Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τον Toshiba φορητό που κατέχει θεωρώ καλύτερη λύση σκληρό Toshiba, με δεδομένο ότι ο Hitachi που έβαλα δεν με ικανοποίησε ούτε στο προηγούμενο 5ετίας φορητό αλλά ούτε και στον FSC AMD 64 4000+/2048 RAM που έχω τώρα... άρα δεν τίθεται θέμα συστήματος, όπως υποθέτεις...

Έστω υπ' όψιν ότι ο εργοστασιακός FSC 100Gb/4200, που είχε ο τωρινός μου και τον αντικατέστησα, δούλευε σε γενικές γραμμές καλύτερα από τον Hitachi που έχω βάλει τώρα... και ένα άλλο θέμα είναι ότι ο ίδιος δίσκος και ως εξωτερικό με κουτί USB που τον είχα όλο προβλήματα παρουσίαζε... μου έκαψε και τη μητρική σε ένα άλλο laptop και ευτυχώς μου την άλλαξαν μέσα στην εγγύηση... τότε, ρώτησα τους τεχνικούς στο Multirama και στο openmind και μου είπαν ότι δεν τον έχουν σε ιδιαίτερη υπόληψη... μπορεί όμως να φταίει και ο συγκεκριμένος δίσκος ή το συγκεκριμένο μοντέλο... στο δια ταύτα όμως, αν και η επιλογή είναι δική σου, από την πλευρά μου επιμένω να βάλεις τον ίδιο για καλύτερη συμβατότητα, εφόσον βέβαια δεν κοστίζει μια περιουσία, όπως διατείνεται ο φίλος μας...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ noble για τις απαντήσεις σου αλλά και τον ariadgr.

Το θέμα είναι ότι :

 

α) οι Τοshiba είναι δυσεύρετοι στο εμπόριο και στην αντιπροσωπεία δεν πάω.

β) έχουν 2mb cache έναντι των 8mb του Hitachi.

 

Σε τιμές παίζουν στα ίδια δηλ ένας Toshiba 60gb 2mb cache 5400rpm κοστίζει ~90 ευρώ ενώ ένας αντίστοιχος Ηitachi με 8mb cache όμως κοστίζει 92 ευρώ αλλά έχει 1 χρόνο περισσότερο εγγύηση (3 αντι 2 του άλλου).

 

Στα 7200 rpm o Hitachi κοστίζει 150 ευρώ ενώ ο Toshiba δεν μου έχει καν επιλογή στα 60gb που μιλάμε πάντα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Μπορώ να "αντικαταστήσω" το CD-ROM ενός λαπτοπ με ένα π.χ DVD-RW ? Γιατί ξέρω πως γενικά δεν είναι αναβαθμίσιμα αυτά. Πρόκειται να πάρω τσαμπέ ένα laptop και ρωτώ αν γίνεται αυτό..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

elteo Στη θέση σου τότε, μια και απ' ότι κατάλαβα θα τον βάλεις σε Celeron, θα προτιμούσα σίγουρα 8ΜΒ και μάλλον αφού η τιμή δεν είναι απλησίαστη θα πήγαινα στον 7200 με 150€...

 

Haris1977 Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το laptop. Πάντως, σχεδόν σε όλα αφαιρείται εύκολα με κλιπ και αντικαθίσταται... απλά πρέπει να ταιριάζει ο τύπος, που επίσης στα περισσότερα είναι ο ίδιος... π.χ. στο δικό μου Compaq Armada E500 με μια πρόχειρη αναζήτηση στο ebay το βρήκα αμέσως και μου στοίχισε 60€ μαζί με τα έξοδα αποστολής...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Multirama Mobilo Z500N Series

 

Αν πας στο Ο Υπολογιστής μου, δεξί κλικ ιδιότητες, Υλικό και στη διαχείριση, θα δεις το μοντέλο, το βάζεις στο google και σου δίνει στοιχεία, εκτός και αν τρέξεις κάποιο πρόγραμμα από τα πολλά που υπάρχουν αλλά που δεν έχω πρόχειρα στο μυαλό μου να σου πω αυτή την στιγμή... δες τους δυο δικούς μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site με how to για ξεμοντάρισμα δίσκου; Εμένα έχει ένα καπάκι μόνο με μία βίδα. Το άνοιξα αλλά δεν κατάλαβα πώς βγαίνει ο δίσκος;

Θα ανεβάσω μετά φωτό να το δείτε.

