Jump to content

Κάπνισμα! Η άποψή σας;


DrGus
 Κοινοποίηση

Καπνίζετε?  

393 members have voted

  1. 1. Καπνίζετε?

    • Ναι, καπνίζω
      149
    • Όχι, δεν καπνίζω
      244


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

Me auti ti logiki omws DEN exoume isa dikaiomata....

 

Akrivws, to dikaiwma mou stin ugeia safws kai den einai iso me to dikaiwma sou na mou steriseis tin ugeia. Einai anwtero to dikaiwma kapoiou stin ugeia apo to dikaiwma kapoiou tritou stin efxaristisi.

 

Mia lisi einai na se akousw kai na paw allou na kapnisw, opws episis kai mia alli lisi einai na pas esi allou gia na min se enoxlei! Einai ligo periergi katastasi,den xerw an sou dwsa na katalabeis ti akribws enow...!

 

Eimaste ki oi 2 se ena parko. Esy ka8esai isixos kai egw vgazw mia ntountouka kai ti vazw dipla sta aftia sou. Arxizw na fwnazw (etsi ti vriskw) me kinduno na sou prokalesw (makropro8esma) vlavi sto tumpano toy aftiou.

 

Na simeiwsw oti to dikaiwma sou stin usixia einai iso me to dikaiwma mou na fwnazw me ti ntountouka mesa sta aftia sou.

 

Poios prepei na fugei. Egw pou prokalw to provlima i esy?

H mhpws prepei na stamatisw na fwnazw me ti ntountouka oso enoxlw tous allous?

 

An apantises to parapanw, tote vrikes kai tin apantisi sou sto erwtima tou kapnismatos.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

ρε παιδια γιατι τωρα τελευταια οι γυναικες καπνιστες ειναι περισσοτερες απο τους αντρες?

οι αντρες αρχισαν και καπως το μειωνουν ενω αντιθετα αυτες ολο και το περισσευουν.......

 

 

Stous antres ipirkse mia kampuli. Afksi8ikan ta pososta kapnismatos kai siga siga arxisan pali na meiwnontai.

 

Oi gunaikes arxisan to kapnisma mazika argotera apo tous antres (xronika) kata kapoies dekaeties. Ara kai sto stadio tis meiwsis tou posostou twn gunaikwn pou kapnizoun 8a mpoun argotera.

 

Elpizw na ginomai katanoitos.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον babis

 

xe,xe γιατι δεν βρισκουν αντρες :p :p

Τοσο καιρο το παιζαν δυσκολες και τωρα μας κολανε. Τωρα ομως τις φτηνουμε εμεις και εχουμε μια και καλη, για να μαθουν. :p :p

 

Ειναι μια αποψη εεεε????

Σοβαρα τωρα, το εχω παρατηρησει και εγω, ισως ο αγωνας και το αγχος της ζωης τις επηρεασε και αυτες.

 

 

ωραια τα λες ρε φιλε :lol: :lol:

 

Αλλα για το 2ο που πες, για το αγχος ταχα μου, δεν σιμφωνω Απλα θελουν να το παιζουν καπως , της μοδας ειναι γιατι να μην καπνιζουν και αυτες Για να δειξουν πως ειναι ισες με τους αντρες :lol:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

ωραια τα λες ρε φιλε :lol: :lol:

 

Αλλα για το 2ο που πες, για το αγχος ταχα μου, δεν σιμφωνω Απλα θελουν να το παιζουν καπως , της μοδας ειναι γιατι να μην καπνιζουν και αυτες Για να δειξουν πως ειναι ισες με τους αντρες :lol:

 

 

Ειπα να κανω λιγο humor γιατι εχει γινει vs το θεμα και δεν πρεπει. Οφειλουμε οι καπνιστες να σεβαστουμε τους μη καπνιστες οπως επισης το ιδιο πρεπει να κανουν και αυτοι.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον babis

Οφειλουμε οι καπνιστες να σεβαστουμε τους μη καπνιστες οπως επισης το ιδιο πρεπει να κανουν και αυτοι.

