Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΖΗΤΩ!

 

Εχμ... αυτό το Linux powercinema τι ακριβώς κάνει?

 

Βασικά, πρέπει για τη λειτουργία του instant on να εγκαταστήσω το PowerDVD που είχε η συσκευασία? Έλεγα να έβαζα το WinDVD 7. Όχι πως θα βλέπω και πολλές ταινίες αλλά τελοσπάντων. Εκείνο που είδα στο PowerDVD είναι ότι δεν μπορώ να επιλέξω να αναπαράγει μόνο τις ταινίες DVD και όχι και τα υπόλοιπα αρχεία βίντεο. Στις ρυθμίσεις του δεν έβγαλα άκρη. Υπάρχει κάτι που δεν πρόσεξα ή κάποιος άλλος τρόπος όταν κάνω διπλό κλικ σε ένα αρχείο βίντεο να το αναπαράγει κατ' ευθείαν με το Media Player?

 

Επίσης, GSake, το Linux powercinema θα το εγκαταστήσω μετά την εγκατάσταση του PowerDVD? Το άλλο αρχειάκι, το WinDVD fix τι είναι, ξέρεις?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια i need your help!Θελω ενα λαπτοπ εως 900-950€.Θελω ομως να ειναι καλο..Οχι στην αιχμη της τεχνολογιας..δεν ειναι απαραιτητο..So..για πειτε μου κατι καλο :) Must ειναι ενας καλος επεξεργαστης,ανω των 40gb σκληρο και 512 κ ανω ram εαν γινεται..Αυτα ειναι τα βασικα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια i need your help!Θελω ενα λαπτοπ εως 900-950�.Θελω ομως να ειναι καλο..Οχι στην αιχμη της τεχνολογιας..δεν ειναι απαραιτητο..So..για πειτε μου κατι καλο :) Must ειναι ενας καλος επεξεργαστης,ανω των 40gb σκληρο και 512 κ ανω ram εαν γινεται..Αυτα ειναι τα βασικα..

 

γνώμη μου οτι στα λεφτά που ψάχνεις μονόδρομος είναι ένας ACER.

εγώ προσωπικά έχω βρεί τις καλύτερς τιμές στο e-direct.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

ΖΗΤΩ!

 

Εχμ... αυτό το Linux powercinema τι ακριβώς κάνει?

 

Βασικά, πρέπει για τη λειτουργία του instant on να εγκαταστήσω το PowerDVD που είχε η συσκευασία? Έλεγα να έβαζα το WinDVD 7. Όχι πως θα βλέπω και πολλές ταινίες αλλά τελοσπάντων. Εκείνο που είδα στο PowerDVD είναι ότι δεν μπορώ να επιλέξω να αναπαράγει μόνο τις ταινίες DVD και όχι και τα υπόλοιπα αρχεία βίντεο. Στις ρυθμίσεις του δεν έβγαλα άκρη. Υπάρχει κάτι που δεν πρόσεξα ή κάποιος άλλος τρόπος όταν κάνω διπλό κλικ σε ένα αρχείο βίντεο να το αναπαράγει κατ' ευθείαν με το Media Player?

 

Επίσης, GSake, το Linux powercinema θα το εγκαταστήσω μετά την εγκατάσταση του PowerDVD? Το άλλο αρχειάκι, το WinDVD fix τι είναι, ξέρεις?

 

δεν έχω ψάξει αν άλλα προγράμματα DVD είναι συμβατά με τον τηλεχειρισμό κτλ - σίγουρα είναι συμβατα τα της cyberlink και όλα των windows.

 

αυτό το φιξ δεν το χει πάρει το μάτι μου ομολογώ, θα το κοιτάξω...

 

για να κόψεις to power dvd απλά βάλε default το media player / winamp στα σχετικά μενού τους, δηλαδή εγώ έχω media player σε όλα τα αρχεία, οπότε το power ανοίγει μόνο στα DVDs.

