Jump to content

Φώτα Xenon


Dejan457
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 657
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το βιβλιαρακι του κατασκευαστη θα λεει σιγουρα...

Οταν λοιπον βρεις τι λαμπες χρειαζεσαι απλα θα πας σε ενα μαγαζι που φερνει τετοια κιτ μετατροπης και θα ζητησεις το αναλογο!

Link to comment
Share on other sites

H πηγαινε σε καποιον ηελκτρολογο να σου πει, το ζητας σαν "κιτακι ξενον" οχι "λαμπες ξενον" γιατι υπαρχουν και σκετες λαμπες και καλα ξενον που εχουνε κανα 20 Ευρω το ζευγαρι και ειναι μουφα, ειναι πολυ λιγο πιο ασπρες απο τις απλες αλογονου τις κιτρινιαρες, οποτε αν σου πουνε, "ελα ρε συ το ιδιο πραγμα ειναι σχεδον" δεν ειναι...καμια σχεση το ενα με το αλλο, θα παρεις ολοκληρο κιτακι που εχει μετασχηματιστες καλωδιοσεις κτλ κτλ.
Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Παρ'τα καινουρια απο την αντιπροσωπεια... Το κοστος πρεπει να ειναι χαζο!

 

Φίλε μου ρώτησα σήμερα και ΕΤΕΑ και Μανδύλα και μου είπαν γύρω στα € 20 για κάθε φανάρι δηλ.σύνολο € 40. Γι'αυτό σκέφτομαι να δω μεταχειρισμένα αλλά δεν ξέρω που; :what:

Link to comment
Share on other sites

TIIIIIIIIIII???? Να πανε να πνιγουν και ο Μανδυλας και η ΕΤΕΑ που θελουν 20€ για ενα κομματι πλαστικο....:angry: :angry:

Δεν γνωριζω δυστυχως καποιον που να δινει μεταχειρησμενα...

Link to comment
Share on other sites

pedia exo vrei kai xenon kanonika oxi lampes sta 350 kai me topothetisi alla se sizitiseis pano ematha oti to neo colt to czt pano stin allagei lampadiase tora ti egine den ksero alla pou kopike i fora

den leo einai toumpano ta xenon

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω φωτογραφίες από το κούμπωμα του φαναριού μου και το ντουι της λάμπας μου. Ξέρει κανείς αν θέλει τρύπημα ή όχι? Αν όχι από που θα περάσουν τα καλώδια για το ρεύμα;

 

1.http://img442.imageshack.us/img442/1614/light3yr7.th.jpg

2.http://img413.imageshack.us/img413/5519/light1sz9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση μεγαλη μανια με τα ξενον.......

 

δηλαδη με τα κλασικα τα φωτα δεν βλεπετε?τοσο πολυ τρεντυ ειναι?

 

και κατι αλλο πολυ σημαντικο..........η παρτε τα εργοστασιακα η μην τα βαζετε καθολου.....αλλο το εργοστασιακο και αλλο οι πατεντες

 

τα ιδια ισχυουν και για τις ηλιοροφες και τα φιμε τζαμια.

 

το ψαχνετε το ψαχνετε αλλα μετα αρχζουν τα παραπονα...

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω φωτογραφίες από το κούμπωμα του φαναριού μου και το ντουι της λάμπας μου. Ξέρει κανείς αν θέλει τρύπημα ή όχι? Αν όχι από που θα περάσουν τα καλώδια για το ρεύμα;

 

1.http://img442.imageshack.us/img442/1614/light3yr7.th.jpg

2.http://img413.imageshack.us/img413/5519/light1sz9.th.jpg

 

Ναι, θα πρέπει να τα τρυπήσεις ώστε να περάσουν τα καλώδια!

 

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση μεγαλη μανια με τα ξενον.......

 

δηλαδη με τα κλασικα τα φωτα δεν βλεπετε?τοσο πολυ τρεντυ ειναι?

 

και κατι αλλο πολυ σημαντικο..........η παρτε τα εργοστασιακα η μην τα βαζετε καθολου.....αλλο το εργοστασιακο και αλλο οι πατεντες

 

τα ιδια ισχυουν και για τις ηλιοροφες και τα φιμε τζαμια.

