Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

0-100% σε 1,5 ώρα με τον δικό του (fast charge)

 

Με έναν αργό θέλει μια ώρα και κάτι παραπάνω.

 

Ξέρω-ξέρω, δεν κάνει να το αφήνω να κλείνει από μπαταρία... Το ξεχνάω μωρέ..! :X :p

Γιατί δεν κάνει; Εγώ πολλές φορές το φορτίζω ετσι.

 

Χρησιμοποιώ έναν Nokia (από Lumia 925 αν θυμάμαι καλά) στα 1.3Α και φορτίζει πιο γρήγορα από όσο θα ήθελα!..

Σκοπός μου είναι να φορτίζω την μπαταρία 30-80%, να το πριζώνω δηλαδή μόλις η μπαταρία πάει στο 30 και να το βγάζω στο 80. Αυτό διαρκεί κάτω από ώρα. Δεν έχω ακόμη εμπεδώσει πόσο γρήγορα φορτίζει, όλο το ξεχνάω στην πρίζα και ξεπερνάω το 90%...

Γιατί το φορτίζεις με αυτό τον τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως μικρό φορτιστή (πχ 0.8A) θα βάλω μόνο αν το φορτίσω όλο το βράδυ (μιλάω γενικά)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προερχόμενος από το mate 8 της Huawei ψάχνω ένα κινητό με διπλή καμερα και λογική τιμη. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το lg αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματακια :

1. Πόσο sot βγάζετε (εγώ με το mate 8 βγάζω 7-8 ώρες σε 1 ημέρα και 14 ώρες με ανοιχτό wifi ποιο πολύ)

2. Είναι εύκολο το ρουταρισμα του ? Το ξερουταρισμα του ?

3. Υποστηρίζεται αρκετά από developers ? Υπάρχουν αρκετές custom roms ?

4. Έχετε εντοπίσει κάποια rom είτε custom είτε stock με την μεγαλύτερη δυνατή διάρκεια μπαταρίας ;

5. Το σύστημα εξοικονόμησης ενέργειας που έχει μπορεί να σταματήσει εφαρμογές να τρέχουν στο background ? (με το mate 8 σ αυτόν τον τομέα δεν εχω μείνει ευχαριστημένος, ενώ π.χ. με κάποιο Xiaomi πραγματικά είδα να παγώνει οποια εφαρμογή ήθελα)

6. Ραδιόφωνο τελικά έχει ; Η ευρωπαϊκή έκδοση που πωλείται στο skroutz

7. Η φωτεινότητα της οθόνης σας έχει ικανοποιήσει ; Στον ήλιο φαίνεται ικανοποιητικά ; Τα έβαλα δίπλα δίπλα με το δικό μου και ήταν ποιο φωτεινή η οθόνη του mate

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Σε εργοστασιακή κατάσταση το κινητό πιστεύω πως έχει χαλαρά το 5μισάωρο σε ημερήσια χρήση με όλα ανοιχτά. Με πιο συνετή χρήση μια ώρα την βγάζει σίγουρα. Όσον αφορά το ρουταρισμα θα σου πουν οι θαμώνες και οι γνώστες που έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κινητό. Γενικά πιστεύω ότι mate 9 χρόνους δεν πιστεύω να δεις με την καμία. Οι κάμερες του πολύ καλές σε διάφορες λήψεις, ατου ο ευρυγωνιος φακός φυσικά, μέτρια μπροστινή κάμερα και γενικά η ποιότητα εικόνας δεν φτάνει τα επίπεδα Samsung s8 και note8 π.χ.

Αυτά από μένα.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το φορτίζεις με αυτό τον τρόπο;

 

Όσα άρθρα έχω διαβάσει τώρα τελευταία προτείνουν να μην αφήνουμε την μπαταρία να αδειάζει τελείως και να μην την φορτίζουμε στο τέρμα. Και όταν λέω "προτείνουν", εννοώ πως οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως οι σύγχρονες μπαταρίες είναι πλέον αρκετά ανθεκτικές και δεν επηρεάζονται ιδιαίτερα από την κακομεταχείριση, αλλά συμβουλεύουν να δουλεύουμε έτσι την μπαταρία, φόρτιση πριν πέσει πολύ χαμηλά και ξεπρίζωμα πριν γεμίσει τελείως. Έτσι και αλλιώς, με την χρήση που κάνω εγώ, χρειάζομαι περίπου το 40-50% σε μία ημέρα, οπότε το φορτίζω λιγο μέσα στην ημέρα, κάθε ημέρα.

 

Σε εργοστασιακή κατάσταση το κινητό πιστεύω πως έχει χαλαρά το 5μισάωρο σε ημερήσια χρήση με όλα ανοιχτά. Με πιο συνετή χρήση μια ώρα την βγάζει σίγουρα. Όσον αφορά το ρουταρισμα θα σου πουν οι θαμώνες και οι γνώστες που έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κινητό. Γενικά πιστεύω ότι mate 9 χρόνους δεν πιστεύω να δεις με την καμία. Οι κάμερες του πολύ καλές σε διάφορες λήψεις, ατου ο ευρυγωνιος φακός φυσικά, μέτρια μπροστινή κάμερα και γενικά η ποιότητα εικόνας δεν φτάνει τα επίπεδα Samsung s8 και note8 π.χ.

