Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παντως απο το sony μου δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος.

Και σε βρίσκω πολύ σωστό. Και μένα κάποια στιγμή μου την έδωσε να πουλήσω το Toshibaki μου και να πάρω Apple, αλλά μόλις είδα τα Vista άλλαξα γνώμη.. Ένα χρόνο το πολύ ακόμα υπομονή και μετά πάμε για Vaio με Vista πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα.

Γράφω εδώ γιατί δεν μπορώ να φανταστω από που αλλού θα μπορούσα να πάρω σωστη κατεύθυνση.

Ο δικός μου υπολογιστής είναι ένας toshiba satellite 1400, 3 χρόνων, ο οποίος λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Δυστυχώς από τον ιανουάριο το dvd rom/cd-r άρχισε να δείχνει συμπτώματα φθοράς. Πρώτα δεν αναγνώριζε κανένα cd και τώρα πιά δεν αναγνωρίζει τίποτα απολύτως.

Πήγα στη αντιπρωσωπεία, εδώ στη Θεσσαλονίκη να ρωτήσω πόσο κοστίζει μιά αλλαγή dvd rom αλλά επέμειναν να τους πάω τον υπολογιστή γιά να δουν το serial number γιά να μου απαντήσουν. Μόνο με το μοντέλο δεν γινόταν! Η dell δεν είναι που στέλνει τεχνικό στο σπίτι; Ουδεν σχόλιο.

 

Τους τον πήγα λοιπόν και ούτε λίγο ούτε πολύ, και χωρίς καμμιά ντροπή ζήτησαν γιά αλλαγή της μονάδας dvd rom 350 ευ. χωρίς τα εργατικά! Με τα εργατικά το 400άρι το χτυπάμε!!:chair: Είπατε τίποτα;

Ηθελα ο δυστυχής, να βάλω και όση μνήμη παίρνει αλλά και πάλι μου ανακοίνωσαν οτι γιά άλλα 256mb θα έπρεπε να πληρώσω 280ευ.Τα 512 δε θυμάμαι πόσο μου είπαν γιατί εκνευρίστικα! Κι εγώ έλεγα να βάλω 1gb!

Δηλαδή 400+280+280 = 960!! Και χωρίς να κάνω την αναβάθμιση ολοκληρωμένη.

 

Καλά, δεν χρειάζεται να σχολιάσετε. Είναι η γνωστή εκβιαστική πολιτική γιά να πάρεις το καινούριο προιόν.

Μόνο που εμένα αυτή η νοοτροπία δε με βρίσκει σύμφωνο (να μην πω τώρα τι με βρίσκει:rocket: ).

 

Κι έτσι σας ερωτώ τι άλλο μπορώ να κάνω; Από που αλλού μπορώ να προμηθευτώ dvd rom και μνήμες σε "φυσιολογικές" τιμές;

 

(η περίπτωση αγορών από internet, η προσθήκη εξωτερικής μονάδας ή η αγορά νέου υπολογιστή αποκλείονται)

κάποτε σκότωσα ένα μυρμήγκι γιά πλάκα

κι αυτό πέθανε στ' αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

(η περίπτωση αγορών από internet, η προσθήκη εξωτερικής μονάδας ή η αγορά νέου υπολογιστή αποκλείονται)
Τότε δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, ειδικά για το internet είναι απαραίτητο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Γράφω εδώ γιατί δεν μπορώ να φανταστω από που αλλού θα μπορούσα να πάρω σωστη κατεύθυνση.

Ο δικός μου υπολογιστής είναι ένας toshiba satellite 1400, 3 χρόνων, ο οποίος λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Δυστυχώς από τον ιανουάριο το dvd rom/cd-r άρχισε να δείχνει συμπτώματα φθοράς. Πρώτα δεν αναγνώριζε κανένα cd και τώρα πιά δεν αναγνωρίζει τίποτα απολύτως.

Πήγα στη αντιπρωσωπεία, εδώ στη Θεσσαλονίκη να ρωτήσω πόσο κοστίζει μιά αλλαγή dvd rom αλλά επέμειναν να τους πάω τον υπολογιστή γιά να δουν το serial number γιά να μου απαντήσουν. Μόνο με το μοντέλο δεν γινόταν! Η dell δεν είναι που στέλνει τεχνικό στο σπίτι; Ουδεν σχόλιο.

