Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλει μια φίλη μου να αγοράσει έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά :

 

Επεξεργαστής: CENTRINO

Συχνότητα: 1730 MHZ

Χωρητικότητα Μνήμης: 512 MB

Μέγιστη Χωρητικότητα: 1024 MB

Χωρητικότητα Σκληρού Δίσκου: 80,00 GB

Ταχύτητα ανάγνωσης CD: 24

Ταχύτητα ανάγνωσης DVD: 8

Ταχύτητα επανεγγραφής CD: 10

Ταχύτητα εγγραφής DVD: 8,0

Κάρτα Γραφικών: 915GM

Χωρητικότητα κάρτας γραφικών: 128 MB

Τύπος Οθόνης: TFT

Διαγώνιος: 15,4 "

Μέγιστη Ανάλυση: 1280X800

Λειτουργικό: WIN_XP_HG

Χαρακτηριστικά: ETHERNET 10/100, DVD Double Layer, Memory Stick Slot, XBlack, Wireless, 3xUSB, Firewire, MODEM

Κατασκευαστής: SONY

Βάρος: 2850 G

Εγγύηση: 1 χρόνος

Τιμή: 1400 ευρώ

 

Ποια η γνώμη σας?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας και από μένα παιδιά.

Κάθισα πολλές ώρες και διάβασα τα περισσότερα θέματα. Ενδιαφέρον πολύ ομολογούμενος.

Επειδή είμαι άσχετος από φορητούς ώμος , και χρειάζομαι έναν για την δουλειά μου, αποφάσισα γύρο στα Χριστούγεννα να πάρω έναν.

Δεν θέλω με τίποτα οτιδήποτε mac γιατί σιχαίνομαι το λειτουργικό τους (ο ναι το σιχαίνομαι παράξενο ε?)

Λοιπών μετά από σχετικό ψάξιμο μου έκανε εντύπωση αυτός : http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=5588

Να σημειώσω ότι η εμφάνιση παίζει κύριο λόγο για την επιλογή του.

Θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για να δω αν μου κάνει για την δουλειά μου.

Θέλω καταρχάς να τον έχω πολλές ώρες ανοιχτό (τουλάχιστον 10) και μερικές φορές και όλη την ημέρα.

Θέλω όταν είμαι στο γραφείο να συνδέεται μια εξωτερική οθόνη .

Θέλω να μπορώ να έχω ένα τμήμα του δίσκου για linux . Υποστηρίζεται από το linux το hardware και όλες οι δυνατότητές του;

Θέλω να μπορώ να έχω dreamwever flash photoshop και ιντερνετ ανοιχτά ταυτόχρονα και να μην σέρνετε. (πάρα πολύ βασικό αυτό)

Θέλω επίσης να είναι σε θέση να συνδεθεί με ένα projector και να είναι ικανό να κάνει realtime mix video για πάνω από 10 ώρες .

Τέλος θα ήθελα να μπορεί να συνδεθεί με midi και με εξωτερική κάρτα ήχου (φαντάζομαι πως σίγουρα γίνεται) .

Και αν κάποιος το έχει πάρει και έχει εμπειρίες πάνω σε αυτό η σε κάποιο παραπλήσιο καλό θαταν να μας δώσει τα φώτα του.

Ευχαριστώ

Ps

Υπάρχει δυνατότητα αντί για ελληνικό λειτουργικό να ζητήσω να μου βάλουν αγγλικό; Κρίμα είναι να έχω original λειτουργικό και να χρησιμοποιώ πειρατικό λόγο της γλώσσας :cry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε astraldor,

Πραγματικά πολύ όμορφο το laptop που σου έκανε εντύπωση... πολλά περισσότερα για τα δύο διαφορετικά συστήματα και αφού είσαι γνώστης των Αγγλικών, θα διαβάσεις εδώ http://www.laptoplogic.com/resources/articles/42/1/1/ , όπου και θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για τους Turion (όπως αυτό που είδες) και για τους Dothan για να αποφασίσεις καλύτερα και κυρίως για να δεις τα σχετικά TEST σε αυτά ακριβώς που ζητάς...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα παιδιά.

Κάθισα πολλές ώρες και διάβασα τα περισσότερα θέματα. Ενδιαφέρον πολύ ομολογούμενος.

Επειδή είμαι άσχετος από φορητούς ώμος , και χρειάζομαι έναν για την δουλειά μου, αποφάσισα γύρο στα Χριστούγεννα να πάρω έναν.

Δεν θέλω με τίποτα οτιδήποτε mac γιατί σιχαίνομαι το λειτουργικό τους (ο ναι το σιχαίνομαι παράξενο ε?)

 

Συν του ότι όσα ζητάς τα κάνει ακόμα και το μικρότερο iBook των 990 Ε. Και τα κάνει και μια χαρά. :)

 

Το έχεις δουλέψει το MAC OS X? Γιατί κι εγώ το μισούσα, μέχρι που κάθισα και δούλεψα σοβαρά. Σε μια μέρα είχα πάρει το κολάι, σε ένα μήνα δε μπορώ να κάτσω πια στο pc, με ενοχλεί!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stereo,

Αν μπορείς να μας δώσεις ένα σύντομο review, θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αφού κι εγώ προσπάθησα να βρω κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έχει κανένας γνωστός μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε stereo,

Αν μπορείς να μας δώσεις ένα σύντομο review, θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αφού κι εγώ προσπάθησα να βρω κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έχει κανένας γνωστός μου...

