Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα σημαντικό κομμάτι του κινητού για εμένα είναι οι σημειώσεις και ήταν ο μοναδικός λόγος που έμεινα για σχεδόν τρία χρόνια με το Note 4. Χρησιμοποιώ γραφίδες στα κινητά μου από το 2011 και, εξαιρώντας φυσικά το κορυφαίο Note 4, μέχρι τώρα την καλύτερη εμπειρία την είχα με το Galaxy S3 και την χειρότερη με το Oneplus 1. Το G6 πλέον είναι το κορυφαίο από όσα "συμβατικά" τηλέφωνα έχω δοκιμάσει, ο συνδυαμός πολύ ευαίσθητου (από ό,τι φαίνεται) digitizer και μεγάλης οθόνης δίνει ένα αποτέλεσμα που θυμίζει Samsung Notes.

Χρησιμοποιώ μία γραφίδα τύπου Adonit Jot και το Squid. H ίδια γραφίδα στην Ελλάδα κοστολογείται στα €20...

Έχω παραγγείλει και αυτό το active stylus που, λογικά, θα δίνει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα. Αν αποδειχθεί καλό, θα αγοράσω ένα ακόμη που θα παίρνει μπαταρία ΑΑΑ για μεγάλη αυτονομία και, με λίγη τύχη, θα ξεπεράσω για τα καλά τα σύγχρονα Notes και τις παραξενιές τους...

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια εβδομάδα σήμερα με το κινητό.

Χωρίς sim ακόμη μιας κ περιμένω το γυαλακι.

4 ώρες sot με wifi youtube κ surfing.

Γενικά είμαι μπαταριοφαγος μιας κ ποτέ δεν είχα χρονους που έβλεπα ότι είχαν άλλοι.

Όλα άψογα έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε αναζήτηση θήκης καθώς η Spigen Liquid Crystal άρχισε να κιτρινίζει. Μου άρεσε πολύ η προστασία που προσφέρει η θήκη, και το ότι είναι διάφανη, αλλά ο όγκος της είναι κάπως μεγάλος για τα δικά μου γούστα. Προτάσεις;

 

Επίσης, σε πόσους από εσάς έχει γρατσουνιστεί το γυαλί της κάμερας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε αναζήτηση θήκης καθώς η Spigen Liquid Crystal άρχισε να κιτρινίζει. Μου άρεσε πολύ η προστασία που προσφέρει η θήκη, και το ότι είναι διάφανη, αλλά ο όγκος της είναι κάπως μεγάλος για τα δικά μου γούστα. Προτάσεις;

 

Επίσης, σε πόσους από εσάς έχει γρατσουνιστεί το γυαλί της κάμερας;

 

Καλησπερα,

Είχε γράψει κάποτε Ένα παλικάρι πως Ένα βράδυ μεσα σε ξύδι νερό και οινόπνευμα και το κιτρινισμα φεύγει. Δεν το έχω δοκιμάσω αλλά όταν κιτρινισει ή δική μου nillkin nature transparent σιγουρα θα το δοκιμάσω . επίσης ριξε μια ματιά στη θήκη αυτή αν δεν την έχεις ήδη δει. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι ότι πίσω έχει κάποια εξογκώματα από μεσα μάλλον για να μην κάνει νερα το γυαλί με το πλαστικό και χάνει λίγο το χρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές θήκες κατ' εμέ, είναι και οι nillkin frosted. Δες φωτό μου παραπάνω.

Ιδιαίτερα κομψές με φοβερή εφαρμογή. Αγκαλιάζουν το κινητό πολύ καλά.

Το μόνο μείον, αν είσαι κομματάκι απρόσεκτος, είναι ότι αφήνουν το πάνω και κάτω μέρος εκτεθειμένο.

Ακόμα πιο κομψές και από τις nillkin, είναι οι mofi. Από τις αγαπημένες μου.

Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι, αλλά αξίζει να ψάξεις στο ebay.

