Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουσιαστικά το ζήτημα με τη θερμοκρασία είναι μια μεγάλη ιστορία... είναι ένα από τα σημεία που ΚΥΡΙΩΣ υποφέρουν τα laptops... κατά τ' άλλα σίγουρα θα συνιστούσα κάποιο μηχάνημα σύνθεσης π.χ. από το multirama με την έννοια ότι θα είχες όλα τα πλεονεκτήματα της άμεσης επαφής και εξυπηρέτησης... όμως από το εν λόγω κατάστημα αγόρασα, έπαθα και έμαθα... κάθε τρεις και λίγο μου έσβηνε λόγω θερμοκρασίας... :cry:

 

 

Τι αγόρασες σιγκεκριμένα;

Ήταν κάποιο επώνημο;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ουσιαστικά το ζήτημα με τη θερμοκρασία είναι μια μεγάλη ιστορία... είναι ένα από τα σημεία που ΚΥΡΙΩΣ υποφέρουν τα laptops... κατά τ' άλλα σίγουρα θα συνιστούσα κάποιο μηχάνημα σύνθεσης π.χ. από το multirama με την έννοια ότι θα είχες όλα τα πλεονεκτήματα της άμεσης επαφής και εξυπηρέτησης... όμως από το εν λόγω κατάστημα αγόρασα, έπαθα και έμαθα... κάθε τρεις και λίγο μου έσβηνε λόγω θερμοκρασίας... :cry:

 

Απλά να αναφέρω λόγω προσωπικής εμπειρίας ότι τα Vaio από πλευράς θερμοκρασίας είναι εξαιρετικά. Χθες συμπλήρωσα 10ωρο στον υπολογιστή και δεν είχε καν ζεσταθεί. Κι επειδή η προηγούμενη μου εμπειρία ήταν μηχάνημα σύνθεσης και προς τα τελευταία του δεν άντεχε ούτε μισάωρο ανοιχτός λόγω θερμοκρασίας, ψηφίζω κι εγώ τα branded.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι αγόρασες σιγκεκριμένα;

Ήταν κάποιο επώνημο;

 

Αυτό που είναι στο link που σου δίνω ΠΡΩΤΟ στο συγκριτικό...!!! :alien:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ , είναι και κοντά σου, άψογη εξυπηρέτηση και καλές τιμές... με λίγα λόγια, πήγαινε σε φιρμάτα διότι τα άλλα "καίνε" από πλευράς θερμότητας... και η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν διαφέρουν και από πλευράς τιμών τόσο πολύ, ώστε να πας σε συνθέσεις από πλαίσιο, multirama κλπ... :)

Τί εννοείς ''καίνε''; Το δικό μου, turbo x, το έχω ανοιχτό ώρες, κάνοντας διάφορες εργασίες κ δεν μου παρουσιάζει κάποια μεγάλη άνοδο της θερμοκρασίας..στα φυσιολογικά επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς ''καίνε''; Το δικό μου, turbo x, το έχω ανοιχτό ώρες, κάνοντας διάφορες εργασίες κ δεν μου παρουσιάζει κάποια μεγάλη άνοδο της θερμοκρασίας..στα φυσιολογικά επίπεδα

 

Εννοώ αυτό που γράφω και που δίνω το σχετικό site με την εμπειρία που είχα εγώ αλλά και πάρα πολλοί άλλοι που το έχουν αναφέρει σε αυτό το forum αλλά και σε άλλα... ίσως αυτό που πήρες εσύ να μην παρουσιάζει τέτοια προβλήματα... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό που γράφω και που δίνω το σχετικό site με την εμπειρία που είχα εγώ αλλά και πάρα πολλοί άλλοι που το έχουν αναφέρει σε αυτό το forum αλλά και σε άλλα... ίσως αυτό που πήρες εσύ να μην παρουσιάζει τέτοια προβλήματα... :rolleyes:

Πριν αγοράσω τον φορητό από το Πλαίσιο, ρώτησα αρκετά άτομα που μου εξέφρασαν αρκετά καλές απόψεις για το Πλαίσιο κ τα laptop που έχει.. Αυτά που μου λες, σε τέτοιο βαθμό, τα ακούω πρώτη φορά..Ίσως να ήταν έτσι παλιότερα κ να έχει αλλάξει τώρα η κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω τον φορητό από το Πλαίσιο, ρώτησα αρκετά άτομα που μου εξέφρασαν αρκετά καλές απόψεις για το Πλαίσιο κ τα laptop που έχει.. Αυτά που μου λες, σε τέτοιο βαθμό, τα ακούω πρώτη φορά..Ίσως να ήταν έτσι παλιότερα κ να έχει αλλάξει τώρα η κατάσταση..

