Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

TFT σημαίνει Thin Film Transistor και είναι μια τεχνολογία στις οθόνες υγρών κρυστάλλων (lcd). Περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD

 

Καμία σχέση δηλαδή με αυτά που είπα εγώ... :cry:

Ελπίζω τουλάχιστον lcd να σημαίνει αυτό που είπα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το 1.69 (και το 566 προφανώς) είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή. Μήπως το 1.69 στο βγάζει όταν έχεις το laptop συνδεδεμένο με το ρεύμα και το 566 όταν δουλεύει μόνο με την μπαταρία? Αν υποθέτω σωστά, το laptop ρίχνει την ταχύτητα του επεξεργαστή όταν δουλεύει μόνο με τη μπαταρία για εξοικονόμηση ενέργειας. Φυσικά, όταν η μπαταρία είναι full ο επεξεργαστής πρέπει να δουλεύει με την κανονική ταχύτητα.

oxi file..ola auta ta exw paratirisi enoso to laptop einai sto reuma..den nomizw na einai auto pou les

Link to comment
Share on other sites

philosofosz ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Πραγματικά με την όρεξη που έχεις έκανες σχεδόν επαγγελματική ανάλυση για όλους εμάς που ανυπομονούμε να διαβάσουμε κάτι ποιοτικό αλλά συνάμα και πρακτικό από έναν απλό σαν και μας χρήστη σε laptop review... περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες με πιο βαριές εφαρμογές όπως video editing κλπ... thx again!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους πηρα σημερα τον multirama 400-200!!Πολυ καλος μεχρι τωρα το μονο παραπονο μου οτι πολυ θερμοκρασια ανεβαζει μεχρι και τα πληκτρα ειναι ζεστα και γυρω γυρω απο το touchpad επισης!!Μαλλον θα χρειαζομαι και ανεμιστηρα μαζι μου!! :p

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

TFT σημαίνει Thin Film Transistor και είναι μια τεχνολογία στις οθόνες υγρών κρυστάλλων (lcd). Περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD

auto pou les einai para poli endiaferon.Ara to iksera lathos...Nomiza oti oi LCD einai oi gialisteres.Nai,autes exoun poli kaliteri eukrineia omws se fws,akoma kai stis lampas,kathreftizoun.CRT rulezzz :(

nobleman: euxaristw gia ta kala sou logia :) .Signwmi gia ta greeklish

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες υγρών κρυστάλλων που έχουν το πρόβλημα της αντανάκλασης είναι αυτές που έχουν μια ειδική επίστρωση (συνήθως γιατί έτσι έχουν πιο ζωντανά χρώματα). Δεν ισχύει για όλες τις οθόνες lcd αυτό.
Link to comment
Share on other sites

oxi file..ola auta ta exw paratirisi enoso to laptop einai sto reuma..den nomizw na einai auto pou les

Και μενα μου γραφει Intel Pentium M 2.00GHz 798MHz ,1.00GB RAM!!

Τι σημαινει αυτο τελικα ρε παιδια??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους πηρα σημερα τον multirama 400-200!!Πολυ καλος μεχρι τωρα το μονο παραπονο μου οτι πολυ θερμοκρασια ανεβαζει μεχρι και τα πληκτρα ειναι ζεστα και γυρω γυρω απο το touchpad επισης!!Μαλλον θα χρειαζομαι και ανεμιστηρα μαζι μου!! :p

 

Νομίζω το είχα γράψει πιο πάνω όταν τον αγόρασα κι εγώ ότι ανεβάζει πολύ εύκολα θερμοκρασία... εκτός κι αν το έκανα σε άλλο forum... :X

Πάντως, καλορίζικος, ελπίζω να τον ευχαριστηθείς!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το είχα γράψει πιο πάνω όταν τον αγόρασα κι εγώ ότι ανεβάζει πολύ εύκολα θερμοκρασία... εκτός κι αν το έκανα σε άλλο forum... :X

Πάντως, καλορίζικος, ελπίζω να τον ευχαριστηθείς!!!

Mου γραφει Intel Pentium M 2.00GHz 798MHz ,1.00GB RAM!!

Και σενα φανταζομαι!Μηπως ξερεις τι σημαινει,γιατι γραφει ετσι??

Ποσες ωρες σου κραταει η μπαταρια??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Mου γραφει Intel Pentium M 2.00GHz 798MHz ,1.00GB RAM!!

