Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω και εγω laptop!!

Τι μου προτεινετε turion 64bit 1.8 ή centrino 1.73??Απο επιδοσεις ποιο ειναι καλυτερο??Θερμοκρασιες που ανεβαζουν??Επειδη θα εχω dsl ειναι ικανα τα laptop να λειτουργουν 24 ωρες??

Ενας που ειδα και μου αρεσαν τα χαρακτηριστικα του και σε πολυ καλη τιμη ειναι http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=3008&catid=19

Τι λετε γι'αυτο??

 

Ευχαριστω!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν θες επιδόσεις multimedia και οικονομία στην τιμή, turion - αν θες ζωή μπαταρίας, δεν νοιάζεσαι να βάλεις 64μπιτα βίστα πρώτος πρώτος και ενδιαφέρεσαι για πιο καλές επιδόσεις στο "εσωτερικό" των windows, centrino
Link to comment
Share on other sites

bluetooth 1.2 - bluetooth 2.0

 

το τέλος της πλατφόρμας 1.2 είναι γεγονός!

η πλατφόρμα 2.0 ήδη διατίθεται με τα apple powerbook και οι πρώτες συσκευές άρχισαν να κυκλοφορούν - έως και 3 φορές πιο γρήγορο με νέες δυνατότητες το bluetooth v.2.0 - τα πρώτα usb stacks αναμένονται...

 

“The motivation behind 2.0 + EDR was to improve existing usage scenarios which require increased data throughput, like streaming CD-quality audio, digital image transfer and laser printing,” said Dr. Michael Foley, executive director of the Bluetooth SIG. “Now manufacturers can update to the latest Bluetooth specification to fit the demands of consumers for their particular product – and the user will get a better Bluetooth experience.”

 

The main features of Bluetooth Core Specification Version 2.0 + EDR are:

• 3 times faster transmission speed (up to 10 times in certain cases)

• Lower power consumption through reduced duty cycle

• Simplification of multi-link scenarios due to more available bandwidth

• Backwards compatible to earlier versions

• Further improved BER (Bit Error Rate) performance

 

The Bluetooth SIG expects products based upon the specification to be available in 2005. Products from the PC industry are expected to be the first on the market with the new specification, followed by devices for audio and imaging use cases.

 

~ http://www.bluetooth.com

******************************

αυτό ξέρετε τι σημαίνει για τους φορητούς με ενσωματωμένο 1.2.....

Link to comment
Share on other sites

αυτό ξέρετε τι σημαίνει για τους φορητούς με ενσωματωμένο 1.2.....

Ναι, τίποτα απολύτως. Υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να μεταφέρεις δεδομένα μεταξύ υπολογιστών, το bluetooth προσφέρεται μόνο για σύνδεση περιφερειακών που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε bandwidth (ποντίκια). Όσο για την μεταφορά δεδομένων από και προς το κινητό, σπάνια είναι τόσο μεγάλα ώστε να μας απασχολεί η ταχύτητα. Το μόνο ενδιαφέρον που βλέπω, για τα κινητά τηλέφωνα όμως, είναι η χαμηλότερη κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν τον νοιάζει η τιμή να αποφύγετε τα Acer.

προτιμήστε Toshiba ή Sony...

 

από toshiba έχω πείρα από 2 λαπτοπ, απλά ότι καλύτερο και αξιόπιστο κυκλοφορεί για μένα.

κι ομως η acer Που απορριπτεις δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι απο τις πιο αξιοπιστες εταιρεις και σχεδον ολοι αυτην την εταιρεια προτεινουν και μιλαω για ατομα που ξερουν πραγματικα απο laptops και κυνηγανε συνεδρια της microsoft και ειναι και διαβασμενα ατομα στο χωρο,οχι σαν κι εμενα :D

τα vaio εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ζημιαρικα,τωρα δεν ξερω αν εφταιγε καποια παρτιδα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

όταν μένεις πίσω τεχνολογικά χωρίς να μπορείς να επέμβεις είναι αρνητικό - κατά τα άλλα ναι, το μπλε δόντι δεν είναι και το νο1 απαραίτητο για έναν φορητό -

 

όσο για τα acer, αν εξαιρέσουμε τα άθλια πλαστικά τους (πλην του φερράρι) νομίζω ότι πρόκειται για αξιόπιστα μηχανήματα και ισχύει ότι 2-3 ψαγμένοι γνωστοί μου πολυτεχνίτες acer αγόρασαν...

