Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλά να ρωτήσω κάτι ......

 

Επειδή το εταιρό ημισ θέλει να πάρει laptop μικρό 12 ινστες και κάτω και να μην πληρώσει μια περιούσια (βλέπε sony) τι θα προτείνατε ?

 

Fujitsu Amilo Si 1520 στα 1170 ευρώ από τα Multirama Στουρνάρη

 

Specifications:

Core Duo 1.66 Ghz, 512 Ram (2 x 256), 80άρης δίσκος, DVD-RW Dual Layer, Wifi, Bluetooth.

 

1.7 κιλά, 12 ίντσες Widescreen οθόνη (1280 x 800).

 

ΠΟΛΥ καλό μηχάνημα για τα λεφτά του (αυτό έχω :) ).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε συνέχεια του παραπάνω μηνύματος, άκουσα από γνωστούς ότι η αξιοπιστία των Fujitsu δεν είναι πολύ καλή (προβλήματα στις οθόνες, στις μπαταρίες κλπ.). Αν έχετε και κάποια εμπειρία επ' αυτού θα ήμουν ευγνώμων.

Ξέρετε, αν ήταν δικό μου δε θα με ένοιαζε, αλλά επειδή μιλάμε για ξένα λεφτά δε θα ήθελα να εκτεθώ...

 

Φίλε η ταπεινή μου γνώμη είναι να πάρεις αυτό που σου αρέσει και να μην πολυβασίζεσαι σε γνώμες άλλων.

Έχω δει κατά καιρούς σ'αυτές τις σελίδες να βγαίνουν "άχρηστα" όλα τα ACER -καλά αυτό είναι κλασσικό, τα δικά μου πάντως χρόνια τώρα δουλεύουν άψογα-τώρα ακούω ότι δεν μας κάνουν τα FUJITSU,τα SONY μας κοροιδεύουν στην διάρκεια μπαταρίας, παλιότερα είχα ακούσει ότι πρέπει να αποφεύγουμε τα HP...

Γι'αυτό σου λέω δεν βγάζεις άκρη...Στο κάτω κάτω κάθε αγορά είναι ένα ρίσκο, έτσι και στους φορητούς...:rolleyes:

Αλλιώς βλέπω σε λίγο να καταντάμε να τα κατασκευάζουμε ο καθένας μόνος του στο σπίτι του....

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβως τον ιδιο εχω και εγω φιλε μου.

Τον δουλευω επι 4 μηνες συνεχεια ακομη και μεσα στο καλοκαιρι

πανω απο 12 ωρες την ημερα και εχει ΑΡΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ χωρις κανενα

προβλημα.Αριστης ποιοτητας οθονη και γενικα ενα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ μηχανημα.

Σε αντιθεση λοιπον σε οσα λενε αρκετοι για τους ACER , εγω λογω προσωπικης εμπειριας , στον προτεινω ανεπιφυλακτα.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η ταπεινή μου γνώμη είναι να πάρεις αυτό που σου αρέσει και να μην πολυβασίζεσαι σε γνώμες άλλων.

Έχω δει κατά καιρούς σ'αυτές τις σελίδες να βγαίνουν "άχρηστα" όλα τα ACER -καλά αυτό είναι κλασσικό, τα δικά μου πάντως χρόνια τώρα δουλεύουν άψογα-τώρα ακούω ότι δεν μας κάνουν τα FUJITSU,τα SONY μας κοροιδεύουν στην διάρκεια μπαταρίας, παλιότερα είχα ακούσει ότι πρέπει να αποφεύγουμε τα HP...

Γι'αυτό σου λέω δεν βγάζεις άκρη...Στο κάτω κάτω κάθε αγορά είναι ένα ρίσκο, έτσι και στους φορητούς...:rolleyes:

Αλλιώς βλέπω σε λίγο να καταντάμε να τα κατασκευάζουμε ο καθένας μόνος του στο σπίτι του....

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την μόνη εταιρεία που δεν ακούστηκαν αντιφάσεις, είναι η Toshiba και μάλλον εκεί θα καταλήξω.. :cool:

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο γύρω στα 1500-1600eur της Toshiba με 15άρα οθόνη? :worry:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς? Θα έχει προβλήματα μετά?