 

Πολύ ευχαρίστως, αλλά λίγο αργότερα σήμερα γιατί αυτή η στιγμή είναι μια δύσκολη στιγμή :)

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas kai pali..thelo na alaxw to skliro mou disko sto pc gia na valw ena pio grigoro alla exw mperdeuti ligo..pio katw einai dio diski pou exw dei sto plaisio alla o ena stis 5400 strofes kai o allos stis 7200 alla ta xaraxtistika tous einai ta idia..den mporo na katalavw pia i diafora tous..

pio katw einai i selida me ti sigkrisi tous kai an mporite pite mou ti gnomi sas.pios einai o taxiteros kai pios axizi na valw

http://www.plaisio.gr/EC_CompareProducts.process?Nav_Section_Id=21&Catalogn_Id=1&Catalog_Id=1&Section_Id=840&Prod_Id=235247&Prod_Id=213110&x=38&y=38

Link to comment
Share on other sites

o ena stis 5400 strofes kai o allos stis 7200 alla ta xaraxtistika tous einai ta idia..den mporo na katalavw pia i diafora tous..

pio katw einai i selida me ti sigkrisi tous kai an mporite pite mou ti gnomi sas.pios einai o taxiteros kai pios axizi na valw

 

Η διαφορά τους είναι οι στροφές. Αυτός που περιστρέφεται στις 7200 είναι γρηγορότερος από αυτόν με τις 5400. Ωστόσο στις 7200 καταναλώνει περισσότερη μπαταρία... Το τι σου χρειάζεται περισσότερο (ταχύτητα ή μπαταρία) εσύ το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τους είναι οι στροφές. Αυτός που περιστρέφεται στις 7200 είναι γρηγορότερος από αυτόν με τις 5400. Ωστόσο στις 7200 καταναλώνει περισσότερη μπαταρία... Το τι σου χρειάζεται περισσότερο (ταχύτητα ή μπαταρία) εσύ το ξέρεις.

nai file peristrefete pio grigora alla o rithmos anazitisis dedomenon kai metaforas dedomenon einai to idio.twra gia posi diafora energias milame

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, μακροσκελές post :)

 

Λοιπόν το iBook το πήρα με την απόφαση ότι πετάω τα λεφτά μου για ένα ακριβό gadget. Ήθελα ένα laptop για internet και για να δείχνω δουλειές σε πελάτες, άντε να κάνω και καμμιά αλλαγή επί τόπου. Επίσης ήθελα να είναι φορητό, ελαφρύ, βολικό και εύχρηστο. Τα δύσκολα θα τα έκανα στο πισι το οποίο αναβαθμίστηκε φέτος, και η αναβάθμιση ήταν πολύ καλή.

Κοινώς δεν έψαχνα για desktop replacement.

Όμως βαριόμουνα να πάρω windows (έχω στήσει τόσα windows μηχανήματα που αυτό απλά θα ήταν 'άλλο ένα'). Δλδ έβλεπα ωραία μηχανάκια και με πολύ καλές τιμές, αλλά....

 

Τεσπά, αποφάσισα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στα mac, παρά την αρνητική γνώμη που είχα, κυρίως επειδή ξέρω από πρώτο χέρι τα θέματα (α)συμβατότητας κλπ που υπήρχαν στο παρελθόν. Αλλά το έκανα με μισή καρδιά γιατί πραγματικά φοβόμουνα ότι δίνω 1178 Ε για κάτι που α. δε θα δουλεύει σωστά β. μόλις περάσει η γοητεία του καινούριου και διαφορετικού θα το βαρεθώ και θα μείνω με τα προβλήματα. Αλλά είπα, με μισή καρδιά θα πάρω ό,τι πάρω έτσι κι αλλιώς, ας έχει την πιθανότητα αυτή η μισή καρδιά να γίνει ολόκληρη: (Μπορεί να ακούγεται χαζό το θέμα 'έχω βαρεθεί να δουλεύω με windows' -όχι επειδή δεν κάνουν τη δουλειά τους, απλά επειδή έχω όντως βαρεθεί-, αλλά πιστέψτε με σε μένα έπαιζε ρόλο!)

 

Καμμία σχέση λοιπόν.

Πέραν των αισθητικών λεπτομερειών και design και τα λοιπά που σε τελική ανάλυση είναι και υποκειμενικά, έχουμε και λέμε:

Με το που το άνοιξα, με ρώτησε 5 ερωτήσεις (πέντε όμως) για τη χώρα που είμαι, αν θέλω να προσθέσω χρήστες κλπ, βρήκε το wireless δίκτυο μου, με ρώτησε το password του και αυτό ήταν. Όχι μόνο είχα internet, αλλά είχε δει το πισι, τον printer του πισιου, τα workgroups, shared folders κλπ κλπ, γενικώς τα πάντα. Είχα ένα πλήρως λειτουργικό μηχάνημα χωρίς να κάνω τίποτα. Αλλά αυτό αν και ευχάριστο, δεν είναι και συγκλονιστικό. Το άφησα να κάνει τα αυτόματα updates που μου ζήτησε. Μια χαρά έκανε και το πρώτο του reboot, χρόνος reboot 45 δευτερόλεπτα από το 'πατάω το restart' μέχρι το 'είμαι έτοιμος να ξαναδουλέψω?. Α ωραία είπα αλλά τα έχουμε ξαναδεί αυτά, κάτσε να το φορτώσω και βλέπουμε. Δεν είδαμε διότι τώρα καραφορτωμένο και κάνει 47 να bootάρει και 56 να κάνει restart. Ξυπνάει δε αστραπιαία και χωρίς να χάνει το wireless (έχω γίνει πολύ turbo (x) με κάποια turbo x (αλλά και ibm) που μετά το sleep τα windows δεν θέλανε να δούνε το wireless).