Και σενα φανταζομαι!Μηπως ξερεις τι σημαινει,γιατι γραφει ετσι??

Ποσες ωρες σου κραταει η μπαταρια??

 

Λοιπόν, ένα-ένα...

Καταρχήν είχα πάρει το 200-180 στο οποίο μετά από μερικές μέρες σε μια επανεκίννηση όταν σύνδεσα τον εξωτερικό σκληρό σε USB σταμάτησε κάθε λειτουργία, με λίγα λόγια δεν άνοιγε καθόλου... τον πήγα πίσω και μετά από δυο μέρες με πήραν και μου είπαν "η μητρική κάηκε, θα αντικατασταθεί όλο το μηχάνημα"... τους είπα ότι για ψυχολογικούς λόγους δεν θέλω την ίδια σύνθεση και πήρα τον 380-200, μια και τον δικό σου δεν τον είχαν τότε...

Συμπέρασμα:

1. Είναι ταχύτερος

2. Ζεσταίνεται και αυτός το ίδιο και γρήγορα, σημείο αρνητικό

3. Η μπαταρία, ενώ ο προηγούμενος κράταγε 120'+, αυτός κρατάει με το ζόρι 70', τους ενόχλησα πάλι στην Αθήνα στο service, όπου ανέφερα τα προβλήματα και δη την μπαταρία και μου είπαν ότι στο ΤΕΣΤ στο http://www.pcw.gr τους το είχαν στείλει με μεγαλύτερη μπαταρία, αν θυμάμαι 8 cells, η οποία δίνει αυτονομία 220'+ και αν υπάρχει ζήτηση κι από άλλους μπορούν να μας εξυπηρετήσουν, αν θα την παραγγείλουμε...

 

Αυτά φίλε μου... όσο για το θέμα με τη RAM και μένα το ίδιο μου βγάζει, ιδού η φωτό.. πάρε και συ το service και ρώτησε, μήπως σε διαφωτίσουν...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όπως βλέπω την εικόνα σου σίγουρα η συχνότητα δεν αναφέρεται στην RAM αλλά στην CPU μιας και έχει το σημείο στίξης του κόμματος ανάμεσά τους.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

όπως βλέπω την εικόνα σου σίγουρα η συχνότητα δεν αναφέρεται στην RAM αλλά στην CPU μιας και έχει το σημείο στίξης του κόμματος ανάμεσά τους.

 

elteo, αν θυμάμαι καλά έχεις Toshiba, ε; ποιο μοντέλο και πες μου λίγο πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις σου... tnx in advance

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

elteo, αν θυμάμαι καλά έχεις Toshiba, ε; ποιο μοντέλο και πες μου λίγο πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις σου... tnx in advance

 

Υeap έχω ένα απροβλημάτιστο 3+ετίας Satellite Celeron 1,33MHz 512ΜΒ Ram και έναν πρόσφατα αποκτηθέντα Qosmio, τον F10-136 με :

 

  • Centrino - Pentium M 735 (1.7GHz)
  • Ram 512ΜΒ αρχικά αλλά με προσθήκη δική μου 1GB
  • HDD 80GB 4200rpm
  • DVD±RW
  • 15.4" WXGA TruBrite με nVidia GeForce FX Go5200 128MΒ
  • Wi-Fi, Bluetooth, FireWire, 4xUSB 2.0
  • Modem, LAN

 

Το μηχανάκι είναι πολύ γρήγορο και προπάντων οικονομικό σε ενέργεια.

Για αυτό επέλεξα τον Centrino και τον 4200rpm δίσκο.

Ποιότητα οθόνης (15άρα για λόγους φορητότητας) και πλαστικών πολύ καλή εώς και άριστη.

Τιμή αγοράς του ~2.000€... :X

Ελπίζω να μείνω το ίδιο ευχαριστημένος όπως και με το άλλο που έχω.

 

 

* δεν μπορώ να γράψω περισσότερα λόγω έλλειψης χρόνου :O

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

People το έθεσα σε άλλο forum (πολύ ενδιαφέρον http://www.technews.gr) και πήρα αυτήν την απάντηση... την παραθέτω αλλά ρίξτε και σεις μια ματιά...