 

τέλος ένα από τα πιο υπέροχα πράγματα σε αυτό το μηχάνημα είναι το instanton. κανένα άλλο λαπτοπ δεν έχει αυτή τη λειτουργία αν δεν κάνω λάθος. δηαλδή εγκαθιστώντας το linux powercinema μπορείς να πατάς το κουμπάκι του instantοn ενώ το μηχάνημα είναι κλειστό και να μπουτάρει λίνουξ πλατφόρμα με το powercinema. δηλαδή παίζεις ό,τι θες και βλέπεις ταινίες κτλ χωρίς να συνδεθείς στα windows

 

αυτό προσφέρει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας στις τανίες και μετατρέπει το λαπτοπ με προηγμένο στερεοφωνικό αφού μη ξεχνάμε ότι βγάζει 7.1 spdif digital ήχο...

 

έτσι ανοιγοκλείνει σαν στέρεο και παίζει cds,dvds,files, etc χωρίς να είσαι σε περιβάλλον windows...

 

πρόκειται για ανεξάρτητη εφαρμογή και δεν έχει σημασία πότε τη βάζεις!

είναι στο cdaki με drivers&utils στην κατηγορία λογισμικού

 

ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_220&products_id=2257&osCsid=dc2209b073cf12641fedd9f6502d4b20

 

FSC Amilo A 7645/Turion 64 1600/512 RAM/80GB/DVDRW

Mobile AMD Turion 64MT32 (1,6GHz)

512 MB (2 Slots) DDR RAM PC 333

15” TFT XGA, 1024x768 Pixel

80 GB HDD

DVD Dual Double Layer RECORDER

VGA Card: SIS M760 128MB Video-RAM(Direct X 8.1 / 256 Bit 3D-Engine / AGP 8x)

AC97 Codec

S/PDIF Support

1 x Subwoofer

Built-in 56K, V.90 Faxmodem

10/100 Mbps LAN

Mini PCI Wireless LAN 802.11b/g (54 Mbit)

1 x IEEE1394

3 x USB 2.0 Ports

1 x S-Video Out

1 x CRT

1 x Modem

1 x LAN

4 in 1 Flash Card Port (SD/MS/MMC/MSPRO)

1 x Typ I/II PC Card Slot (32 bit CardBus Support)

1 x Line in

Πληκτρολόγιο 88 πλήκτρων qwertz

1 x Microfon in

1 x S/PDIF

LiIon-Baterry

Weight: ca. 2,75 kg

 

Microsoft Windows XP Home (Recovery CD)

Microsoft Works 8.0

2 Χρόνια εγγύηση απο τον κατασκευαστή

 

Νομίζω ότι στα 997€ αποτελεί κορυφαία επιλογή...!!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

... δηαλδή εγκαθιστώντας το linux powercinema μπορείς να πατάς το κουμπάκι του instantοn ενώ το μηχάνημα είναι κλειστό και να μπουτάρει λίνουξ πλατφόρμα με το powercinema. δηλαδή παίζεις ό,τι θες και βλέπεις ταινίες κτλ χωρίς να συνδεθείς στα windows

 

...

 

πρόκειται για ανεξάρτητη εφαρμογή και δεν έχει σημασία πότε τη βάζεις!

είναι στο cdaki με drivers&utils στην κατηγορία λογισμικού

 

Βρε παιδιά, εμένα γιατί λειτουργεί από την πρώτη στιγμή, χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα?

(και πιθανή απάντηση: μήπως επειδή δεν ξαναπέρασα ΛΣ από πάνω, όπως λέγαμε στα προηγούμενα μας ποστ?)

 

Να μην είχε και αυτά τα καταραμένα win xp hom GR... αλλά να είχε κανά pro ENG από την μάνα του...

Link to comment
Share on other sites

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_219&products_id=2361&osCsid=9ecaad2d3632c6be6c805cb8b5454acf

Βρηκα κι αυτον με λιγα παραπανω αλλα υπερπληρη..Θα ειναι καλος ομως..?Εχω ακουσει πααααρα πολλα..

Link to comment
Share on other sites

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_219&products_id=2361&osCsid=9ecaad2d3632c6be6c805cb8b5454acf

Βρηκα κι αυτον με λιγα παραπανω αλλα υπερπληρη..Θα ειναι καλος ομως..?Εχω ακουσει πααααρα πολλα..