 

Του έχω βάλει όλα τα απαραίτητα για τη δουλειά μου προγράμματα, δλδ dreamweaver flash photoshop, office και τα συναφή, όλα μια χαρά παίζουνε και ειλικρινα καλύτερα από το πισι. Κατανοώ ότι το σωστό θα ήταν να είχα και ένα φρεσκοφορμαρισμένο πισι για να είναι σωστότερη η σύγκριση, αλλά και πάλι η διαφορά είναι φανερή. Ακόμα και αν τρέχουν όλα μαζί. Το έχω δοκιμάσει να κάνει stream mp3 από το πισι, να το στέλνει στο Airport Express, να έχει ανοικτό psd 21,3 MB, το mail, το iTunes και το iCal και το dreamweaver να κάνει text search σε site 2.500 σελίδων. Και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Μετά του άνοιξα και το flash και σα να ζορίστηκε λίγο με το stream του mp3 γιατί το σταμάτησε και το γύρισε στα δικά του ηχεία (για να κάνει stream από το iBook στο Airport express το κωδικοποιεί εκ νέου, κάτι που μάλλον το κούρασε τότε).

 

Δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με τα Ελληνικά, πουθενά. Και αυτό χωρίς να έχω βάλει καμμιά λύση Ελληνικών (rainbow ή μη). Δεν έχω ελληνικά μενού αλλά δεν ήθελα κιόλας να έχω! Πρόβλημα θα υπάρξει αν θέλει κάποιος να έχει ελληνικά με εφαρμογές μη Unicode (πχ Quark Express) και τότε θα πρέπει να καταφύγει σε τέτοιες λύσεις. Εγώ με το tiger από τη μάνα του και με Unicode εφαρμογές (όλες οι παραπάνω πχ είναι), κανένα πρόβλημα. Οπότε μην ακούτε διάφορα.

 

Μου πήρε λίγο χρόνο να μάθω τα κόλπα του tiger αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο. Φαίνεται ότι η apple προτιμά τα shortcuts παρά τα clicks.Στην αρχή ένιωθα ο χαζός, μετά πάταγα λάθος shortcuts στα windows, τώρα τα έμαθα! Φυσικά δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά ακριβείας που θα έκανες με ένα ποντίκι αλλά το συνδέεις με εξωτερικά πληκτρολόγια και οθόνες και την κάνεις. Σημειωτέον: δεν ανεβάζει ανάλυση πάνω από 1024, ακόμαι και αν το συνδέσεις με άλλη οθόνη. Μόνο τα powerbooks το κάνουν αυτό. Πάντως αν και μου κακοφάνηκαν τα 1024 (έχω συνηθίσει στα 1600!) αντέχονταν.

 

Ζεστένεται μόνο λίγο όταν το φορτίζεις αλλιώς είναι μια χαρά. Η μπαταρία του με κλειστό το wireless και το bluetooth κρατάει γύρω στις 4-4.5 ώρες, με το wireless συνεχώς αναμμένο γύρω στις 3 και κάτι, και αν κάνω διπλό stream πέφτει κάτω από τις 3, γύρω στις 2μιση

 

Συνδέεται με προτζέκτορα ή TV (έχει composite s-video με extra adapter) αλλά όχι με κάρτα ήχου νομίζω (αν και η Griffin έχει ένα περιφερειακο που κάτι σχετικό κάνει, δεν ξέρω όμως δεν το έψαξα). Έχει όμως εξόδους line out και για ακουστικά.

 

Τόσο καιρό κόλλησε μία φορά μόνο, όταν πήγα να κάνω add στο iTunes wirelessly όλα μου τα mp3 (άπειρα). Ακόμα και πρόγραμμα να κολλήσει το κάνεις ένα kill και γειά σου.

 

Και αυτά ήταν τα αναμενόμενα ίσως. Γεγονός είναι πάντως ότι το πήρα για Internet και έχω καταλήξει να δουλεύω σε αυτό. Γιατί; Όχι μόνο για όλα όσα είπα αλλά για όλα τα υπόλοιπα που είναι σημαντικότερα.

 

Χαίρεσαι να δουλεύεις. Και χαίρεσαι γιατί δουλεύει χωρίς να προσπαθήσεις κάν! Τι να πρωτοπώ; Το ότι είδε το Motorola μου μέσω blutetooth και έκανε synch χωρίς να κάνω τίποτα, χωρίς να βάλω ούτε μια εφαμρογή; Το ότι κρύβει τα προγράμματα που τρέχουν με τον καλύτερο τρόπο ώστε και πλήρη εποπτεία να έχεις και να μην πιάνουν χώρο; Το ότι η οθόνη του είναι πιο ξεκούραστη και απο την xblack των Sony που μέχρι πρότινος τη θεωρούσα από τις πιο καλές; Το ότι υπάρχουν χιλιάδες AppleScripts και automator actions για να κάνεις ό,τι θες; Για το Dashboard; Το Spotlight για την αναζήτηση; Το πόσο εύχρηστο είναι το trackpad που καταλαβαίνει όταν βάλεις 2 δάχτυλα και τότε κάνει άλλα πράγματα όπως scroll, back κλπ;

 

Και για να μην πιάσω την αισθητική του (το φωτάκι που δείχνει τη φόρτιση ή το sleep, το μηλαράκι στο κάλυμμα κλπ) θα πω δύο πράγματα. Το ότι με άφησε να συνδέσω την QuickCam Zoom και με τη βοήθεια του Delicious Library με άφησε να περάσω όλα μου τα CD, DVD, παιχνίδια και βιβλία για να έχω ένα αρχείο διαβάζοντας τα barcodes. Σε τρείς ώρες όλα περασμένα και με εξώφυλλα και απ'όλα. Και το ότι με τη βοήθεια του Salling Clicker (προγράμματα είναι αυτά) έχω πλήρη έλεγχο του υπολογιστή από το κινητό (ακόμα και τα εξώφυλλα που έπαιζε το iTunes έβλεπα στο τηλέφωνο). Χαζά παραδείγματα αλλα οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά τελικά.

