Jump to content

Φώτα Xenon


Dejan457
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ. Εκεινος θα ξερει κατα 99% να στα ρυθμίσει.

Καλημέρα καλημέρα!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 657
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα και παλι.

Λοιπον ακου.Υπαρχουν 2 τεινα. η πρεπει οπωςδηποτε να κανεις την ρυθμιση, η αυτο που θα διαβασεις παρακατω.

Λογικα η συσκευασια σε προμηθευσε,περα απο τα ballast κατι τετραγωνα που βγαινουν κατι χοντρα καλωδια απο κει και περα απο τους λαμπτηρες, κατι κατοπτρα. Νικελ απο το κοιλο μερος,(εξωτερικο) και μαυρο στο κυρτο (εσωτερικο ) προσπαθησε να τα προσαρμοσεις στο τελειωμα του στηριγματος του λαμπτηρα εκεινο το μεταλλικο. Αν και μου κανει εντυπωση γιατι στην μεγαλη σκαλα, δεν χρειαζεται αυτο για τον λογο οτι πρεπει να βαραει ευθεια.Που μενεις μπας και κανονισουμε να το δω απο κοντα?

 

Σε τι χρειάζονται τα επιπλέον κάτοπτρα, αφού η μεσαία σκάλα έχει εξαρχής;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!:)

Έχει να μου προτείνει κανείς θα μπορούσα να βάλω φώτα xenon στην Θεσσαλονίκη; Εννοώ αγορά + τοποθέτηση.

Και περίπου τιμές.

Έχω (προφανώς) το 307. Δεν έχω ρωτήσει στην αντιπροσωπεία τι παίζει ...

Όποιος γνωρίζει ας μου στείλει ένα pm please!:O

Link to comment
Share on other sites

Σε τι χρειάζονται τα επιπλέον κάτοπτρα, αφού η μεσαία σκάλα έχει εξαρχής;

 

Συγνωμη που στη λεω αλλα αν διαβαζες εξαρχης το προβλημα του φιλου μας θα εβλεπες οτι αναφερομαστε στη μεγαλη σκαλα... :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που στη λεω αλλα αν διαβαζες εξαρχης το προβλημα του φιλου μας θα εβλεπες οτι αναφερομαστε στη μεγαλη σκαλα... :p

 

Το ξέρω ότι αναφέρεστε στην μεγάλη σκάλα και γι' αυτό ρωτάω! Αφού στην μεγάλη σκάλα δεν χρειάζεται κάτοπτρο...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση....

Το αμαξι μου εχει xenon απο τη μανα του στην μεγαλη σκαλα δεν εχει xenon.

Εδω και κανενα 5μηνο το xenon απο το δεξι φαναρι εχει γινει ποιο ασπρο ενω το αλλο μπλεδιζει υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει η λαμπα η να εχει χαλασει ο καθρεφτης απο το φαναρι?

 

h lampa exei xalasei

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι αναφέρεστε στην μεγάλη σκάλα και γι' αυτό ρωτάω! Αφού στην μεγάλη σκάλα δεν χρειάζεται κάτοπτρο...

 

Μα ρωτησες για την μεσαια σκαλα...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Μα ρωτησες για την μεσαια σκαλα...

 

Ναι, με το σκεπτικό ότι στην μεσαία σκάλα έχει ήδη και στην μεγάλη ότι δεν χρειάζεται...:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με το σκεπτικό ότι στην μεσαία σκάλα έχει ήδη και στην μεγάλη ότι δεν χρειάζεται...:)

 

Xμ... εχεις ενα δικιο... οντως στη μεγαλη δε χρειαζεται οποτε τα φωτα χρειαζονται μονο ρυθμιση!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου ηρθε το κιτακι xenon με tnt courier δεν εχασα λεπτο και ετρεξα στον ηλεκτρολογο μου να τα περασει!

Ενταξει οτι και να πω για το φως ειναι λιγο...ειναι τελειο και κατασπρο, και οταν το βλεπεις απο μακρια μπλεδιζει λιγο...(Η1 6000Κ) μου αρεσε παρα πολυ...

Οσοι εχουνε κιτακια xenon το τραγουδι που μας ταιριαζει ειναι το...

Γιωργος Τσαλικης - Εκανα την νυχτα μερα...:)

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Ωραια... Με γεια φιλε μου αλλα τωρα που σε βρηκαμε θα σου κανουμε και 1-2 ερωτησουλες!!

