Jump to content

Κάπνισμα! Η άποψή σας;


DrGus
 Κοινοποίηση

Καπνίζετε?  

393 members have voted

  1. 1. Καπνίζετε?

    • Ναι, καπνίζω
      149
    • Όχι, δεν καπνίζω
      244


Recommended Posts

Παντως Ιταλια που ειμαι απο 7 Ιανουαριου περιπου απαγορευτηκε το καπνισμα....ΠΑΝΤΟΥ.

Στα cafe που συχναζω (και γενικοτερα) , παπαλα , στα εμπορικα , κινηματογραφους , εστιατορια , fast food , σε clubakia....

Και αν θελουν να υαρχει χωρος για καπνιστες θα πρεπει να μην "επικοινωνει αμεσα" με το χωρο μη καπνιστων!(Κατι τετοιο λεει ο νομος που ψηφιστικε αν θμαμαι καλα...)

Αν και εγω τουλαχιστν στα μερη που πηγαινω (οπως προειπα ,μπαρακια,καφε,φαστφουνταδικα,κτλ κτλ ) δεν εχουν χωρο καπνιστων!Πρεπει να βγεις εξω να καπνισεις. :!:

Για την ιστορια δεν καπνιζω γιατι περαν απο "κουτο" το θεωρω πραγματικα ανουσιο.

Μονο ενα δεν ανεχομαι,να φουμαρει καποιος στο τραπεζι οταν τρωω-τρωμε.

Κατα τ'αλλα ειμαι ιδιαιτερα "ανεκτικος". ;)

 

...και κάνουν πλάκα ότι οι καπνιστές θα υποφέρουν τώρα από άλλες ασθένειες ( πνευμονίες κλπ) από το κάπνισμα έξω στο κρύο :p

KCB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:lol: :lol: :lol:

To τραγικο!!!! Ακολουθει storry!(oxi "love" :p )

Πριν απο κανα 3αρι μερες πηγα για καφε με μια φιλη μου και εκει που καθισαμε παει να βγαλει τσιγαρο και μου λεει:

Σημειωση->καθισαμε εξω αλλα ο χωρος ειναι απο παντου κλειστος με τζαμι-σαν τεραστιο κλουβι-και εκει που τελειωνει το τζαμι υπαρχουν και ααλα τραπεζακια "απροστατευτα"<-

"Ρε Μαριε ζητα ενα τασακι γιατι δεν εχει το τραπεζακι μας"

"kατσε να παρω απο το διπλανο της λεω"

Γυρναω , πουθενα τασακια! :!:

"Ρε συ - τις λεω- ξεχασα , αφου το εχουν απαγορεψει παντου το καπνισμα!"

"Οκ!δεν θα καπνισω..."

Και εκεινη την ωρα εκατσαν 2κοπελες εξω (στα "ανοιχτα" τραπεζακια) , μονο και μονο για να μπορεσουν να καπνισουν. :blink: :geek:

Ολα ΟΚ θα πει κανεις αλλα εκεινη την ωρα ειχε το πολυ 3 βαθμους θερμοκρασια... :eek:

Α ρε τι κανουν μερικοι για το ρημαδι...

Link to comment
Share on other sites

den kapnizw fanatika alla 2-3 "pou kai pou" analogos tin peristasi, tin parea kai to feggari :p

 

pantos den mou exei perasei pote apo to mualo na agorasw olokliro paketo.

to theorw pantos adianohto na leei kapoios oti to kapnisma einai ethismos... :)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Θα αστειευεσαι φανταζομαι. Επειδη οι καπνιστες ειναι πλειοψηφια παει να πει οτι θα επιβαλουν στους υπολοιπους το καπνο τους? Μαλλον δεν εχεις κατανοησει απολυτα τη Δημοκρατια. Δημοκρατια αγαπητε μου ειναι να κανεις οτι γουσταρεις φτανει να μην καταπατας τα δικα μου δικαιωματα και να μην με ενοχλεις.

 

Αν ήταν έτσι η Δημοκρατία, όλες οι μειονότητες θα είχαν εξαφανιστεί από προσώπου Γης. Ενδιαφέρον σενάριο...

 

@aimilios ; Dimitris79

 

το μνμ μου αυτο , αναφερονταν στο shodanjr_gr οπου ειχε πει:

Δεν είναι θέμα που πρέπει να εξετάσουμε εμείς, είναι κάτι που πρέπει να κάνει η πολιτεία και τα καταστήματα...