 

εγώ ωστόσο νομίζω ότι μετά από 2 μήνες ψαξίματος και αφού διάβασα ό,τι review υπήρχε σχετικό καταλήγω στον amilo m3438 vision μάλλον - εκτός αν παρουσιαστεί κάτι καλύτερο στο άμεσο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι πραγματικά αξιόπιστο... δοκίμασε τα ibook-powerbook της apple...

Τα ibook ειδικότερα προσφέρουν πολύ καλή σχέση τιμής-απόδοσης... τα powerbook έχουν μείνει λίγο πίσω...Αν και αναμένετε αναβάθμιση στις ερχόμενες εβδομάδες...

Βρες κάποιον με .Mac και δοκίμασε το λειτουργικό τους(Θα εντυπωσιαστείς)

Link to comment
Share on other sites

όταν μένεις πίσω τεχνολογικά χωρίς να μπορείς να επέμβεις είναι αρνητικό...

εγώ ωστόσο νομίζω ότι μετά από 2 μήνες ψαξίματος και αφού διάβασα ό,τι review υπήρχε σχετικό καταλήγω στον amilo m3438 vision μάλλον...

Γιατί? Σε 6 μήνες σίγουρα θα έχει παρουσιαστεί κάτι καλύτερο και το μηχανάκι θα έχει μείνει τεχνολογικά πίσω... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι, καταλαβαίνω τι θες νας πεις, ισχύει ότι με τη λογική που παράθεσα τα σχόλια περί μπλε δοντιού δεν αγοράζεις ποτέ τίποτε και γλυτώνεις και λεφτα... πολλά!!

 

πάντως μόνο ο Μ4438 αναμένεται στην ελλάδα gia to 2005, με μόνη διαφορά την οθόνη 1900χ1200, η οποία θα πάει την τιμή για τον vision ακόμα παραπάνω... ήδη δυσκολεύομαι...

 

και εξάλλου δεν με συγκινεί τόσο η συγκεκριμένη διαφορά, τα θέλω τα μάτια μου...

 

τώρα σχετικά με το ibook (αν αναφέρεσαι σε εμένα) ναι, ωραίος σχεδιασμός, πιο ευέλικτο λειτουργικό, αλλά δεν νομίζω να εγκαταλέιψω τις 17 ίντσες και τον 2,13 centrino για εμφανώς χειρότρες αποδόσεις - παρεπιπτόντως, κάνετε καλή δουλειά στο technews, και χρησιμοποιείτε το αγαπημένο μου xoops!! ;)

 

βέβαια πολλά ακούστηκαν για 2πήρυνα λάπτοπς το 2006, αλλά μάλλον η ιντελ προσπαθεί να ξορκίσει το κακό του turion και να πάρει παράταση μπας και μπορέσει να απαντήσει - το μόνο κακό του turion είναι η μεγάλη του κατανάλωση σε μπαταρία, τόση που πολλές φορές αγγίζει τους θηριώδεις Ρ4, ο οποίοι εγκαταλείφθηκαν οριστικώς τόσο στα φορητά, όσο και στα σταθερά όπως φαίνεται από τις ανακοινώσεις της ιντελ του περασμένου ιουνίου.