 

1) Το κιτ απο που το πηρες και αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισε??

2) Η εγκατασταση που ακριβως εγινε? Αν επιτρεπεται και εδω το κοστος...

3) Το αποτελεσμα πιστευεις οτι αξιζε τα λεφτα του??

Link to comment
Share on other sites

1) Το κιτ μου κοστισε 135 ευρω ολα ολα μαζι απο το ebay

2) Η εγκατασταση εγινε σε δικο μου ηλεκτρολογο, κοστος 50 Ευρω

3) Αν αξιζε λεει ??? οχι μονο αξιζε...πρεπει να ερθεις να δεις το αμαξι πως φωτιζει στον δρομο, οι παλιες οι λαμπες οι κλασσικες που ειχα ειναι σαν να ειναι σβηστες διπλα στα xenon...:)

Ολα μαζι λοιπον κοστισανε 185 Ευρω

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Τι αμάξι έχεις αν επιτρέπεται;:O

Χρειάστηκε κάποια μετατροπή στα φανάρια ή οτιδήποτε άλλο για την εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Χθες τα μεσάνυχτα εθεάθη στην Πειραιώς Βέσπα 10ετίας τουλάχιστον,με "κουκούλα" ιδιοκατασκευή (ένα φύλλο αλουμίνιο που άρχιζε από την μπροστινή ρόδα και τελείωνε στην πίσω) να έχει φως Xenon.. :blink: και μάλιστα το είχε φτιάξει έτσι ώστε η δέσμη από το φως έπιανε και το αλουμίνιο και έφεγγε όλο το εσωτερικό...

:worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Να καμνω μια ερωτηση...στα μοντελα BMW & Mercedes με Bi-xenon προβολεις και τους γνωστους προτζεκτορες στο φαναρι, εχουν xenon και στα πορειας και στα μεγαλα?για παραδειγμα στα mercedes στα πορειας υπαρχει ο προτζεκτορας και λαμπα τυπου D2S, στα μεγαλα υπαρχει λαμπα H7 η οποια ειναι αλογονου...τοτε πως ειναι bi-xenon αφου εχει μονο στα πορειας?

 

 

Εdit:Μολις διαβασα ενα μηνυμα του amelidis που ριχνει καποιο φως στο μυστηριο:D

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως γιατι ετοιμαζομουν να τα ξαναγραψω.... :p :D

Αυτα τουλαχιστον ισχυουν για την Ε90 320i..

 

Φωτα πορειας, Μεγαλη σκαλα: Xenon (ιδιο φαναρι!)

Σινιαλο: Αλογονου Η7

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως γιατι ετοιμαζομουν να τα ξαναγραψω.... :p :D

Αυτα τουλαχιστον ισχυουν για την Ε90 320i..

 

Φωτα πορειας, Μεγαλη σκαλα: Xenon (ιδιο φαναρι!)

Σινιαλο: Αλογονου Η7

 

Μονο ετσι μπορω να το καταλαβω, για να λεγονται Bi-Xenon εχουν και στις 2 σκαλες xenon (οποτε η πορειας με μετατοπιση κατοπτρου) οποτε η μεγαλη που μενει με την αλογονου ειναι για το στιγμιαιο σινιαλο...κατατοπιστικοτατος,Ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

Τι αμάξι έχεις αν επιτρέπεται;:O

Χρειάστηκε κάποια μετατροπή στα φανάρια ή οτιδήποτε άλλο για την εγκατάσταση;

 

Όχι, δεν χρειάζεται κάποια μετατροπή για την εγκατάσταση. Τουλάχιστον στην Η7 που έβαλα εγώ. Νομίζω τέτοια παίρνει και το 307 στην μεσαία σκάλα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Johny-B εγω εχω ενα Opel Tigra το παλιο οχι το καινουριο το Cabrio και εχω και αλλαγμενα τα φαναρια μπροστα σε angel eyes, καμια μετατροπη δεν χρειαστηκε, μπηκαν κανονικα στις φυσες του φαναριου...
Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια όποιος ξέρει.

Πήρα ένα xenon κιτ για λάμπες Η7 και θέλω να το τοποθετήσω στο VW Golf Gt μου.