 

Γενικώς έχω να πω ένα. Αυτό το μηχάνημα απλά δουλεύει. It just works όπως λέει και η διαφήμισή του. Χωρίς καμμιά προσπάθεια, κάποια στιγμή λες 'επ, σα να κάνω τη δουλειά μου καλύτερα?.

 

Και μετά κάθισα στο πισι και να δουλέψω και μου φάνηκε τόσο πτωχό που άνετα το πούλαγα τώρα για ένα iMac :)

 

Αρνητικά: το ότι αρχικά η παραγωγικότητα σου μειώνεται κατά πολύ, το ότι είναι ένας νέος κόσμος με ακριβά περιφερειακά και άλλα παιχνίδια, το ότι το support απ'ότι ακούω πρέπει να είναι χάλια. Το ότι θα ήθελα να έχει μεγαλύτερο δίσκο και να βγάζει 5.1 ήχο και μεγαλύτερες αναλύσεις στις εξωτερικές οθόνες.

Για το μηχανάκι το ίδιο ειλικρινά δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

 

Τέλος όποιος δεν έχει ανακαλύψει πόσο τέλειο είναι το Airport Express (παίζει και με Windows) που σε αφήνει να ακούς ασύρματα τη μουσική σου από το iTunes σε οτιδήποτε έχει line in, χάνει.

 

Μακρυγόρησα πολύ αλλά πουθενά δεν είδα περιγραφή για το πως κάποιος microsoft-ας σαν και μένα ατιμετώπισε ένα τέτοιο μηχάνημα, οπότε σκέφτηκα ότι ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... μένω άφωνος από την υπομονή σου να τα γράψεις αλλά και από την αγάπη σου για το "μηχανάκι"... σαν να έχω αρχίσει να το σκέφτομαι κι εγώ τώρα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... μένω άφωνος από την υπομονή σου να τα γράψεις αλλά και από την αγάπη σου για το "μηχανάκι"... σαν να έχω αρχίσει να το σκέφτομαι κι εγώ τώρα...

 

Κοίτα, δε λέω ότι είναι το τέλειο μηχανάκι, και είμαι σίγουρος ότι και αυτό θα βγάλει προβλήματα, μεγαλύτερα ή μικρότερα. Επίσης ξέρω ότι είμαι αρκετά ενθουσιασμένος μαζί του για να είμαι αντικειμενικός. Τις ανάγκες τις δικές μου όμως τις καλύπτει και με το πολύ παραπάνω, οπότε πιστεύω ότι αν συνεχίσει να δουλεύει έτσι και δεν αρχίσει τα κουλά, δε θα το μετανιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω ότι το 97% της παγκόσμιας αγοράς που λέει όχι στους Mac δεν μπορεί να κάνει λάθος

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

Φίλε nobleman καταπληκτικό το άρθρο που μου έδωσες. Το εντυπωσιακό μάλιστα είναι ότι τα τεσταρισαν με τις εφαρμογές που ανέφερα (dreamweaver – photoshop). Επίσης είδα πως στις multimedia εφαρμογές ο amd υπερτερεί, οπότε μάλλον προς τα εκεί πάω.

Θα θελα κάποιος να μου πει και αν μπορώ να τον έχω όλη μέρα σχεδόν ανοιχτό. Είναι και αυτός ένας σημαντικός παράγοντας. Για διάρκεια μπαταρίας δεν με ενδιαφέρει γιατί στα live θα το έχω στο ρεύμα.

Φίλε stereo όντως τα mac είναι πολύ γρήγορα μηχανήματα. Έχω δουλέψει και σε g4 και σε g5 μιας και συνεργάζομαι με δυο διαφημιστικές οι οποίες έχουν μόνο mac. Όμως το λειτουργικό δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. Εκτός του ότι όπως είπες η apple δεν συμπαθεί τα πολλά κλικ και χρειάζεται να μαθαίνεις όλες τις συντομεύσεις , με ενοχλεί πάρα πολύ το γεγονός πως τα προγράμματα δεν έχουν το δικό τους παράθυρο. Δεν μπορώ να συνηθίσω πως έχω μια ανοιχτή εικόνα στο photoshop και από πίσω βλέπω το desktop. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα προβληματάκια, όπως και κάποιες ελλείψεις κάποιων μικρών προγραμμάτων που με βολεύουν, τότε και εγώ mac με κλειστά μάτια θα έπαιρνα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να παρατηρήσω εγώ είναι ότι μας αναλύεις περισσότερο την "software" πλευρά του ibook πράγμα που θεωρώ λιγάκι περιττό όσο αναφορά το topic που βρισκόμαστε. Είναι σαν να αναλύω εγώ το fujitsu-siemens μου με λειτουργικό linux επάνω και να σας λέω: έχει εκπληκτικό περιβάλλον εργασίας KDE πάνω ktlp... Πάντως είναι πραγματικά όμορφο :)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

#2088, το 97% δε λέει όχι στους mac, λέει ναι στα windows, κάτι διαφορετικό.