 

και με την απαντηση μου εννοουσα οτι καλο θα ηταν να μην αφησουμε την πολιτεια να βγαλει μονη της αποφασεις γυρο απο αυτο το θεμα επειδη ,οπως γινεται παντα , με αυτες της αποφασεις δεν θα ειναι συμφωνοι ουτε οι καπνιστες , ουτε και εμεις οι μη καπνιστες .......

 

Μηπως νομιζεις οτι θα δει τους μπαμπουλες(εμας τους αντικαπνιστες)και θα φυγει?

Ζηταμε κατι πολυ απλο...σεβασμο & ησυχια για να πιουμε εναν καφε,να φαμε ενα πιατο φαι κλπ...αν θελετε να βλαψετε τον εαυτο σας με γεια σας με χαρα σας,δε μ'ενδιαφερει(στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα ;) ),φτανει να το κανετε μακρια απο μας.

αν εμεις οι μπαμπουλες το ζητισουμε ευγενικα τοτε ,ειμαι σιγουρος οτι, θα απομακρυνθει

 

 

Για να μη λεμε μονο αρνητικα,με εκπληξη σημερα ειδα στα Μακ Βιλατζ Ρεντη σωστο εξαερισμο(με φρεσκο αερα απ'εξω),αποσταση 10 μετρα απ'τα τραπεζια των 2 πλευρων & περισσοτερα τραπεζια για τους μη καπνιζοντες.Ε λοιπον,ουτε ενοχληθηκα απο τσιγαρο(παρολο που καπνιζαν αρκετοι)ουτε βρωμισαν τα ρουχα μου ουτε τιποτα...μπορουν ολα τα μαγαζια να ειναι (τουλαχιστον) ετσι? :rolleyes:
εαν αυτο εφαρμοστει σε ολα τα καταστημα θα σας ενοχλουν οι καπνιστες?

εμενα προσωπικα οχι (οχι οτι με ενοχλησαν ποτε αλλα λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

@aimilios ; Dimitris79

 

αν εμεις οι μπαμπουλες το ζητισουμε ευγενικα τοτε ,ειμαι σιγουρος οτι, θα απομακρυνθει

Reality Check φίλε μου ;)

Πρέπει να καταλάβεις ότι πολλά άτομα εθισμένα στο τσιγάρο συμπεριφέρονται σαν ναρκομανείς και χειρότερα αν τους πεις να το σβήσουν επειδή σε ενοχλεί κλπ. Εγώ πριν από λίγο καιρό κόντεψα να φάω ξύλο σε ένα νετ καφέ επειδή είπα στον τυπά δίπλα μου να σβήσει το τσιγάρο του καθώς όλος ο καπνός ερχόταν μέσα στην μούρι μου.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Reality Check φίλε μου ;)

Πρέπει να καταλάβεις ότι πολλά άτομα εθισμένα στο τσιγάρο συμπεριφέρονται σαν ναρκομανείς και χειρότερα αν τους πεις να το σβήσουν επειδή σε ενοχλεί κλπ.

νομιζω οτι γινεσαι υπερβολικος
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να έχει βρε παιδιά.. πρέπει κάτι να γίνει... δέν γίνεται να βγαίνουμε σε ένα club για να διασκεδάσουμε και να αναγκαζόμαστε να βγούμε έξω (στο κρύο, στη βροχή,κτλ) επειδή κάποιοι θέλουν να καπνίζουν μέσα στη μούρη μας και εμένα με ενοχλεί ο καπνός είτε στα μάτια, είτε στο αναπνευστικό.. Ημαρτον δηλαδή..

Δεν γίνεται να υπάρχει ένας εξαερισμός της προκοπής.. ? αντί να κάνουν ελέγχους για την ένταση του ήχου...γιατί δεν κάνουν κανά έλεγχο στον εξαερισμό?? Εχει χαλάσει άπειρες φορές η διάθεση μου .. σε σημείο να σηκωθώ και να παρατήσω την παρέα γιατί δεν άντεχα άλλο τον καπνό..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να έχει βρε παιδιά.. πρέπει κάτι να γίνει... δέν γίνεται να βγαίνουμε σε ένα club για να διασκεδάσουμε και να αναγκαζόμαστε να βγούμε έξω (στο κρύο, στη βροχή,κτλ) επειδή κάποιοι θέλουν να καπνίζουν μέσα στη μούρη μας και εμένα με ενοχλεί ο καπνός είτε στα μάτια, είτε στο αναπνευστικό.. Ημαρτον δηλαδή..