Απ'ότι είδα τα ballast χωράνε να μπούνε... Όσο για τα φώτα, έχω την εξής απορία,

 

1) Oι λάμπες Η7 (μεσαία σκάλα) από που παίρνουν ρεύμα? Είναι μέσα στο φανάρι τα καλώδια? Διότι οι φίσσες που πηγαίνουν στις λάμπες του αυτοκινήτου, πρέπει να συνδεθούν πάνω στα ballasts. Αν είναι έτσι θα πρέπει να τρυπήσουμε το πλαστικό εξάρτημα που καλύπτει το φανάρι για να περάσουν τα καλώδια της λάμπας xenon. Για να μην τρυπήσω τα δικά μου, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια πλαστικά μεταχειρισμένα στη θεσσαλονίκη; Είναι ίδιο το φανάρι με τ'απλά Golf V;

 

2) Φαντάζομαι ότι πρέπει να βγει το φανάρι. Τι πρέπει να ξηλώσουμε για να βγάλουμε τα φανάρια;

 

3) Έχει ακούσει κανείς σας τίποτε για κωδικούς λαθους στον εγκεφαλο του αυτοκινήτου αφου τοποθετήσουμε τα xenon; (Απλή περιέργεια, το διάβασα σε κάτι αλλα forum)

 

Συγνώμη αν σας κούρασα, πιστεύω όμως ότι κατατοπίζοντάς με σωστά ίσως βοηθηθούν κι άλλοι...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Η λάμπα Η7 θα πάρει ρεύμα απο τα ballast, τα οποία θα έχουν συνδεθεί με το φανάρι.

 

2) Για το πως θα μπορούσε να βγεί το φανάρι στο Golf Gt δεν το γνωρίζω. Ίσως και να πρέπει να ξεβιδωθεί και σε κάποια σημεία ο προφυλακτήρας...

 

3) Ο κωδικός λάθους που αναφέρει είναι η ένδειξη για καμένη λάμπα. Επειδή το ΚΙΤ χρειάζεται λιγότερα Watt για να λειτουργήσει απ' ότι οι κοινές λάμπες, το σύστημα του αυτοκινήτου νομίζει ότι έχει καεί κάποια λάμπα, λόγω των λιγότερων Watt. Σ' εμένα πάντως αν και όταν άλλαξα τις ψείρες, μου έβγαλε την ένδειξη, με τα xenon δεν εμφάνισε κάτι. Πάντως όπως και να έχει, υπάρχει ένα μικρό κυκλοματάκι, το οποίο μπορείς να το συνδέσεις στο ΚΙΤ και να το παρακάμψεις αυτό.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Στα Golf υπαρχει προβλημα... Βγαζει ενδειξη λαθους για καμμενη λαμπα! Εχω την εντυπωση παντως οτι με ενα μικρο πυκνωτη τα πραγματα λυνονται!!

 

Οσο για την τοποθετηση τους, οχι δεν υπαρχει λογος να βγει το φαναρι ολο, αλλα δεν θα αποφυγεις τις τρυπουλες στα πλαστικα... Μεσα στο κιτ υπαρχουν συνηθως δυο λαστιχακια για να σφραγισουν τις τρυπες απο το νερο και την σκονη!

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf υπαρχει προβλημα... Βγαζει ενδειξη λαθους για καμμενη λαμπα! Εχω την εντυπωση παντως οτι με ενα μικρο πυκνωτη τα πραγματα λυνονται!!

 

Οσο για την τοποθετηση τους, οχι δεν υπαρχει λογος να βγει το φαναρι ολο, αλλα δεν θα αποφυγεις τις τρυπουλες στα πλαστικα... Μεσα στο κιτ υπαρχουν συνηθως δυο λαστιχακια για να σφραγισουν τις τρυπες απο το νερο και την σκονη!

 

Mήπως μπορείς να μου πεις περισσότερα για τον πυκνωτή; Δηλ τι πυκνωτής και πως τον τοποθετούμε;

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf υπαρχει προβλημα... Βγαζει ενδειξη λαθους για καμμενη λαμπα! Εχω την εντυπωση παντως οτι με ενα μικρο πυκνωτη τα πραγματα λυνονται!!

 

Οσο για την τοποθετηση τους, οχι δεν υπαρχει λογος να βγει το φαναρι ολο, αλλα δεν θα αποφυγεις τις τρυπουλες στα πλαστικα... Μεσα στο κιτ υπαρχουν συνηθως δυο λαστιχακια για να σφραγισουν τις τρυπες απο το νερο και την σκονη!

 

Πλαστικά μεταχειρισμένα που θα βρω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...