#2089, συμφωνώ, αυτό το κομμάτι και γω δεν το έχω καλοσυνηθίσει ακόμα!

#2090, ναι, εν γνώση μου το έκανα έτσι, γιατί προδιαγραφές, benchmarks και συγκριτικά βρίσκεις πάρα πολλά με μια απλή αναζήτηση στο google. Αυτά όμως δε μου λένε εμένα τίποτα. Αυτό που μου έλειπε όταν έκανα την έρευνα αγοράς μου ήταν κάτι που να περιγράφει το πως είναι να δουλεύεις σε καθημερινή βάση με ένα τέτοιο μηχάνημα, στα Ελληνικά, και γι'αυτό έδωσα περισσότερο βάρος εκεί. Άσε που πιστεύω ότι σημαντικότερο από το πόσο δυνατό είναι ένα μηχάνημα (ή καλογραμμένο ένα πρόγραμμα κλπ), είναι το πόσο εύχρηστο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

Φίλε nobleman καταπληκτικό το άρθρο που μου έδωσες. Το εντυπωσιακό μάλιστα είναι ότι τα τεσταρισαν με τις εφαρμογές που ανέφερα (dreamweaver – photoshop). Επίσης είδα πως στις multimedia εφαρμογές ο amd υπερτερεί, οπότε μάλλον προς τα εκεί πάω.

Θα θελα κάποιος να μου πει και αν μπορώ να τον έχω όλη μέρα σχεδόν ανοιχτό. Είναι και αυτός ένας σημαντικός παράγοντας. Για διάρκεια μπαταρίας δεν με ενδιαφέρει γιατί στα live θα το έχω στο ρεύμα.

 

100% τεσταρισμένο με το παλιό μου laptop Compaq Armada E500, αγοράς έτους 2000 που σημαίνει τεχνολογίας κανα-δυο χρονάκια πίσω, ποτέ δεν το έβγαλα από το ρεύμα, ποτέ δεν έπαθε τίποτα και μάλιστα με το "κολπάκι" μια φορά το μήνα πλήρης αποφόρτιση της μπαταρίας, ακόμα και τώρα η ίδια μπαταρία καμιά φορά κλείνει αμέσως αλλά συνήθως κρατάει το ίδιο, όπως κια όταν ήταν καινούργιο, δηλαδή 60-70' χωρίς σκληρή χρήση... στο δε Multirama που έχω τώρα, το γράφουν ΚΑΘΑΡΑ στο manual ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και συνιστάται η ως άνω τεχνική για την διατήρησή της, περισσότερο χρόνο σε καλή κατάσταση...

 

Edit: Φυσικά εννοείται ότι μπορεί να μην έχουν όλα τις ίδιες αντιδράσεις και ότι με το καινούργιο μία μέρα μου χτύπησε alert υψηλής θερμοκρασίας και ήμουν εδώ για να τον κλείσω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακολουθεί ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποστ...

*****************************

Πριν λίγο καιρό είχα υποσχθεί review του FSC Amilo M3438G Vision, καθώς έκανα την... τσέπη πέτρα και απέκτησα το εν λόγω μηχάνημα, μετά από ακρκετό ψάξιμο και μπόλικο προβληματισμό.

 

Ομολογώ πως όταν κάποιος αγοράζει κάτι αποκλείεται να μην μεροληπτεί υπέρ της επιλογής του, οπότε θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται, αν και δεν είναι πολύ εύκολο.

 

Η κατηγορία στην οποία κινείται το μηχάνημα και μόνο με αντίστοιχα έχει νόημα η σύγκριση, είναι αυτή του αντικαταστάτη επιτραπέζιου υπολογιστή, γνωστή και ως desktop replacement/desknote. Πρόκειται για λάπτοπς 17 ιντσών για εφαρμογές πολυμέσων, δυνατότητες gaming, με ισχυρούς επεξεργαστές και πληθώρα χαρακτηριστικών, αλλά με μπαταρίες που δεν ξεπερνούν το 3ωρο και σχετικά περιρισμένη φορητότητα , καθώς το βάρος τους ξεκινά από τα 3,8-3,9 και μπορεί να φτάνει και τα 5,8 κιλά μαζί με μετασχηματιστές κτλ.

 

Στην κατηγορία αυτή βλέπουμε να ανταγωνίζονται σχετικώς λίγα μοντέλα, με επεξεργστές Ρ4 και ΡΜ, ενώ οι αναλύσεις των οθονών ξεκινούν από 1440χ990 και φτάνουν τα 1900χ1200 (WXGA - WUSXGA). Η μνήμη είναι πάντα 1024+, ενώ οι ταχύτητα αγγίζει το μέγιστο των 553ων μεγάκυκλων.

