Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. SONY VAIO VGN-N11MW

3. Toshiba Satellite A100-906.

 

Μην το σκέφτεσαι πολύ, ο Toshiba που επέλεξες υπερτερεί κατά πολύ σε σύγκριση με τον Vaio..!(επεξεργαστής, ram, σκληρός, κάρτα γραφικών & βάρος) Και όσο αφορά την αξιοποιστία τα υλικά την ποιότητα και όλα τα σχετικά οι Toshiba δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Για τον Αcer δεν θα σχολιάσω, συμβουλή μου είναι να τον αποφύγεις. Να μην κοιτάς μόνο τις επιδόσεις ενός φορητού υπολογιστή! ;)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι στο καλό ρε παιδιά; Είμαι ο μόνος που δεν είχε πρόβλημα με τους Acer; Αρχίζω και νιώθω μειονεκτικά!!! :lol: :lol: :lol: :p

 

Τα τέσσερα τελευταία χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 μηχανάκια και δεν παρουσίασαν το παραμικρό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό ρε παιδιά; Είμαι ο μόνος που δεν είχε πρόβλημα με τους Acer; Αρχίζω και νιώθω μειονεκτικά!!! :lol: :lol: :lol: :p

 

Τα τέσσερα τελευταία χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 μηχανάκια και δεν παρουσίασαν το παραμικρό.

Οχι δεν εισαι ο μονος και εγω ειχα ενα μοντελο για σχεδον 2 χρονια και οταν μου παρουσιασε το μοναδικο προβλημα λυθηκε απο το σερβις σε 10 μερες, κατα τα αλλα ηταν ενταξει, οπως και ενος φιλου που το εχει 2.5 χρονια χωρις κανενα προβλημα. απλα δεν μιλαμε και αφηνουμε αυτους που ξερουν πολλα να κρινουν... βλεπεις τα σονυ τα ΗΡ και τα αλλα δεν βγαζουν προβληματα...!!! ισως γιατι η τιμη τους ειναι 50% πανω!!! ασε τον κοσμο να λεει και κανε αυτο που θελεις και αυτο που λεει η λογικη σου. αν εχεις λεφτα τοτε παρε κανενα απο τα "επωνυμα" αλλιως τα Acer ειναι μια καλη επιλογη ... κατι σαν τα HYUNDAI αυτα που δινεις αυτα παιρνεις τιμια και απλα χωρις φιρμες και κορδελες.

παντα εκφραζω την αποψη μου και δεν θελω κανεις να τα παρει στραβα ουτε με βασει αυτα να κανει καποια αγορα.

Link to comment
Share on other sites

ma file mou ki emeis thn apopsi mas ekfrazoume !! kai o kathenas milaei vash auton pou tou eoun sumvei!! kai emena duo filoi mou exou acer!! ta pc tous einai gemata provlimata !! to pio prosfato htan prin ena mhna pou ston ena kahke to dvd-rom!! 350 euro tou zhthse h antiprosopia gia na tou to allaxoun !ennohtai pos den to allaxe !! kai den eipame oti ta hp den exoun provlima h oti ta vaio axizoun ta lefta tous !! ego gia ta hp xero oti exoun polla provlimata kai oti ta vaio kata thn gnomh ou einai uperitimhmena !! omos uparxoun markes pou ontos parousiazoun pio liga provlimata opos h toshiba ktl !!
Link to comment
Share on other sites

to pio prosfato htan prin ena mhna pou ston ena kahke to dvd-rom!! 350 euro tou zhthse h antiprosopia gia na tou to allaxoun !ennohtai pos den to allaxe !!

 

Aυτο οντων ισχυει 350 € για το DVD !

Aλλα φανταζομαι εκτος εγγυησης ?

& γιατι δεν το αλλαξε μονος του?

Οσο αφορα τα προβληματα ειναι θεμα τυχης (μη σου τυχη) πιστευω οπως τα κινητα π.χ. νοκια πουλαει πολλα εχουν προβληματα σε ενα ποσοστο αλλα λογω ποσοτητας φαινονται πολλα και αργουν πολυ στο σερβις!