Γίνονται ένα με το κινητό σε σημείο που νομίζεις ότι βγήκε από το εργοστάσιο έτσι. Έχω πάρει αρκετές για άλλα κινητά που είχα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Απ το 32% ειχα ανοίξει την εξοικονόμηση για να μην ξεμεινω. Δεν ξέρω πάντως το 4ωρο οθόνη με 3g προσωπικά δεν το λέω Καλή αυτονομία. Μια μερα χρειάστηκε να είμαι κοντα στις 14-15 ώρες έξω και να μην το φορτίσω και εκεί ένιωσα την αδυναμία του. Αντίστοιχα το ενός χρόνου iphone 6s plus με 2750 mAh μπαταρία με αρκετα παρομοια χρήση μεσα στην ίδια μέρα ήταν 20% πιο πάνω δηλαδή όσο χρειάζεται για να βγάλεις την μεγάλη και απαιτητική μέρα σου. Κακή διαχείριση από το android? Δεν ξέρω.

 

Για εμένα που το προηγούμενο κινητό μου ήταν το g3 που έφτανα με το ζόρι 2 ώρες οθόνη και είχα το power bank αγκαλιά και πλέον το έχω ξεχάσει σε κάποιο συρτάρι μέσα είναι μεγάλη υπόθεση. Η χρήση που του κάνω είναι fb, Instagram, bet365 (ανοιχτή συνέχεια) , FOE. Να φτάνω 4 ώρες σχεδόν με 3g και 5+ ώρες με wifi το βρίσκω απίστευτο. Εννοείται ότι είναι η γνώμη μου και δεν έχω σκοπό να προκαλέσω

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο κομψές και από τις nillkin, είναι οι mofi. Από τις αγαπημένες μου. Γίνονται ένα με το κινητό σε σημείο που νομίζεις ότι βγήκε από το εργοστάσιο έτσι. Έχω πάρει αρκετές για άλλα κινητά που είχα.

 

Οι Mofi είναι σκληρές; Γιατί βλέπω έχουν ένα άνοιγμα σε ένα σημείο. Αν ναι, πόσο εύκολα μπαίνουν/βγαίνουν;

 

Από θήκες πάντα παίρνω μία Nillkin frosted shield, μία Nillkin nature διάφανη και μία πιο ανθεκτική, για το G6 προτίμησα την Spigen rugged armor σε μαύρο, που με άφησε πλήρως ικανοποιημένο.

Φέτος είπα να κάνω την υπέρβαση και πήρα και μία Spigen Wallet S, που πάντα χαλβάδιαζα για διάφορα κινητά. Άψογη εφαρμογή, ωραίο συνθετικό υλικό, ποιοτικό κούμπωμα, γενικά αποπνέει ποιότητα. Είναι αρκετά χοντροκομμένη, αλλά χωράει ακόμη και την ταυτότητα, οπότε με λίγο ζόρι μπορεί να υποκαταστήσει και το πορτοφόλι.

 

IMG_9509.jpg

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα που το προηγούμενο κινητό μου ήταν το g3 που έφτανα με το ζόρι 2 ώρες οθόνη και είχα το power bank αγκαλιά και πλέον το έχω ξεχάσει σε κάποιο συρτάρι μέσα είναι μεγάλη υπόθεση. Η χρήση που του κάνω είναι fb, Instagram, bet365 (ανοιχτή συνέχεια) , FOE. Να φτάνω 4 ώρες σχεδόν με 3g και 5+ ώρες με wifi το βρίσκω απίστευτο. Εννοείται ότι είναι η γνώμη μου και δεν έχω σκοπό να προκαλέσω

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και γω από το optimus g ήρθα στο g6. Η μπαταρία του ήταν σε άθλια κατάσταση και απορώ πως άντεχε ακόμα. Φυσικά και με καλύπτει το g6 περισσότερο από το προηγούμενο απλώς σκέφτομαι αν θα με καλύπτει όταν παλιώσει λίγο ακόμα εφόσον τώρα μια απαιτητική μέρα και μεγάλη μέρα θεωρώ ότι αν την βγάλει θα την βγάλει με μεγάλο ζόρι.

