Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ dimangfield

 

Αν και είναι εκτός του προϋπολογισμού σου, από αυτά που προτείνει ο ariadgr θα σου έλεγα με κλειστά μάτια το Toshiba.

Νέα γενιά Centrino, ωραιότατα χαρακτηριστικά και Toshiba, αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Δεν πιστεύω ότι θα βρείς κάτι καλύτερο στα 1000 ευρώ και κάτω. Είναι εξαιρετική περίπτωση κατά τη γνώμη μου.

Καλύτερα να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω και να πάρεις κάτι πραγματικά καλό παρά να πάρεις ένα Celeron και με το που του βάλεις πάνω 2-3 προγράμματα να μην μπορεί να πάρει τα πόδια του.

 

Το Toshiba ξεφεύγει πολύ. Πήρα τώρα στο Πλαίσιο και επιβεβαίωσα ότι το Acer που είχα πει έχει CeleronM. Αν καταφέρω για κάτι καλύτερο, μάλλον θα είναι το ACER Aspire 3023 WLMi ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=298399&Merchant_Id=1&sts_cid=3

το οποίο από ότι βλέπω έχει μια καλή κάρτα γραφικών (σημαντικό πλεονέκτημα της κάρτας γραφικών είναι το ότι δεν χρησιμοποιεί μνήμη του συστήματος αλλά έχει δικιά της. Μειονέκτημα της κάρτας γραφικών ότι έχει μνήμη 64MB και όχι 128) . Θα το συζητήσω με τον πατέρα μου την άλλη εβδομάδα που θα πάω για Χριστούγεννα στην Αθήνα και θα σας πω. Αν θέλετε μπορείτε να προτείνετε κάτι καλύτερο με 950 ευρώ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ως μέγιστο όριο χρημάτων ! Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι για εμένα πάρα πολύ σημαντική η αυτονομία της μπαταρίας. Αν γνωρίζετε πόσες ώρες κρατάει το 3023 της Acer, πείτε μου.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...3023...Μειονέκτημα της κάρτας γραφικών ότι έχει μνήμη 64MB και όχι 128)

 

Στο e-direct γιατί γράφει 128; Είναι άλλο μοντέλο ή ένας από τους 2 κάνει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις συνέχεια με 52.0? στο δικό μου το laptop, πώς θα το κάνω? συνήθως μπαίνω με 44.0

 

Oχι πάντα, αλλά αρκετές φορές... Πάντως 9/10 φορές είναι από 48 και πάνω.

 

Τώρα π.χ. είμαι με 42.6Κbps, την χαμηλότερη ταχύτητα που έπιασα από τότε που αλλαξα την ρύθμιση της χώρας...

 

Πιθανόν να φταίει και η γραμμή σου...

Link to comment
Share on other sites

Στο e-direct γιατί γράφει 128; Είναι άλλο μοντέλο ή ένας από τους 2 κάνει λάθος;

 

Ίσως να είναι το ίδιο μοντέλο απλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά! Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα προτιμήσω το Πλαίσιο. Είναι και κοντά μου και γενικά το συμπαθώ ως κατάστημα. Για αυτό κάνω όλες μου τις αγορές από εκεί.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

ena filaraki pire ena kainourio VAIO

kai tou eipan oti gia na tou dwsoun ta CD egatastasis twn WINDOWS XP kai ta CD egatastasis diaforwn programaton kai drivers tis SONY gia to laptop tou prepei na dwsei EXTRA 50 EURO!!!!

 

isxiei afto?!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

ena filaraki pire ena kainourio VAIO

kai tou eipan oti gia na tou dwsoun ta CD egatastasis twn WINDOWS XP kai ta CD egatastasis diaforwn programaton kai drivers tis SONY gia to laptop tou prepei na dwsei EXTRA 50 EURO!!!!

 

isxiei afto?!