Link to comment
Share on other sites

ton phga telika se enan gnosto mou kai tou evale ena polu kalutero ap auto pou eixe kai to plhrose 98 euro !! nai to pc htan ektos egguhshs !!pantos an kapoios thelei acer as parei alla h dikia mou sumvoulh einai an kanei epektash egguhshs !
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο την ACER μου ειπε οτι με επεκταση η επισκευη γινετε σε 5 μερες αντι 10 που ειναι κανονικα!

αν οντως ισχυει θα φανει εγω θα παρω με την πλας επεκταση περιπου 160€ καλυπτη και σπασιμο οθονης με δικια μου χρεωση περιπου 100€(για την οθονη)αν σπαση!

απλως δεν ξερω ποιο να παρω τον

Acer Asrire 9412 AWSMi Intel Centrino Duo T2250 1GB 120GM με WXGA17'' με 948€

Acer Asrire 5633 WLMi NV CORE2 DYO T5500 2GB 120GM με TFTW15.4'' με 1140€

Link to comment
Share on other sites

kathe pote ta allazeis? an den ta kratas pano apo ena xrono e einai ligo duskolo na parousiasoun kapoio provlima !!

 

Τους δυο τους άλλαξα στον χρόνο επάνω. Πάντως κι οι επόμενοι που τους πήραν στα χέρια τους δεν μου ανέφεραν το παραμικρό. Τον τρίτο τον έχω ήδη δυο χρόνια χωρίς μάλιστα να του κάνω ούτε format!

 

Τέλος πάντω... Όπως ειπώθηκε τυχερά είναι αυτά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο την ACER μου ειπε οτι με επεκταση η επισκευη γινετε σε 5 μερες αντι 10 που ειναι κανονικα!

αν οντως ισχυει θα φανει εγω θα παρω με την πλας επεκταση περιπου 160€ καλυπτη και σπασιμο οθονης με δικια μου χρεωση περιπου 100€(για την οθονη)αν σπαση!

απλως δεν ξερω ποιο να παρω τον

Acer Asrire 9412 AWSMi Intel Centrino Duo T2250 1GB 120GM με WXGA17'' με 948€

Acer Asrire 5633 WLMi NV CORE2 DYO T5500 2GB 120GM με TFTW15.4'' με 1140€

Εγω θα επαιρνα τον δευτερο. ειναι CORE2 DYO αρα καλυτερος απο τον Centrino Duo T2250 και εχει μεγαλυτερη μνημη, οσο για την οθονη βρισκω την 17αρα υπερβολικη για φορητο, και αν θελεις και φορητοτητα τοτε 15,4" ειναι ιδανικη. Ασε που με 17αρα μειωνετε δραστικα η αυτονομια.

Link to comment
Share on other sites

dose ena site na do ta plhrh xarakthristika tou protou !! giati den ton entopisa !!

 

εδω στην acer για τον 9412

η εδω

 

και εδω ο 5633 η σε shop

Link to comment
Share on other sites

exo akousei oti oi core 2 duo katanalonoun polu reuma !! den xero kata poso isxuei kati tetoio !!? mporei kaneis na mou pei an isxuei h oxi>?

 

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. :lol:

Καταναλώνουν μέχρι και 40% λιγότερο ρεύμα από τους επεξεργαστές που αντικατέστησαν.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. :lol:

Καταναλώνουν μέχρι και 40% λιγότερο ρεύμα από τους επεξεργαστές που αντικατέστησαν.

όχι!. ΔΕΝ καταναλώνουν 40% λιγότερο ρεύμα από τους core due.

 

αυτό είναι 100% ανακριβές. το ποσοστό είναι με τα βίας διψήφιο.

 

η ουσιαστική διαφορά είναι ότι μπορούν να λειτουργήσουν και με 64bit OS.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

όχι!. ΔΕΝ καταναλώνουν 40% λιγότερο ρεύμα από τους core due.

 

αυτό είναι 100% ανακριβές. το ποσοστό είναι με τα βίας διψήφιο.

 

η ουσιαστική διαφορά είναι ότι μπορούν να λειτουργήσουν και με 64bit OS.

 

Δεν εννοούσα 40% σε σχέση με τους Core Duo.

Από ότι είχα διαβάσει, οι CoreDuo/Core2Duo καταναλώνουν έως και 40% λιγότερο ρεύμα από τους Pentium D.

 

π.χ. banner στο e-shop.

Link to comment
Share on other sites

όχι!. ΔΕΝ καταναλώνουν 40% λιγότερο ρεύμα από τους core due.