 

Κοιτά δεν είναι από τα μηχανήματα που χαλάνε με την πρώτη (συνήθως) αλλά αν χαλάσουν αποχαιρέτα το το laptop που χάνεις...αφού η αντιπροσωπεία είναι χάλια! Θα αργήσει παρα πάρα πολυ να το φτιάξουνε (αν τελικά το αναλάβουνε!)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας . Σκέφτομαι να πάρω τα Χριστούγεννα έναν φορήτο και πιο συγκεκριμένα τον παρακάτω :http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=113163

Είναι καλή επιλογή ; Θα κρατήσει για 3-4 χρόνια μέχρι να τελείωσω το σχολείο και να πάω φοιτήτης ; Με προβληματίζει ο HDD και η κάρτα γραφικών (θα παίζει καμια ταινία χωρίς προβλήματα ; ).

smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω τον Toshiba Satellite A100-192.

Ξέρει κανείς πόση RAM έχει το σύστημα;Αλλού βλέπω 512MB και αλλού 1024MB!:blink:

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω τον Toshiba Satellite A100-192.

Ξέρει κανείς πόση RAM έχει το σύστημα;Αλλού βλέπω 512MB και αλλού 1024MB!:blink:

Όταν έψαχνα για τον δικό μου (πήρα τελικά τον Α100-237), ο 192 είχε 512ΜΒ. Άλλωστε και στην ιστοσελίδα της Toshiba αυτό λέει.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω τον Toshiba Satellite A100-192.

Ξέρει κανείς πόση RAM έχει το σύστημα;Αλλού βλέπω 512MB και αλλού 1024MB!:blink:

 

Καλησπερα.το συγκεκριμενο laptop εχει 512mb μνημη αλλα προκειτε για ενα πολυ καλο μηχανημα,εχει πολυ καλη καρτα γραφικων 512mb και 100 σκληρο δισκο.μην το σκεφτεσαι καθολου...αγορασε'το! προκειτε για αριστη επιλογη...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα για τον δικό μου (πήρα τελικά τον Α100-237), ο 192 είχε 512ΜΒ. Άλλωστε και στην ιστοσελίδα της Toshiba αυτό λέει.

 

Αν πας "Ο υπολογιστής μου"=>"ιδιότητες" γράφει 1024ΜΒ!

Το είδα σε μαγαζί αυτό που λέω.

Υπάρχει περίπτωση να πουλιέται στην Ελλάδα με μεγαλύτερη μνήμη;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας "Ο υπολογιστής μου"=>"ιδιότητες" γράφει 1024ΜΒ!

Το είδα σε μαγαζί αυτό που λέω.

Υπάρχει περίπτωση να πουλιέται στην Ελλάδα με μεγαλύτερη μνήμη;

Μήπως είχαν προσθέσει εκ των υστέρων? Ή να τα παραγγέλνουν από την Toshiba με 1024? Πάντως και στο site από το Πλαίσιο που μπήκα πριν λίγο, για 1024 λέει... :confused:

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια απο direct που το τσεκαρα λεει 512 μνημη ραμ.

:worry: http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=52264

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα Samsung τι λενε για laptops?

 

Είδα το Χ60 που είναι το μόνο που είναι κάπως κοντά σ'αυτα που θέλω να έχει το laptop μου...

 

Να και τι θέλω αν έχει κανείς υπόψην του κάποιο παρόμοιο μοντέλο:

 

Core Duo T2500 (2.0Ghz)

2GB Ram

100GB Hard disk drive (προτιμώ 7200 RPM αλλά συμβιβάζομαι και με 5400, αφού σε 3 μόνο εταιρίες ειδα 7200)

Nvidia 7600 or Ati 1600 Gfx cards

 

τα υπόλοιπα κανονίζονται...

 

α και κάτι άλλο... 17" δεν είναι πολύ μεγάλη οθόνη ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα Samsung τι λενε για laptops?