 

http://img504.imageshack.us/img504/940/dsc01523small0ms.th.jpg http://img504.imageshack.us/img504/9294/dsc01525small8lb.th.jpg

 

Any help?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

elteo ακριβώς το ίδιο συρταρωτός είναι και ο δικός μου στο Amilo. Το ανασηκώνεις από κει που είναι η βίδα, όπου εμένα έχει ένα πλαστικό που προεξέχει για να το πιάσεις και αφού το ανασηκώσεις λίγο το σέρνεις προς την εξωτερική πλευρά του laptop και ξεκουμπώνει από την σύνδεσή του. Εμένα επιπροσθέτως είχε 4 βίδες από μία σε κάθε γωνία για να το σύρεις μέσα από το κουτί του...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

elteo ακριβώς το ίδιο συρταρωτός είναι και ο δικός μου στο Amilo. Το ανασηκώνεις από κει που είναι η βίδα, όπου εμένα έχει ένα πλαστικό που προεξέχει για να το πιάσεις και αφού το ανασηκώσεις λίγο το σέρνεις προς την εξωτερική πλευρά του laptop και ξεκουμπώνει από την σύνδεσή του. Εμένα επιπροσθέτως είχε 4 βίδες από μία σε κάθε γωνία για να το σύρεις μέσα από το κουτί του...

 

 

Σε ευχαριστώ! :up:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Η αλήθεια είναι δεν ξέρω τον τύπο του μηχανήματος. Πάντως thanks, υπάρχει ελπίδα..;)

 

Nobleman thanks:)

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Μπορώ να "αντικαταστήσω" το CD-ROM ενός λαπτοπ με ένα π.χ DVD-RW ? Γιατί ξέρω πως γενικά δεν είναι αναβαθμίσιμα αυτά. Πρόκειται να πάρω τσαμπέ ένα laptop και ρωτώ αν γίνεται αυτό..

 

Σε όλα τα laptop μπορείς να αντικαταστάσεις το optical drive, αρκεί να βρεις ένα που να ταιριάζει στο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη πιθανώς ηλίθια ερώτηση:

 

Τα laptops έχουν 1 οπτικό δίσκο (cd, dvd κλπ) ε? Δεν υπάρχουν με 2??

Οπότε είναι και αδύνατη η "on the fly copy" (εντολή dvd copy εννοώ) ενός αρχείου..:(

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη πιθανώς ηλίθια ερώτηση:

 

Τα laptops έχουν 1 οπτικό δίσκο (cd, dvd κλπ) ε? Δεν υπάρχουν με 2??

Οπότε είναι και αδύνατη η "on the fly copy" (εντολή dvd copy εννοώ) ενός αρχείου..:(

Ναι, έχουν 1 optical drive. Μπορείς να κάνεις cd/dvd copy κι όταν κάνει save το image θα γίνει eject το cd/dvd και θα σου ζητήσει να βάλεις ένα blank, θα συνεχίσει αυτόματα η διαδικασία εγγραφής.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 1682wlmi και τώρα τελευταία είναι μονίμως συνδεδεμένο με ρεύμα.

Σκεφτόμουν να βγάλω τη μπαταρία αλλά ένα πόδαράκι του λάπτοπ είναι πάνω της και αν την βγάλω θα αποσταθεροποιηθεί.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να είναι σταθερό χωρίς την μπαταρία ;

Είδα κάτι βάσεις στο πλαίσιο γύρω στα 25-30€ με ανεμιστηράκι.

Θα κάνω τη δουλειά έτσι ; Τις έχει δοκιμάσει κανείς, είναι βολικές;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! :up:

 

Επιπλέον είδα χθες σε φυλλάδιο του Πλαισίου ότι έχουν τον Hitachi που ενδιαφέρεσαι αλλά με 80GB στα 129€ για σύνθεση laptop και τον αντίστοιχο Toshiba με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά 139€... το μόνο που δεν ξέρω είναι αν τον διαθέτουν και χωριστά διότι διευκρινίζω, αν δεν είναι ήδη αντιληπτό όπως το διατυππώνω, ότι τον έχουν μέσα σε σύνθεση που επιλέγεις εσύ... που σημαίνει ότι μπορεί να τον διαθέτουν, κάνε τους μια ερώτηση, δεν χάνεις τίποτα... :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για ενα laptop με τα εξης χαρακτηριστικα:

1, Αρκετα ελαφρυ <2.5 kgr

2, Μικρο μεγεθος

3, Αυτονομια!!!