 

το ψαχνετε το ψαχνετε αλλα μετα αρχζουν τα παραπονα...

 

Επειδή πολύ απλά η διαφορά είναι τεράστια. Όπως επίσης, δεν χρειάζεται κάποια μετατροπή για την εγκατάσταση...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση μεγαλη μανια με τα ξενον.......

 

δηλαδη με τα κλασικα τα φωτα δεν βλεπετε?τοσο πολυ τρεντυ ειναι?

 

και κατι αλλο πολυ σημαντικο..........η παρτε τα εργοστασιακα η μην τα βαζετε καθολου.....αλλο το εργοστασιακο και αλλο οι πατεντες

 

τα ιδια ισχυουν και για τις ηλιοροφες και τα φιμε τζαμια.

 

το ψαχνετε το ψαχνετε αλλα μετα αρχζουν τα παραπονα...

Εσύ πχ γιατί πήρες ένα αυτοκίνητο με 140 άλογα και δε πήρες ένα με 85; Αν απαντήσεις σε αυτό έχεις λύσει την απορία σου και για τα xenon ;)

 

Πολύ απλά έχουν πολύ μεγαλύτερη απόδοση από τα κοινά και επιβαρύνουν πολύ λιγότερο το ηλεκτρικο κύκλωμα του αυτοκινήτου καταναλώνουν 35w αντί για 55w των κανονικων λαμπτήρων.

Link to comment
Share on other sites

Εεεεετσι πολυ σωστος Gka...

Αλλωστε xenon βαζουμε...οχι λαμπες κατω απο το αμαξι που το δειχνουνε σαν καραγκιοζη η σαν ufo...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Εχω πετυχει παντως ανθρωπο στην εθνικη με xenon να τα αναμοσβυνη απο 10 χιλιομετρα μακρυα παρολο που ημουν δεξια και σας πληροφορω οτι τα ειδα ολα κινουμενα σχεδια!!! σε φορματ flv!!!
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω φωτογραφίες από το κούμπωμα του φαναριού μου και το ντουι της λάμπας μου. Ξέρει κανείς αν θέλει τρύπημα ή όχι? Αν όχι από που θα περάσουν τα καλώδια για το ρεύμα;

 

1.http://img442.imageshack.us/img442/1614/light3yr7.th.jpg

2.http://img413.imageshack.us/img413/5519/light1sz9.th.jpg

Λοιπόν κύριοι έλειπα το σαββατοκύριακο και τώρα μόλις διάβασα τα μηνύματά σας και απαντώ δημόσια. Αγαπητέ Konv και Amelidi υπάρχουν τρία κιτ για golf v στα οποία δεν κάνεις τίποτα κρατάς τα εργοστασιακά ντουί με τις λάμπες όπως επίσης και το πλαστικό καπάκι. Το ένα κιτ αυτό που τοποθέτησα εγώ είναι της M-TEC made in japan όλα τα πιστοποιητικά και αν συμβεί το παραμικρό π.χ. καεί λάμπα σε ταξίδι βγάζεις την xenon με το ντουί και βάζεις το εργοστασιακό με την λάμπα συν το καπάκι που έχεις στο πορτ παγκάζ. Οσο για τον προφυλακτήρα στα golf GT και GTI πρέπει να τον βγάλεις όπου δεν είναι και καμμία δύσκολη διαδικασία σε 10 λεπτά τον έχεις πάρει στο χέρι.

Υ.Γ. Δεν βγάζει καμία ένδειξη για καμένη λάμπα

Link to comment
Share on other sites

Χαχα χτες με σταματησε ενας με την κοπελα του και μου ειπε απο που και ποσο εβαλα τα φαναρια μαζι με τα xenon...κανουνε εντυπωση μεγαλη τελικα τα angel eyes μαζι με τα xenon χεχε
Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα! Θα ήθελα να μεταφέρω το θέμα των φώτων xenon στα δίτροχα.