 

Pou akrivws de sas sevomaste? Sto oti den 8eloume i apolafsi sas na epireazei tin ugeia mas se dimosious xwrous toulaxiston?

 

To aneptuksa kai se parapanw post to 8ema, perimenw tis apopseis twn kapnistwn.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον babis

 

Ειπα να κανω λιγο humor γιατι εχει γινει vs το θεμα και δεν πρεπει. Οφειλουμε οι καπνιστες να σεβαστουμε τους μη καπνιστες οπως επισης το ιδιο πρεπει να κανουν και αυτοι.

 

 

μα γι' αυτο ακριβως τον λογω ανοιχτηκε πιστευω το θεμα

επειδη ειναι VS ;)

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Pou akrivws de sas sevomaste? Sto oti den 8eloume i apolafsi sas na epireazei tin ugeia mas se dimosious xwrous toulaxiston?

 

To aneptuksa kai se parapanw post to 8ema, perimenw tis apopseis twn kapnistwn.

 

 

Στο οτι θα θελαμε χωρους να καπνιζουμε που να ειναι αντιστοιχοι με τους χωρους που δεν καπνιζουν. Οχι οπως για παραδειγμα στην Αγγλια. Επισης οχι στα γραφεια να υπαρχουν μικρες τρυπες για να καπνιζουν οι καπνιστες. Θα μπορουσε να γινει καλυτερος εξαερισμος. Βοηθηστε μας να σας βοηθησουμε. Οπως λεει το ενα χερι νηβει το αλλο. :)

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον babis

 

Στο οτι θα θελαμε χωρους να καπνιζουμε που να ειναι αντιστοιχοι με τους χωρους που δεν καπνιζουν. Οχι οπως για παραδειγμα στην Αγγλια.

 

 

Kai oxi opws gia paradeigma stin Ellada, pou den uparxoun xwroi gia mi kapnizontes. Swsta?

 

 

Ta pragmata stin Ellada gia enan mi kapnisti einai xeirotera apo oti stin Agglia gia enan kanpisti.

 

Βοηθηστε μας να σας βοηθησουμε

 

Se afto sumfwnw.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Akrivws, to dikaiwma mou stin ugeia safws kai den einai iso me to dikaiwma sou na mou steriseis tin ugeia. Einai anwtero to dikaiwma kapoiou stin ugeia apo to dikaiwma kapoiou tritou stin efxaristisi.

 

Les "dikaioma mou na sou sterisw tin ygeia"...Ma den einai autos o skopos mou! Dikaioma mou einai na kanw oti me euxaristei se logika plaisia....

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

Eimaste ki oi 2 se ena parko. Esy ka8esai isixos kai egw vgazw mia ntountouka kai ti vazw dipla sta aftia sou. Arxizw na fwnazw (etsi ti vriskw) me kinduno na sou prokalesw (makropro8esma) vlavi sto tumpano toy aftiou.

 

Na simeiwsw oti to dikaiwma sou stin usixia einai iso me to dikaiwma mou na fwnazw me ti ntountouka mesa sta aftia sou.

 

Poios prepei na fugei. Egw pou prokalw to provlima i esy?

H mhpws prepei na stamatisw na fwnazw me ti ntountouka oso enoxlw tous allous?

 

An apantises to parapanw, tote vrikes kai tin apantisi sou sto erwtima tou kapnismatos.

 

To paradeigma sou einai atopo!

Eimai sto parko kai eise dipla mou...Bgazw ena tsigaro kai kapnizw...O kapnos mou periorizetai se kapoia tetragwnika metra (2,3...?)ap ta tosa pou diathetei enas anoixtos xwros!...Akribws epeidi eimaste se anoixto xwro exw dikaiwma na to kanw auto...an krineis oti se enoxlei kai bazw se kindino tin ygeia sou mporeis :

- Na mou peis na figw (pou egw prosopika tha to kanw afou se enoxlei ) alla tha sinexisw na kapnizw parapera...

- Na figeis esi 3 metra parapera kai kanena problima...