Δεν γίνεται να υπάρχει ένας εξαερισμός της προκοπής.. ? αντί να κάνουν ελέγχους για την ένταση του ήχου...γιατί δεν κάνουν κανά έλεγχο στον εξαερισμό?? Εχει χαλάσει άπειρες φορές η διάθεση μου .. σε σημείο να σηκωθώ και να παρατήσω την παρέα γιατί δεν άντεχα άλλο τον καπνό..

 

την αρπαχτη θα την εχεις ακουσει... ετσι λοιπον πραττουν κ οι ιδιοκτητες των μεγαλων club... κοιταν την αρπαχτη!κ φυσικα ουτε λογος για σωστο κ ακριβο εξαερισμο γιατι ειναι ακριβος στην αγορα, οχι η συντηρηση, οχι το ρευμα που καταναλωνεται... βρε αστους να πνιγονται!το εχω βιωσει πολλες φορες κ εχω ριξει απειρα καντηλια κ @#$%#$ (βωμολοχιες) σε οποιον εβρισκα μπροστα μου... αλλα τι καταλαβα?αφου δεν προκειται να αλλαξει κατι?να χαλιεμαι κ εγω?κανω τα στραβα ματια... κλεινω την μυτη? τι να πεις?!? αυτη ειναι δυστυχως η πραγματικοτητα στην Ελλαδα!στο εξωτερικο δεν εχω ακουσει πουθενα τετοιες συνθηκες να επικρατουν μεσα σε μαγαζια!οταν το κρατος θα βαλει τιμωριες τσουχτερες στους ιδιοκτητες τοτε ισως κατι να αρχισει να γινεται... προς το καλυτερο φυσικα!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

to theorw pantos adianohto na leei kapoios oti to kapnisma einai ethismos... :)

Ναι,αδιανοητο ειναι... :rolleyes: :whistle: Η νικοτινη δεν προκαλει εθισμο,ετσι?Εχεις πετυχει καπνιστες να βγαινουν απ'το σινεμα μετα απο διωρη αποχη τσιγαρου?Κανουν λες και τους στερησαν τη δοση τους...καταντια... :(

 

 

Προσωπικα ενοχλουμαι πολυ λιγοτερο απ'τους "πρεζακηδες" που πινουν χασις,κοκαινη κλπ...τουλαχιστον αυτοι εχουν επιγνωση της εξαρτησης τους & δεν προσπαθουν να το περασουν σαν "μοδα" ή "φυσιολογικο"... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω πως ειναι εθισμος.

Εδω υπαρχουν ατομα εθισμενα στην coka cola και στην σοκολατα(οχι το ναρκωτικο) , το τσιγαρο δεν θα προκαλουσε;

Παραδειγμα( εστω και μεμονμενο περιστατικο) η ιστορια που ειπα πιο πανω.

Απλως αλλοι ειναι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο "εθισμενοι" και εθισμενοι!

Εγω ηξερα και ξερω γυναικα (40 ετων περιπου) η οποια σχεδον καθε βραδυ ξυπναει μια φορα απο τον υπνο της γιατι εχει αναγκη για τσιγαρο.

Μου το εχει πει η ιδια.

Τωρα απο εκει και περα και μενα δεν θα με πειραζε και ουτε καν θα το συζηταγα, αν μπαρακια , cafe και ολα τα μαγαζια ειχαν τετοια συστηματα εξαεριμου που θα επετρεπαν την "αρμονικη συμβιωση" καπνιστων και μη. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ 32 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΠΟ 15 ΕΤΩΝ ΑΝΝΕΛΙΠΩΣ ΜΕ ΜΟΝΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΑΛΙ . ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ ΠΡΟΣ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ "ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΑ"(ΤΑ ΕΥΚΟΛΩΣ ΕΝΟΟΥΜΕΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΝΤΑΙ).ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΣΤΟΝ ΑΡΗ!!!!!. ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΦΟΣΟΝ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΕΚΤΑΣΗ 2 ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΜΑ ΝΑ ΣΚΑΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΟ ΑΝΩΘΕΝ ΟΙΚΟΠΕΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΩΣ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΥΣ 1Ο ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ,ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΨΑΡΟΒΑΡΚΑ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΕΣ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΝΕ.
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΤΕ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ!