 

Οι ανταγωνιστές λοιπόν είχαν ως εξής:

sony vaio a497xp, PM 2,00MHz, 1024 ram, 1900x1200 WUSXGA, 256 ati x600, 100gb sata

asus w2v, PM 2,00 MHz, 1024ram, 1680x1050 WSXGA, 128 ati x600, 100 gb udma

hp pavillion 8256ea, P4 3,2MHz, 1024 ram, 1440x990 WXGA, 256 ati x600, 100 gb ide

acer 9504 wlmi, PM 2,00MHz, 1024 ram, 1440x900 WXGA, 256 ati x700, 100 gb sata

toshiba quosmio g20, PM 2,00 MHZ, 1024 ram, 1680x1050 WXGA, Nvidia FX, 80+80 sata raid

***************************

FSC Amilo M3438G Vision, 2,13MHz, 2048 ram 1440x990 WXGA+ black, 256 nvidia 6800, 80+80 sata raid

 

Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά... Η ποιότητα της κατασκευής αγγίζει το τέλειο, ειλικρινά τόσο η αίσθηση του πληκτρολογίου όσο και τα πλαστικά και το προσεγμένο της συναρμολόγησης ικανοποιούν και τον πιο απαιτητικό χρήστη - εξάλλου αν πληρώνεις κάτι παραπάνω σε μερικές εταιρίες είναι το όνομα και η ποιότητα.Ωραίος συνδυασμός από μπλε leds με ασημί και μαύρο να κυριαρχούν. Τηλεχειριστήριο, οθόνη με τεχνολογία αντίστοιχη της x-black της σονυ, εξειρετικό touchpad, μέτριο βάρος (4,1) και λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης για έξτρα ζω'η μπαταρίας που μπορεί να αγγίξει και το τρίωρο με ήπια χρήση - μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 17άρι μηχάνημα με Ρ770...

 

3 USB, 1 firewire, 1 lan, 1 modem, 1 sd/mmc/ms/mspro reader, 1 expresscard, volume control, spdif, mic in, mic onboard, dvi out, 15pin adaptor, s-video out.

 

Από τον εξοπλισμό ενοχλεί η απουσία του μπλε δοντιού (bluetooth) και της υποδοχής pcmcia, κάτι που θεωρήθηκε άχρηστο καθώς καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε από την expresscard - καλώς ή κακώς όμως όλα τα σχετικά προϊόντα ακόμα στην ελληνική αγορά είναι pc type I/II.

 

Επίσης η ανάλυση της οθόνης δεν εντυπωσιάζει (1440χ990), αλλά η φωτεινότητα, η ευκρίνεια και ο χαμηλός χρόνος απόκρισης ικανοποιούν πλήρως. Εξαιρετική η λειτουργία instant on βασισμένη σε λίνουξ, κατα την οποία το λάπτοπ καταναλώνοντας ελάχιστη ενέργεια, χωρίς να "μπουτάρει" λειτουργικό τρέχει το powercinema + μας δίνει τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσουμε σαν cd player, dvd player, image cd viewer, etc, όλα αυτά με πλήρη τηλεχειρισμό και άριστη ταχύτητα χωρίς να τρέχουμε windows!! Μόλις τελειώσει το dvd/cd απλά πατάμε το poewr off και σβήνει σα συμβατικό επιτραπέζιο dvd player.

 

Επίσης μιας και αναφέρθηκα σε ταχύτητα, ο Ρ770 δεν αφήνει να του ξεφύγει τίποτε, φοβερή υπολογιστική ισχύς, άνετη επεξεργασία βίντεο σε συνδυασμό με 2048 ραμ σε pinnacle studio 9 - εξίσου καλή και απόδοση σε γραφιστικά όπως corel/quarkxpress - με το office θεώρησα περιττό να ασχοληθώ.

 

Η ενεργοποίηση του raid μονο δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα, ή τουλάχιστον δεν το αντελήφθην εγώ, οπότε όταν φόρμαρα για να στήσω το λειτουργικό από την αρχή (πάντα το κάνω σε νεό υπολογιστή) άφησα τη δυνατότητα ανενεργή, τρέχοντας απλά 2 φυσικούς δίσκους 80 γίγα - βλακώδες, αλλά τέλοσπάντων -η ενσωμάτωση σε raid 0 γίνεται και μέσα από τα windows με ποινή αυτήν της απώλειας του περιεχομένου του δίσκου που δεν έχει τα windows! ωστόσο το σωστό είναι να εγκαταστήσει κανείς το λειτουργικό ήδη σε raid 160gb, αφού έχει κάνει τη μετατροπή σε dos, πριν την εγκατάσταση - δλδ, clean install σε striped array

 

Τα ηχεία του δεν διεκδικούν δάφνες, αλλά κρίνοται μάλλον ικανοποιητικά και την κατάσταση διορθώνει ένα μικρό subwooferακι που βρίσκεται στο κάτω μέρος. Η ισχύς τους πολύ καλή, χωρίς όμως να ικανοποιούν απόλυτα σε ταινίες - μοναδικοί ανταγωνιστές εδώ ο asus w2v + turbo x 17 wdt, που ενσωματώνουν 5 ηχεία, με λογικά καλύτερο αποτέλεσμα. Ουσιαστικά έχουμε στον FSC Amilo M3438G Vision 2.1 ηχεία onboard - not bad για λάπτοπ.

 

Επίσης μικρό μειονέκτημα η σχετικά υψηλή θερμοκρασία για ΡΜ, ιδίως κάτω δεξιά, δηλαδή στην περιοχή της κτηνώδους nvidia 6800, ωστόσο στη γραφή κειμένου δεν ενοχλεί, αφού η σιωπηλή λειτουργία βελτιώνει κατά πολύ τα πράγματα - το touchpad παραδόξως δεν θερμαίνεται τόσο πολύ - σε κάθε περίπτωση η ζέστη είναι σε ανεκτά επίπεδα, το μηχάνημα είναι υπερβολικά σιωπηλό και δεν συγκρίνεται σε ζέστη και θόρυβο με Ρ4 ή AMD.