 

αυτό είναι 100% ανακριβές. το ποσοστό είναι με τα βίας διψήφιο.

 

η ουσιαστική διαφορά είναι ότι μπορούν να λειτουργήσουν και με 64bit OS.

 

Δεν ξέρω αν εννοείς πως το ποσοστό που αναφέρει ο ariadgr είναι ανακριβές ή οτι το ποσοστό που αναφέρει γενικότερα η Intel είναι ανακριβές...

 

Γιατί αν εννοείς το πρώτο, κοίτα και εδώ:

 

Intel has claimed that Conroe provides 40% more performance at 40% less power compared to the Pentium D. All Conroe processors have 4 MB L2 cache; however, the E6300 and E6400 versions have half of their cache disabled, hence they only have 2 MB of usable L2 cache.

 

(από την wikipedia)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό ρε παιδιά; Είμαι ο μόνος που δεν είχε πρόβλημα με τους Acer; Αρχίζω και νιώθω μειονεκτικά!!! :lol: :lol: :lol: :p

 

Τα τέσσερα τελευταία χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 μηχανάκια και δεν παρουσίασαν το παραμικρό.

 

 

είμαι κ εγώ εδώ... ACER 1692 το είχα για 1.5 χρόνο το οποιο το μεταπούλησα σε φίλο σε αριστότατη κατάσταση, και αγόρασα το εκπληκτικό (τόσο απο θέμα εμφάνισης όσο και απο τεχνικά χαρακτηριστικά) Aspire 9110.

 

Να αναφέρω μόνο τις μεταλλικές επιφάνεις που έχει στο touchpad αλλα και στο πλαινά του, την λεία και γυαλιστερή κατασκευή στο καπάκι και στο περίγραμμα της οθόνης, και απο τεχνικά χαρακτηριστικά.... 2GB μνήμη, διπύρηνος Τ2400, 120SATA, Nvidia 256MB, κάρτα ΤV, κάμερα 1.3MP, μέχρι και subwoofer στο κάτω μέρος... αυτά θυμάμαι. Αγορασμένος πρόν απο 3 μήνες (τότε δεν υπήρχε πουθενά στα καταστηματα που κοίταγα laptop με τέτοια χαρακτηριστικά. ΕΙδιαιίτερα για 2GB μνήμη δεν είχε σχεδόν κανένα..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς πως το ποσοστό που αναφέρει ο ariadgr είναι ανακριβές ή οτι το ποσοστό που αναφέρει γενικότερα η Intel είναι ανακριβές...

 

Γιατί αν εννοείς το πρώτο, κοίτα και εδώ:

 

Intel has claimed that Conroe provides 40% more performance at 40% less power compared to the Pentium D. All Conroe processors have 4 MB L2 cache; however, the E6300 and E6400 versions have half of their cache disabled, hence they only have 2 MB of usable L2 cache.

 

(από την wikipedia)

 

Το ίδιο πράγμα λέτε :p

Η Intel ισχυρίζεται ότι οι "σταθεροί" Core2Duo (Conroe) έχουν 40% λιγότερη κατανάλωση από τους Pentium D, από τους οποίους έχουν εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική. Για κάποιο λόγο το έχετε μπερδέψει στη συζήτηση τους "φορητούς" Core Duo & Core2Duo (Merom) που μεταξύ τους δεν πρέπει να έχουν μεγάλη διαφορά. Αν δεν κάνω λάθος οι Core2Duo καταναλώνουν λίγο περισσότερο λόγω 2 πυρήνων, δεν είμαι σίγουρος όμως.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς πως το ποσοστό που αναφέρει ο ariadgr είναι ανακριβές ή οτι το ποσοστό που αναφέρει γενικότερα η Intel είναι ανακριβές...

 

Γιατί αν εννοείς το πρώτο, κοίτα και εδώ:

 

Intel has claimed that Conroe provides 40% more performance at 40% less power compared to the Pentium D. All Conroe processors have 4 MB L2 cache; however, the E6300 and E6400 versions have half of their cache disabled, hence they only have 2 MB of usable L2 cache.

 

(από την wikipedia)

μετρήσεις σε αξιόπιστα sites δείχνουν ότι ο Τ2400 έχει περίπου τις ίδιες δυνατότητες με τον Τ5500.