Αυτά από μένα.

 

Χωρίς να έχω σχοληθεί καθόλου με οποιοδήποτε optimization, αυτήν την στιγμή και μετά από 10 ημέρες χρήσης έχω Screen On Time 4 ώρες και 40 λεπτά.

Android χρησιμοποιώ τα τελευταία 7 χρόνια και το G6 μοιάζει να είναι το πρώτο που δεν θα ρουτάρω. Δεν βλέπω να μου λείπει τίποτα, ενώ και το e-banking που χρησιμοποιώ πολύ πλέον δεν συμπαθεί καθόλου το ρουτάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

όποιος δεν γνωρίζει,στο youtube,με pinch to zoom,γεμίζει όλη η οθόνη....

εγώ πιάστηκα αρχάριος και μλκς...δεν το ήξερα!!!

....τέσπα,όσο ζω μαθαίνω!!

για όσους το ξέρουν αγνοήστε την ανακάλυψη του τροχού....

....κι αν έχει ειπωθεί,μ αρέσει να τ ακούω....χαχαχα

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

όποιος δεν γνωρίζει,στο youtube,με pinch to zoom,γεμίζει όλη η οθόνη....

εγώ πιάστηκα αρχάριος και μλκς...δεν το ήξερα!!!

....τέσπα,όσο ζω μαθαίνω!!

για όσους το ξέρουν αγνοήστε την ανακάλυψη του τροχού....

....κι αν έχει ειπωθεί,μ αρέσει να τ ακούω....χαχαχα

 

Εγώ πάντως δεν το ήξερα! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα,κατοχος ολης της σειρας των lg,2,3,4,5 και τωρα σκεφτομαι να παρω το 6 θεωρω οτι ειναι λογικη η τιμη του,διαβασα πολλες σελιδες στο νημα αλλα δεν βρηκα καποια συγκεκριμενη αναφορα σχετικα με καποιο προβλημα hardware του κινητου οπως λεγαμε για το 5αρι για αριθμους παρτιδας κτλ.Αξιζει η αναβαθμισει απο το 5?Εχει παρουσιασει καποιο λειτουργικο προβλημα το κινητο?Οποιος μπορει να μου απαντησει περιμενω τις απαντησεις σας και μετα θα το παραγγειλω!!!Ευχαριστω
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω που το χω διαβασει ειδα κατι φιλε μου.Οποιος το χει καιρο ας πει κατι εγω μονο 2 βδομαδες :P
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το χρησιμοποιώ ως δεύτερη συσκευή (δανεική), παράλληλα με ένα Huawei P10 που έχω, και το έχω φορτώσει με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές.

 

Πολύ όμορφο τηλέφωνο, υπέροχη οθόνη, καταπληκτική κάμερα και αυτή η απουσία των bezels, πολύ μου αρέσει.

 

Εκεί όμως που με απογοήτευσε, σε σχέση πάντα με το huawei, είναι στο θέμα της ταχύτητας. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Μιλάμε ότι το Ρ10 και πριν από αυτό το Mate 9 που είχα, κυριολεκτικά πετάνε. Δε συγκρίνεται ο Kirin 960 με τον snap 820. Απλά δε συγκρίνεται.

Όπου κι αν δοκίμασα να μπω (insta, fb, tapatalk, booking, internet), το G6 ήταν πάντα πιο αργό με αρκετή διαφορά.

Δεν ξέρω αν κακώς περίμενα καλύτερη απόδοση από το G6, οι ειδικοί ενδεχομένως να ξέρουν καλύτερα, αλλά δε σας κρύβω ότι ψιλοξενέρωσα.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα, το οποίο μπορεί να παίζει ρόλο, είναι ότι κλείνοντας όλες τις ενεργές καρτέλες, το P10 έχει διαθέσιμη ram 2,55 με 2,70 ενώ το G6 μόλις 1,70. Ίσως να φταίνε οι πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές που βάζει η LG.

Επίσης πρόσεξα ότι με τον nova launcher, σταμάτησε να λειτουργεί το double tap to sleep. Το double tap to wake, δουλεύει κανονικά.

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν την ξέρω;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεξα ότι με τον nova launcher, σταμάτησε να λειτουργεί το double tap to sleep. Το double tap to wake, δουλεύει κανονικά. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν την ξέρω;

 

Έχω και εγώ Nova. Το double tap to sleep δουλεύει μόνο αν το κάνεις στην notification bar. Όχι και ό,τι πιο βολικό, αλλά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Α, ΟΚ τότε. Θα το δοκιμάσω.

Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω, είναι η πολύ κακή απόκριση που υπάρχει στα εικονίδια.

Χρειάζεται να πατήσω δυο και τρεις φορές για να ανοίξει μια εφαρμογή.

Συμβαίνει σε κανέναν από εσάς; Σκέφτηκα μήπως συμβαίνει λόγω της ζελατίνας, αλλά από την άλλη δε θέλω να την αφαιρέσω.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Α, ΟΚ τότε. Θα το δοκιμάσω.

Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω, είναι η πολύ κακή απόκριση που υπάρχει στα εικονίδια.

Χρειάζεται να πατήσω δυο και τρεις φορές για να ανοίξει μια εφαρμογή.

Συμβαίνει σε κανέναν από εσάς; Σκέφτηκα μήπως συμβαίνει λόγω της ζελατίνας, αλλά από την άλλη δε θέλω να την αφαιρέσω.

Δεν εχει τετοια θεματα το G6.Κατι αλλο συμβαινει ή εχει θεμα η συσκευη σου φιλε μου....

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Tο τηλ είναι σφαιρατο. & -
Ουτε συζητηση. Εννοειται οτι ειναι γρηγορο. Απλα επειδη ειναι αμεση η συγκριση, καθοτι το εχω διπλα διπλα με το P10, συμπεραινω οτι δε συμπεριφερεται το ιδιο γρηγορα.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ότι πεις.......

 

Αυτή παντως η ικανοτητα της εξ αποστασεως διάγνωσης που έχουν ορισμένοι, είναι συναρπαστικη.

Θεωρώ ότι αδικούνται εδώ στο myphone.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σου λένε εδώ μέσα ότι δεν έχουν πρόβλημα με την συσκευή τους. Λες ότι εχεις πρόβλημα. Δεν θέλει πολύ μυαλό να βγάλεις συμπέρασμα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ήρθε και το δικό μου σε μαύρο!Υπέροχο!

Ερώτηση:

Σε όλα σχεδόν τα κινητά μου είχα τη Nillkin super frosted.

http://nillkin.org/smartphones-accessories/lg-phones-accessories/lg-g6-accessories/nillkin-lg-g6-frosted

Λέω να αλλάξω τώρα. Ποια spigen?αν κατάλαβα καλά είναι ανάλογη?

Εννοώ λεπτή και να μην προστατεύει και πολύ :)

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ότι πεις.......

 

Αυτή παντως η ικανοτητα της εξ αποστασεως διάγνωσης που έχουν ορισμένοι, είναι συναρπαστικη.

Θεωρώ ότι αδικούνται εδώ στο myphone.

 

Αναρωτιέμαι τι συσκευή είχαν πριν όσοι γράφουν για σφαιρατο? Το είχε ο αδερφός μου για μια μέρα και λίγο που έπαιξα μαζί του το μόνο που δεν ήταν, σφαιρατο, και δεν είχε καν εφαρμογές εγκατεστημένες

Link to comment
Share on other sites

Σου λένε εδώ μέσα ότι δεν έχουν πρόβλημα με την συσκευή τους. Λες ότι εχεις πρόβλημα. Δεν θέλει πολύ μυαλό να βγάλεις συμπέρασμα.

Είπα εγώ ότι έχω πρόβλημα με τη συσκευή; Μια χαρά τη βρίσκω. Απλά ανέφερα ότι δεν έχει τη smooth λειτουργία του P10. Δεν τσουλάει δηλαδή το ίδιο γρήγορα. Αυτό από μόνο του, δεν την καθιστά προβληματική.

Άλλωστε μιλάμε για λεπτομέρειες. Κάνει μισό δεύτερο παραπάνω να ανοίξει μια εφαρμογή και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Ναι, μου έκανε εντύπωση, αλλά ως εκεί. Δεν είπα ότι δεν αξίζει τα χρήματά της κ.τ.λ.

Ο μόνος λόγος που το ανέφερα, είναι επειδή μου δόθηκε η δυνατότητα της ταυτόχρονης λειτουργίας των δυο αυτών συσκευών.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για να είμαι από το πρωί μέχρι το βράδυ στο myphone και να καυχιέμαι για τη συσκευή μου, όντως, δεν είναι τόσο γρήγορο όσο ας πούμε το oneplus(τυχαίο παράδειγμα).

Για να το έχω για να με εξυπηρετεί, άγνωστο αυτό σε πολλούς "πολυάσχολους" στο forum, καθώς όποτε μπαίνω βλέπω πολύ συγκεκριμένα άτομα να spamάρουν, πάει βούτυρο.

Εάν κολλάει η συσκευή σας, το τονίζω, κολλάει, λυπάμαι, ειλικρινά που πετάξατε τα χρήματά σας.

Και η δική μου εάν ήταν για τα πανηγύρια θα έκραζα ανεξαρτήτως της προηγούμενης συσκευής μου( αλήθεια,τι σχέση έχει αυτό; ).

Για κάποιους τα smartphone δε είναι "ανοιγοκλείνω όλη μέρα παιχνίδια στο background για να χαίρομαι μόνος μου". Και εγώ παίζω στον ελεύθερο χρόνο μου καμιά βλακειούλα, μην παρεξηγηθεί αυτό που γράφω.

Εμένα η έγνοια μου είναι να έχω τα e-mail μου, τις συνομιλίες μου, και ό,τι άλλο χρειαστώ εκεί, να ανταποκριθεί όταν το χρειαστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...