 

Πιθανόν ναι... Δυστυχώς συμβαίνει...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ena filaraki pire ena kainourio VAIO

kai tou eipan oti gia na tou dwsoun ta CD egatastasis twn WINDOWS XP kai ta CD egatastasis diaforwn programaton kai drivers tis SONY gia to laptop tou prepei na dwsei EXTRA 50 EURO!!!!

 

isxiei afto?!

 

Αποκλείεται να ισχύει κάτι τέτοιο!!!

 

Τα Windows XP είναι πληρωμένα από τη Sony για αυτό το μηχάνημα και επίσης τα cd με drivers και προγράμματα πρέπει να βρίσκονται στο κουτί (εκτός και αν υπάρχουν σε κρυφό partition στο δίσκο).

 

Να πάρει τηλέφωνο τη Sony Ελλάς και να το αναφέρει. :!:

Link to comment
Share on other sites

Mια και αναφερεστε σε cd με drivers για φορητους εχω να πω,Τί γυφτια στους καινουργιους Acer με το που κάνει την εγκατάσταση του λειτουργικού σου λέει βάλε δισκακι για να γράψεις γενικά οτι έχει να κάνει με τον φορητό είτε σε drivers είτε σε software
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Στο Media Markt υπάρχει φορητός IBM με 777 ευρώ.

 

Pentium M - 1,6GHz (Centrino)

512ΜΒ RAM

60GB HDD

dual DVD-RW

15' οθόνη

και μόνο μειονέκτημα chip γραφικών από την Intel

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Στο Media Markt υπάρχει φορητός IBM με 777 ευρώ.

 

Pentium M - 1,6GHz (Centrino)

512ΜΒ RAM

60GB HDD

dual DVD-RW

15' οθόνη

και μόνο μειονέκτημα chip γραφικών από την Intel

 

...και το ότι δεν είναι ΙΒΜ. :shifty: :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

τι είναι δηλαδή?fujitsu siemens???

 

Το computer section της IBM έχει πουληθεί στους κινέζους της Lenovo.

Eάν δεν γνωρίζεις μην ειρωνεύεσαι! :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

opoios exei th myga mygiazete file mou.den eixa kamia prothesi na se eirwneytw!me 777eurw eixe kai ena fujitsu siemens giayto rwthsa.

 

me thn eukaireia tou post gia to acer 5024 me turion to exei kaneis?gnwmes?

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46609

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

opoios exei th myga mygiazete file mou.den eixa kamia prothesi na se eirwneytw!me 777eurw eixe kai ena fujitsu siemens giayto rwthsa.

 

... :rolleyes: ...τέσπα...εάν αυτό κατάλαβες ok!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το computer section της IBM έχει πουληθεί στους κινέζους της Lenovo.

Eάν δεν γνωρίζεις μην ειρωνεύεσαι! :rolleyes:

Ναι κι εσύ μου φαίνεται όμως ότι δεν ξέρεις ότι μπορεί να αγοράστηκε από τη Lenovo, όμως τα μηχανήματα παραμένουν ως έχουν και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στην -κορυφαία- ποιότητα κατασκευής και υποστήριξη που έχουν.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εσύ μου φαίνεται όμως ότι δεν ξέρεις ότι μπορεί να αγοράστηκε από τη Lenovo, όμως τα μηχανήματα παραμένουν ως έχουν και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στην -κορυφαία- ποιότητα κατασκευής και υποστήριξη που έχουν.

 

....

 

είπα κάτι που δεν ισχύει; :confused:

 

Στο θέμα του τι θα αλλάξει δεν μπορείς να το προεξοφλείς και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

me thn eukaireia tou post gia to acer 5024 me turion to exei kaneis?gnwmes?

