Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε uncle-blade καταλαβαίνω και με το παραπάνω.... :( Είναι ότι χειρότερο να μην υπάρχει τεχνική υποστήριξη. Θα παραμείνω πιστός στην Toshiba αν και έκανα παρασπονδία ήδη με έναν Compaq 64-bito AMD...(ξέρω ξέρω λάθος αλλά τον έφερα από Αμερική και η τιμή ήταν ΜΟΝΟ 1000$!!! :blink: )
'70s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

'Eχετε ακούσει για την επέκταση εγγύησης Acer Advantage? Κάνει την εγγύηση τριετή και λέει ότι προστατεύει και από τυχαίο ατύχημα. Αξίζει τα 200 ευρώ ή τα τα πιω μπύρες καλύτερα;;;
Aν δεν είσαι εκεί που είσαι, δεν είσαι πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chekenout ( 1 Σεπ. 2004 , 22:19)

 

'Eχετε ακούσει για την επέκταση εγγύησης Acer Advantage? Κάνει την εγγύηση τριετή και λέει ότι προστατεύει και από τυχαίο ατύχημα. Αξίζει τα 200 ευρώ ή τα τα πιω μπύρες καλύτερα;;;

 

Ρώτα αν περιλαμβάνει ανταλλακτικά και εργατικά, καθώς επίσης και ποιος αναλαμβάνει το service.

 

Από ότι ξέρω θα πρέπει να το στέλνεις Ιταλία για επισκευές, οπότε στην περίπτωση αυτή θα πληρώνεις πολλά χρήματα για την αποστολή.

 

Ρώτα για όλα αυτά και πες μας και εμάς να ξέρουμε τι σου είπαν. :p

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chekenout ( 1 Σεπ. 2004 , 22:19)

 

'Eχετε ακούσει για την επέκταση εγγύησης Acer Advantage? Κάνει την εγγύηση τριετή και λέει ότι προστατεύει και από τυχαίο ατύχημα. Αξίζει τα 200 ευρώ ή τα τα πιω μπύρες καλύτερα;;;

 

Φίλε chekenout,

προσωπικά δεν θα τα πλήρωνα.

Βέβαια δεν θα τα έπινα και μπύρες γιατί με την κοιλούμπα που έχω είμαι ήδη σαν φερυ-μποτ!

 

Πήγα και έδωσα 220,00 δολάρια (για τον ίδιο λόγο), στο bestbuy και τώρα τα κλαίω με μαύρο δάκρυ.

 

Ατέλειωτα τηλεφωνήματα σε Αμερική (δωρεάν αλλά ανεξαρτήτως εγγύησης), περίπου 250,00 ευρώ για μεταφορικά πήγαινε έλα στην Αμερική και τελικά πάλι την ίδια βλάβη έχω!

Να μην πούμε τις εργατοώρες που έχω φάει, και την στενοχώρια που έχω περάσει....

 

Αν δεν είχα πληρώσει extra εγγύηση τι περισσότερο θα μπορούσα να είχα πάθει; Ας το είχα πάθει στο κάτω-κάτω, αυτή την στιγμή δεν θα μου έκανε διαφορά.

 

Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να πληρώσεις extra εγγύηση μόνο εάν:

1. Έρχονται στο χώρο σου δωρεάν να το πάρουν.

2. Αντικατάσταση δωρεάν με ένα ισάξιο για όσο χρόνο θα στο κρατήσουν.

 

Δεν ξέρω εάν γίνεται αυτό πουθενά αλλά μόνο έτσι θα άξιζε τον κόπο.

Χωρίς να ταλαιπωρηθείς καθόλου δηλαδή.

 

Εάν είναι να αρχίσω το τρέξιμο από 'δώ κι από 'κει, να μου λείπει το βύσσινο....

 

ΨΑΞΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Το έχω αναφέρει και νωρίτερα.

ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ,

ΠΡΟΣΠΟΙΗΣΟΥ ΟΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡ΄ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ TEST.

 

Αυτά.

Τα λόγια μας δείχνουν πιθανόν τι πιστεύουμε, οι πράξεις μας δείχνουν ποιοι είμαστε...
Link to comment
Share on other sites

ΨΑΞΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Το έχω αναφέρει και νωρίτερα.

ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ,

ΠΡΟΣΠΟΙΗΣΟΥ ΟΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡ΄ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ TEST.

 

 

Σωστός!!!!!! :up: :up:

'70s
Link to comment
Share on other sites

paidia mipos kserete ti ginetai me to thema tou thorivou stous centrino kai stous AMD64?Isxiei auto pou lene oti oi anemistires twn centrino douleuoun mia sto toso, eno autoi twn AMD64 den stamatoun (sxedon) pote? euxaristo...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προς Dogas και όλους του φίλους.