 

10 ευρώ το πακέτο και να μην υπάρχουν φτηνά τσιγάρα!

 

Βραχυπρόθεσμα δεν θα έχουμε αποτελέσματα γιατί οι φανατικά καπνίζοντες δεν κόβουν το τσιγάρο , αλλά μακροπρόθεσμα θα έχουμε γιατί ο μαθητάκος και ο φοιτητάκος θα το σκεφτεί πολύ για να χαλάσει το χαρτζιλικάκι του και να του κρυώσει η τσεπούλα...

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ 32 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΠΟ 15 ΕΤΩΝ ΑΝΝΕΛΙΠΩΣ ΜΕ ΜΟΝΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΑΛΙ . ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ ΠΡΟΣ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ "ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΑ"(ΤΑ ΕΥΚΟΛΩΣ ΕΝΟΟΥΜΕΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΝΤΑΙ).ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΣΤΟΝ ΑΡΗ!!!!!. ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΦΟΣΟΝ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΕΚΤΑΣΗ 2 ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΜΑ ΝΑ ΣΚΑΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΟ ΑΝΩΘΕΝ ΟΙΚΟΠΕΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΩΣ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΥΣ 1Ο ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ,ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΨΑΡΟΒΑΡΚΑ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΕΣ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΝΕ.

 

Κανεις δεν ειναι σε θεση να σου δειξει πως να κοψεις το τσιγαρο φιλε.Μονος σου θα πρεπει να παρεις την αποφαση αυτη,ειναι θεμα χαρακτηρα και να εμπεδωσεις ποσο κακο κανεις στον εαυτο σου και μετα στους αλλους.Οταν το καταφερεις αυτο μετα θα το εχεις κοψει απαξ δια παντος. :)

Link to comment
Share on other sites

Να ακριβηνουν τα πακετα;Ειναι και αυτο ενα "απαγορευτικο".

Ακριβαινουν αλλα σιγα σιγα...Τωρα οι πολυ φανατικοι δυσκολα θα πτοηθουν...Αλλα να μου πεις αν δεν υπαρχουν λεφτα...

Παντως δεν ξερω αν γινεται και αλλου, αλλα στην πολη μου στην Ελλαδα υπηρχε (μεχρι πριν απο κανα μηνα που εφυγα και λογικα ακομα) , περιπτερο που πουλαγε τσιγαρα (αγνωστης μαρκας) ΧΥΜΑ!

Του ελεγες "θελω 3τσιγαρα".Εδινες κανα 20λεπτο,30λεπτο(δεν ξερω ακριβως" και ησουν ετοιμος!

 

Εdit:Συμφωνω (για αλλη μια φορα) με τον Βασιλη.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΦΟΣΟΝ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΕΚΤΑΣΗ 2 ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΜΑ ΝΑ ΣΚΑΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΟ ΑΝΩΘΕΝ ΟΙΚΟΠΕΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΩΣ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΥΣ 1Ο ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ,ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΨΑΡΟΒΑΡΚΑ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΕΣ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΝΕ.

 

Αναρωτιεμαι αν θα επρεπε να το ξανασκεφτεις και να προσφερεις αυτο το οικοπεδακι σε οποιον καταφερει να αποτρεψει τους σημερινους 15χρονους να αρχισουν το καπνισμα και στα 22 ή τα 32 τους κλπ..να βρεθουν σε πληρη εθισμο χωρις "γυρισμο". ;)

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΤΕ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ!

 

10 ευρώ το πακέτο και να μην υπάρχουν φτηνά τσιγάρα!

 

Βραχυπρόθεσμα δεν θα έχουμε αποτελέσματα γιατί οι φανατικά καπνίζοντες δεν κόβουν το τσιγάρο , αλλά μακροπρόθεσμα θα έχουμε γιατί ο μαθητάκος και ο φοιτητάκος θα το σκεφτεί πολύ για να χαλάσει το χαρτζιλικάκι του και να του κρυώσει η τσεπούλα...