 

Καλός είναι, αλλά προσωπικά δεν έχω τα acer σαν πρώτη επιλογή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω... :( Θελω να παρω Sony Vaio..Αλλα το σερβις με προβληματιζει..Μετα παω ή για H.P ή για F.S...
Link to comment
Share on other sites

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_219&products_id=2361&osCsid=9ecaad2d3632c6be6c805cb8b5454acf

Βρηκα κι αυτον με λιγα παραπανω αλλα υπερπληρη..Θα ειναι καλος ομως..?Εχω ακουσει πααααρα πολλα..

 

Με ένα κλικ πιο πάνω σε ποιότητα και τιμή πας εδώ: http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_57_111&products_id=1181

 

* Intel® Pentium® M 725 1.6GHz

* 2MB Level 2 cache

* 400MHz Front Side Bus (FSB)

* Τεχνολογία Intel® Centrino™ Mobile

 

Οθόνη:

* 14.1" έγχρωμη TFT XGA

* Ανάλυση 1024 x 768 pixel

 

Μνήμη:

* 512 MB DDR SDRAM PC2700 333MHz (1x512MB)

* Δυνατότητα επέκτασης στα 1024 MB

 

Σκληρός Δίσκος: 60GB IDE

 

Οπτικός Δίσκος: DVD±RW διπλού στρώματος

 

Κάρτα Γραφικών:

* Ολοκληρωμένο κύκλωμα γραφικών Intel® 855GME

* Έως 64MB μνήμη βίντεο κοινής χρήσης

 

Σύστημα Ήχου:

* Συμβατό με το σύστημα ήχου των Windows

* Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και Mega Bass

 

Modem: V92/V.90, K56 flex

 

Δικτύωση:

* 10/100 Mbps Ethernet LAN

* Ασύρματο δίκτυο LAN 802.11b/g

 

Θύρες Επικοινωνίας:

* Υποδοχή κάρτας PC type I/II

* Υποδοχή Memory Stick™ / Memory Stick Pro™

* Θύρες εξόδου ακουστικών, εισόδου μικροφώνου

* 1 θύρα VGA

* 2 θύρες USB 2.0

* 1 θύρα 4 ακίδων i.LINK™ (IEEE1394), 400 Mbps

* 1 υποδοχή RJ 11 μόντεμ

* 1 υποδοχή RJ 45 Ethernet

* 1 υποδοχή DC

* 1 υποδοχή διασύνδεσης σταθμού σύνδεσης

 

Τροφοδοσία:

* Μπαταρία λιθίου-ιόντος

* Μέγ. διάρκεια ζωής μπαταρίας: 473 λεπτά

 

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά:

* Συσκευή ανάγνωσης ψηφιακών μέσων MS/MS Pro/MS Duo

* Επεκτασιμότητα μέσω σταθμού σύνδεσης Dock/Port Replicator

 

Διαστάσεις (mm): 255.3 x 321 x 29-43.2

 

Βάρος (kg): 2.3

 

Εγγύηση: 1 έτος (Διατίθεται και επέκταση εγγύησης)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εμένα γιατί λειτουργεί από την πρώτη στιγμή, χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα?

(και πιθανή απάντηση: μήπως επειδή δεν ξαναπέρασα ΛΣ από πάνω, όπως λέγαμε στα προηγούμενα μας ποστ?)

 

Να μην είχε και αυτά τα καταραμένα win xp hom GR... αλλά να είχε κανά pro ENG από την μάνα του...

 

 

ακριβώς, τόσο εγώ όσο και ο κοτέτσι κάναμε φορμάτ! πάντα κάνω φορμάτ για να ρυθμίσω ένα clean install όπως θέλω εγώ και να είμαι σίγογυρος ότι το μηχάνημα δεν έχει περιττά κολοκύθια πάνω του.

 

π.χ. δεν υπάρχει λόγος να έχω στο σκληρό όλο το setup package του nero-powerdvd κλπ και ποιος ξέρει τι άλλα άχρηστα είχε!

 

γενικά θεωρώ ότι το φορμάτ επιβάλλεται σε οποιοδήποτε καινούργιο μηχάνημα

 

όσο για τα homeXPGR, πράγματι δεν καταλαβαίνω την επιλογή... βλακώδες... μου είχαν πει βέβαια από την αντιπροσωπεία ότι το raid utility είχε πρόβλημα στα xppro- στο εξωτερικό διατίθεται και σε xp MC όπου δεν έχει πρόβλημα το RAID.