Edit: σημερα μέχρι στιγμής έχω 55 λεπτά οθόνη ολα ανοιχτά εκτος bluetooth και 3g και σε 4 ώρες εκτός πριζας έχει φάει 28%. Προσωπικά δεν την θεωρώ Καλή αυτονομία αυτή. Μακάρι να με διαψεύσει κάποιος ή να μου πει ότι κάνω κάτι λαθος.

Edited by stavrosspil
Link to comment
Share on other sites

Οι Mofi είναι σκληρές; Γιατί βλέπω έχουν ένα άνοιγμα σε ένα σημείο. Αν ναι, πόσο εύκολα μπαίνουν/βγαίνουν;

Ναι, είναι σκληρές και ουσιαστικά κουμπώνουν πάνω στο κινητό.

Δεν έχουν κάποια δυσκολία στο βάλε βγάλε.

Είναι πάρα πολύ λεπτές και σου δίνουν τη ψευδαίσθηση ότι είναι ένα με το σώμα του κινητού.

Θεωρώ ότι είναι ότι πιο διακριτικό μπορεί να πάρει κανείς σε θήκη κινητού. Δες εδώ για παράδειγμα τις φωτό. Η επιτομή της κομψότητας.

Εννοείται βέβαια ότι δεν προσφέρουν την ασφάλεια μιας spigen.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα στον πειρασμό και την παρήγγειλα.

Φαίνονται ακριβώς ότι προτιμώ στα κινητά μου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Στην περιγραφή της νόμισα ότι έγραφε το όνομα μου :)

Να δούμε πόσο θα κάνει να διανύσει το μακρύ δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι σκληρές και ουσιαστικά κουμπώνουν πάνω στο κινητό.

Δεν έχουν κάποια δυσκολία στο βάλε βγάλε.

Είναι πάρα πολύ λεπτές και σου δίνουν τη ψευδαίσθηση ότι είναι ένα με το σώμα του κινητού.

Θεωρώ ότι είναι ότι πιο διακριτικό μπορεί να πάρει κανείς σε θήκη κινητού. Δες εδώ για παράδειγμα τις φωτό. Η επιτομή της κομψότητας.

Εννοείται βέβαια ότι δεν προσφέρουν την ασφάλεια μιας spigen.

 

Το θέμα είναι όμως να προστατεύσεις τη συσκευή όχι να την κάνεις όμορφη....

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όμως να προστατεύσεις τη συσκευή όχι να την κάνεις όμορφη....

 

Υπάρχουν θήκες για πολλή προστασία, υπάρχουν και αυτές που προστατεύουν ελαφρότερα. Πχ. σε ένα γραφείο δεν χρειάζεσαι μία UAG, αλλά και αν έχεις γυμνό το κινητό, όλο και κάπου θα το χτυπήσεις, όλο και κάπου θα το ακουμπήσεις. Αυτές οι θήκες θα έλεγα ότι είναι για αυτές τις περιπτώσεις.

Απλώς από όσο είδα, η mofi είναι υπερβολικά λεπτη και φοβάμαι για την πίσω κάμερα, δεν την βλέπω να προστατεύεται πολύ. Αλλά για €5-6 θα της δώσω μία ευκαιρία μόλις θολώσει η Nature.

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις λίγο από προστασία με τέτοιου είδους θήκες είναι αλήθεια αυτό.

Αλήθεια είναι όμως το ότι και η αισθητική παίζει μεγάλο ρόλο.

Στις φώτο φαίνεται ότι προστατεύει τις γωνίες.

Υπάρχει και η τύχη. Μπορείς να έχεις φλιπ κ να ανοίξει πέφτοντας.