Όλο και πιο συχνά βλέπω πλέον μηχανές και mega σκούτερ με xenon φώτα.

Υπάρχει διαφορετικό κιτ για μηχανές από ότι για τα αυτοκίνητα;Αξίζει ο κόπος και το κόστος για μηχανή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα καλη η ερωτηση σου JohnyBoy2...

Λογικα θα υπαρχουν αλλα κιτ για μηχανες και αλλα για αυτοκινητα, γιατι στα αυτοκινητα υπαρχουν 2 φαναρια οχι 1 οπως στις μηχανες...

Πηγαινε ρωτησε σε καποιον που εχει ηχοσυστηματα κτλ κτλ να σε ενημερωσει...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα! Θα ήθελα να μεταφέρω το θέμα των φώτων xenon στα δίτροχα.

Όλο και πιο συχνά βλέπω πλέον μηχανές και mega σκούτερ με xenon φώτα.

Υπάρχει διαφορετικό κιτ για μηχανές από ότι για τα αυτοκίνητα;Αξίζει ο κόπος και το κόστος για μηχανή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

 

epeidi exoyme kit gia mhxanes katarxhn mporeis na pareis kai miso gia osoys exoyn mia lampa to thema einai esvterika sto elegxth tashs poy exei giati poles mhxanes anaboyn fvta kai meta mizaris ta apla kit hid kaigontai ayta poy fernoiymai gia mixanes den exoyn kanena problima kai ta bazoym,ei kai se aytokinhta kai einai poio anthektika

Link to comment
Share on other sites

vasika dene xo parakolouthisei ti sizitisi sas alla kserei kaneis an simferei na paraggelo xenon meso e-bay k na ta pao gia topothetisei??Posa xiliades keria eine ta kalitera.Exo ena golf TSI
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

epeidi exoyme kit gia mhxanes katarxhn mporeis na pareis kai miso gia osoys exoyn mia lampa to thema einai esvterika sto elegxth tashs poy exei giati poles mhxanes anaboyn fvta kai meta mizaris ta apla kit hid kaigontai ayta poy fernoiymai gia mixanes den exoyn kanena problima kai ta bazoym,ei kai se aytokinhta kai einai poio anthektika

 

Βασικά έχεις δίκιο. Σύμφωνα με τις Ευρωπαϊκές επιταγές πλέον το Honda μου δεν έχει διακόπτη φώτων μεσαίας κλίμακας. Είναι πάντα αναμμένα ΑΛΛΑ πρέπει να έχει σύστημα προστασίας γιατί πριν γυρίσει η μίζα σβήνουν προσωρινά τα φώτα.

Σε τι τιμή μπορώ να βρω κιτ για μηχανή; Επηρεάζει τη λειτουργία τους το γεονός ότι θα είναι πάντα αναμμένα, μέρα-νύχτα; Πολλές οι ώρες λειτουργίας!

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

vasika dene xo parakolouthisei ti sizitisi sas alla kserei kaneis an simferei na paraggelo xenon meso e-bay k na ta pao gia topothetisei??Posa xiliades keria eine ta kalitera.Exo ena golf TSI

 

Η αγορα απο το ebay συμφερει με 1000...

Τα περαστικα πηγαινε σε καποιον ηλεκτρολογο...

Χιλιαδες κερια? εννοεις μαλλον θερμοκρασια των xenon, εγω που εχω 6000 Κ ειναι κατασπρα και οπως τα βλεπεις απο μακρια μπλεδιζουν - μοβιζουν λιγο (εκεινο το ωραιο που χτυπαει στο ματι)

Μετα πας σε 8000 το οποιο μπλεδιζει λιγο το χρωμα του, και εχω ακουσει οτι αν βρεχει δεν φωτιζουν καλα οι 8000 Κ

Εγω με τα 6000 Κ ειμαι υπερ ευχαριστημενος, δεν το περιμενα να φωτιζει ετσι το αυτοκινητο...

Πολυ καλες τιμες εχει ο "halfprice2" ο οποιος ειναι στη Αθηνα και στελνει παντου αντικαταβολη...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...