 

γενικά πάντως πρόκειται για εκπληκτικό μηχάνημα και αξίζει και το τελευταίο ευρώ που πλήρωσα...

 

και δεν ήταν λίγα...

 

να ομολογήσω βέβαια ότι περίμενα κάτι καλύτερο από τα ηχεία του... αυτό το υπογούφερ κάνει πολύ λίγα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

I know φιλε μου..Αλλα ειναι ενα κλικ πανω στην τιμη και 2 κλικ κατω σε δυνατοτητες σε σχεση με τον Acer..Θα μου πεις..Sony Vaio δε θες?Πληρω τον :p :p Δικιο εχεις..
Link to comment
Share on other sites

GSake σε ευχαριστώ για τις πληροφοριες. Δεν είχα παρατηρήσει ότι είχαν μεταβληθεί οι ρυθμίσεις των αρχείων που παίζει ο WMP μετά την εγκατάσταση του PowerDVD. Τώρα είναι όλα ok.

 

Το WinDVD fix είναι τελικά για άλλες σειρές Amilo όπου προφανώς είναι το default πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινιών. Κρίμα πάντως, το θεωρώ καλύτερο από το PowerDVD.

 

Η εγκατάσταση του Powercinema στέφθηκε με επιτυχία! :p Έχει ωραίο interface, εκτός από τα πλήκτρα επιλογών που εμφανίζονται στο κάτω μέρος όταν βάζεις να παίξει ταινία. Είναι άκομψα. Συναντώ όμως ένα πρόβλημα: δεν μπορώ να επιλέξω ταινίες ή τραγούδια που έχω σώσει στον άλλον του σκληρό δίσκο. Ακόμη και όταν πάω στο All Users ή στο Default User και επιλέγω τα έγγραφά μου πάλι δε μου εμφανίζει αρχεία. Όχι ότι με πειράζει αυτό, άλλωστε δεν το πήρα για αυτήν τη δουλειά, απλά θέλω να δω αν το κάνει και σε άλλους ή αν εγώ έχω ρυθμίσει κάτι λάθος.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

I know φιλε μου..Αλλα ειναι ενα κλικ πανω στην τιμη και 2 κλικ κατω σε δυνατοτητες σε σχεση με τον Acer..Θα μου πεις..Sony Vaio δε θες?Πληρω τον :p :p Δικιο εχεις..

 

Αν θες vaio ο προαναφερθέν είναι εξαιρετική επιλογή (με λίγο ψηλή τιμή), αν θες επιδόσεις acer is your friend...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κοτέτσι έχεις δίκιο, όντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα...

 

όλες οι λειτουργίες εκτός της αναπαραγωγής αρχείων λειτουργούν, εκτός των χοντροκομμένων γραφικών είναι οκ, χαημηλή κατανάλωση μπαταρίας κτλ, απλά επειδή είναι σχεδιασμένο για χαμηλότερες αναλύσεις κάνει λίγο μεγαλύτερα τα στοιχεία της οθόνης...

 

μικρές ατέλειες....

 

;) ;) ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, τόσο εγώ όσο και ο κοτέτσι κάναμε φορμάτ! πάντα κάνω φορμάτ για να ρυθμίσω ένα clean install όπως θέλω εγώ και να είμαι σίγογυρος ότι το μηχάνημα δεν έχει περιττά κολοκύθια πάνω του.

 

π.χ. δεν υπάρχει λόγος να έχω στο σκληρό όλο το setup package του nero-powerdvd κλπ και ποιος ξέρει τι άλλα άχρηστα είχε!

 

γενικά θεωρώ ότι το φορμάτ επιβάλλεται σε οποιοδήποτε καινούργιο μηχάνημα

 

όσο για τα homeXPGR, πράγματι δεν καταλαβαίνω την επιλογή... βλακώδες... μου είχαν πει βέβαια από την αντιπροσωπεία ότι το raid utility είχε πρόβλημα στα xppro- στο εξωτερικό διατίθεται και σε xp MC όπου δεν έχει πρόβλημα το RAID.