4, Κατω απο τα 1500 ευρω

Η μεγαλη επεξεργαστικη ισχυς δεν ειναι απαραιτητη.

Για να γινω πιο κατανοητος ταξιδευω συχνα στο εξωτερικο και δουλευω πολυ στο αεροπλανο(office κυριως).

Ψαχνω αλλα δεν εχω βρει ακρη.

 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

 

Υ.Γ:κριμα που δε προλαβα να ερθω στην εκθεση....

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον είδα χθες σε φυλλάδιο του Πλαισίου ότι έχουν τον Hitachi που ενδιαφέρεσαι αλλά με 80GB στα 129€ για σύνθεση laptop και τον αντίστοιχο Toshiba με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά 139€... το μόνο που δεν ξέρω είναι αν τον διαθέτουν και χωριστά διότι διευκρινίζω, αν δεν είναι ήδη αντιληπτό όπως το διατυππώνω, ότι τον έχουν μέσα σε σύνθεση που επιλέγεις εσύ... που σημαίνει ότι μπορεί να τον διαθέτουν, κάνε τους μια ερώτηση, δεν χάνεις τίποτα... :cool:

 

Θα πάρω τον 5400rpm τελικά στα 60GB αλλά δεν μπορώ να καταλήξω στον κατσκευαστή. Πλην της Τoshiba ποιόν μου προτείνετε να βάλω;

 

Hitachi, Seagate, Western Digital, άλλον;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για ενα laptop με τα εξης χαρακτηριστικα:

1, Αρκετα ελαφρυ <2.5 kgr

2, Μικρο μεγεθος

3, Αυτονομια!!!

4, Κατω απο τα 1500 ευρω

Η μεγαλη επεξεργαστικη ισχυς δεν ειναι απαραιτητη.

Για να γινω πιο κατανοητος ταξιδευω συχνα στο εξωτερικο και δουλευω πολυ στο αεροπλανο(office κυριως).

Ψαχνω αλλα δεν εχω βρει ακρη.

 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

 

Υ.Γ:κριμα που δε προλαβα να ερθω στην εκθεση....

 

Στη θέση σου θα πήγαινα στο Fujitsu Siemens Lifebook T4010 P-M 745 1.8 GHz/512 MB/12.1"/60GB, η τιμή του σχετικά λίγο περισσότερο απ' ότι εκτιμάς αλλά έχει όλα αυτά που θέλεις... ρίξε μια ματιά και σε ένα συμπαθητικό review :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει, να κάνουμε τράμπα τότε...!!!

Εγώ θέλω 100άρη... ;)

 

 

Νομίζω ότι αυτός πρέπει να είναι συμβατός.

 

SEAGATE 60GB 2.5'' (5400rpm, 8MB buffer)

 

τι λες;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ αλλα η τιμη ειναι απαγορευτικη.

Πληρωνει η εταιρια βλεπεις...!

Αλλιως το μηχανημα ειναι τελειο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτός πρέπει να είναι συμβατός.

 

SEAGATE 60GB 2.5'' (5400rpm, 8MB buffer)

 

τι λες;

 

Βρήκα με λιγότερα αυτόν, αυτόν και ω τι θαύμα, έναν Toshiba όπως σου προτείνω εξ' αρχής και σε καλή τιμή αν λάβεις υπόψιν ότι είναι 16MB...!!! :w00t:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα με λιγότερα αυτόν, αυτόν και ω τι θαύμα, έναν Toshiba όπως σου προτείνω εξ' αρχής και σε καλή τιμή αν λάβεις υπόψιν ότι είναι 16MB...!!! :w00t:

 

Ουάου είσαι καταπληκτικός!

Να σε ρωτήσω κάτι: τι πρωτόκολλο επικοινωνίας έχει ο δικός μου; Θέλω να πω το βύσμα που συνδέεται μοιάζει με τα ποδαράκια του Seagate που έδωσα...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για καλό και για κακό θα σου πρότεινα το website της Toshiba, έψαξες εκεί ;

Κατά 2ον εδώ λέει για μεταφορά δεδομένων 400 Mbits/s μέγιστη, ενώ στις άλλες περιπτώσεις μόνο 100...!!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Koίταξα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Εν των μεταξύ έστειλα mail στην ελληνική αντιπροσωπεία αλλά απάντηση δεν πήρα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...