Jump to content

Φώτα Xenon


Dejan457
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για το Opel Astra H υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω τα φανάρια και κατ'επέκταση το σύστημα με τα Xenon? Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Να τους πιστέψω ? :cool:

 

Είναι τραβηγμένο να ρωτήσω εαν μπορώ να τα βρω και με το AFL σύστημα (αλλαγή κατεύθυνσης των φώτων...) ? :worry:

 

Το original σύστημα της Opel στοιχίζει πάνω από 1200€ :cry:

Ο αντιπρόσωπος δίνει ένα δικό του σύστημα της εταιρίας Kapco (αν το γράφω σωστά) με τιμή 350€. Ξέρετε κάτι για αυτό το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 657
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ποιός σου είπε πως κοστίζουν 200+ ευρώ???

Να τα παραγγείλεις μόνος σου από e-bay. Με 135 ευρώ εγώ πήρα (στην τιμή είναι και τα μεταφορικά μέσα), το κιτ 6000Κ Η1 για το δικό μου κάρο.

 

Ναι αλλά εγώ δεν έχω ιδέα από την εγκατάσταση. Και βλέποντας ένα μέσο όρο τιμών πάνω από 150 ευρώ (ας πούμε 150) και ένα μέσο όρο εγκατάστασης περίπου στα 50 ευρώ, ε στα 200 δεν βγαίνει το τελικό σύνολο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ δεν έχω ιδέα από την εγκατάσταση. Και βλέποντας ένα μέσο όρο τιμών πάνω από 150 ευρώ (ας πούμε 150) και ένα μέσο όρο εγκατάστασης περίπου στα 50 ευρώ, ε στα 200 δεν βγαίνει το τελικό σύνολο;

 

Δίκιο έχεις. Και πάλι, όταν βάζεις ένα τέτοιο σύστημα στο αυτοκίνητό σου δεν θα πρέπει πάντα να βρίσκεις το φθηνότερο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα και εγώ Xenon στο Corsa..κη μου :happy:. Και τώρα περιμένω με ανυπομονησίας να νυχτώσει :D.

Τα πέρασα στων καλογερόπουλο 300 ευρώ με εγκατάσταση. μάλιστα μου αντικατέστησε και της ψείρες με Led's για να έχει ίδιο φωτισμό :p.

Η μάρκα ήταν HID AAA+ (ή έτσι έλεγε το κουτί τους) με 2 χρόνια εγγύηση στα 6000 kelvin.

 

http://img69.imageshack.us/img69/8022/pic0091hh6.th.jpg <==== Αυτά αγόρασα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα και εγώ Xenon στο Corsa..κη μου :happy:. Και τώρα περιμένω με ανυπομονησίας να νυχτώσει :D.

Τα πέρασα στων καλογερόπουλο 300 ευρώ με εγκατάσταση. μάλιστα μου αντικατέστησε και της ψείρες με Led's για να έχει ίδιο φωτισμό :p.

Η μάρκα ήταν HID AAA+ (ή έτσι έλεγε το κουτί τους) με 2 χρόνια εγγύηση στα 6000 kelvin.

 

http://img69.imageshack.us/img69/8022/pic0091hh6.th.jpg <==== Αυτά αγόρασα :happy:

 

Καλορίζικο το νέο σύστημα! Σου ρύθμισαν τις δέσμες, ή απλά το τοποθέτησαν?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το νέο σύστημα! Σου ρύθμισαν τις δέσμες, ή απλά το τοποθέτησαν?

Ευχαριστώ :happy:. Όχι, απλά τοποθέτηση έκανε.

 

 

==========

Ή εντυπώσεις μου από τα xenon θα έλεγα ότι είναι περιττές. Αλλά ας πω λίγα λόγια :)…

 

Την νύχτα τα xenon είναι φοβερά (τώρα που τα δοκίμασα), πραγματικά κάνει την νύχτα… μέρα :ninja: :D.