 

Το ασύρματο δίκτυο σόρρυ, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ;-)

 

Το λειτουργικό βρίκσκεται σε διακριτό recovery CD windows xp home SP2, και σε άλλα δισκάκια προγράμματα, drivers, etc - γενικώς όλα προσεγμένα και πολύ εύκολα στη χρήση, με δυνατότητα ανανέωσης των οδηγών αυτομάτως από το διαδίκτυο.

 

Ο ήχος που αποδίδει η azalia μεσω spdif είναι άριστος 7.1 και με τα ιδανικά ηχεία μπορεί να δημιουργήσει ένα εκπληκτικό home cinema - ιδίως άμα διαθέτεις και καμία οθονούλα με κάμποσες ίντσες να συνδέσεις το dvi... (δυστυχώς δεν διαθέτω...)

 

Η τσάντα μεταφοράς που σου κάνει δώρο η εταιρία μέσα στη συσκευασία είναι λίγο... μάπα, οπότε δεν το γλιτώνει κανείς το έξοδο.

 

Ο μετασχηματιστής θα μπορούσε να είναι και μικρότερος, ενώ η μπρίζα τύπου σούκο, δηλαδή πιάνουν χώρο...

 

Σχετικά με την κάρτα τηλεόρασης που αρχίζει και γίνεται της μόδας ως ενσωματωμένη, είμαι της άποψης ότι καλύτερα να κουβαλάς ένα μικρό USB2 DTV στην τσάντα μεταφοράς, παρά να "εγκλωβίζεσαι" στα χαρακτηριστικά και στο λογισμικό που σου προσφέρει η ενσωματωμένη - επιλογές υπάρχουν από 55€, ως και 250€.

 

Έχει 8 λαμπάκια ενδείξεων και 4 κουμπιά εκκίνησης - τα κλασικά όπως σε όλους - η απουσία του audio DJ αναπληρώνεται από το τηλεχηριστήριο, το οποίο βρίσκεται στη θύρα της expresscard και έχει ακριβώς το σχήμα της, γεγονός που το κάνει να ξεχωρίζει - ωστόσο ανταποκρίνεται σε media player, power dvd και όχι στο πολυαγαπημένο winamp, αλλά θα αντέξουμε και χωρίς τηλεχειρισμό! φυσικά όλα αυτά αλλάζουν με το κατάλληλο software ή τις κατάλληλες παρεμβάσεις από γνώστες του αντικειμένου...

 

Η απουσία θύρας υπερύθρων επικοινωνίας+μεταφοράς αρχείων συγκαταλέγεται στα μείον.

 

Επομένως σε γενικές γραμμές έκρινα - και δικαιώνομαι - ότι το μηχάνημα αυτό ταίριαζε περισσότερο στις απαιτήσεις μου, αποτελεί λάπτοπ για όλες τις δουλειές, από notepad μέχρι το πιο απαιτητικό παιχνίδι, όπου η 6800 κάνει ΟΡΓΙΑ! Πρόκειται για λάπτοπ που απευθύνεται σε ερασιτέχνες multimedia powerusers ή σε επαγγελματίες που απαιτούν ποιοτικά γραφικά, καλή οθόνη και άφθονη υπολογιστική ισχύ.

 

Ο ισχυρός επεξεργαστής, η μεγάλη μνήμη, οι 2 sata δίσκοι δημιουργούν ένα καλό σύνολο που άνετα θα μπορέσει αν "σηκώσει" τα vista και θα αντέξει σίγουρα μία 5ετία αν είμαι ευγενικός μαζί του!

 

Δεν ξέρω αν είναι ικανοποιητικό το review τούτο, προσπάθησα να περιλάβω τα πολύ βασικά και απλά να καταγράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου από το μόλις 5 ημερών απόκτημά μου για όσους ενδιαφέρονται να το αποκτήσουν.

 

Γενικά λοιπόν, για να κλείσω, το μοναδικό μειονέκτημα έγκειται στη συνδεσιμότητα του μηχανήματος, καθώς οι επιλογές θα περίμενε κανείς να είναι πιο πολλές - σε όλα τα υπόλοια όμως, ιδίως στον τομέα των επιδόσεων, της ποιότητας κατασκευής και του γενικότερου "στησίματος" του μηχανήματος, νομίζω πως μόνο το "άριστα" ταιριάζει.

 

Σε περίπτωση που μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις θα το κάνω, αρκεί να ξέρω...

 

Επίσης για ποντίκι θα έλεγα πως το νέο microsoft notebook wireless optical 4000 είναι εξαιρετικό.

 

υγ: η μεταφορά των αρχείων από το desktop έγινε εύκολα με crossover αφού έριξα τη γιγαμπιτ κάρτα του FSC Amilo M3438G Vision σε 100Mb/s γιατί με τα 1000 που έχει default υπήρεχε πρόβλημα... συνεννόησης!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικό το review του 3438. Αυτά που ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

1. Υπάρχει θύρα PS2 για σύνδεση ποντικιού? (έχω βάσιμες υποψίες βέβαια πως δεν έχει, αλλά έτσι για να εξαντλήσω κάθε περιθώριο... ελπίδας.)

 

2. Όταν λες ότι δεν είδες διαφορά στις επιδόσεις των σκληρών, όταν αυτοί βρίσκονταν σε RAID, φαντάζομαι ότι εννοούσες RAID 0, έτσι? Γιατί διάβαζα σε άλλο forum ότι το RAID 0 δίνει πολύ καλύτερη ταχύτητα αναζήτησης στο συγκεκριμένο notebook.

 

3. To touchpad απενεργοποιείται?

 

4. Τα WinXP είναι τα Ελληνικά ή τα Αγγλικά?

