Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δες αν είναι το laptop sata ή ide.

 

μετά κάνεις την επιλογή σκληρού.

 

θα το δεις στο σάιτ του κατασκευαστή.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω το sony vaio vgn fz21z. Μια μέρα λοιπόν τόκλεισα κατευθείαν (απο το κουμπί, συνήθιζα να το κανω) και βγήκα, όταν γύρισα πρόσεξα οτι ο υπολογιστής δεν είχε κλείσει αλλά μόνο η οθόνη του, όλα ταλλα δούλευαν κανονικά (και ο ανεμιστήρας) προσπάθησα να τον κλείσω κρατώντας πατημένο το κουμπί, δεν έκλεινε τον έβγαλα από την πρίζα έβγαλα και την μπαταρία,προσπάθησα να τον ξανανοίξω αλλα τίποτα! τον άφησα πολύ ώρα με την μπαταρία αφαιρεμένη και τελικά άνοιξε (μετά απο πολύ ωρα προσπάθειας) και τώρα ανοίγει όποτε του "κατέβει"! και πάντα πρεπει να τον έχω για αρκετη ωρα με την μπαταρια αφερεμένη και εννοείται όχι στην πρίζα, τι μπορεί να συμβαίνει; δεν θέλω να τον στείλω Βέλγιο καθώς δεν ξέρω πόσο θα μου κοστίσει, πόσο θα τον κρατήσουν και τον χρειάζομαι καμιά βοήθεια ρε παιδια;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας θα πρεπει να σας κούρασα.:p

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνησε μας κάτι πρώτα φίλε.Όταν είχες το laptop στην πρίζα και το δούλευες,είχες κουμπωμένη την μπαταρία?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρα δώρο το ACER ONE 150X είνια με xp, θέλω να του βάλω Linux, πια έκδοση μπορώ να περάσω, υπάρχουν κάπου οδηγίες;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το sony vaio vgn fz21z. Μια μέρα λοιπόν τόκλεισα κατευθείαν (απο το κουμπί, συνήθιζα να το κανω) και βγήκα, όταν γύρισα πρόσεξα οτι ο υπολογιστής δεν είχε κλείσει αλλά μόνο η οθόνη του, όλα ταλλα δούλευαν κανονικά (και ο ανεμιστήρας) προσπάθησα να τον κλείσω κρατώντας πατημένο το κουμπί, δεν έκλεινε τον έβγαλα από την πρίζα έβγαλα και την μπαταρία,προσπάθησα να τον ξανανοίξω αλλα τίποτα! τον άφησα πολύ ώρα με την μπαταρία αφαιρεμένη και τελικά άνοιξε (μετά απο πολύ ωρα προσπάθειας) και τώρα ανοίγει όποτε του "κατέβει"! και πάντα πρεπει να τον έχω για αρκετη ωρα με την μπαταρια αφερεμένη και εννοείται όχι στην πρίζα, τι μπορεί να συμβαίνει; δεν θέλω να τον στείλω Βέλγιο καθώς δεν ξέρω πόσο θα μου κοστίσει, πόσο θα τον κρατήσουν και τον χρειάζομαι καμιά βοήθεια ρε παιδια;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας θα πρεπει να σας κούρασα.:p

 

Εγώ έχω ένα Acer και όταν το πήρα μετά από λιγο καιρο μου έκανε κάτι παρόμοιο με το δικο σου..Έφαγα ώρες μιλώντας με την τηλεφωνική υποστήριξη και τελικά βρήκαμε ότι έφταιγε κάποια ενημέρωση των Vista που δημιούργησε κάποιο πρόβλημα και μου έσβησε του drivers της κάρτας γραφικών. Τελικά κάποια στιγμή που άνοιξε αλλά είχε σβηστή οθόνη, τον σύνδεσα σε εξωτερική οθόνη, και απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα τους drivers της κάρτας γραφικών..