 

Τους τον πήγα λοιπόν και ούτε λίγο ούτε πολύ, και χωρίς καμμιά ντροπή ζήτησαν γιά αλλαγή της μονάδας dvd rom 350 ευ. χωρίς τα εργατικά! Με τα εργατικά το 400άρι το χτυπάμε!!:chair: Είπατε τίποτα;

Ηθελα ο δυστυχής, να βάλω και όση μνήμη παίρνει αλλά και πάλι μου ανακοίνωσαν οτι γιά άλλα 256mb θα έπρεπε να πληρώσω 280ευ.Τα 512 δε θυμάμαι πόσο μου είπαν γιατί εκνευρίστικα! Κι εγώ έλεγα να βάλω 1gb!

Δηλαδή 400+280+280 = 960!! Και χωρίς να κάνω την αναβάθμιση ολοκληρωμένη.

 

Καλά, δεν χρειάζεται να σχολιάσετε. Είναι η γνωστή εκβιαστική πολιτική γιά να πάρεις το καινούριο προιόν.

Μόνο που εμένα αυτή η νοοτροπία δε με βρίσκει σύμφωνο (να μην πω τώρα τι με βρίσκει:rocket: ).

 

Κι έτσι σας ερωτώ τι άλλο μπορώ να κάνω; Από που αλλού μπορώ να προμηθευτώ dvd rom και μνήμες σε "φυσιολογικές" τιμές;

 

(η περίπτωση αγορών από internet, η προσθήκη εξωτερικής μονάδας ή η αγορά νέου υπολογιστή αποκλείονται)

φανταζομαι οτι ο υπολογιστης εχει μνημες sdram.μια 512 mb εχει γυρω στα 130 euro και ενα dvd/rw αλλα 80 euro.πηγαινε σε ενα multirama,plaisio...ετσι κι'αλλιως εγγυηση δεν εχεις και ρωτα τους ποσο θα σου κοστισουν τα παραπανω.αν ειναι κοντα στα 200 euro μην το σκεφτεσαι και περασε'τα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν χρειάζεται να σχολιάσετε. Είναι η γνωστή εκβιαστική πολιτική γιά να πάρεις το καινούριο προιόν.

Μόνο που εμένα αυτή η νοοτροπία δε με βρίσκει σύμφωνο (να μην πω τώρα τι με βρίσκει:rocket: ).

Πριν από ένα χρόνο περίπου ήθελα να βάλω μνήμη σε ένα μηχάνημα παρόμοιας ηλικίας με το δικό σου, που προφανώς δεν έχει πλέον εγγύηση. Το πήγα σε έναν από τους κύριους μεταπωλητές της Ideal (Δίαστρον) που εισάγει τα Toshiba. Δεν πλήρωσα τίποτα πέρα από το κόστος της μνήμης, το οποίο ήταν απόλυτα φυσιολογικό (δεδομένου ότι πρόκειται για SDR so-dimm). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αφού δεν έχει εγγύηση το μηχάνημα, είναι να ψάξεις σε κάποιο κατάστημα με υπολογιστές και όχι στην αντιπροσωπεία.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το χειμώνα στο 2ο laptop μου ένα Toshiba 1405 series παρόμοιο με το δικό σου. H μνήμη 256mb της Kingston την αγόρασα από έξω με 45 ευρώ ενώ τον σκληρό δίσκο 80άρης Τoshiba 16mb cache 5400 τον αγόρασα από το πλαίσιο στα 135 ευρώ. Το dvdrom/cd-r combo μπορείς να το αλλάξεις ακόμα και μόνος σου. Είναι πολύ εύκολο. Δεν γνωρίζω πόσο έχει...σίγουρα πάντως λιγότερα από αυτά που σου ζητούν.

 

* όλα τα έβαλα μόνος μου. Εργατικά δηλ. 0.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επειδή προτίθεμαι να αγοράσω φορητό υπολογιστή σε 1-2 εβδομάδες θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει καταρχάς αν τα 512Μβ μνήμης είναι πλέον λίγα. Ρωτάω γιατί ένα από τα μοντελα που με απασχολούν ειναι το Toshiba A100 237 το οποίο έχει 512 (θα μπορώ να τρέξω τα Vista άραγε??). Θα μπορώ μετά να την αυξήσω ? στο πλαίσιο μου είπαν οχι...Και αν πάθει κάποια ζημιά είπαν θα χρειαστεί να τον στείλουν στο εξωτερικό για επιδιόρθωση και θα κανει περίπου ένα μήνα, ισχύει αυτό ?