 

Otan omws esi me ti ntountouka sou kaneis thoribo mes sto auti mou kai opws les mporei na mou prokaleseis problima kai parapera na paw egw pali thoribo tha kaneis kai pali tha enoxloumai kai pali tha mou dimiourgeis problima (mikrotero estw..)...Kai oxi mono emena alla olwn ekeinwn pou einai sto parko afou allo i epidrasi enos entonou thoribou se olo to parko (mi xeirotera gia keinous pou kathontai konta sou) den einai oti pio euxaristo kai oute bebea sigrinetai me ton "athoribo" kapno pou ektos twn allwn periorizetai se poly mikro xwro!

 

Tzapa anaptixi tou sigekrimenou paradeigmatos ekana mallon alla gia na sou dwsw na katalabeis pws to paradeigma sou einai astoxo!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

Les "dikaioma mou na sou sterisw tin ygeia"...Ma den einai autos o skopos mou! Dikaioma mou einai na kanw oti me euxaristei se logika plaisia....

 

Efoson to dikaiwma sou prokalei apodedeigmeno provlima ugeias se kapoion allo, tote pavei na einai dikaiwma sou.

 

Prosoxi: milaw gia kleistous koinoxristous xwrous kai mono.

Ston idiwtiko xwro alla kai se opoiodipote anoixto dimosio kaneis oti 8eleis.

 

 

Akribws epeidi eimaste se anoixto xwro exw dikaiwma na to kanw auto...

 

Akrivws. Exeis

 

"athoribo" kapno pou ektos twn allwn periorizetai se poly mikro xwro!

 

Akrivws. Gia afto kai stous mikrous xwrous prepei na apagorevetai to kapnisma, alliws trwei o enas sti mapa ton kapno tou allou.

 

Stous megaluterous xwrous prepei na uparxoun eidikoi xwroi se mia logiki analogia (oxi 90-10 oute uper tou enos oute uper tou allou).

Pou stin Ellada den uparxoun pou8ena i uparxei ena trapezi se sunolo 100.

 

To paradeigma fusika den eixe skopo na einai akrivis prosomoiwsi tis katastasis kapnistes-mi kapnistes, alla na sou dwsw na katalaveis oti den exoun oloi panta isa dikaiwmata, opws sunexws epanalamvanes.

 

Elpizw twra na egina katanoitos.

 

Fusika ola ta parapanw xwris kamia dia8esis antipara8esis se prosopiko epipedo. Antipara8esi idewn kai epixeirimatwn kanoume.

Link to comment
Share on other sites

Koita polla einai ta strava autis tis koinwnias kai auto einai ki allo ena paradeigma!Se kleistous xwrous loipon ONTWS to dikaioma mou na kapnisw sterei ti diki sou epilogi na profilaxeis tin ygeia sou!Se auto exeis dikio...Apo ekei kai pera...ti prepei na ginei?Oi mi kapnistes na lene stous ypoloipous "min kapnizete"? I oi kapnistes na min ipologizoun kanenan kai na kanoun auto pou tous aresei...Thelw na pw pws ap ti stigmi pou den iparxei kapoion nomos gi auto (toulaxiston ousiastikos kai distixws na simfwnisw mazi sou gia to oti den iparxei..) to ti tha kanei o kathenas egeitai stin sineidisi kai ti thelisi tou!An thelei o mi kapnistis tha figei i tha meinei...An thelei o kapnistis tha sevastei tous mi kapnistes i oxi! Egw prosopika otan enoxleitai kapoios to sevomai...alloi oxi...Diladi ap ti stigmi pou den iparxei i epiboli kapoias katastasis kai o enas dikio tha xei na paraponeitai kai o allos (o mi kapnistis tha xei bebaia pio "ousiastiko dikaio" alla.....)

Piasto augo kai kourefto diladi...

 

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Fusika ola ta parapanw xwris kamia dia8esis antipara8esis se prosopiko epipedo. Antipara8esi idewn kai epixeirimatwn kanoume.