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46609

 

Το laptop αξίζει τα λεφτά του είναι αρκετά γρήγορο όπου το χρησιμοποιώ, Office,Internet, Photoshop, Ulead Cool 3D, WinDVD Video Creator κλπ είναι λίγο πιο αργό από το επιτραπέζιο PC μου πάει (Athlon 64 3000+ αλλά με raid δίσκους) και το ίδιο γρήγορο με ένα φορητό Siemens από φίλο που δοκίμασα με centrino 1.7GHz. Η η οθόνη πολύ καλή για φορητό και video που βλέπω δείχνει μια χαρά ειδικά στα σκοτεινά που είναι δύσκολα στις tft δηλαδή το μαύρο είναι μαύρο και όχι γκρί όπως στην LG TFT που έχω στη δουλειά.

Το μόνο αρνητικό είναι ο δίσκος του που είναι κάπως αργός για τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ αλλά για πιο ελαφρές δουλειές είναι ΟΚ έχω καλομάθει και με το raid και ίσως να μην είμαι αντικειμενικός σ΄αυτό το θέμα επίσης που δεν έχει bluetooth με ψιλοχαλάει αλλά αυτό το ήξερα εξ αρχής...

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπική εμπειρία απο τους acers συνφοιτητών που έχω δει, ΜΑΚΡΙΑ!

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπική εμπειρία απο τους acers συνφοιτητών που έχω δει, ΜΑΚΡΙΑ!

γιατι όμως φίλε μου?αιτιολογησε αυτο που μας λές.εγώ πήρα στην κοπελιά μου το 4101wlmi acer και δεν εχει κανένα πρόβλημα (κανα 6μηνο τώρα)και φυσικά κεγώ σκέφτομαι για acer αφού τα λεφτά δεν μας τρέχουν και απο τα μπατζάκια.αυτή τη στιγμή έχω πάρει μια mobile connect card vodafone που είναι δωρεάν μέχρι 31 γεναρη και το έχω λιώσει το 4101wlmi και δεν μασάει καθόλου.μην κινδυνολογούμε λοιπόν!

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

ena filaraki pire ena kainourio VAIO

kai tou eipan oti gia na tou dwsoun ta CD egatastasis twn WINDOWS XP kai ta CD egatastasis diaforwn programaton kai drivers tis SONY gia to laptop tou prepei na dwsei EXTRA 50 EURO!!!!

 

isxiei afto?!

 

 

toso dyskolo einai na bre8ei kapios pou na exei agorasei VAIO na mou pei me sigouria an isxiei kati tetio!?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

είπα κάτι που δεν ισχύει; :confused:

 

Στο θέμα του τι θα αλλάξει δεν μπορείς να το προεξοφλείς και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Με τον τρόπο που το έγραψες ήταν σαν να εννοείς ότι με την αλλαγή αυτή, αυτομάτως εξαφανίζονται όλα τα πλεονεκτήματα που έχουν αυτοί οι φορητοί. Από όσα έχω διαβάσει, τα εργοστάσια παραγωγής παραμένουν τα ίδια (και θα προστεθόυν και άλλα στο μέλλον) όπως και το τμήμα R&D. Επιπλέον το αγοραστικό κοινό που προτιμάει τα thinkpads είναι αρκετά απαιτητικό (λογικό αν σκεφτείς ότι συνήθως κινούνται στο μεσαίο και ανώτερο κομμάτι της αγοράς) για να αλλάξει η κατάσταση τόσο άμεσα και προς το χειρότερο.

γιατι όμως φίλε μου?αιτιολογησε αυτο που μας λές.εγώ πήρα στην κοπελιά μου το 4101wlmi acer και δεν εχει κανένα πρόβλημα (κανα 6μηνο τώρα)και φυσικά κεγώ σκέφτομαι για acer αφού τα λεφτά δεν μας τρέχουν και απο τα μπατζάκια.αυτή τη στιγμή έχω πάρει μια mobile connect card vodafone που είναι δωρεάν μέχρι 31 γεναρη και το έχω λιώσει το 4101wlmi και δεν μασάει καθόλου.μην κινδυνολογούμε λοιπόν!
Εντελώς υποκειμενικά, δεν θα έπαιρνα ποτέ Acer. Από τότε που άρχισαν να κυκλοφορούν στην αγορά ευρέως και να τους αγοράζει κόσμος, έχω διαβάσει και ακούσει για βλάβες περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον κατασκευαστή στο παρελθόν. Ένα δείγμα θα δεις αν ψάξεις λίγο στο forum.