Και από θέμα εφέ είχα την εντίπωσει ότι όλη κοίταζαν τα φώτα μου :shifty: :p.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα και εγώ Xenon στο Corsa..κη μου :happy:. Και τώρα περιμένω με ανυπομονησίας να νυχτώσει :D.

Τα πέρασα στων καλογερόπουλο 300 ευρώ με εγκατάσταση. μάλιστα μου αντικατέστησε και της ψείρες με Led's για να έχει ίδιο φωτισμό :p.

Η μάρκα ήταν HID AAA+ (ή έτσι έλεγε το κουτί τους) με 2 χρόνια εγγύηση στα 6000 kelvin.

 

http://img69.imageshack.us/img69/8022/pic0091hh6.th.jpg <==== Αυτά αγόρασα :happy:

 

Καλό κορόιδο είσαι που πλήρωσες τουλάχιστον τα 3πλάσια και πλουτίζει άλλος εις βάρος σου! :lol: Πάντως να τα χαίρεσαι :D

Πριν από κάθε αγορά μας όμως κάνουμε έλεγχο, μη ξεχνάτε :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλό κορόιδο είσαι που πλήρωσες τουλάχιστον τα 3πλάσια και πλουτίζει άλλος εις βάρος σου! :lol: Πάντως να τα χαίρεσαι :D

Πριν από κάθε αγορά μας όμως κάνουμε έλεγχο, μη ξεχνάτε :!:

 

Δεν ξέρω τη τιμές έχετε Θεσσαλονίκη… αλλά στην Λιβαδειά έχουμε αρκετά Τσουχτερές, για να καταλάβεις τα ίδια ακριβώς μου τα έδιναν 490 ευρώ.

Άρα τα πείρα καλή τιμή… ίσος όχι την καλύτερη αλλά δεν το μετάνιωσα κιόλας...

Τώρα αν με έπιασαν κορόιδο αυτό μπορεί να το ξέρεις εσύ καλύτερα από μένα.

 

 

Edit:

Xωρίς παρεξήγηση πάντω στο είπα γιατί βλέπω τις τιμές που κυκλοφορούν στην αγορά και γενικά κλέβουν ασύστολα...

no problem

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς παρεξήγηση πάντω στο είπα γιατί βλέπω τις τιμές που κυκλοφορούν στην αγορά και γενικά κλέβουν ασύστολα...

 

Και εσύ πως το καταλαβαίνεις? Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ένα σύστημα ακριβότερο από ένα άλλο απλά επειδή είναι καλύτερο?

Το μόνο ουσιαστικό πάντως που έχω καταλάβει από τα μέχρι στιγμής μηνύματα είναι ότι από τα 8000Κ και πάνω δεν έχεις ορατότητα σε δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Λογικά πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης για όλα αυτά τα διαφορετικά κουτάκια που έρχονται από Κορέα ή είναι όλα ίδια και αλλάζουν απλώς συσκευασία?

 

Υπάρχουν στην αγορά συστήματα από αναγνωρισμένες εταιρίες (όχι ασιάτικες)και εαν ναι που μπορούμε να τα βρούμε?

 

Ευχαριστώ :happy:. Όχι, απλά τοποθέτηση έκανε.

 

 

==========

Ή εντυπώσεις μου από τα xenon θα έλεγα ότι είναι περιττές. Αλλά ας πω λίγα λόγια :)…

 

Την νύχτα τα xenon είναι φοβερά (τώρα που τα δοκίμασα), πραγματικά κάνει την νύχτα… μέρα :ninja: :D.

Και από θέμα εφέ είχα την εντίπωσει ότι όλη κοίταζαν τα φώτα μου :shifty: :p.

 

Μήπως επειδή τους στράβωνες? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή τους στράβωνες? :oops:

Μπορεί :lol:. Πάντως αύριο για καλό και για κακό θα πεταχτώ μέχρι την opel

για να τα δουν και αν χρειάζεται να τα ρυθμίσουν στην σωστή τους θέση :).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί :lol:. Πάντως αύριο για καλό και για κακό θα πεταχτώ μέχρι την opel

για να τα δουν και αν χιάζετε να τα ρυθμίσουν στην σωστή τους θέση :).