 

Enoeitai auto! Den exw tipota prosopiko me kapoion o opoios de me prosbalei ! Ygih antallagh apopsewn kai thesewn kanoume... :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για την ανταποκριση... βλεπω με πολλους ταυτιση αποψεων... ειμαι οντως αντικαπνιστης αλλα οπως ειπα οχι ρατσιστης προς τους καπνιστες!ηθελα να δω κ ατομα απο εδω μεσα τι αποψη ειχαν... εγω απο αποψεις που ακουσα, λογω της περιπτωσης με συγγενικο προσωπο που προανεφερα, συμφωνω με την αποψη που ακουστηκε πως το καπνισμα δεν προκαλει αμεσα τον καρκινο, απλα τον "ενθαρρυνει" για ατομα που ειναι κατα καποιο τροπο επιρρεπη... φυσικα ποιος μπορει να ξερει ποιος μπορει να χαρακτηριστει επιρρεπης... (θεωρητικα ατοπος ο στοχασμος μου) αλλα ετσι θα μπορουσα να το θεσω με τον καλυτερο δυνατο τροπο για να δωσω να καταλαβετε τι θελω να πω!κατηγορει καποιος το τσιγαρο για καρκινο καπνιζοντας 2-3 πακετα την μερα κ καλα κανει... κατηγορει ομως κ καποιος που κανει 1 πακετο καθε 2-3 μερες... επισης καλα κανει!αλλα κανει γιατι πλεον εχει φτασει ο κομπος στο χτενι!η ζωη μας γενικοτερα ειναι τοσο υγιεινη?(θιγω κ αλλο τομεα κ φυσικα δεν υποστηριζω τα τσιγαρα!)

τελος παντων ειναι πιστευω προβληματισμοι δικοι μου που πλησιαζουν πολυ σε πολλων ακομη μελων εδω μεσα κ θα ηθελα ο καθενας να μας δωσει την αποψη του!

πιστευω κ με την βοηθεια του mod να μπει κ η δημοσκοπηση... να δουμε ποσοι καπνιζουν εδω μεσα κ ποσοι οχι!θα ηθελα ο καθενας να μας λεει την αποψη του... κ οχι μονο οι αντικαπνιστες!δεν ειναι ενα αντικαπνιστικο thread αλλα παραθεση αποψεων!αργησα να μπω απο χθες που ανεβασα το θεμα κ ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους κ ελπιζω να εχουμε ολο και περισσοτερα ενημερωτικα απαντητικα ποστ!

φιλικα παντα!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ της άποψης ότι καπνιστές και μη καπνιστές ΔΕΝ έχουν ίσα δικαιώματα.

 

Το δικαίωμα του καπνιστή να ντουμανιάζει τα πνευμόνια του με πίσσα, νικοτίνη, μονοξείδιο του άνθρακα και άλλα προϊόντα καύσης ΣΤΑΜΑΤΑ στην άκρη της μύτης μου. Τα πνευμόνια μου είναι δικά μου, εγώ ΔΕΝ θέλω να καπνίσω και κανείς δεν θα μου το επιβάλλει.

 

Το τσιγάρο είναι ενοχλητικό και βλαβερό. Ο μη καπνιστής δεν ενοχλεί και δεν βλάπτει κανέναν με τον καπνό του (δεν παράγει, βλέπετε). Ο καπνιστής προκαλεί ενόχληση και βλάβη στους γύρω του. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της αντικοινωνικής συμπεριφοράς τότε τι είναι??

 

(Συγγνώμη που γίνομαι καυστικός. Εχω φάει τοσο καπνό στη μάπα όλα αυτά τα χρόνια. Έχω προσπαθήσει να φάω σε εστιατόρια με τον θεριακλή να ανάβει το πούρο του στο διπλανό τραπέζι. Έχω εργαστεί (και συνεχίζω να εργάζομαι) σε περιβάλλον που δεν απαγορεύεται το κάπνισμα. IT SUCKS!!!)

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OveLix

 

Είμαι και εγώ της άποψης ότι καπνιστές και μη καπνιστές ΔΕΝ έχουν ίσα δικαιώματα.