 

Τι να κάνουμε ρε παιδιά, δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι είναι τα πράγματα στο εμπόριο.

 

Όμως, όπως οι πωλητές και οι διαφημιστές πρέπει να κοιτούν το συμφέρον τους, ΟΜΟΙΩΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.

 

Σου λέει φερ' ειπείν η acer (και η κάθε acer) ότι σε προστατεύει από τυχαίο ατύχημα αν πληρώσεις επιπλέον 200 ευρώ;

Μην ζορίζεσαι.

Πάρε ένα τηλέφωνο και πες:

"Αγόρασα πριν 2 μήνες ένα acer τάδε τάδε, και μου έπεσε από το zepelin στη στέγη καλατράβα. Πότε θα έρθετε να μου το φτιάξετε;;; 'Eχω πληρώσει επέκταση εγγύησης, πρέπει να πληρώσω κάτι extra;;;"

Γελάτε εεε;;;!!!

 

Που να δείτε τι γέλιο ρίχνουν ορισμένοι μέσα στα service, όταν μας βλέπουν να χτυπιόμαστε ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ στα γκισέ!

 

Δεν ξέρω τι θα κάνετε.

Οτι κάνετε όμως πρέπει να γίνει ΠΡΙΝ δώσετε τα χρήματά σας...

Τα λόγια μας δείχνουν πιθανόν τι πιστεύουμε, οι πράξεις μας δείχνουν ποιοι είμαστε...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος agiorgitis ( 2 Σεπ. 2004 , 16:18)

 

paidia mipos kserete ti ginetai me to thema tou thorivou stous centrino kai stous AMD64?Isxiei auto pou lene oti oi anemistires twn centrino douleuoun mia sto toso, eno autoi twn AMD64 den stamatoun (sxedon) pote? euxaristo...

 

Για Amd64 δεν γνωρίζω.Πάντως όσον αφορά τους Centrino όντως έτσι είναι τα πράγματα!Τελείως αθόρυβοι που σε κάποια στιγμή αναρωτήθηκα μήπως είχε καεί το ανεμιστηράκι. :up:

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jd0e ( 2 Σεπ. 2004 , 15:18)

 

gia tin hp gia service exete akousei/kserete tpt????

 

 

ειχα εγω μια εμπειρια προσφατα. καλη τηλεφωνικη υποστηριξη και στην συνεχεια μεσα σε 4 μερες μου εστειλαν νεο laptop επειδη βρισκομουν στον πρωτο μηνα αγορας. το προβλημα ηταν οτι καποιες φορες κολουσε πριν το σημα των xp. επισης το μηχανημα που μου εστειλαν ειναι και 100e ακριβοτερο χωρις να χρεωθω εγω κατι :whistle: :D

Link to comment
Share on other sites

Skeftomai na parw laptop me centrino.poso grigoroi einai?se sigrisi me tous Pentium4 einai pio grigoroi?Mporei epipleon kapoios na mou eksigisei tis analogies twn taxititwn?diladi o Centrino 1,5 GHz me poion Pentium4 mporei na sinagonistei??? eyxaristw.

 

 

__________________

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jdoe οι επεξεργαστές είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δηλαδή ένας P4 παραμένει ο ίδιος είτε σε laptop έιτε σε desk. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι επεξεργαστές οι οποίοι φτιάχτηκαν για τις ανάγκες ενός φορητού υπολογιστή. Centrino Mobile Tech για παράδειγμα...το όλο concept δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα αλλά με τη φορητότητα. Δηλαδή αυτός ο επεξεργαστής δεν θερμαίνεται το ίδιο με τους άλλους!!!(ζεσταίνει όμως το πορτοφόλι σου,φωτιά του βάζει :cry: ).

Τώρα επειδή ρώτησες γενικά για laptop είναι μια καλή αγορά αν το θες για δουλειά....για gaming δεν είναι ότι καλύτερο...άσε που οι αναβαθμίσεις είναι από ελάχιστες έως μηδενικές (και πάλι πανάκριβες :ninja:).

 

Φιλικά,

 

dogas

 

ΥΓ: αν αγοράσεις πάντως καλό είναι να διαβάσεις αυτό το θέμα του forum θα σε κατατοπίσει... :!:

'70s
Link to comment
Share on other sites

Σε σαϊτ όπως του Πλαισίου που έχω κοιτάξει δεν βρίσκω κανένα.Δεν ξέρω, είναι και ελλειπή συνήθως τα στοιχεία που δίνουν για hardware τα σαϊτ και τα περιοδικά λες και αγοράζεις πατάτες.Πώς μπορώ να ξέρω αν είναι shared η μνήμη ή όχι όταν δεν αναφέρει αναλυτικά;Είναι καλύτερο να μην είναι shared ακόμα και αν έχει 512MB ή τόσα φτάνουν;
Link to comment
Share on other sites

Από το site του κατασκευαστή μπορείς να δεις τι μνήμη έχει.