 

"Αυτό με τα 800MHz είναι φυσιολογικό... όταν ο υπολογιστής δεν τρέχει απαιτητικές εφαρμογές, ρίχνει αυτόματα την ταχύτητά του για να εξοικονομήσει ενέργεια. Τα 800 MHz είναι μια συνηθισμένη τιμή στην οποία πέφτουν πολλοί επεξεργαστές (ανάμεσά τους και οι Turion). Το μοντέλο του επεξεργαστή εξακολουθεί να είναι "Pentium M @ 2GHz", ενώ η κάτω ένδειξη δείχνει την πραγματική του ταχύτητα εκείνη τη στιγμή..."

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν οτι θα συμβαινει με τα MHz !!Μακαρι να ειναι αυτο και να μην κρυβεται καμμια λαδια ή αλλη ρυθμιση!!

Οσο για μπαταρια διαβασα και στα manual που εχει και λεει για μια optional Battery 12 cells και μεγαλυτερης χωρητικοτητας που κραταει 3-4 ωρες!!Τωρα τιμη δεν ξερω και αν αξιζει η αγορα της!!Εμενα παντως εχει 6 cells 4400MAH μπαταρια!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

πολύ σύντομα θα σας έχω πλήρες review του Μ3438 VSION της FSC

 

βλέποντας από κοντά το μηχάνημα και συγκρίνοντάς το με άλλα που είχα ευκαιρία να δω σε φίλους κτλ καταλαβαίνω ότι αξίζει τα λεφτά του...

 

η ποιότητα κατασκευής, τα πλαστικά, τα πλήκτρα, τα πάντα αγγίζουν το τέλειο και νομίζω ότι αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή για τους απαιτητικούς χρήστες με επαγγελματικές εφαρμογές, multimedia features/gamers

 

η ταχύτητά του είναι απίστευτη με τον Ρ770 να μην κολλάει πουθενά και το raid να ρολάρει άνετα και στα πιο μεγάλα αρχεία

 

βέβαια κόμα είμαι στο "στήσιμο" και στην αντιγραφή αρχείων, αλλά σύντομα θα έχω τις πρώτες ενδείξεις για το τι μπορεί να κάνει...

 

***************************

επίσης έμαθα ότι έρχεται νέο 17αρι sony, BX series με πολλά καλούδια, όπως raid, camera etc αλλά πάλι η τιμή του θα είναι πιο ψηλή από όσα προσφέρει, ως είθισθαι στα σονυ, όπως και στο 497xp- περί τα 2900 νομίζω στη φουλ έκδοση-

Link to comment
Share on other sites

πολύ σύντομα θα σας έχω πλήρες review του Μ3438 VSION της FSC

 

βλέποντας από κοντά το μηχάνημα και συγκρίνοντάς το με άλλα που είχα ευκαιρία να δω σε φίλους κτλ καταλαβαίνω ότι αξίζει τα λεφτά του...

 

η ποιότητα κατασκευής, τα πλαστικά, τα πλήκτρα, τα πάντα αγγίζουν το τέλειο και νομίζω ότι αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή για τους απαιτητικούς χρήστες με επαγγελματικές εφαρμογές, multimedia features/gamers

 

η ταχύτητά του είναι απίστευτη με τον Ρ770 να μην κολλάει πουθενά και το raid να ρολάρει άνετα και στα πιο μεγάλα αρχεία

 

βέβαια κόμα είμαι στο "στήσιμο" και στην αντιγραφή αρχείων, αλλά σύντομα θα έχω τις πρώτες ενδείξεις για το τι μπορεί να κάνει...

 

***************************

επίσης έμαθα ότι έρχεται νέο 17αρι sony, BX series με πολλά καλούδια, όπως raid, camera etc αλλά πάλι η τιμή του θα είναι πιο ψηλή από όσα προσφέρει, ως είθισθαι στα σονυ, όπως και στο 497xp- περί τα 2900 νομίζω στη φουλ έκδοση-

 

Ανυπομονώ για το review (όσο πιο λεπτομερές τόσο πιο καλά).