 

γενικά πάντως πρόκειται για εκπληκτικό μηχάνημα και αξίζει και το τελευταίο ευρώ που πλήρωσα...

 

και δεν ήταν λίγα...

 

να ομολογήσω βέβαια ότι περίμενα κάτι καλύτερο από τα ηχεία του... αυτό το υπογούφερ κάνει πολύ λίγα πράγματα...

 

 

Nα επιβεβαιώσω ότι έχουμε δίκιο! :p

Με τις απανωτές προσπάθειες να περάσω τα xp pro eng, "κατάστρεψα" τα home (μπούταρε μόνιμα και μόνο στο setup των pro, το οποίο όμως δεν μπορούσε να προχωρήσει),. Οπότε φορμάτ και recovery cd... E, και φυσικά τώρα δεν μου παίζει το instantON... Κάποια στιγμή θα το φτιάξω όμως... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι ήταν υπόθεση λίγων λεπτών να κατεβάσω από την σελίδα της FSC το instantON, και τώρα να είναι πάλι εγκατεστημένο... :cool:
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απο τα acer ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

οριστε και τα χαρακτηριστικα του δικου μου φορητου.

 

 

http://img452.imageshack.us/img452/1069/taxaraktiristika4gt.th.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε τεχνολογία Centrino ποιός επεξεργαστής είνα ο ισχυρότερος;

Επίσης για ένα φτηνό laptop το οποίο χρειάζομαι για επεξεργασία κειμένου,

και σκανάρισμα, τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες, το hp pavilion 8000zd 3-4 μηνών πόσο πωλείται μεταχειρισμένο??? το έχει ένα φιλαράκι και σκέφτεται να το δώσει και λέω να το τσιμπήσω.νομίζω το είχε πάρει 2000 ευρώ,1800ευρώ κάτι τέτοιο. :)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το Compaq (HP) Nx8220. Είναι Intel Centrino 2,13MHz... Τον έχω με 2GB Ram, Δίσκο 80GB, Οθόνη 1680χ1050 (15,4''), Wi-fi, bluetooth, κλπ κλπ και είμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ....Πετάει το μηχάνημα.... Στο μόνο που κάπως υστερεί, είναι στο ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή η οθόνη απ'όσο θα έπρεπε..... Κατα τα άλλα είναι ΠΡΩΤΟ!!!
Link to comment
Share on other sites

To deytero cheri den paei na ine metachirismeno ascheta poios to echi den dinis akoma 200 eyra na to paris kainourgio?Ego echo ena dell inspiron 1100,me 2,4celeron (as itan pentium)kai 512ram den mporo na po oti kobo kai tis flebes mou den ine kai toso fovero stis tachitites apo poiotita ine apiasto alla o epexergastis mou ta chalai :( Alla blepis otan mou to ekanan doro den me rotisan prota :w00t:

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, το μεταχειρισμένο πρέπει να αξίζει πολύ τα λεφτά του, δηλαδή προσωπική μου γνώμη να κατεβαίνει μέχρι και στα μισά... αλλιώς έως και 500€ να κερδίζεις, δεν αξίζει τον κόπο διότι για να το πουλάει κάτι δεν του έχει κάτσει καλά...

 

Τι είναι αυτό όμως; μήπως θερμαίνεται πολύ; ή η οθόνη που πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι για laptop πρέπει να είναι αστέρι αφού την παντρεύεσαι... στα άλλα σημεία - πλην του επεξεργαστή - με αναβαθμίσεις μπορείς να δεις διαφορές... όπως μνήμη, σκληρό, μπαταρία, DVD...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το Compaq (HP) Nx8220. Είναι Intel Centrino 2,13MHz... Τον έχω με 2GB Ram, Δίσκο 80GB, Οθόνη 1680χ1050 (15,4''), Wi-fi, bluetooth, κλπ κλπ και είμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ....Πετάει το μηχάνημα.... Στο μόνο που κάπως υστερεί, είναι στο ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή η οθόνη απ'όσο θα έπρεπε..... Κατα τα άλλα είναι ΠΡΩΤΟ!!!

 

Μπορείς να κάνεις ένα review να δούμε τι λέει... με ενδιαφέρει αν "τραβάει" σε video editing... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...