 

Αν μπορέσεις γράψε μας εαν σου κάνουν κάποια ρύθμιση ή σου πουν τίποτα, διότι έχω και εγώ opel (astra) και θα με ενδιέφερε το σύστημα από τον καλογερόπουλο. Αν δεν κάνω λάθος ο τύπος της λάμπας είναι H7, σωστά?

Και κάτι άλλο... Το φως είναι τελείως άσπρο ή πάει προς το μπλέ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις γράψε μας εαν σου κάνουν κάποια ρύθμιση ή σου πουν τίποτα.

Ok! Θα σε ενημερώσω αύριο.

 

Αν δεν κάνω λάθος ο τύπος της λάμπας είναι H7, σωστά?

Το Corsa φοράει λάμπες τύπου Η7 (και στα μεσαία & στα μεγάλα)

 

Το φως είναι τελείως άσπρο ή πάει προς το μπλέ?

 

Άσπρο θα το έλεγα. (αύριο το βράδυ θα ανεβάσω και καμία φωτογραφία)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις γράψε μας εαν σου κάνουν κάποια ρύθμιση ή σου πουν τίποτα.

Σήμερα πήγα στην opel και έβαλε το μηχάνημα για να τα ρύθμιση...

αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζονται ρύθμιση γιατί χτυπάνε σωστά :).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ δεν έχω ιδέα από την εγκατάσταση. Και βλέποντας ένα μέσο όρο τιμών πάνω από 150 ευρώ (ας πούμε 150) και ένα μέσο όρο εγκατάστασης περίπου στα 50 ευρώ, ε στα 200 δεν βγαίνει το τελικό σύνολο;

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους:

Φίλος με ίδιο κάρο πήρε από έναν τύπο που τα έφερνε από ebay με 180 ευρώ. Όταν τον πήρα εγώ τηλ μου είπε 250 μόνο αγορά. Ρε φίλε πριν ένα μήνα του λέω τα αγόρασε ο τάδε από εσένα στα 180 και μου λέει αδύνατον.

Εγώ λοιπόν τα έφερα μαζί με τα μεταφορικά στα 130 τελικά και είναι η ίδια μάρκα.

Τοποθέτηση θα μου πάρουν περίπου 30-40 έχω ήδη κανονίσει.

Δεν είναι κρίμα να σε κοροϊδέψουν όπως παρ’ ολίγο κι εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους:

Φίλος με ίδιο κάρο πήρε από έναν τύπο που τα έφερνε από ebay με 180 ευρώ. Όταν τον πήρα εγώ τηλ μου είπε 250 μόνο αγορά. Ρε φίλε πριν ένα μήνα του λέω τα αγόρασε ο τάδε από εσένα στα 180 και μου λέει αδύνατον.

Εγώ λοιπόν τα έφερα μαζί με τα μεταφορικά στα 130 τελικά και είναι η ίδια μάρκα.

Τοποθέτηση θα μου πάρουν περίπου 30-40 έχω ήδη κανονίσει.

Δεν είναι κρίμα να σε κοροϊδέψουν όπως παρ’ ολίγο κι εμένα?

 

Aυτό εννοώ κοροιδία για τον φίλο παραπάνω που ρωτάει! :lol:

Ευχαριστώ ploiarxos που μ'εβγαλες από τον κόπο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην opel και έβαλε το μηχάνημα για να τα ρύθμιση...

αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζονται ρύθμιση γιατί χτυπάνε σωστά :).

 

Όλα καλά λοιπόν !!! Καλοτάξιδα τότε και να τα ευχαριστηθείς με ασφάλεια!!!

 

Στο corsa έχει επιλογή για ρύθμιση της δέσμης των φώτων από τον οδηγό? Επειδή στο astra υπάρχει (φαντάζομαι και σε άλλα αυτοκίνητα) δν ξέρω αυτό πως μπορεί να επιρρεάζει...