 

Το δικαίωμα του καπνιστή να ντουμανιάζει τα πνευμόνια του με πίσσα, νικοτίνη, μονοξείδιο του άνθρακα και άλλα προϊόντα καύσης ΣΤΑΜΑΤΑ στην άκρη της μύτης μου. Τα πνευμόνια μου είναι δικά μου, εγώ ΔΕΝ θέλω να καπνίσω και κανείς δεν θα μου το επιβάλλει.

 

Το τσιγάρο είναι ενοχλητικό και βλαβερό. Ο μη καπνιστής δεν ενοχλεί και δεν βλάπτει κανέναν με τον καπνό του (δεν παράγει, βλέπετε). Ο καπνιστής προκαλεί ενόχληση και βλάβη στους γύρω του. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της αντικοινωνικής συμπεριφοράς τότε τι είναι??

 

Eise apolitos!

Mipws tha theles na baleis olous tous kapnistes sto perithorio?? Giati opws les ki esi..."an den einai auto o orismos tis antikoinwnikis simperiforas tote poios einai" ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

Apo ekei kai pera...ti prepei na ginei?Oi mi kapnistes na lene stous ypoloipous "min kapnizete"? I oi kapnistes na min ipologizoun kanenan kai na kanoun auto pou tous aresei...Thelw na pw pws ap ti stigmi pou den iparxei kapoion nomos gi auto (toulaxiston ousiastikos kai distixws na simfwnisw mazi sou gia to oti den iparxei..) to ti tha kanei o kathenas egeitai stin sineidisi kai ti thelisi tou!An thelei o mi kapnistis tha figei i tha meinei...An thelei o kapnistis tha sevastei tous mi kapnistes i oxi!\

 

Prepei na uparksei ena nomiko plaisio na mas prostatefsei. Na anagasei tis kafeteries kai allous xwrous na exoun ousiastikous xwrous gia min kapnizntes.

 

Pros to paron, se mia kafeteria egw den mporw na pw ston allon min kapnizeis, giati o kapnos sou erxetai sti mapa mou. Kafeteria einai, epitrepetai to kapnisma, 8a protimisw na sikw8w na fugw h na allaksw 8esi.

 

An omws to kapnisma apagorevetai, ekei 8a ton skisw. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω σε τσουβάλι ανθρώπους. Επισημαίνω συμπεριφορές. ΟΤΑΝ η συμπεριφορά των καπνιστών είναι αυτή που περιγράφω, ΤΟΤΕ πρόκειται για αντικοινωνική συμπεριφορά του χειρίστου είδους.

 

'Εχω γνωρίσει και καπνιστές ευγενικούς και, πίστεψέ με, όταν βλέπω ότι ο άλλος πραγματικά κάνει προσπάθεια να μην με ενοχλήσει (κρατά το τσιγάρο με το άλλο χέρι, φυσά μακριά από μένα κλπ) τότε δεν έχω πρόβλημα να κάτσει και δίπλα μου και να μιλάμε και να συνεργαζόμαστε. Αλλά δυστυχώς τέτοιοι άνθρωποι είναι μειοψηφία.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Mipws tha theles na baleis olous tous kapnistes sto perithorio??

 

An kai den apeu8unetai pros emena to erwtima, na pw to eksis.

To ideato einai na min einai kaneis sto peri8wrio, an omws kai opou den ginetai afto, protimotero einai na peri8wriopoieitai o kapnistis kai oxi o mi kapnistis. To teleftaio sumvainei mono stin Ellada kai pou8ena allou .

Afto den to lew giati egw den kapnizw, alla giati etsi einai to logiko. Epilogi sou einai na kapnizeis (oxi esena ZeroCool, opoiosdipote) esy 8a prepei na ufistasai kai tis sunepeies kai oxi i ugeia twn tritwn.