Θα ηθελα επίσης να μου πείτε τη γνωμη σας για το συγκεκριμένο υπολογιστη και επίσης σε συγκριση με το HP PAVILION DV 5195EA, το Sony Vaio FE21B και τους turbo x του πλαισίου, ή αν ξέρετε κάποιον υπολογιστή σε αυτά τα χαρακτηριστικά να μου προτείνετε... πάντως ο πωλητής με έσπρωχνε πολύ προς turbo x...αλλά δεν ξέρω κάτι μέσα μου δε με αφήνει να πάρω turbo x αν και με τα ίδια χρήματα έχουν ανώτερα χαρακτηριστικά. Είναι αλήθεια ότι τα εσωτερικά εξαρτήματα των turbo είναι ίδια με ατά που χρησιμοποιούν τα επώνυμα ?

Η κάρτα γραφικών που έχει το Toshiba (ATI MOBILITY RADEON X1600, 512 MB HyperMemory, 256 MB VRAM έως 256 MB DDR II) είναι καλή? 512 mb είναι ? δεν ειναι πολλά για κάρτα γραφικών? επίσης hypermemory τι σημαίνει ? επειδή θέλω να ασχολούμαι και με multimedia εφαρμογές...

Αυτά!Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς αν τα 512Μβ μνήμης είναι πλέον λίγα.

 

Για τα XP είναι αρκετά, για κανονική χρήση.

 

(θα μπορώ να τρέξω τα Vista άραγε??)

 

Google: Windows vista system requirements

 

Θα μπορώ μετά να την αυξήσω ? στο πλαίσιο μου είπαν οχι...

 

Σε όλα τα φορητά μπορείς να αναβαθμίσεις τη RAM, το δίσκο και το optical drive.

 

αν πάθει κάποια ζημιά είπαν θα χρειαστεί να τον στείλουν στο εξωτερικό για επιδιόρθωση και θα κανει περίπου ένα μήνα, ισχύει αυτό ?

 

Αντιπροσωπεία της Toshiba στην Ελλάδα είναι η Ideal. Μάλλον απίθανο σε Toshiba να χρειαστεί τόσο διάστημα για επισκευή. Εαν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες για το service, πόσο διάστημα χρειάζεται και που επισκευάζονται, επικοινώνησε με την Ideal (http://www.ideal.gr)

---

Επειδή έχεις αρκετές απορίες, χρήσιμο θα σου φανεί να διαβάσεις μερικές σελίδες από το thread αυτό, καθώς αναφέρονται πολύ χρήσιμες πληροφορίες που δεν είναι πάντα εφικτό να επαναλαμβάνουμε. Δε λεω να διαβάσεις και τις 173 σελίδες, αλλά και τις 30 τελευταίες να δεις, δε θα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω τις σελίδες που μου είπες. Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατι ο πωλητης να μου πει οτι ειδικα στα Toshiba δεν μπορείς να επέμβεις καθόλου...

Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μόνο την απορία σχετικά με την κάρτα γραφικών...είναι καλή ή θα έχω προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα φορητά μπορείς να αναβαθμίσεις τη RAM, το δίσκο και το optical drive.

 

Δεν είναι απαραίτητο το δεύτερο...πχ Τα Asus αλλάζουν αλλά κάποια laptop δεν αλλάζουν σκληρό...στο φινάλε ένας εξωτερικός είναι πάντα μια καλύτερη λύση από το να αλλάζεις τον εσωτερικό! :D

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο το δεύτερο...κάποια laptop δεν αλλάζουν σκληρό...

 

Τι θα πει κάποια laptop δεν αλλάζουν σκληρό;

Και άμα κρασάρει τι γίνεται; Το πετάς και παίρνεις καινούργιο;

Σε όλα τα laptop αλλάζει ο σκληρός. Τώρα εαν σε κάποια είναι υπόθεση ενός λεπτού (ανοίγοντας ένα καπάκι) και σε κάποια άλλα χρειάζεται να λύσεις ολόκληρο το μηχάνημα (το δεύτερο το έχω συναντήσει σε Vaio) είναι άλλη υπόθεση.

 

στο φινάλε ένας εξωτερικός είναι πάντα μια καλύτερη λύση από το να αλλάζεις τον εσωτερικό! :D

 

Η αλλαγή του εσωτερικού δίσκου ενος φορητού τις περισσότερες φορές δε γίνεται για να αυξηθεί η χωρητικότητα (εξ'άλλου maximum 120GB έχουν φτάσει), αλλά οι επιδόσεις (π.χ. από 4200 στροφές αλλαγή με δίσκο στις 5400 ή 7200).