 

Όταν το έψαξα κι εγώ μπήκα σε πολλά μα πάρα πολλά forums, όπως λ.χ. αυτό που είναι από τα αγαπημένα μου και διαμόρφωσα την άποψή μου... ίντα άλλο να πω να σε πείσω;;; follow your heart... :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω για φορητό θα ήθελα τη γνώμη σας. Γενικά ψάχνω για ένα μηχάνημα με καλή (έως πολύ καλή) αυτονομία, μικρό βάρος και γενικά καλές δυνατότητες σε χαμηλή όμως τιμή (γύρω στα 1000Ε) Ένας που βρήκα ψάχνοντας στο forum einai o Toshiba L20-101.

Ένας δεύτερος ειναι ο Innovator του e-shop.

Το κακό του δεύτερου ειναι οτι δεν είναι brand name αλλά το καλό του είναι ότι έχει καρτα γραφικών με δική της μνήμη.

Και για τα δύο μηχανήματα δεν γνωρίζω την αυτονομία τους.

Ενα μικρό και σχετικά καλό φορητό που βρ'ηκα είναι ένα lifebook της Fujitsu Siemens που είναι μόνο 1,9kg.

 

Αν κάποιος έχει άποψη για τα παραπάνω μηχανήματα ή ακόμα καλύτερα αν έχει κάτι καλύτερο να μου προτείνει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

pire i aderfi mou ena AMILO 2020 tis siemens apo to plaisio me 2 xronia egiisi, meta apo 3 mines peripou loipon pou kai pou kanei ena xourxourisma ta ixeia tou (oxi panta)

 

na to paw sto plaisio i na psaksw na brw tin siemens? pou prepei na to paw ?

lete sto plaisio na mou to kratisoun mines?!?!?!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

pire i aderfi mou ena AMILO 2020 tis siemens apo to plaisio me 2 xronia egiisi, meta apo 3 mines peripou loipon pou kai pou kanei ena xourxourisma ta ixeia tou (oxi panta)

 

na to paw sto plaisio i na psaksw na brw tin siemens? pou prepei na to paw ?

lete sto plaisio na mou to kratisoun mines?!?!?!

 

Δεν νομίζω ότι έχει καμιά δουλειά το ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά δεν χάνεις και τίποτα να τους ενημερώσεις... αλλιώς εδώ... :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα να με βοηθήσρει αν μπορεί κάποιος.Μολις πούλησα ένα παλιό σταθερό pc και θέλω να αγοράσω ένα laptop για εφαρμογές γραφείου, μουσική,dvd αλλά και gaming.Δεν έχω όμως πάνω από 1500€.

Διαβάσω 10άδες διαφορετικες προτάσεις εδώ μέσα και ομολογώ πως έχω μπερδευτει.

 

Υ.Γ.:Τελικά οι Acer αξίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα να με βοηθήσρει αν μπορεί κάποιος.Μολις πούλησα ένα παλιό σταθερό pc και θέλω να αγοράσω ένα laptop για εφαρμογές γραφείου, μουσική,dvd αλλά και gaming.Δεν έχω όμως πάνω από 1500€.

Διαβάσω 10άδες διαφορετικες προτάσεις εδώ μέσα και ομολογώ πως έχω μπερδευτει.

 

Υ.Γ.:Τελικά οι Acer αξίζουν?

 

Με τα χρήματα αυτά προτείνω να μην πας σε Sony, Toshiba που θεωρούνται λίγο πιο ακριβοί αλλά ούτε και σε Acer, μια και διαρκώς αναφέρουν ότι υπάρχουν προβλήματα με το service τους, προσωπικά όμως δεν έχω καμία εμπειρία...

Λύσεις γι' αυτά που χρειάζεσαι σε πιο οικονομική τιμή θα βρεις σε Fujitsu-Siemens ή HP/Compaq αλλά το κυριότερο είναι να πας σε Mobile Athlon ή Turion, που είναι φτηνότεροι και κατά τη γνώμη μου πιο κοντά σε αυτά που θέλεις και αναφέρομαι στο DVD και gaming που συνήθως "γονατίζουν" το laptop... επίσης χρειάζεσαι ξεχωριστή κάρτα γραφικών...

Με λίγα λόγια σου προτείνω αυτό στα 1380€ ή αυτό στα 1451€ ή πήγαινε εδώ να φτιάξεις έναν όπως τον θέλεις εσύ... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τα χρήματα αυτά προτείνω να μην πας σε Sony, Toshiba που θεωρούνται λίγο πιο ακριβοί αλλά ούτε και σε Acer, μια και διαρκώς αναφέρουν ότι υπάρχουν προβλήματα με το service τους, προσωπικά όμως δεν έχω καμία εμπειρία...

Λύσεις γι' αυτά που χρειάζεσαι σε πιο οικονομική τιμή θα βρεις σε Fujitsu-Siemens ή HP/Compaq αλλά το κυριότερο είναι να πας σε Mobile Athlon ή Turion, που είναι φτηνότεροι και κατά τη γνώμη μου πιο κοντά σε αυτά που θέλεις και αναφέρομαι στο DVD και gaming που συνήθως "γονατίζουν" το laptop... επίσης χρειάζεσαι ξεχωριστή κάρτα γραφικών...