 

αν βλέπεις 40% διαφορά στην κατανάλωση ή στο M2 Pi τότε απλά ο επεξεργαστής σου έχει κατέβει από τον Άρη.

 

η μεγάλη διαφορά είναι η 64bit υποστήριξη. no-brainer...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τελικα το δικο μου Hp 6139 xαλασε εντελως.το πηγα πισω στο media markt απο οπου το πηρα και επειδη ηταν εντος μηνος θα μου το αντικαταστησουν αλλα οχι με ιδιο με πιο καινουργιο μοντελο..αντε να δουμε.....
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εισαι ο μονος και εγω ειχα ενα μοντελο για σχεδον 2 χρονια και οταν μου παρουσιασε το μοναδικο προβλημα λυθηκε απο το σερβις σε 10 μερες, κατα τα αλλα ηταν ενταξει, οπως και ενος φιλου που το εχει 2.5 χρονια χωρις κανενα προβλημα. απλα δεν μιλαμε και αφηνουμε αυτους που ξερουν πολλα να κρινουν... βλεπεις τα σονυ τα ΗΡ και τα αλλα δεν βγαζουν προβληματα...!!! ισως γιατι η τιμη τους ειναι 50% πανω!!! ασε τον κοσμο να λεει και κανε αυτο που θελεις και αυτο που λεει η λογικη σου. αν εχεις λεφτα τοτε παρε κανενα απο τα "επωνυμα" αλλιως τα Acer ειναι μια καλη επιλογη ... κατι σαν τα HYUNDAI αυτα που δινεις αυτα παιρνεις τιμια και απλα χωρις φιρμες και κορδελες.

παντα εκφραζω την αποψη μου και δεν θελω κανεις να τα παρει στραβα ουτε με βασει αυτα να κανει καποια αγορα.

 

Τα ίδια μπορώ να πω κι εγώ για 2 Αcer που έχω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια.

Ένας series 1690 και ένας series 5020 χωρίς κανένα πρόβλημα με τον πρώτο μάλιστα να δουλεύει 24/7 εδώ και 4 μήνες.:ninja:

 

Όσο για τα σχόλια που ακούγονται σ'αυτό το forum αλλά και αλλού, φαντάζομαι ότι το ίδιο συμβαίνει σε ό,τι πουλιέται και αγοράζεται πάνω στον πλανήτη

(ρίξε μια ματιά στα fora που ασχολούνται με αυτοκίνητα και θα καταλάβεις...) . Λογικό είναι κάποια μηχανήματα να βγάζουν προβλήματα.

Το παράξενο θα ήταν να υπήρχαν κάποια που δεν θα παρουσίαζαν ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα..

Αν δεις τι συνέβη στο θέμα της απόσυρσης μπαταριών π.χ. θα καταλάβεις ότι η ACER ήταν από τις λίγες εταιρίες για τις οποίες δεν ακούστηκε τίποτα.

ΔΕν ξέρω αν πρέπει να βασίζεται μία αγορά σε γνώμες άλλων, όμως σίγουρα είναι πολύ καλό να ακούμε απόψεις και να κρίνουμε σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ μου Acer, δεν έχω προσωπικές εμπειρίες αλλά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί ακούγονται τα περισότερα προβλήματα για αυτά τα μηχανάκια? Μάλιστα υπάρχει και ένα thread εδώ μέσα το οποίο είναι αφιερομένο μόνο και μόνο σε προβλήματα που βγάζουν οι Acer.. Εμένα αυτός ήταν ο κυριότερος παράγοντας που με απέτρεψε απο την αγορά Acer φορητού..
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ μου Acer, δεν έχω προσωπικές εμπειρίες αλλά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί ακούγονται τα περισότερα προβλήματα για αυτά τα μηχανάκια? Μάλιστα υπάρχει και ένα thread εδώ μέσα το οποίο είναι αφιερομένο μόνο και μόνο σε προβλήματα που βγάζουν οι Acer.. Εμένα αυτός ήταν ο κυριότερος παράγοντας που με απέτρεψε απο την αγορά Acer φορητού..

 

πιο πολύ πρόβλημα με την τεχνική υποστήριξη κ με τα ανταλλάκτικά έχουν, παρά με τα μηχανάκια!!. Σου είπα εγώ είχα 2 laptops Acer, και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...