Link to comment
Share on other sites

sumfwnw me ton filo gmac!katexoume makran se dhmoskophseis pagkosmiws k mia apo tis upshloteres theseis kapnistwn!den nomizw na mas timaei kati tetoio!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το gifaki φιλε william blake!εδωσες αμεσα την αποψη σου!μια εικονα χιλιες λεξεις! ;)

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

σωστός! =) τώρα θα γεννίοντε με τα τσιγάρα στο χέρι ρε γμτ.. 10-12 αρχίζουν κάπνισμα.. ώς τα 25 δεν τους βλέπω να γλιτώνουν απο καρκίνο...
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 21 χρονών και δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου.. Γενικά πίστευα πως όταν έλεγαν οτι το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία εννοούσαν τον καρκίνο στους πνεύμονες, στην γλώσσα και οπουδήποτε αλλού..Λάθος..Απλά από στατιστικές έχει αποδειχθεί οτι άνθρωποι που πέθαναν από αυτής της μορφής τον καρκίνο ταυτόχρονα κάπνιζαν.. και έτσι προκύπτει οτι αυτοί που καπνίζουν έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθουν καρκίνο..

Εκεί που πραγματικά το τσιγάρο απειλεί την υγεία είναι στην αρτηριακή κυκλοφορία..Τα προβλήματα αρχίζουν όταν τα αγγεία φράζουν σιγά σιγά απο την πίσσα- νικοτίνη (δε θυμάμαι..)..Και αυτό δεν αποδεικνύεται στατιστικά, αλλά παρουσιάζεται με μαθηματική ακρίβεια..

Άρα τα προβλήματα είναι μάλλον περισσότερα και πιο επικίνδυνα για τους καπνιστές ανεξάρτητα απο το αν πρέπει να αποδείξουν οτι με το κάπνισμα δε θα πάθουν καρκίνο..

Φιλικά....

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά κι όλα ωραία ρε παιδιά αλλά θα μου επιτρέψετε να πω στους μη-καπνιστές πως έχετε λίγο μπερδέψει τα πράματα και με τον τρόπο που αντιμετωπίζετε το κάπνισμα και τους καπνιστές χάνετε το ίδιο σας το δίκιο. Πρώτα απ'ολα το τι προκαλεί το κάπνισμα το γνωρίζουν μέχρι κι οι πέτρες, δε χρειάζεται να το λέμε και να το ξαναλέμε. Από κει και πέρα κάποιοι διάλεξαν να γίνουν καπνιστές και κάποιοι όχι. Το μόνο σίγουρο είναι πως οι πρώτοι δε διάλεξαν να κάνουν κάτι παράνομο οπότε όσοι απ'τους δεύτερους ενοχλείστε το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να παρακαλέσετε τον άλλο να μην καπνίζει δίπλα σας κι όχι να το απαιτήσετε. Γιατί με την απαίτηση το μόνο που καταφέρνετε είναι να γίνεστε παράλογοι κι αντιπαθητικοί. Ενώ με την παράκληση όλο και κάποιο πρόωρο σβήσιμο τσιγάρου θα καταφέρετε. Πάμε τώρα και στους κλειστούς κοινόχρηστους χώρους. Τα πράγματα είναι και δω ξεκάθαρα. Είναι μέρη όπου 1.το κάπνισμα επιτρέπεται στο 100%, 2.απαγορεύεται ρητώς και 3.παίζει μια αναλογία μεταξύ των 2, συνήθως στο 50-50. Για τα πρώτα 2 μέρη δεν πιστεύω να'χετε κάποιο πρόβλημα (στο 1 ή πάτε και δε μπορείτε να κάνετε αλλιώς ή απλά δεν πάτε κι έχετε τα πνευμόνια σας ήσυχα ενώ στο 2 είστε καλυμμένοι), σωστά? Στο 3 πάλι, οι μεν πάμε πχ στα δεξιά και καπνίζουμε, οι δε πάτε στ'αριστερά και δεν καπνίζετε. Κι αν πχ το μέτρο αυτό σας φαίνεται υποκριτικό γιατί μπορεί να'στε στη σειρά που είναι πιο δίπλα στους καπνιστές ή ξέρω γω η ταμπέλα του NO SMOKING να φαντάζει μονάχα ως διακοσμητική, τότε κακώς δεν καρφώνετε το μαγαζάτορα. Γιατί αυτός είναι ο ΜΟΝΟΣ υπαίτιος για τον καπνό που σας ενοχλεί. Τώρα αν σε μια παρέα των 5 είστε ο μόνος που δεν καπνίζει και πρέπει να καθήσετε αναγκαστικά στους καπνίζοντες για χάρη των άλλων 4, ε τί να κάνουμε, δημοκρατία έχουμε κι όχι αντικαπνισματία...