 

επειδή το λάπτοπ θα μου χρειαστεί άμεσα αύγουστο 2006 όλοι με παροτρίνουν να περιμένω, όμως είμαι ανυπόμονος! επίσης είναι αλήθεια ότι το κορυφαίο μοντέλο μίας σειράς σκάει μύτη ένα 3μηνο μετά την κυκλοφορία της βασικής έκδοσης, οπότε ακόμα και αν θεωρείται λανθασμένος ο τρόπος σκέψης μου, προτιμώ ένα κορυφάιο μοντέλο του 2005, παρά τα πρώτα του 2006, από τη στιγμή που δεν αναμένεται κάποια συγκλονιστική τεχνολογική έκρηξη που να καταστήσει όλα τα πανάκριβα μοντέλα εταιριών opws asus,sony,toshiba,simens άχρηστα μέσα στον επόμενο χρόνο, δηαλδή τόσο πίσω που να αδυνατούν να ανταποκριθούν.

 

η πολυλογία μου αποδεικνύει ότι όχι, δεν είμαι των θετικών επιστημών... συγχωρέστε με~!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα εχω dsl ειναι ικανα τα laptop να λειτουργουν 24 ωρες??Απο θερμοκρασιες τι λενε??Ειδικα ο Turion 64bit 1.8 που σκεφτομαι να παρω!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

ο τούριον ανεβάζει λίγο θερμοκρασίες και καταναλώνει μπαταρία πιο γρήγορα από ΡΜ - φυσικά με το λαπτοπ ανοιχτό όλη μέρα στη μπρίζα είναι διαφορετικά - ομολογώ ότι την ίδια απορία ακόμα και για ΡΜ έχω κι εγώ

- μπορεί ένα λάπτοπ να μένει όλη μέρα ανοιχτό χωρίς συνέπειες; π.χ.είναι γνωστό ότι η υπερφόρτιση στις μπαταρίες λιθίου των κινητών μικραίνει σταδιακά τη ζωή τους - απαιτέιται εκφόρτιση πλήρης σύμφωνα με τα πρότυπα της σωστής χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

Τον δικό μου πάντως δεν τον έχω δοκιμάσει σε πάνω από 5 ώρες συνεχούς λειτουργίας... Σύντομα πάντως...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τον δικό μου πάντως δεν τον έχω δοκιμάσει σε πάνω από 5 ώρες συνεχούς λειτουργίας... Σύντομα πάντως...

 

Παίδες σας στέλνω από το λάπτοπ μου το οποίο είναι ανοικτό από την Τετάρτη το μεσημέρι και δεν του έχει γίνει ούτε restart. Η θερμοκρασία είναι όπως της πρώτης μισής ώρας. Αν δεν χρησιμοποιηθεί για ώρες μπαίνει σε αναμονή και τα προγράμματα που τρέχουν συνεχίζουν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια δεν νομιζω να ειναι προβλημα γιατι θα την βγαζω και θα το εχω μονο με το ρευμα!!

Δεν υπαρχει καποιος με laptop και dsl να μας πει τις εμπειριες του??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια δεν νομιζω να ειναι προβλημα γιατι θα την βγαζω και θα το εχω μονο με το ρευμα!!

Δεν υπαρχει καποιος με laptop και dsl να μας πει τις εμπειριες του??

exoume 2 laptop sto spiti me dsl kai ta anoigoume apo tis 8 me 9 to prwi mexri arga to vrady, auto ginetai edw kai ena xrono, den exoun parousiasei kanena provlima

Link to comment
Share on other sites

exoume 2 laptop sto spiti me dsl kai ta anoigoume apo tis 8 me 9 to prwi mexri arga to vrady, auto ginetai edw kai ena xrono, den exoun parousiasei kanena provlima

 