 

Είδα το Χ60 που είναι το μόνο που είναι κάπως κοντά σ'αυτα που θέλω να έχει το laptop μου...

 

Να και τι θέλω αν έχει κανείς υπόψην του κάποιο παρόμοιο μοντέλο:

 

Core Duo T2500 (2.0Ghz)

2GB Ram

100GB Hard disk drive (προτιμώ 7200 RPM αλλά συμβιβάζομαι και με 5400, αφού σε 3 μόνο εταιρίες ειδα 7200)

Nvidia 7600 or Ati 1600 Gfx cards

 

τα υπόλοιπα κανονίζονται...

 

α και κάτι άλλο... 17" δεν είναι πολύ μεγάλη οθόνη ??

αναλογως γιατι χρηση το θελεις,αν σε ενδιαφερει γραφιστικη και animation αυτη η αθονη θα σου ειναι στα μετρα σου.τωρα αν το θελεις για απλη χρηση,κατεμε μια 15,4 ειναι μια χαρα! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α και κάτι άλλο... 17" δεν είναι πολύ μεγάλη οθόνη ??
Αν σε ενδιαφέρει το μηχάνημα να είναι πραγματικά φορητό, δηλαδή να μπορείς να το μετακινείς εύκολα, τότε προτίμησε ένα με οθόνη 15.4'' με ανάλυση 1680*1050.
Link to comment
Share on other sites

15,4" είναι αρκετή για εμενα. Αλλα δεν βρήκα πουθενά κανένα laptop με 15ara οθόνη και τέτοια χαρακτηριστικά. έχετε τίποτα υπόψιν σας?
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ώρες τώρα τα σχόλια όλων προσπαθώντας να καταλήξω στο μηχάνημα που θα αγοράσω.

 

Αυτά που ψάχνω σε ένα φορητό είναι, εκτός από τα καλά χαρακτηριστικά, η ποιότητα ενός ενδεχόμενου service. Συνεπώς, έχω αποκλείσει εταιρείες όπως η Acer και η HP (ας με συγχωρήσουν οι κάτοχοί τους). Από κει και πέρα, το χάος!

 

1η μου επιλογή παραμένουν τα Turbo-X, λόγω του άμεσου service και της δυνατότητας αναβάθμισης. Επίσης τα Dell είναι πολύ καλή περίπτωση, αλλά λίγο ακριβά. Αν παραγγείλω Dell από Αγγλία, ισχύει η εγγύηση; Γνωρίζει κανείς;

 

Ερωτηματικά είναι η Toshiba και η Fujitsu-Siemens. Μπορώ να περιμένω κάτι αντίστοιχο με το service του Πλαισίου; Δεν αποθεώνω το Πλαίσιο, αλλά αυτό το 4h service είναι πολύ μεγάλο πράγμα.

 

Τέλος, να πω ότι τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι:

 

διπύρηνος επεξεργαστής

1GB μνήμη

80GB HDD (τουλάχιστον)

15,4' οθόνη

αυτόνομη κάρτα γραφικών (X700 ή παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το μηχάνημα να είναι πραγματικά φορητό, δηλαδή να μπορείς να το μετακινείς εύκολα, τότε προτίμησε ένα με οθόνη 15.4'' με ανάλυση 1680*1050.

 

Ποιο notebook προσφέρει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ώρες τώρα τα σχόλια όλων προσπαθώντας να καταλήξω στο μηχάνημα που θα αγοράσω.

 

Αυτά που ψάχνω σε ένα φορητό είναι, εκτός από τα καλά χαρακτηριστικά, η ποιότητα ενός ενδεχόμενου service. Συνεπώς, έχω αποκλείσει εταιρείες όπως η Acer και η HP (ας με συγχωρήσουν οι κάτοχοί τους). Από κει και πέρα, το χάος!