 

ΥΓ. Το τσιγάρο είναι άλλο ένα απ'τα 826 κουσούρια που έχει ο άνθρωπος. Εσάς μπορεί να σας ενοχλεί ο Πίπης που καπνίζει αλλά όλο και κάποιο δικό σας κουσούρι θα ενοχλεί εξίσου τον Πίπη. Γι'αυτό δε χρειάζετε να δείχνετε μένος αλλά κατανόηση και πάνω απ'ολα καλή διάθεση. Και τότε να'στε σίγουροι πως το ίδιο θα πράξει κι ο Πίπης.

ΥΓ2. Χωρίς να μπορώ να εξηγήσω πως σας έχει κολλήσει το στερεότυπο "όλοι οι καπνιστές γουστάρουν να φυσούν τον καπνό τους στη μούρη του άλλου", έχω να σας ανακοινώσω πως δυστυχώς κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει.

ΥΓ3. Ένας συνειδητοποιημένος μη-καπνιστής θα μπορούσε να καταλάβει πως το να χωρίσεις στα δύο ένα κοινόχρηστο χώρο δε σημαίνει πως χωρίζεις και τον αέρα. Μήπως το πιο σωστό θα ήταν να επιβληθεί η χρήση κατάλληλων ιονιστών ώστε ο καθένας να κάθεται όπου του τη βιδώσει δίχως ο καπνός του να κυκλοφορεί ελεύθερος? Τώρα, το γιατί δεν υιοθετείται ένα τέτοιο μέτρο κι ακούγεται ως καλύτερο μέτρο η επικόλληση 2 επιγραφών κόστους 5€, το αφήνω στην κρίση σας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

 

ΥΓ. Το τσιγάρο είναι άλλο ένα απ'τα 826 κουσούρια που έχει ο άνθρωπος. Εσάς σας ενοχλεί ο Πίπης που καπνίζει αλλά όλο και κάποιο δικό σας κουσούρι θα ενοχλεί εξίσου τον Πίπη. Γι'αυτό δε χρειάζετε να δείχνετε μένος αλλά κατανόηση και πάνω απ'ολα καλή διάθεση. Και τότε να'στε σίγουροι πως το ίδιο θα πράξει κι ο Πίπης.

ΥΓ2. Χωρίς να μπορώ να εξηγήσω πως σας έχει κολλήσει πως όλοι οι καπνιστές γουστάρουν να φυσούν τον καπνό τους στη μούρη του άλλου, έχω να σας ανακοινώσω πως δυστυχώς κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει.

ΥΓ3. Ένας συνειδητοποιημένος μη-καπνιστής θα μπορούσε να καταλάβει πως το να χωρίσεις στα δύο ένα κονόχρηστο χώρο δε σημαίνει πως χωρίζεις και τον αέρα. Μήπως το πιο σωστό θα ήταν να επιβληθεί η χρήση κατάλληλων ιονιστών ώστε ο καθένας να κάθεται όπου του τη βιδώσει δίχως ο καπνός του να κυκλοφορεί ελεύθερος? Το γιατί δεν υιοθετείται ένα τέτοιο μέτρο κι ακούγεται ως καλύτερο μέτρο η επικόλληση 2 επιγραφών κόστους 5€, το αφήνω στην κρίση σας...

 

 

1. σωστος!

2. συμφωνω επισης οτι δεν ισχυει...

3. μηπως γιατι ζουμε στην Ελλαδα?

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...