 

5. Δεν πιστεύω να έχει κανένα καμμένο pixel, έτσι? Σε περίπτωση που βρεθεί (μακριά από εμάς), ποια η πολιτική της εταιρείας?

 

6. Τέλος, κάτι λίγο άσχετο με τον 3438: αν αγόρασες το notebook από... γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα με έδρα την Κρήτη, μπορείς να μου πεις σε πόσες ημέρες το είχες στα χέρια σου?

 

Και μία παράκληση: θα μπορούσες να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες ώστε να δούμε περιμετρικά το notebook, τη θέση των διαφόρων υποδοχών του κλπ?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Edit: w00t! 1300 posts! :p

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει θύρα PS2 για σύνδεση ποντικιού? (έχω βάσιμες υποψίες βέβαια πως δεν έχει, αλλά έτσι για να εξαντλήσω κάθε περιθώριο... ελπίδας.) 2. Όταν λες ότι δεν είδες διαφορά στις επιδόσεις των σκληρών, όταν αυτοί βρίσκονταν σε RAID, φαντάζομαι ότι εννοούσες RAID 0, έτσι? Γιατί διάβαζα σε άλλο forum ότι το RAID 0 δίνει πολύ καλύτερη ταχύτητα αναζήτησης στο συγκεκριμένο notebook. 3. To touchpad απενεργοποιείται? 4. Τα WinXP είναι τα Ελληνικά ή τα Αγγλικά? 5. Δεν πιστεύω να έχει κανένα καμμένο pixel, έτσι? Σε περίπτωση που βρεθεί (μακριά από εμάς), ποια η πολιτική της εταιρείας? 6. Τέλος, κάτι λίγο άσχετο με τον 3438: αν αγόρασες το notebook από... γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα με έδρα την Κρήτη, μπορείς να μου πεις σε πόσες ημέρες το είχες στα χέρια σου?

 

μετά χαράς να σου απαντήσω!

 

1.θύρα ps2 δεν, ανταπτορακια και usb mouse, τα συνηθισμένα....

 

2. απλά δεν είδα τη μέρα με τη νύχτα - κατά τα άλλα ναι, ας πουμε στο φάκελο "οι εικόνες μου" κατέβαζε μονομιάς όλες τις μικρογραφίες - ωστοσο μου αργούσε να μπει στα windows μετά τη μετατροπή...

τώρα γιατί ο βλάκας δεν το εκανα από dos μετά το φορμάτ για να βαλω το σύστημα σε raid 0 me clean install, ας πούμε ότι δεν το σκέφτηκα και τωρα βαριέμαι να ξαναφορμάρω - εξάλλου οι 2 sata sta 5400 RMP είναι πολύ γρήγοροι, δεν έχω πρόβλημα- επομένως διάλεξα επιπόλεα να μην χρησιμοποιήσω raid για την ώρα, αλλά 2 φυσικούς δίσκους

 

3.αμε, αμε! με ένα στυλάτο κουμπάκι από πανω του με ωραία μπλε λυχνια σε πλαίσιο

 

4.δυσυχώς, winxp home GR...

 

5.καμμένα πίξελς είναι ας πουμε... μάυρα στίγματα πάνω στην οθόνη;;;; όχι, ευτυχως δεν βρήκα τπτ... ωστόσο δεν νομίζω να παρέχει η εταιρια εγγύηση μηδενικών καμμένων πίξελς, εκτός αν περιλαμβάνεται στην ευρ'υτερη εγγύηση του προϊόντος.

 

6.οχι, ψώνισα από multirama, δεν έχω εξοικειωθεί με τα e-shops - ήθελα και την ασφάλεια κλοπής που παρέχει το κατάστημα δωρεάν, οπότε πλήρωσα λίγα παραπάνω... (καμια 200αρια νομίζω)

 

τέλος, γιατί όχι, θα ανεβάσω ένα αναλυτικό αλμπουμάκι ώστε να καταλάβετε καλύτερα τι παίζει με το μηχάνημα από εμφανισιακής απόψεως!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα σχεδόν αποφασίσει για το FS A1667 AMD Turion 64 (1400€ από play247), νά 'σου και είδα σε διαφήμιση της Toshiba (1599€ από ideal-επίσημη αντιπροσωπεία) αυτό... http://www.toshiba.fr/flashxnet/public/flashtour2.asp?idprod=91&language=teg

Ομολογώ χωρίς να έχω διαβάσει κάποιο review ότι μέχρι στιγμής με έχει καταπλήξει... :w00t:

elteo τη γνώμη σου για το service - αν γνωρίζεις - θα ήθελα... :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

elteo τη γνώμη σου για το service - αν γνωρίζεις - θα ήθελα... :cool:

 

το ποιό..;; :lol:

 

3,5 χρόνια από το Satellite δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ούτε και μέχρι στιγμής από το Qosmio! Δεν ξέρω καν που πέφτει... :cool:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ανέβηκε κι άλλο στην εκτίμησή μου... υπ' όψιν βέβαια, επειδή θεωρώ την άμεση επαφή πολύ σημαντική, ότι είναι η μοναδική αντιπροσωπεία φορητών στο Ηράκλειο Κρήτης...

 

ΥΓ Μα μαζί είχαμε "στουκάρει" μια φορά; :X - Αν ναι, κρίμα, φαίνεσαι εξαιρετικός χαρακτήρας...!!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα μαζί είχαμε "στουκάρει" μια φορά; :X φαίνεσαι εξαιρετικός χαρακτήρας...!!! ;)

 

Σε μένα το λες; Τι εννοείς; :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...