toso dyskolo einai na bre8ei kapios pou na exei agorasei VAIO na mou pei me sigouria an isxiei kati tetio!?
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να περιμένεις να βρεις κάποιον που να έχει Vaio και να αγόρασε εκ των υστέρων το software. Είναι συνηθισμένη τακτική από πολλούς κατασκευαστές να τα χρεώνουν αυτά.
Link to comment
Share on other sites

toso dyskolo einai na bre8ei kapios pou na exei agorasei VAIO na mou pei me sigouria an isxiei kati tetio!?

 

Το λειτουργικό και όλα τα εχτρά προγράμματα κλπ είναι μέσα σε ειδικό ξεχωριστό partition στο σκληρό δίσκο, και απο εκεί μπορείς και να ξανακάνεις εγκατάσταση αλλά και να φτιάξεις δικά σου CD να έχεις για backup (αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι περιλαμβλάνει το backup αυτό).

 

Αν όμως κάνεις κάτι και σβηστεί το partition αυτό και μετά πας και τα ζητήσεις, τότε σε χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποια η γνωμη σας γι'αυτο εδω το laptop http://www.e-direct.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=48720&iTab=3

σημερα το ελαβα σαν δωρο,και πραγματικα εχω μεινει εκπληκτος.

η ερωτηση μου τωρα,ειναι καλος..?γιατι παντα τους toshiba δεν τους ειχα και σε μεγαλη υπολειψη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς υποκειμενικά, δεν θα έπαιρνα ποτέ Acer. Από τότε που άρχισαν να κυκλοφορούν στην αγορά ευρέως και να τους αγοράζει κόσμος, έχω διαβάσει και ακούσει για βλάβες περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον κατασκευαστή στο παρελθόν. Ένα δείγμα θα δεις αν ψάξεις λίγο στο forum.

 

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για την γνώμη σου. Τα πάντα στην ζωή είναι υποκειμενικά, το ίδιο και στους υπολογιστές. Κάτι που εγώ μπορεί να θεωρώ εξαιρετικό βάσει των αναγκών μου εσύ μπορεί να θεωρείς ότι δεν είναι αξιόπιστο και ανταποκρίνεται πλήρως στην χρήση για την οποία προορίζεται.

Το ίδιο και στα αυτοκίνητα, το ίδιο και στο αλεύρι ή στα μακαρόνια που αγοράζεις στο σουπερ μάρκετ ή την μάρκα τσιγάρων που επιλέγεις στην καθημερινότητα σου. Έχεις επιλογές.

Ο ανταγωνισμός σήμερα είναι τεράστιος.

Έπιλέγεις acer για το κόστος και την εξαίρετη σχέση χαρακτηριστικών - κόστους (Value for money το λεγόμενο) και επιλέγεις Sony για την μόστρα και την ποιότητα. Ότι χωρά η τσέπη του καθενός και ανάλογα με τις ανάγκες του.

Ελεύθερη αγορά έχουμε, μπορείς να δαπανήσεις τα χρήματα σου όπου κρίνεις εσύ καλύτερα.

Απλά προτιμώ να έχω γεμάτο πορτοφόλι και acer παρά φορτομένη πιστωτική κάρτα και sony. Εσύ;

Αν δεις τα τεχνικά προβλήματα και τις επιστροφές στα καταστήματα προσεκτικά, θα παρατηρήσεις ότι η αναλογία μεταξύ όλων των εταιριών είναι ίδια. Απλά τα Acer έχουν περισσότερες πωλήσεις. :!:

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...