 

Φυσικά για backup και αποθήκευση μεγάλων αρχείων ένας εξωτερικός δίσκος είναι κατάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι να σου ραγίσει κάτι...[Acer like]...:lol:

χτυπα ξυλο βρε:lol: ασε μην μου το θυμιζεις καθολου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όσους έκαναν τον κόπο να μου απαντήσουν.

 

Πήρα κάποιες ιδέες και θα κοιτάξω να τις αξιοποιήσω...

κάποτε σκότωσα ένα μυρμήγκι γιά πλάκα

κι αυτό πέθανε στ' αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

laptopακιδες για ριξτε τα φωτα σας και εδω plz.

Η αδερφη μου με εχει φαει να της βρω ενα καλο laptop για να αγορασει.

Με μια μικρη ερευνα αγορας (γυρω στα 1200 ευρω παιζουν) βρηκα το παρακατω απο multirama. Αξιζει; Νομιζω -χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια σε laptops- οτι ειναι απο τα best value for money που ειδα.

 

ACER 1654ZWLMI

 

CPU : Intel Pentium M760, Intel Centrino Mobile Technology

(2MB L2 Cache, 2,0 GHZ, 533 Mhz FSB)

Μνημη : 1024 ΜΒ DDR2

Σκληρος : 100GB

Optical Storage : DVD+-RW

Οθονη : 15,4

Καρτα γραφικων : ATI * 1400 εως 512mb Hyper memory

Win xp home

 

 

Για centrino και τετοια χαρακτηριστικα νομιζω οτι εχει καλη τιμη.

Αξιζει με 100 eurο παραπανω ομως να παρω δυπλοπυρηνο με τα ιδια ακριβως specs σε καρτα γραφικων, μνημη κλπ; + web cam πανω βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

@Stephen, αν η αδερφη σου δεν ειναι πολυ απαιτητικη, τοτε ειναι καλο. αλλα για απαιτητικο χρηστη δεν ειναι οτι καλυτερο, το εχει ενας φιλος και δεν ειναι ευχαριστημενος με την αποδοση του.

Σε ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω τις σελίδες που μου είπες. Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατι ο πωλητης να μου πει οτι ειδικα στα Toshiba δεν μπορείς να επέμβεις καθόλου...
και βεβαια μπορεις να επεμβεις, στο μανουαλ μαλιστα σου λεει που βρισκεται η μνημη και ο σκληρος π.χ. σιγουρα σε turbo X εχεις περισσοτερες επιλογες και αμεσο service και και και...αλλα σε καμια περιπτωση μην παρεις turbo X. παρεπιπτοντως, απο πλαισιο πηρα το toshiba μου και ο πωλητης που φαινοταν πολυ εξηγημενος μου ειπε χαρακτηριστικα: "δε σου συστηνω τα turbo X, ολο προβληματα βγαζουν, αστο καλυτερα"...καταλαβαινεις λοιπον.

δες αυτο το φλασακι, πατα το τελευταιο εικονιδιο να δεις που λεει για τη μνημη και το σκληρο ;)

http://www.toshiba.fr/flashxnet/public/flashtour2.asp?idprod=97&language=teg

Link to comment
Share on other sites

@Stephen, αν η αδερφη σου δεν ειναι πολυ απαιτητικη, τοτε ειναι καλο. αλλα για απαιτητικο χρηστη δεν ειναι οτι καλυτερο, το εχει ενας φιλος και δεν ειναι ευχαριστημενος με την αποδοση του.

 

Δλδ; Το ποσο απαιτητικος ειναι ενας χρηστης ειναι σχετικο. Προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε laptop εφ'οσον δεν ειμαι συνεχως "πανω-κατω" σε σπιτια, δουλεια κλπ αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Δεν μπορω να τη πεισω οτι με 1200 ευρω μπορει να παρει ενα πολυ ισχυρο PC και να κανει τη δουλεια της. Και στη τελικη, δεν θα το πληρωσω εγω οποτε περι ορεξεως.. :p

 

Σε τι ακριβως δεν εμεινε ευχαριστημενος ο φιλος σου;

Thnx. :)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ; Το ποσο απαιτητικος ειναι ενας χρηστης ειναι σχετικο. Προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε laptop εφ'οσον δεν ειμαι συνεχως "πανω-κατω" σε σπιτια, δουλεια κλπ αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Δεν μπορω να τη πεισω οτι με 1200 ευρω μπορει να παρει ενα πολυ ισχυρο PC και να κανει τη δουλεια της. Και στη τελικη, δεν θα το πληρωσω εγω οποτε περι ορεξεως.. :p