Τέλος πάντων τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

Το θέμα είναι όμως να προστατεύσεις τη συσκευή όχι να την κάνεις όμορφη....
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα σε μαυρο χρωμα στα 350 ευρω συν καποια τζαμακια και θηκες και ακουστικα . Εξαιρετικο το κινητο, το βολιδοσκοπουσα εδω καιρο. Ερχομαι απο Motorola G2 οποτε καταλαβαινετε ποσο διαφορετικα μου φαινεται το ολο θεμα πλεον. Και μου κανει εντυπωση ποσο ανετο ειναι στο χρηση με ενα χερι. Μεγαλη οθονη σε νορμαλ μεγεθος. Και δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης ,ουτε οι επεξεργαστες οι περσινοι ή οχι με νοιαζουνε, ουτε τιποτα σχετικο. Και λατρευω Wide Angle Camera. Καλως σας βρηκα εδω στο Forum

 

ΥΓ. LG ευχαριστουμε που διατηρεις το FM Radio στις συσκευες σου :D

Edited by Vak69
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα του G6! Ελπίζω η εμπειρία σου με τη συγκεκριμένη συσκευή να είναι άψογη!

Απροβλημάτιστο εύχομαι και καλοδούλευτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε Ευχαριστω Θερμα Φιλαρακι, ειμαι αισιοδοξος οτι εκανα την σωστη επιλογη σε αυτα τα χρηματα, ειναι ευκαιρια στις τιμες που κυμαινεται το κινητο πλεον
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και γω από το optimus g ήρθα στο g6. Η μπαταρία του ήταν σε άθλια κατάσταση και απορώ πως άντεχε ακόμα. Φυσικά και με καλύπτει το g6 περισσότερο από το προηγούμενο απλώς σκέφτομαι αν θα με καλύπτει όταν παλιώσει λίγο ακόμα εφόσον τώρα μια απαιτητική μέρα και μεγάλη μέρα θεωρώ ότι αν την βγάλει θα την βγάλει με μεγάλο ζόρι.

Edit: σημερα μέχρι στιγμής έχω 55 λεπτά οθόνη ολα ανοιχτά εκτος bluetooth και 3g και σε 4 ώρες εκτός πριζας έχει φάει 28%. Προσωπικά δεν την θεωρώ Καλή αυτονομία αυτή. Μακάρι να με διαψεύσει κάποιος ή να μου πει ότι κάνω κάτι λαθος.

 

 

Η δική μου αυτονομία. e890e2fbd678bef52cae8a3c3e6e2ca3.jpg11e45d01619663c1a2c277110a83ba47.jpg

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα σε μαυρο χρωμα στα 350 ευρω συν καποια τζαμακια και θηκες και ακουστικα . Εξαιρετικο το κινητο, το βολιδοσκοπουσα εδω καιρο. Ερχομαι απο Motorola G2 οποτε καταλαβαινετε ποσο διαφορετικα μου φαινεται το ολο θεμα πλεον. Και μου κανει εντυπωση ποσο ανετο ειναι στο χρηση με ενα χερι. Μεγαλη οθονη σε νορμαλ μεγεθος. Και δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης ,ουτε οι επεξεργαστες οι περσινοι ή οχι με νοιαζουνε, ουτε τιποτα σχετικο. Και λατρευω Wide Angle Camera. Καλως σας βρηκα εδω στο Forum

 

ΥΓ. LG ευχαριστουμε που διατηρεις το FM Radio στις συσκευες σου :D

 

Παιδιά καλημέρα!

Είμαι στην ευχαριστη θέση να έχω στα χέρια μου και το G5 και το G6!!! :D:D:D

 

καλως ηρθατε και οι 2 στην παρεα μας!!!