 

Aυτό εννοώ κοροιδία για τον φίλο παραπάνω που ρωτάει! :lol:

Ευχαριστώ ploiarxos που μ'εβγαλες από τον κόπο! ;)

 

Δηλαδή είναι όλα ίδια και να ψάχνουμε να βρούμε ποιο έχει τη μικρότερη τιμή ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν !!! Καλοτάξιδα τότε και να τα ευχαριστηθείς με ασφάλεια!!!

Ευχαριστώ Βασίλη :happy:.

 

Στο corsa έχει επιλογή για ρύθμιση της δέσμης των φώτων από τον οδηγό? Επειδή στο astra υπάρχει (φαντάζομαι και σε άλλα αυτοκίνητα) δν ξέρω αυτό πως μπορεί να επιρρεάζει...

Ναι υπάρχει :).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι όλα ίδια και να ψάχνουμε να βρούμε ποιο έχει τη μικρότερη τιμή ?

Δεν μιλάμε να συγκρίνεις phillips kit με άλλο ανώνυμο!

Αλλά όταν πχ έχεις δύο προιόντα ίδιας μάρκας και χώρας προέλευσης με ίδια εγγύηση τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε να συγκρίνεις phillips kit με άλλο ανώνυμο!

Αλλά όταν πχ έχεις δύο προιόντα ίδιας μάρκας και χώρας προέλευσης με ίδια εγγύηση τι κάνεις?

 

Σε αυτή την περίπτωση έχεις δίκιο... Γι' αυτό ρωτάω, επειδή υπάρχουν πολλά προϊόντα μήπως και βρούμε κάποια άκρη και να δούμε εαν η υψηλή τιμή δικαιολογείται από το κλέψιμο των εμπόρων ή από την διαφορά στη ποιότητα. Που μπορούμε να βρούμε επώνυμα προϊόντα πχ. της philips και τιμές για να συγκρίνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα αγορασα απο το e-bay 135 ευρω ολα ολα μαζι, και 50 ευρω περαστικα μου πηρε ο ηλεκτρολογος μου...πηγα σε ενα μαγαζι με κασετοφωνα συναγερμους κτλ κτλ. που επεισης ειναι δικο μου ατομο και τον ρωταω...

Ποσο εχεις το κιτακι xenon μαζι με τα περαστικα ??? μου λεει 400...

Α καλα του λεω..εγω δεν του ειπα οτι τα παρηγγειλα απο ebay και με 185 ευρω συνολο τα ειχα περασμενα στο αμαξι μου γιατι ειχε και πελατες εκει...

Ας τον κανουνε πλουσιο καποιοι αλλοι, οχι εγω...αν το ψαξεις το θεμα κερδιζεις παρα πολλα...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρεται αρκετοί εδώ πέρα την αγορά απο e-bay, εγγύηση έχουν και αν ναι, πόσα χρόνια;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε μια BMW 3.20 (E90) που φοράει dynamic xenon φώτα (εργοστασιακά) και κάποιες κρύες νύχτες (+3,5 βαθμούς) βάζουν στις άκρες συμπηκνώματα - πάχνη. Είναι τα 3α φώτα που έχω αλλάξει εντός εγγυήσεως μέσα στον 1,5 χρόνο που την έχουμε και το πρόβλημα παραμένει.

 

Όταν είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο δεν υπάρχει πρόβλημα. Μόλις όμως ανάψεις τα φώτα πας βόλτα και τα σβήσεις εμφανίζεται αυτή η πάχνη...

 

Δεν ξέρω τι να πώ, και με την Bmw ελλάς που μίλησα, μου είπαν οτι οφείλεται στη διαφορά θερμοκρασίας... τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

 

Σας παραθέτω μια φωτογραφία:

http://rs32.rapidshare.com/files/20059589/PC020029.JPG

 

 

τα φανάρια έχουν αλλαχθεί σε 2 διαφορετικούς αντιπρόσωπους

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...