 

Σε τι ακριβως δεν εμεινε ευχαριστημενος ο φιλος σου;

Thnx. :)

δεν εμεινε ευχαριστημενος με την αποδοση στα παιχνιδια. ειλικρινα δεν ξερω που οφειλεται αλλα ειναι πολυ περιεργο οτι σε πολλα παιχνιδια ψιλοσερνεται, οταν εγω με 128 dedicated και αλλα 128 shared και 512 ram τα παιζω μια χαρα :X

το συγκεκριμενο εχει 128 dedicated και 384 shared.

 

μ'αυτη την εννοια απαιτητικος, γιατι αν θες να παιζει ενα φορητος καλα καποια βαρυα παιχνιδια εμενα μου φαινεται απαιτηση παντως :)

επισης, απο ηχεια δε λεει μια :)

Link to comment
Share on other sites

Με €1260 μπορείς να αγοράσεις το z60m της IBM από το e-shop που υστερεί ελάχιστα σε χαρακτηριστικά αλλά έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και θα το έχει για μια ζωή. Ίσως αν ψάξεις στο skroutz να το βρεις και φτηνότερα.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και ένα lenovo 3000, το οποίο το έχω στη δουλειά τώρα και έχει φοβερή ποιότητα... και από επιδόσεις έμεινα κατάπληκτος... τιμή have a look...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Thnx για τις αμεσες απαντησεις, παιδες.

 

@nikoskat : Η αληθεια ειναι οτι με "τρομαξες" λιγο, αλλα αν ειναι για επιδοσεις σε παιχνιδια και ποιοτητα ηχειων τοτε δεν παιζει prob. Το πρωτο δεν μας ενδιαφερει και τοσο πολυ σ'αυτη τη περιπτωση, το δευτερο διορθωνεται. :)

 

@mcde : Ναι το ibm θεωρητικα αρκετα πιο αξιοπιστο απο το acer, υστερει ομως σ'αυτη τη τιμη σε σχεση με το δευτερο(και μαλιστα πιο ακριβο).

 

Για την τελευταια ερωτηση στο πρωτο post εχετε να προτεινετε κατι;

"Αξιζει με 100 eurο παραπανω ομως να παρω δυπλοπυρηνο με τα ιδια ακριβως specs σε καρτα γραφικων, μνημη κλπ; + web cam πανω βεβαια." .

Μιλαμε και παλι για ACER. Και συγκεκριμενα για το ASPIRE 567WLMI με Intel Core Duo Processor T2300(2MB L2 cache, 1.66Ghz, 667 Mhz FS, 65nm)

Προσωπικα το θεωρω λιγο ριψοκινδυνο οσο οι διπλοπυρηνοι επεξεργαστες σε laptops ειναι ακομα στην αρχη. Αυτο τουλαχιστον εχω καταλαβει, ισως κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

@mcde : Ναι το ibm θεωρητικα αρκετα πιο αξιοπιστο απο το acer, υστερει ομως σ'αυτη τη τιμη σε σχεση με το δευτερο(και μαλιστα πιο ακριβο).
Δεν είναι θεωρητική η διαφορά αξιοπιστίας και κατασκευής.

Για την τελευταια ερωτηση στο πρωτο post εχετε να προτεινετε κατι;

"Αξιζει με 100 eurο παραπανω ομως να παρω δυπλοπυρηνο με τα ιδια ακριβως specs σε καρτα γραφικων, μνημη κλπ; + web cam πανω βεβαια." .

Μιλαμε και παλι για ACER. Και συγκεκριμενα για το ASPIRE 567WLMI με Intel Core Duo Processor T2300(2MB L2 cache, 1.66Ghz, 667 Mhz FS, 65nm)

Προσωπικα το θεωρω λιγο ριψοκινδυνο οσο οι διπλοπυρηνοι επεξεργαστες σε laptops ειναι ακομα στην αρχη. Αυτο τουλαχιστον εχω καταλαβει, ισως κανω λαθος.