 

1η μου επιλογή παραμένουν τα Turbo-X, λόγω του άμεσου service και της δυνατότητας αναβάθμισης. Επίσης τα Dell είναι πολύ καλή περίπτωση, αλλά λίγο ακριβά. Αν παραγγείλω Dell από Αγγλία, ισχύει η εγγύηση; Γνωρίζει κανείς;

 

Ερωτηματικά είναι η Toshiba και η Fujitsu-Siemens. Μπορώ να περιμένω κάτι αντίστοιχο με το service του Πλαισίου; Δεν αποθεώνω το Πλαίσιο, αλλά αυτό το 4h service είναι πολύ μεγάλο πράγμα.

 

Τέλος, να πω ότι τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι:

 

διπύρηνος επεξεργαστής

1GB μνήμη

80GB HDD (τουλάχιστον)

15,4' οθόνη

αυτόνομη κάρτα γραφικών (X700 ή παραπάνω)

 

Μάπα είναι το service του Πλαισίου! Εγώ πριν κάποια χρόνια (όταν δεν ήξερα χριστό από υπολογιστές και είχα ένα Turbo-X που ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει πήρα και η απάντηση τους ήταν "αφήστε το καμιά βδομάδα να κουλάρει και ξαναδοκιμάστε¨... :mad: :mad: :mad: ) Μακριά από το πλαίσιο!!!!!

 

Όσο για το notebook που ψάχνεις για κοίτα αυτό...

 

A100-192

 

Για μένα είναι ΤΟ καλύτερο στην τιμή του που κυκλοφορεί στην αγορά! (και έχει και 512 ΜΒ πάνω απ' όσα γράφει αυτήν την περίοδο - δώρο από την Toshiba - δηλαδή 1024 MB

 

Aν έπαιρνα laptop αυτήν την περίοδο αυτό θα έπαιρνα χωρίς 2η σκέψη!! ;) ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι δεν ήθελα να ξεφύγω από τα 1000-1200 ευρώ!

 

Και από service τι λέει η Toshiba; Φέρνει άνθρωπο στο χώρο σου για να ελέγξει το μηχάνημα; Γιατί έχω παράδειγμα φίλου που μένει στα Χανιά, τηλεφώνησε στη Dell (απ΄ όπου είχε πάρει το μηχάνημα), του έστειλαν το ανταλλακτικό που χρειαζόταν και πήγε την άλλη μέρα ο τεχνικός και το αντικατέστησε!

 

 

Όσο για το service του Πλαισίου, μήπως έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα; Γιατί, οτι και να έχει το μηχάνημα, αν το service γίνεται σε 4 ώρες, δεν είναι μεγάλο το κέρδος; Λέω τώρα εγώ ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να έχει αλλάξει...αλλά εμένα προσωπικά με έχασε από τότε... Μόνο κανα part μπορεί να πάρω γιατί η αλήθεια είναι πως έχουν ποικιλία!

 

Δεν νομίζω πως γίνεται κάτι αντίστοιχο στην Toshiba.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το service του Πλαισίου, τουλάχιστον στα desktop με τα οποία έχω εμπειρία (καθώς και όσον αφορά μεμονωμένα parts) δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μακράν πιο συνεργάσιμοι από οποιοδήποτε άλλο service (άλλης αλυσίδας ή και εταιρίας). Οπότε θεωρώ ότι η υποστήριξη που παρέχουν είναι ένα μεγάλο + για την αγορά build to order laptop από εκεί.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως γίνεται κάτι αντίστοιχο στην Toshiba.

 

Κάτι τέτοια είναι που με προβληματίζουν και αμφιταλαντεύομαι ακόμα.

Είχα σημαδέψει και αυτό

το μηχάνημα από το Πλαίσιο, αλλά όταν το είδα και το ακούμπησα ... έβραζε!!!

 

Πάντως είναι καλό το μηχάνημα που προτείνεις

Link to comment
Share on other sites

Coni, για τα λεφτά του είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό! Και επίσης τα Toshiba ειναι και πιο "στοιβαρά" μηχανήματα, και προσωπικά μου αρέσουν και σαν design...

 

Πάντως φίλε μου να σου πω κάτι; Καλύτερα να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω (πάρ' το με δόσεις!) και να πάρεις κάτι που θα σου κρατήσει... Άσε που δεν θα σπάσουν και τα νεύρα σου!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...