Jump to content

νεο κινητο 250 εως 300€


steliosamos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρώ ότι οι δύο συσκευές είναι σχετικά "κοντά" μεταξύ τους.

Xiaomi 5s:Αρκετά καλύτερη κάμερα,καλύτερος επεξεργαστής και γραφικά (κατ΄εμέ),εσωτερική μνήμη 64gb,υποστηρίζει NFC,υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση.

Huawei P9 Lite:Έχει και Band 800Mhz στο 4G,επεκτάσιμη μνήμη μέσω υποδοχής κάρτας SD,έχει ραδιόφωνο,είναι φθηνότερο (αν το αγοράσεις απο Ελλάδα).

Όπως έχω ξαναγράψει όμως,δεν έχουν σημασία μόνο τα νούμερα και τα χαρακτηριστικά,αλλά και η απόδοση της κάθε συσκευής στην πράξη και δη στην καθημερινή χρήση,είτε για social media,για φωτογραφίες κλπ κλπ.

Είναι και λίγο θέμα προσωπικής επιλογής,ίσως αν διάβαζες και το νήμα για την εκάστοτε συσκευή μέσα στο Forum να σε βοηθήσει να διαλέξεις.

Όπως και να ΄χει,εύχομαι το καλύτερο κι εδώ είμαστε να τα λέμε!:happy:

Πολύ καλό το xiaomi Mi5s αλλά δεν έχω ποτέ παραγγείλει εκτός από ebay σε site τύπου geekbuying. Φοβάμαι να παραγγείλω μην κάνω καμιά βλάκεια μεν την χρεωστική κάρτα και φοβάμαι και την αναμονή μέχρι να έρθει Ελλάδα, επίσης δεν γνωρίζω τα μοντέλα που πρέπει να διαλέξω

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο έστειλα ήδη το μοντέλο φίλε...

αν θες άλλο χρώμα, πάρε 3GB 64Silver. Το grey δεν αξίζει τόσα λεφτά για το χρώμα μόνο.

 

Τώρα αν φοβάσαι μήπως συζητάμε τσάμπα;

Χτύπα τη Χαβάη και τέλος.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Αφού στο έστειλα ήδη το μοντέλο φίλε...

αν θες άλλο χρώμα, πάρε 3GB 64Silver. Το grey δεν αξίζει τόσα λεφτά για το χρώμα μόνο.

 

Τώρα αν φοβάσαι μήπως συζητάμε τσάμπα;

Χτύπα τη Χαβάη και τέλος.

Ωραία το μοντέλο το βρήκαμε. Πως θα πληρώσω μέσω PayPal ή μέσω της χρεωστικής μου κάρτας απ'ευθείας. Για εσένα φαίνεται εύκολο αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ και φοβάμαι όσο να 'ναι μην γίνει καμία βλάκεια και χάσουμε τα λεφτά. Σε πόσες μέρες μπορεί να το έχω γνωρίζεις;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vitriolis ωραίο όνομα έχεις, δεν τα χάνεις με το Paypal. Αν γίνει στραβή στα δίνει πίσω.

Πρέπει να φτιάξεις ένα Paypal account, να συνδέσεις την χρεωστική σου εκεί και να μεταφέρεις και λεφτά στο paypal.

 

Πριν την αγορά ρώτα το κατάστημα (έχει και online chat) αν είναι διαθέσιμη η συγκεκριμένη συσκευή άμεσα και μετά βάζεις την παραγγελία.

Με απλό ταχυδρομείο, όχι DHL και μπούρδες, θα περάσει τελωνείο. Και με απλό μπορεί να περάσει αλλά τα περισσότερα δεν περνάνε.

Τώρα το πόσες μέρες θα κάνει να έρθει εξαρτάται. Από 15-20 έως 60...

 

Αν δεν είσαι λάτρης της υπομονής, χτύπα το άλλο.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Vitriolis ωραίο όνομα έχεις, δεν τα χάνεις με το Paypal. Αν γίνει στραβή στα δίνει πίσω.