Αν υπάρχουν τα χρήματα για Core Duo μηχάνημα, τότε θα πρέπει να είναι η πρώτη σου επιλογή. Οι επεξεργαστές αυτοί είναι ήδη στην αγορά αρκετούς μήνες, δεν έχουν κανένα πρόβλημα, δεν πρέπει να σκέφτεσαι κάτι τέτοιο. Από εκεί και πέρα, θα σου έλεγα να αποφύγεις τα Acer. Υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές να κοιτάξεις που έχουν οικονομικά μηχανήματα, π.χ. Fujitsu-Siemens.
Link to comment
Share on other sites

@Stephen, αν η αδερφη σου δεν ειναι πολυ απαιτητικη, τοτε ειναι καλο. αλλα για απαιτητικο χρηστη δεν ειναι οτι καλυτερο, το εχει ενας φιλος και δεν ειναι ευχαριστημενος με την αποδοση του.και βεβαια μπορεις να επεμβεις, στο μανουαλ μαλιστα σου λεει που βρισκεται η μνημη και ο σκληρος π.χ. σιγουρα σε turbo X εχεις περισσοτερες επιλογες και αμεσο service και και και...αλλα σε καμια περιπτωση μην παρεις turbo X. παρεπιπτοντως, απο πλαισιο πηρα το toshiba μου και ο πωλητης που φαινοταν πολυ εξηγημενος μου ειπε χαρακτηριστικα: "δε σου συστηνω τα turbo X, ολο προβληματα βγαζουν, αστο καλυτερα"...καταλαβαινεις λοιπον.

δες αυτο το φλασακι, πατα το τελευταιο εικονιδιο να δεις που λεει για τη μνημη και το σκληρο ;)

http://www.toshiba.fr/flashxnet/public/flashtour2.asp?idprod=97&language=teg

 

 

 

 

Ναι οντως...μάλλον του είχαν μείνει πολλοί Turbo x τι να πω...:) Ποσο και καιρο εχεις το Toshiba ? Εισαι ευχαριστημενος , κανενα προβλημα ?

Ρωτας γιατι ειμαι λιγο πριν την αγορα αυτού http://www.toshiba.gr/ElectronicsGlobal/non%20shown%20pages/Notebooks/Satellite%20Series/A100-237.aspx

 

Κανεις καμια γνωμη ? Ειναι στα 1400 ευρω εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο σε αυτήν την τιμη ? Επισης επειδη δεν γνωριζω απο κάρτες γραφικών αυτη που εχει ειναι αξιολογη ? Επειδη θελω να το χρησιμοποιω για multimedia και κανενα καινουριο παιχνιδακι (δεν το παιρνω για παιχνιδια το laptop απλα αν τυχει θα μπορω να εχω τη δυνατοτητα να παιξω απροβληματιστα καποια συγχρονα παιχνιδια ? )

Link to comment
Share on other sites

Και δύο ακόμα ερωτήσεις : Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό (το 1:40) ??? Υπάρχει στην περιγραφή της μπαταρίας του http://www.toshiba.gr/ElectronicsGlobal/non%20shown%20pages/Notebooks/Satellite%20Series/A100-237.aspx

Technology: lithium-ion, maximum life up to 1:40 (Mobile Mark™) hours

 

Και μια ακόμα ίσως αφελής ερώτηση...Όταν λέμε οτι ενα λαπτοπ εχει bluetooth εννοούμε οτι επικοινωνει πχ με κινητο χωρις καλώδια, απευθειας, οπως κινητο με κινητο ? Επισης εχουν ολα τα συγχρονα λαπτοπ bluetooth ?

Link to comment
Share on other sites

@leuteris_p, εχω το toshiba 2,5 μηνες, οχι αυτο που θες ομως, εχω απο τη σειρα satellite Μ70 και ειναι σχεδον συνεχεια ανοιχτο, dsl γαρ :)

ειμαι πολυ ευχαριστημενος, κανενα προβλημα εκτος απο ενα καμμενο sub-pixel, οχι ακριβως pixel δηλαδη...

τα χαρακτηριστικα διαφερουν στον επεξεργαστη και στην καρτα γραφικων. αν κρινω δηλαδη απο το δικο μου, αυτο που θες θα πεταει :)

 

το 1:40 ειναι η ωρα που μπορει να κρατησει η μπαταρια. αλλα φαινεται λιγο, δεν ξερω τι καταναλωση εχουν οι dual core επεξεργαστες. εμενα κραταει τοσο με τερμα φωτεινοτητα και wifi ενεργο και σε χρηση.

 

οταν λεμε οτι εχει bluetooth εννοουμε αυτο που λες, επικοινωνια χωρις καλωδια ;)

οχι, δεν εχουν ολα τα λαπτοπς ΒΤ.

 

επισης, τα ηχειακια τους...λενε πολλα :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...