Βοηθητικό είναι και το site του mgmanager.gr που έχει direct link για κάθε μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreenMob ( 7 Σεπ. 2004 , 13:38)

 

Ρε παιδιά υπάρχουν μοντέλα με κάρτα γραφικών 128MB που να μην είναι όμως shared η μνήμη;

 

 

Υπάρχουν :) :)

 

Η σύνθεση ανήκει στο νέο μου θηριάκι που επιτέλους ήρθε (από αυτό γράφω τώρα)!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να κάνω επανεκκίνηση αν κολλήσει ο υπολογιστής;Έχω τον HP zx5020 και το να κρατήσω πατημένο το κουμπί Power για λίγο δεν πιάνει οπότε αναγκάζομαι να το κρατάω πατημένο ώσπου να κλείσει εντελώς ο υπολογιστής...

Επίσης επειδή το motherboard monitor δεν υποστηρίζει το δικό μου υπολογιστή κανένα άλλο πρόγραμμα;

Υ.Σ.:Ούτε το hardware monitor τον υποστηρίζει

Trust No One
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dpetka2001 (13 Σεπ. 2004 , 01:03)

 

τι προγραμμα ειναι αυτο?? που το χρησιμοποιεις??

 

Είναι ένα προγραμματάκι που μπορείς να το βρεις στο ww*.driverheaven.net και σε αφήνει να περάσεις τους τελευταίους Catalyst στο laptop σου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος trust no one (13 Σεπ. 2004 , 00:48)

 

Και κάτι ακόμα...Για να χρησιμοποιήσω το Dh Mod Tool v2.0b τί ΑΚΡΙΒΩΣ να κατεβάσω από το site της Ati? Έχω Mobility Radeon 9200 64MB

Επειδή έχεις την 9200 και όχι κάποιο νεότερο μοντέλο, έχε υπόψη σου ότι δεν αξίζει να περνάς drivers κάθε φορά που βγαίνουν οι Catalyst.

 

Το πακέτο αυτό περιλαμβάνει drivers για πολλά προϊόντα, όμως οι βελτιώσεις αφορούν μονάχα στα νεότερα μοντέλα. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις παλαιότερα προϊόντα, ρίχνε πρώτα μια ματιά στα Release Notes και εάν δεν σε αφορούν οι βελτιώσεις που γράφουν μην μπεις στον κόπο.

 

Πχ. για την έκδοση 4.9 η ATI αναφέρει ότι:

 

Performance Improvements for CATALYST™ Display Driver Version 4.9

 

As with most CATALYST™ releases performance has increased in various situations. The following performance gains are noticed:

Doom3 performance improves 10-15% on ATI RADEON™ X800 XT products when anti-aliasing is enabled.

 

UT2004 performance improves considerably on the ATI RADEON™ 9500 PRO, RADEON™ 9700 PRO RADEON™ 9800 PRO and RADEON™ 9800 XT products. The benefit can be 25% or more in some circumstances, particularly at extreme graphics settings such as 6xAA + 16xAF.

Αυτό σημαίνει ότι οι αλλαγές δεν σε αφορούν.

 

Από την άλλη αναφέρει επίσης ότι:

Issues Resolved in CATALYST™ Display Driver Version 4.9

 

XIII: Light map artifacts are no longer noticed in the game when loading a saved game under Windows XP with an ATI RADEON™ 9200 installed

Οπότε αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο για το παιχνίδι XIII κατέβασέ τους.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jd0e (13 Σεπ. 2004 , 01:02)

 

kserete kamia app gia na vlepw tis thermokrasies tou centrino toshiba mou???

 

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό που επισυνάπτω. Πολύ μικρό, δεν θέλει εγκατάσταση και δίνει θερμοκρασίες επεξεργαστή και σκληρού δίσκου (μαζί με συχνότητα επεξεργαστή και ρεύμα από και προς τη μπαταρία).

Δεν είναι συμβατό με όλες τις μητρικές φορητών οπότε σε μερικούς δεν δίνει αποτελέσματα (εγώ έχω έναν Genesis και έναν Dell και δουλεύει και στους δύο). Δοκίμασέ το, δε χάνεις τίποτε.

mobile_monitor_0310.zip

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...