR όπως λέει και ο φίλος παραπάνω.

"He who asks a question remains a fool for five minutes

 

He who does not ask remains a fool forever."

Link to comment
Share on other sites

0.98 είναι η μέγιστη τιμή που μπορεί να εκπέμψει στο κεφάλι, σύμφωνα με τον πίνακα που δημοσιεύτηκε μερικά ποστ πιο πριν απο τον dgeorge4. Η μισή (και λιγότερο) δηλαδή απο το όριο των 2.0 που έχει θεσπιστεί. Αν έχετε ευαίσθητο κεφάλι και ζαλίζεστε με το 0.98 τότε δεν κάνει η συσκευή για εσάς:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Όλα έχουν τα συν και τα πλην τους.

Εφόσον παίρνει έγκριση και κυκλοφορεί η συσκευή είναι εντός των ορίων ασφαλείας που έχουν θεσπιστεί. Εδώ έχει γεμίσει ο κόσμος με τις μεγαλύτερες φριτέζες που υπάρχουν, τα iPhone! Δες λιγάκι τι έχει αναρτηθεί πιο πριν και δες που βρίσκεται το καθένα.

Παρόλα αυτά. Τα δεδομένα υπάρχουν όπως και οι λύσεις. Επιλέγει ο καθένας μας αυτό που θέλει. Εγώ έχω επιλέξει κάτι που θεωρώ ακόμη καλύτερο και με την μικρότερη ακτινοβολία όλων και έχω συσκευές Ρ8/Ρ9/Ρ10. Ποιο είναι αυτό? Blue tooth handsfree. Το τηλέφωνο σε απόσταση από εμένα και το ακουστικάκι στο αυτί.

Εφόσον λοιπόν μας ενδιαφέρει η μικρότερη δυνατή απορόφιση ακτινοβολίας, αυτή είναι η σωστότερη λύση. Για μένα, τα υπόλοιπα είναι απλά υποκριτικά από πλευράς του οποιουδήποτε, αφού το χρησιμοποιεί ως δικαιολογία για κάποια διαφορετική επιλογή, χωρίς κιόλας να τη χρειάζεται (τη δικαιολογία).

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο παιδιά θα συμφωνήσω μαζί σας..Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας :)

 

Τώρα μένει μόνο να δω το κινητό από κοντά και να πάρω μια απόφαση :)

"He who asks a question remains a fool for five minutes

 

He who does not ask remains a fool forever."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...