 

Η μονη κινηση που μπορει να βοηθησει. Γιατι ο Ελληνας χεστηκε για την υγεια του,ποσο μαλλον για του συναθρωπου του. Εδω στην Αγγλια π.χ εχει γυρω στα 10€ το πακετο! :blink: Σε συνδιασμο με την απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους κλειστους χωρους ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως ο Έλληνας θα καπνίζει. Τον έχω ικανό να πεινάει, να μην έχει να φάει, αλλά τα τσιγάρα του να τα παίρνει... Ας μου επιτρέψετε οι καπνιστές αλλά είναι σαν την πρέζα. Όσο δεν έχεις λεφτά να πάρεις άλλο τόσο το βρίσκεις... Παρόλα αυτά συμφωνώ με τον υπερδιπλασιασμό των τσιγάρων. Επιτέλους να ηρεμήσουμε και εμείς οι αντικαπνιστές... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το εξαερισμό.

Είχα πάει παλιά στο Privilege στη Θεσαλλονίκη και είχα εντυπωσιαστεί με τον εξαερισμό. Εκτός του οτι είχε αεραγωγούς κάτω απο τους καναπέδες, γύρω-γύρω στο μπάρ, κάτω απο κάθε τραπεζάκι, είχε στη μια πλευρά 3 τεράστιους ανεμιστήρες που άνοιγαν κάθε 5~10 λεπτά, και δεν άφηναν τπτ στον αέρα! (Μάλιστα θυμάμαι μας έκοβε το κρύο απο τη ροή του αέρα...). Και όταν λέω τεράστιους το εννοώ. Η διάμετρος του κάθε ένα πρέπει να ήταν τουλάχιστον 2 μέτρα.

Αν είναι κάποιος απο Θεσαλλονίκη ας μας πεί περισσότερα, γιατί είχα πάει πρίν 3 χρόνια, όταν πηγαμε 5ήμερη με το σχολείο...

 

edit: Ούτε εγώ καπνίζω. Πλέον η μαγκιά σήμερα είναι να ΜΗΝ καπνίζεις...;)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΤΕ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ!

 

10 ευρώ το πακέτο και να μην υπάρχουν φτηνά τσιγάρα!

 

Βραχυπρόθεσμα δεν θα έχουμε αποτελέσματα γιατί οι φανατικά καπνίζοντες δεν κόβουν το τσιγάρο , αλλά μακροπρόθεσμα θα έχουμε γιατί ο μαθητάκος και ο φοιτητάκος θα το σκεφτεί πολύ για να χαλάσει το χαρτζιλικάκι του και να του κρυώσει η τσεπούλα...

 

Απαπά, να έχουμε ληστείες από τους πρεζάκηδες καπνιστές για να πάρουν την δόση τους; Πάντως ως αποτρεπτικό για μαθητές - φοιτητές είναι πολύ σωστή η άποψη του Βασίλη.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ 32 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΠΟ 15 ΕΤΩΝ ΑΝΝΕΛΙΠΩΣ ΜΕ ΜΟΝΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΑΛΙ . ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ ΠΡΟΣ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ "ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΑ"(ΤΑ ΕΥΚΟΛΩΣ ΕΝΟΟΥΜΕΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΝΤΑΙ).ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΣΤΟΝ ΑΡΗ!!!!!. ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΦΟΣΟΝ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΕΚΤΑΣΗ 2 ΣΤΡΕΜΜΑΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΜΑ ΝΑ ΣΚΑΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΟ ΑΝΩΘΕΝ ΟΙΚΟΠΕΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΩΣ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΥΣ 1Ο ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ,ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΨΑΡΟΒΑΡΚΑ ΓΙΑ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΕΣ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΝΕ.

 

Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Αν ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ να το κόψεις, τότε θα τα καταφέρεις...(όπως έχουν κάνει και πολύ γνωστοί μου, καπνιστές για 20+ χρόνια).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο ίδιος είμαι μη καπνιστής και αντικαπνιστής, δεν συμφωνώ με την προσπάθεια να κόβεται το κάπνισμα με το ζόρι. Το κάπνισμα στα μαγαζιά στα καφέ και γενικά τους δημόσιους χώρους καλώς απαγορεύεται γιατί ενοχλέι τους μη καπνιστές, δημιουργεί μία άνιση και επικίνδυνη γι'αυτούς κατάσταση.