 

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του συγκεκριμένου μοντέλου (είναι πολλά τα λεφτά Άρη και θέλω να τα δώσω και cash :p οπότε περιμένω να έρθει ο Δεκέμβριος), με τον 760 και με 2GB RAM, μιας και θα κάνω χρήση σχεδιαστικών πακέτων και μοντελοποιητών κυρίως. Αυτά που ήθελα να ρωτήσω επί τη ευκαιρία είναι αφενός πώς λειτουργεί το RAID 0 που είναι για ταχύτητα (είναι βέβαια γενικότερη η ερώτηση, δεν αφορά μόνο τον 3438) και αφετέρου αν υπάρχει θύρα PS2 στο συγκεκριμένο μοντέλο για σύνδεση mouse.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω HDD στον Τoshiba μου (laptop). Εχω έναν 20GB 4200rpm από τον οποί δεν είμαι ευχαριστημένος περισσότερο ως προς την ταχύτητά του.

Βρήκα από online shop έναν συμβατό Toshiba στα 60GB (μέχρι τόσα υποστηρίζει) στις 5400rpm.

 

Η ερώτηση μετά την "σάλτσα" :

 

πώς εγκαθίσταται; δεν εννοώ μέσα στο laptop αλλά με τα software και τα 2 Ghost cds της Τοshiba με τα Xp τι κάνω;

 

χρειάζεται να του κάνω αρχικό format και αν ναι πώς γίνεται;

 

έχει κάποιος υπόψιν του έτοιμα kit για να κάνω τον 20άρη παλιό μου εξωτερικό; (μην τον φάει η μαρμάγκα, κρίμα είναι)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

To Raid 0 apla fusaei! Eimai katoxos enos Qosmio G20 k to mhxanima den paizetai. Aksizei polu to raid, dinei allon aera sto laptop. H leitourgia tou thewrhtika einai aplh. Spaei ta dedomena se blocks k ta moirazei stous duo diskous. Epomenws epitrepei stous diskous na leitourgoun ws enas megalos auksanontas etsi tin sunolikh apodosh. (afou diavazei tautoxrona k aptous duo rixnontas dramatika ton xrono anagnwshs alla k eggrafhs).
Link to comment
Share on other sites

Για τους δίσκους των φορητών ύπάρχει αυτό: http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=1027&Product_Id=287852

 

μιας και θα κάνω και άλλα ψώνια από πλαίσιο μάλλον θα πάρω αυτό που μου πρότεινες mcde, μια ερώτηση μόνο: δουλεύει και με Usb 1.1 ;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

To Raid 0 apla fusaei! Eimai katoxos enos Qosmio G20 k to mhxanima den paizetai. Aksizei polu to raid, dinei allon aera sto laptop. H leitourgia tou thewrhtika einai aplh. Spaei ta dedomena se blocks k ta moirazei stous duo diskous. Epomenws epitrepei stous diskous na leitourgoun ws enas megalos auksanontas etsi tin sunolikh apodosh. (afou diavazei tautoxrona k aptous duo rixnontas dramatika ton xrono anagnwshs alla k eggrafhs).

 

Τώρα κατάλαβα. Μου γεννήθηκε όμως μία νέα απορία βάσει αυτών που είπες: αν γίνονται προσθαφαιρέσεις προγραμμάτων ή προσθαφερέσεις/μετακινήσεις αρχείων, οι δίσκοι σε RAID 0 δε θα πρέπει να υποβάλλονται συχνότερα σε defragmentation μιας και τα επιμέρους τμήματα που απαρτίζουν ένα αρχείο βρίσκονται διασκορπισμένα στους δύο δίσκους?

 

Κάτι ακόμη: επειδή έχω παρατηρήσει ότι σε κάθε εγκατάσταση των Windows υπάρχει η προτροπή για εγκατάσταση οδηγών RAID, αν αυτό είναι επιθυμητό, αλλά διαβάζω σε διάφορα forum ότι οι drivers ζητούνται και πρέπει να τους έχεις σε δισκέτα, στην περίπτωση ενός laptop που έρχεται με γνήσιο λειτουργικό και recovery cds οι drivers αυτοί υπάρχουν by default (πχ στα recovery cds) ή πάλι πρέπει να ψάξει ο χρήστης να τους βρει?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Otan exeis duo diskous se RAID 0 esu stin praksh vlepeis enan mono o opoios einai to athroisma twn duo. San enan loipon tha ton skeftesai xwris na se noiazei o mhxanismos me ton opoio leitourgei o controller.

 

Oson afora to deutero an kaneis recover apo ta cd tou kataskeuasth den tha exeis provlhma. Se allh periptwsh tha prepei na tous valeis monos sou.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...