Πρέπει να φτιάξεις ένα Paypal account, να συνδέσεις την χρεωστική σου εκεί και να μεταφέρεις και λεφτά στο paypal.

 

Πριν την αγορά ρώτα το κατάστημα (έχει και online chat) αν είναι διαθέσιμη η συγκεκριμένη συσκευή άμεσα και μετά βάζεις την παραγγελία.

Με απλό ταχυδρομείο, όχι DHL και μπούρδες, θα περάσει τελωνείο. Και με απλό μπορεί να περάσει αλλά τα περισσότερα δεν περνάνε.

Τώρα το πόσες μέρες θα κάνει να έρθει εξαρτάται. Από 15-20 έως 60...

 

Αν δεν είσαι λάτρης της υπομονής, χτύπα το άλλο.

Pay pal εχω μέχρι εκεί ξέρω.... Ευτυχώς δηλαδή...

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι ξεχνάμε δυο πολύ σημαντικά κινητά από την τοπική αγορά.

 

Το XPERIA XA και ΧΑ ultra που είναι σε πολύ καλή τιμή και πανέμορφη edge to edge οθόνη, και βέβαια το iPhone 5s που είναι προσφορά στα 270€...

 

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Pay pal εχω μέχρι εκεί ξέρω.... Ευτυχώς δηλαδή...

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν ξέρεις μέχρι και Paypal, δεν έχεις θέμα... Βρες το κινητό που θες από κάποιο αξιόπιστο κατάστημα (έχει αναφερθεί άπειρες φορές στο forum ποια είναι τέτοια), κάνε ένα ερώτημα αν το κινητό είναι διαθέσιμο και κάνε την παραγγελία σου... Σαν τρόπο αποστολής από Κίνα επιλέγουμε το απλό ταχυδρομείο (που είναι και δωρεάν) για να είναι πολύ μικρότερες οι πιθανότητες να περάσει τελωνείο... Μετά υπομονή λίγο καιρό (το σύνηθες είναι 15-20 μέρες) και αν όλα πάνε καλά θα το έχεις στα χέρια σου.... Οι αγορές από Κίνα θέλουν υπομονή και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος τελωνείου με ότι αυτό συνεπάγεται για το τελικό κόστος... Επίσης από θέμα εγγύησης ξέρεις ότι αν γίνει κάτι πρέπει να συνεννοηθείς με το κατάστημα, να το στείλεις εσύ πίσω κλπ κλπ... Αν τα έχεις αποδεχθεί αυτά, προχώρα και ότι χρειαστείς ρώτα στο αντίστοιχο thread που υπάρχει για αγορές από Κίνα, γιατί εδώ είμαστε offtopic... Αν οχι, τότε προχώρα σε αγορά συσκευής από Ελλάδα...

 

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι ξεχνάμε δυο πολύ σημαντικά κινητά από την τοπική αγορά.

 

Το XPERIA XA και ΧΑ ultra που είναι σε πολύ καλή τιμή και πανέμορφη edge to edge οθόνη, και βέβαια το iPhone 5s που είναι προσφορά στα 270€...

 

Παύλος

 

Ντάξει τα Xperia όντως είναι αξιόλογες συσκευές με το όνομα της Sony... Βέβαια δεν ξέρω πως θα πηγαίνει ο P10, αλλά φαντάζομαι καλά θα ρολάρει και στα 2 κινητά... Όσον αφορά το iPhone, εγώ 270 ευρώ για συσκευή 5ετίας δε θα έδινα για κανένα λόγο, αλλά αυτό προφανώς είναι προσωπική άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα Sony αλλά επιφυλάσσομαι για την διάρκεια της μπαταρίας εκτός αν είναι σε Stamina mode.... Edited by t_alexios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,

το Καλύτερο κινητό που μπορέις να πάρεις αυτή την στιγμή σε αυτά τα χρήματα είναι το:

Huawei Honor 8 (32gb)

Θετικά:

•Κορυφαίο VFM ανάμεσα σε συσκευές με επίσημη αντιπροσωπία & service στην Ελλάδα

•Διπλή κάμερα

•4GB RAM

•Ελάχιστα περιθώρια οθόνης

•Φοβερα γρηγορος επεξεργαστης HiSilicon Kirin 950

Αρνητικά

•Η κάρτα μνήμης πιάνει τη θέση της δεύτερης SIM

•Δεν υπάρχει αντιχαρακτική προστασία στην οθόνη

•Μέτρια αυτονομία | Δεν έχει Ράδιο FM

τιμή (skroutz) 340€ λίγο παραπάνω απο το budget σου αλλα αξίζει την υπέρβαση.

Επειδή διάβασα παραπάνω τις προτάσεις των συμφορουμιτων εάν κοιτάς κάποια απο τις παραπάνω (υποδυέστερες του honor8) συσκευές τότε προτίμησε sony xperia x ή χperfomance ιδανικά.

Καλές αγορές ότι και εάν επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,

το Καλύτερο κινητό που μπορέις να πάρεις αυτή την στιγμή σε αυτά τα χρήματα είναι το:

Huawei Honor 8 (32gb)

Θετικά:

•Κορυφαίο VFM ανάμεσα σε συσκευές με επίσημη αντιπροσωπία & service στην Ελλάδα

•Διπλή κάμερα

•4GB RAM

•Ελάχιστα περιθώρια οθόνης

•Φοβερα γρηγορος επεξεργαστης HiSilicon Kirin 950

Αρνητικά

•Η κάρτα μνήμης πιάνει τη θέση της δεύτερης SIM

•Δεν υπάρχει αντιχαρακτική προστασία στην οθόνη

•Μέτρια αυτονομία | Δεν έχει Ράδιο FM

τιμή (skroutz) 340€ λίγο παραπάνω απο το budget σου αλλα αξίζει την υπέρβαση.

Επειδή διάβασα παραπάνω τις προτάσεις των συμφορουμιτων εάν κοιτάς κάποια απο τις παραπάνω (υποδυέστερες του honor8) συσκευές τότε προτίμησε sony xperia x ή χperfomance ιδανικά.

Καλές αγορές ότι και εάν επιλέξεις.

 

-Υψηλό sar

-no gorilla glass

 

(και τα δύο ΄deal breakers' τουλάχιστον για μένα)

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδια,

 

Ξανανοιγω το θεμα λιγακι, το ειχα αφησει το θεμα κινητου λογω αλλων υποχρεώσεων, πλεον ειναι και θεμα (μη)επιβιωσης του παλιου μου!!!Ευχαριστω για ολα τα μηνυματα τα οποια και διαβασα. Κρυφος μου ποθος παραμενει το Oneplus 3T αλλά επιβεβλημένα πλεον πεφτει το μπατζετ στα 250 ευρώ max.Επομένως το ξεχναω.

Αποφάσισα επίσης να κινηθώ για αγορά από Ελλάδα.(πιθανή αγορά με δόσεις, service και γρηγοροτερη παραλαβη) .Γνωριζω οτι αυτό θα εχει επιπτωση στην καλύτερη επιλογή λογω αυξημενων τιμων.

Πιστευω οτι αναποφευκτα θα κινηθω στα xiaomi και huawei κυριως.Δεν αποκλειω βεβαια καποιο αλλο. Θα ηθελα τη γνωμη σας για ποιο απ ολα απ τα xiaomi και τις διαφορες τους(redmi note 3 pro, redmi note 4, MiMax, Mi 5 standard). Θα ηθελα το Μι5 s, αλλά εκτος του οτι δεν το βρισκω Ελλαδα, νομιζω οτι ξεφευγει και σε τιμη αν δεν κανω λαθος.

Επίσης, απ τα Huawei, να παω για το P8 ή το P9 lite?

Και τελευταια ερωτηση: Το Moto X style αξιζει να ασχοληθώ ή είναι ξεπερασμενο?

 

Αναμένω την βοήθεια σας ως συνήθως!!!

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...