 

Ωστόσο μέσα στα σπίτια τους ή στα αυτοκίνητά τους οι καπνιστές ας κάνουν ότι θέλουν. Ας μην ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με ενήλικες σκεπτόμενους ανθρώπους που είναι απόλυτα υπεύθυνοι για την υγεία τους και για τις αποφάσεις που λαμβάνουν. Όπως δεν μπορείς να τιμωρήσεις κάποιον που πχ αυτομαστιγώνεται, έτσι δεν μπορείς να επιβάλλεις ποινή και στον καπνιστή που συνειδητά βλάπτει την υγεία του (όταν βλάπτει μόνο τη δική του υγεία και όχι και των διπλανών του). Και αν η προτεινόμενη πολιτική όντως εφαρμοστεί και κατορθώσει να τους το κόψει, είτε επειδή τους το απαγορεύει είτε επειδή διαμορφώνει την τιμή του σε μεγάλο ύψος, τότε αναπόφευκτα θα δημιουργήσει και άλλη μία μεγάλη κατηγορία καταπιεσμένων ανθρώπων, πράγμα που δεν τιμά καμία πολιτισμένη κοινωνία.

 

Αυτό που προτείνω κατά του καπνίσματος είναι η ενημέρωση από σχετικά μικρή ηλικία, αλλά και η ενημέρωση των ίδιων των καπνιστών. Σαφώς η απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους ανεξαιρέτως τους δημόσιους χώρους, και βέβαια η απαγόρευση των διαφημίσεων καπνού, γιατί ναι μεν ως εμπορική πράξη είναι απολύτως θεμιτή, ειδικά όμως ως προς το κάπνισμα θίγει έμμεσα το δικαίωμα στην υγεία, στο μέτρο που δύναται να δημιουργήσει σε ανθρώπους επίπλαστες αυτοκαταστροφικές ανάγκες. Το δε κράτος πρέπει να βοηθάει εκείνους που θέλουν να το κόψουν αλλά είναι εθισμένοι. Ευτυχώς, πλέον υπάρχουν πολλοί τρόποι.

 

Το αν οι καπνιστές και γενικά όσοι θέτουν συνειδητά και εκούσια σε κίνδυνο την υγεία τους πρέπει να πληρώνουν αυξημένες εισφορές υγείας ή ασφαλιστικές εισφορές στους κοινωνικοασφαλιστικούς φορείς, αυτό νομίζω ότι είναι άλλο θέμα, στο οποίο εγώ θα απαντούσα θετικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

egw den mporw na katalavw giati epitrepoun na poulane tsigara me 0,80 lepta kai 1,00 eurw.

ma einai dynaton. kai to thema einai oti ta pernoun oloi. ap'olous exw akousei "exoun asximi geusi kai osmi alla ta sunithizeis eukola!"

An einai dunaton

kai apoksirameno grassidi na valeis se kapoious na kapnisoun tha to kapnisoun!!:worry:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Τα φτηνά τσιγάρα δεν πρέπει να είναι ακριβώς καπνός, καλά κάνεις και το λες. Είναι κάτι άλλο, βρήκαν ένα νομικό παραθυράκι για να μπορούν να γλιτώνουν τον μεγάλο φόρο που πρέπει να πληρώσουν για τον καπνό και έτσι τα έχουν φτηνότερα.
Link to comment
Share on other sites

to kapnisma to theorw to pio axristo kai askopo ston planiti gi eleos diladi tosi exartisi? ixa paei lefkada kai oloi oi gnwstoi kapnizane leader, epidi ixane mono 1 eyrw nomizw vre valte tous 20 eyrw ta tsigara na sou pw egw meta.den exw kapnisei pote kai oute prokite
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Τα φτηνά τσιγάρα δεν πρέπει να είναι ακριβώς καπνός, καλά κάνεις και το λες. Είναι κάτι άλλο, βρήκαν ένα νομικό παραθυράκι για να μπορούν να γλιτώνουν τον μεγάλο φόρο που πρέπει να πληρώσουν για τον καπνό και έτσι τα έχουν φτηνότερα.

 

πάντος άκουσα οτι προβλέπετε αυξηση σε ολλα τα τσιγάρα.

αυτα που εχουν 80 και 1 ευρω θα γινουν 1.00 και 1.30 αντιστοιχα και τα αλλα θα πανε στα 3.00€ ευρώ

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...