Για τι λάπτοπ μιλάμε;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για το χρόνο που παραμένουν ανοιχτά τα Laptops, το "αρχαίο" δικό μου Compaq Armada E500/PIII/500MHz/320RAM/80GB αγοράς έτους 2000, δεν το βγάζω ποτέ από την πρίζα, ούτε την μπαταρία βγάζω, με λίγα λόγια το λειτουργώ σχεδόν ως desktop και μέχρι τώρα - χτύπα ξύλο - δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, ούτε σε θερμοκρασία ούτε και σε υπεφόρτιση μπαταρίας κλπ... φυσικά η μπαταρία του (5+ χρονών πια) αντέχει βία μια ωρίτσα... αυτή είναι η δική εμπειρία που καταθέτω...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το χρόνο που παραμένουν ανοιχτά τα Laptops, το "αρχαίο" δικό μου Compaq Armada E500/PIII/500MHz/320RAM/80GB αγοράς έτους 2000, δεν το βγάζω ποτέ από την πρίζα, ούτε την μπαταρία βγάζω, με λίγα λόγια το λειτουργώ σχεδόν ως desktop και μέχρι τώρα - χτύπα ξύλο - δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, ούτε σε θερμοκρασία ούτε και σε υπεφόρτιση μπαταρίας κλπ... φυσικά η μπαταρία του (5+ χρονών πια) αντέχει βία μια ωρίτσα... αυτή είναι η δική εμπειρία που καταθέτω...

 

Φίλε μου μία από τα ίδια για το 1ο μου laptop το οποίο έχω ακόμα, ένα Τoshiba 1,33ΜΗz Celeron, 512mb RAM και 20GB δίσκο.

Το δουλεύω σχεδόν ένα 15ώρο την μέρα, μόνιμα στην πρίζα ΜΕ την μπαταρία μέσα εδώ και 4 χρόνια και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα (το έχω ως «κατεβαστήρι»).

 

Αλλά και το 2ο Toshiba μου, ένα Qosmio τα ίδια τραβάει κ αυτό... :p

 

Η δική μου εμπειρία.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρ' ότι έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα μια βδομάδα τώρα, δεν έχω καταλήξει κάπου σίγουρα για την αντικατάστασή του...

Δύσκολη απόφαση... ενδεικτικά αναφέρω:

 

1. συνθέσεις του MULTIRAMA (1400-1600€ ανάλογα με οθόνη, κάρτα γραφικών και λειτουργικό) που έχουν βγει πρώτες στα συγκριτικά του PC World (http://www.pcworld.gr)

2. Asus A6K Turion 64 1.6 GHz/1024 MB/15.4"/80GB με 1342€ (http://www.play247.gr)

3. Sony Vaio VGN-FS315B P-M 740 1.73 GHz/512 MB/15.4"/80GB 1253€ επίσης από play247.

 

Με λίγα λόγια επειδή είμαι εραστής του laptop πολλά χρόνια τώρα και επιπλέον των άλλων ευκολιών του, θέλω να κάνω ερασιτεχνικά επεξεργασία video (DV), όπως κάνω στο desktop όταν με αφήνουν τα παιδιά δηλαδή σπάνια, βρήκα περίπου τι χρειάζομαι ή τι χαρακτηριστικά θέλω να έχουν αλλά οι επιλογές είναι αμέτρητες!!!

 

-PM ή Turion 64? --> Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...

-RAΜ --> Πιστεύω η καλύτερη λύση αλλά και οικονομικότερη λύση είναι 1Χ512 με αναβάθμιση στο μέλλον.

-DVDRW/DL

-Οθόνη 15'' αλλά νέου τύπου Bright etc...

-Ασύρματο LAN 802.11 b/g για σύνδεση με το URS106 κι αν γίνεται BT, χρήσιμη κυρίως για σύνδεση με κινητά.

-Εγγύηση τουλάχιστον 2 χρόνια.

 

Το κακό είναι δεν τα βρίσκεις όλα σε ένα, με επιθυμητή τιμή max 1200€... καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

PENTIUM 4 2.6

 

512 RAM

 

DVD-R

 

40G

 

FLOPPY

 

15'' MONITOR

 

ποσο θα δεινατε γι'αυτα τα χαρακτηριστηκα και για μεταχειρησμενο laptop

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στα εξης laptop

 

Fujitsu Siemens Amilo M1451G(Centrino 2GHz,1024MBram,80GB , ATI X300 128MB)

VERO NOTEBOOK 9034WMTi( AMD Turion™64 ML34 1.8GHz,512MB (2x256MB) DDR,80GB,ATI Radeon X700 128MB)

Kαι μια συνθεση της multirama (Centrino Sonoma 2 GHz,1024MB ddr2,80GB,Nvidia6600 128MB PCI Express)

 

Ποιο μου προτεινετε κυριως για multimedia και κανενα παιχνιδακι οπως fifa ή κανα strategy οχι βεβαια αλλα τρελων απαιτησεων!!