 

Η δική μου αυτονομία. e890e2fbd678bef52cae8a3c3e6e2ca3.jpg11e45d01619663c1a2c277110a83ba47.jpg

 

ετσι ακριβως και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα σε μαυρο χρωμα στα 350 ευρω συν καποια τζαμακια και θηκες και ακουστικα . Εξαιρετικο το κινητο, το βολιδοσκοπουσα εδω καιρο. Ερχομαι απο Motorola G2 οποτε καταλαβαινετε ποσο διαφορετικα μου φαινεται το ολο θεμα πλεον. Και μου κανει εντυπωση ποσο ανετο ειναι στο χρηση με ενα χερι. Μεγαλη οθονη σε νορμαλ μεγεθος. Και δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης ,ουτε οι επεξεργαστες οι περσινοι ή οχι με νοιαζουνε, ουτε τιποτα σχετικο. Και λατρευω Wide Angle Camera. Καλως σας βρηκα εδω στο Forum

 

ΥΓ. LG ευχαριστουμε που διατηρεις το FM Radio στις συσκευες σου :D

Καλημέρα φίλε μου. Με γεια το κινητό, εύχομαι να το χαρείς. Αν επιτρέπεται, πού το βρήκες σε αυτή την πολύ καλή τιμή; Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθατε και οι 2 στην παρεα μας!!!

 

Καλώς σας βρήκα!!!

 

Πολύ υποτιμημένα τηλέφωνα...Φταίνε και τα φορουμ. Δίσταζα να αγοράσω το G5 με αυτά που διάβαζα. Τελικά το τηλ είναι σκυλί και το έχω ευχαριστηθεί περισσότερο από τα παλαιότερα μου galaxy. Πραγματικά πολυ ολοκληρωμένο τηλέφωνο.

Τα ίδια και με το G6, επειδή δεν το είχα δει από κοντά, δίσταζα. Είπα να ξανακάνω leap of faith :p και μόλις το αντίκρισα σκέφτηκα ότι ευτυχώς που δεν πήρα galaxy s8, μιας που είναι και πιο όμορφο (platinum) και δίχως τα "κουσούρια" , της οθόνης edge, του fingerprintscanner κτλ.

 

Μου αρέσουν και τα δυο (Titan G5 - Platinum G6) και δεν ξέρω ποιό να κρατήσω (το ένα θα το πάρει το έτερον ήμισυ)... τοσο διαφορετικά και ταυτόχρονα τοσο ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα σε μαυρο χρωμα στα 350 ευρω συν καποια τζαμακια και θηκες και ακουστικα . Εξαιρετικο το κινητο, το βολιδοσκοπουσα εδω καιρο. Ερχομαι απο Motorola G2 οποτε καταλαβαινετε ποσο διαφορετικα μου φαινεται το ολο θεμα πλεον. Και μου κανει εντυπωση ποσο ανετο ειναι στο χρηση με ενα χερι. Μεγαλη οθονη σε νορμαλ μεγεθος. Και δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης ,ουτε οι επεξεργαστες οι περσινοι ή οχι με νοιαζουνε, ουτε τιποτα σχετικο. Και λατρευω Wide Angle Camera. Καλως σας βρηκα εδω στο Forum

 

ΥΓ. LG ευχαριστουμε που διατηρεις το FM Radio στις συσκευες σου :D

Καλοριζικο φιλε μου,να το χαρεις.Δυστυχως το G6 ειναι ισως το τελευταιο Lg που εχει ραδιοφωνο...Σιγα σιγα ολοι το αποσυρουν και πολυ αμφιβαλλω αν θα εχει το G7,οπως το απεσυραν και στο V30...

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

...και πολυ αμφιβαλλω αν θα εχει το G7,οπως το απεσυραν και στο V30...

 

Το V30 έχει FM και λειτουργεί κανονικά, όχι μόνο σύμφωνα με τις προδιαγραφές, αλλά και με αναφορές χρηστών. Κάποιοι αμερικανοί πάροχοι έχουν απλά αφαιρέσει την εφαρμογή, αλλά την εγκαθιστάς και όλα ΟΚ. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν υπάρχουν εκδόσεις του V30 με απενεργοποιημένο το hardware του ραδιοφώνου, αλλά δεν νομίζω.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...