Με λίγα λόγια σου προτείνω αυτό στα 1380€ ή αυτό στα 1451€ ή πήγαινε εδώ να φτιάξεις έναν όπως τον θέλεις εσύ... :)

Υπάρχει το κανούργιο Satellite M70 που κινείται ακριβώς στα όρια τιμής που θέλει. Επιπλέον έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και γενικά είναι μια πολύ καλή λύση στην συγκεκριμένη κατηγορία. Το περίεργο είναι ότι στο skroutz βρίσκω μόνο εκδόσεις με το graphics chipset της Intel, που σίγουρα δεν κάνει για παιχνίδια.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από ένα φίλο 2-3 μέρες και το δοκίμασα όπως γράφω σ' ένα mini-review πιο πάνω mcde... απογοητεύτηκα σε σύγκριση με το δικό μου Amilo A1667 4000+... η ποιότητά του όμως σε όλους τους τομείς φανταστική... και για να σε προλάβω σου λέω ότι δοκίμασα τον 760 με 2GH, στον οποίο είχε ήδη βάλει 2048 σε RAM για να γίνουν οι συγκρίσεις... π.χ. δούλεψα το pinnacle studio plus v.10 σε video και σερνόταν, ενώ με το δικό μου έκανα ταυτόχρονα surfing, email, word χωρίς να ιδρώνει καθόλου...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...και τον Toshiba, όπως μου ήρθε ένα μήνυμά σου στην παρακολούθηση του θέματος, δεν το απορρίπτω, ίσα-ίσα που γράφω για την τρομερή ποιότητα και φινίρισμά του ... απλά, επαναλαμβάνω, δεν μου έκανε τη δουλειά μου, μια και εγώ το χρειάζομαι κυρίως για επεξεργασία video και είμαι λάτρης των φορητών... :cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ ψαχνω Λαπτοπ για επαγγελματική χρήση το οποιο να λειτουργει σε δύσκολες συνθήκες( σκόνη , βρομιά κλπ). Λέω να πάω σε ΙΒΜ. Τι λέτε;;; δίνω μέχρι 1200Ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το κανούργιο Satellite M70 που κινείται ακριβώς στα όρια τιμής που θέλει. Επιπλέον έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και γενικά είναι μια πολύ καλή λύση στην συγκεκριμένη κατηγορία. Το περίεργο είναι ότι στο skroutz βρίσκω μόνο εκδόσεις με το graphics chipset της Intel, που σίγουρα δεν κάνει για παιχνίδια.

 

Αυτόν εδώ δοκίμασα αλλά με 2048RAM, ο οποίος όπως θα δεις έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών, την VGA ATI X700 128MB... εννοείς κάτι άλλο;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ ψαχνω Λαπτοπ για επαγγελματική χρήση το οποιο να λειτουργει σε δύσκολες συνθήκες( σκόνη , βρομιά κλπ). Λέω να πάω σε ΙΒΜ. Τι λέτε;;; δίνω μέχρι 1200Ευρώ.

 

Έχεις ακούσει για τα durabook;;; :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου πει για το vero 9034WMTi; Τι αυτονομία έχει; Κάνει θόρυβο; Επίσης θα 'θελα να μάθω τι τροφοδοτικό έχει γιατί έχω κακή εμπειρία από ένα acer που έχει τροφοδοτικό 120 Watt και είναι ογκώδες βαρύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Νομίζω ότι μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα αυτό που ήθελα.Είναι αυτό:http://openmind.gr/product_info.php?products_id=1980&osCsid=b3a6763995f015f10c83bd84d410a736.

Ποια η γνώμη σας?Νομίζω ότι "πετάει" για τα λεφτά του....!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Νομίζω ότι μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα αυτό που ήθελα.Είναι αυτό:http://openmind.gr/product_info.php?products_id=1980&osCsid=b3a6763995f015f10c83bd84d410a736.

Ποια η γνώμη σας?Νομίζω ότι "πετάει" για τα λεφτά του....!

 

Έχεις δίκιο, όντως πετάει αλλά θα σε συμβούλευα να διαβάσεις λίγο το thread πιο πίσω, το έχουν αγοράσει αρκετά παιδιά και έχουν γράψει review... πάντως για το κατάστημα που αναφέρεις, έχω αγοράσει και είναι εγγύηση... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να με βοηθήσεις λεγοντας μου σε ποια σελίδα είναι θα ήμουν υπόχρεος!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και απλά να ξέρεις ότι στην πάνω δεξιά πλευρά της κάθε σελίδας έχει Αναζήτηση σε αυτό το θέμα, βάζεις τη μαγική λεξούλα και αυτό ψάχνει... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια και το θέμα θερμοκρασία πάντα "παίζει" στα laptops, βρήκα αυτό που είναι παλιό αλλά ας το έχουν υπόψιν τους οι επίδοξοι στην κυριολεξία χρήστες φορητών όπως υποδεικνύει και η ερμηνεία της λέξης... :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...