Ποσα slots εχουν για μνημες τα laptop γιατι αυτο του 2ου με 2χ256 δεν μου πολυαρεσει??ΑTI X300 με X700 εχουν τρομερη διαφορα σε επιδοσεις??

Sonoma τι το νεο??Τα windows τα εχω αυθεντικα απο το desktop μου ειναι υποχρεωτικο να παρω μαζι με το laptop και παλι νεα win γιατι βλεπω παντου αναφερονται!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθήσω λίγο, αγόρασα τελικά σήμερα τη σύνθεση του MULTIRAMA 400-180 (αυτό που περιγράφω πιο πάνω ως πρώτο στο συγκριτικό του http://www.pcw.gr αλλά και του PC Master Οκτωβρίου) χωρίς λειτουργικό (δεν είναι υποχρεωτικό) με 12 άτοκες δόσεις 1530€... διάβασε στα links τι χαρακτηριστικά έχουν για να δεις αν σε καλύπτουν... κάρτα γραφικών πάντως 256 έχει (ATI mobility Radeon X700), η οποία δεν έχει καμία σχέση με την X300 που αναφέρεις.

 

Πρώτες εντυπώσεις, πολύ γρήγορος αλλά ζεσταίνεται πολύ, πόσο μάλλον στο Turion 64... εκεί θα ψήνεις μπριζόλες... :p

Η οθόνη υψηλής ανάλυσης αλλά έχει το μειονέκτημα να είναι σαν καθρέπτης σε εξωτερικό φως... η ένταση στα ηχεία χαμηλή...

 

Μου αρέσουν η σύνδεση με κινητό μέσω BT, η ασύρματη σύνδεση με το router, οι συντομεύσεις για email, firefox, wi-lan, κάμερα, BT. Επίσης το πληκτρολόγιο εξαιρετικό, ως επίσης και το TouchPad... τα υπόλοιπα εν καιρώ...

 

Στα θετικά επίσης, η τσάντα που δίνουν δώρο, η εγγύηση 2 ετών με παράδοση/παραλαβή από/στους ίδιους οπουδήποτε στην Ελλάδα, με εγγύηση επισκευής εντός 48 ωρών...!!!

Α...!!! Μην το ξεχάσω, ασφάλεια κλοπής 1 έτους, θετικότατο, ε;;; :cool:

 

Στα πολύ μείον ο 1 χρόνος δωρεάν internet Tellas... εννοείται ότι είναι αυτός που μπορεί να έχει ο καθένας με υψηλή χρέωση ανά μονάδα...!!! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στα εξης laptop

 

Fujitsu Siemens Amilo M1451G(Centrino 2GHz,1024MBram,80GB , ATI X300 128MB)

VERO NOTEBOOK 9034WMTi( AMD Turion™64 ML34 1.8GHz,512MB (2x256MB) DDR,80GB,ATI Radeon X700 128MB)

Kαι μια συνθεση της multirama (Centrino Sonoma 2 GHz,1024MB ddr2,80GB,Nvidia6600 128MB PCI Express)

 

Ποιο μου προτεινετε

 

Προσωπικά προτείνω fujitsu, που έχει ένας φίλος και είναι απόλυτα ευχαριστημένος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

PENTIUM 4 2.6

 

512 RAM

 

DVD-R

 

40G

 

FLOPPY

 

15'' MONITOR

 

ποσο θα δεινατε γι'αυτα τα χαρακτηριστηκα και για μεταχειρησμενο laptop

καμια απαντηση βρε παιδια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...