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τον έχω εκτος πρίζας και η μπαταρία βγαλμένη να μείνει έτσι αρκετή ώρα μετα ανοίγει! αν τον κρατήσω αρκετή ωρα ετσι, ανοιγει και με "σκετη"μπαταρια και με πριζα! αν ήταν τα drivers ή είχε κατι σοβαρό δεν θα άνοιγε καθόλου πιστεύω, επίσης πρόσεξα ότι η ώρα στον υπολογιστή μου δεν είναι η σωστή! και την έχω ρυθμίσει αρκετές φορές ακόμα και ανοιχτό να τον έχω μένει πίσω ή παει μπροστά!!! (απο τότε που μου προκάλεσε το πρόβλημα αρχισε να συμβαινει αυτο).

 

οταν προκλήθηκε το προβλημα το δούλευα με μπαταρία και τον είχα εκτός πρίζας.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τον έχω εκτος πρίζας και η μπαταρία βγαλμένη να μείνει έτσι αρκετή ώρα μετα ανοίγει! αν τον κρατήσω αρκετή ωρα ετσι, ανοιγει και με "σκετη"μπαταρια και με πριζα! αν ήταν τα drivers ή είχε κατι σοβαρό δεν θα άνοιγε καθόλου πιστεύω, επίσης πρόσεξα ότι η ώρα στον υπολογιστή μου δεν είναι η σωστή! και την έχω ρυθμίσει αρκετές φορές ακόμα και ανοιχτό να τον έχω μένει πίσω ή παει μπροστά!!! (απο τότε που μου προκάλεσε το πρόβλημα αρχισε να συμβαινει αυτο).

 

οταν προκλήθηκε το προβλημα το δούλευα με μπαταρία και τον είχα εκτός πρίζας.

 

όταν λες ότι δεν ανάβει, δεν ανάβουν ούτε λαμπάκια ούτε τίποτα??? (πέρα από την οθόνη) κανένας ήχος ακούγεται?? μόνο το ρολόι αλλάζει ή και η ημερομηνία???

ψάξε για καινούριο bios, επίσης δες μήπως θέλει άλλαγμα η μπαταρία του bios

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παλι! ευχαριστω για το ενδιαφέρον, η ώρα πάει μπροστά ακόμη και αν την ρυθμίσω και μείνει αναμένο την βλέπω παει μπροστά! αν τον κλείσω και μετα απο πααααρα πολύ κόπο τον ανοίξω πάλι αλλάζει η ημερομηνία και η ώρα! το λαμπάκι για την λειτουργία ανάβει ακόμα και αν τον είχα ανοιχτό, τον κλείσω και προσπαθήσω καπάκι να τον ανοίξω πάλι, αν τον αφήσω για αρκετή ώρα ανάβουν και τα άλλα λαμπάκια (bluetooth και wlan) λειτουργεί και ο ανεμιστήρας! αλλά δεν εμφανίζει τίποτα στην οθόνη σαυτήν την περίπτωση του βγάζω την μπαταρία τον βγάζω και από την πρίζα και μένει όλη μερα ετσι το βράδυ ανοίγει!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το tablet pc μου σήμερα εμφάνισε μέσα στην οθόνη μια κοιλίδα σαν να μπήκε νερό μέσα.

Σκέφτηκα ότι μπορεί να έσπασε κάποιος κρύσταλλος αλλά αν ήταν έτσι δε θα χαλούσε και η εικόνα τουλάχιστον σε εκείνο το σημείο? Εμένα δείχνει μια χαρά τα πάντα απλά σε ένα σημείο έχει μια κοιλίδα, όπως σας είπα σαν νερό. Δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου, πρέπει να το προσέξεις αρκετά εκτός από άσπρο φόντο που ξεχωρίζει.

Τι λέτε να είναι και τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καμένο pixel και να δείχνει εικόνα κανονικά? :weird:

Κολλημένο τι εννοείς?

Δοκιμασε με ενα στυλο με παχια μυτη..1.0 , 1.1 και με πανακι μπροστα να πιεσεις εκεινο το σημειο..υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φτιαξει ετσι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο laptop μου και ποιο συγκεκριμένα στην ram και στον σκληρό αλλά δυσκολεύομαι λίγο στην επιλογή τον εξαρτημάτων που πρέπει να αγοράσω ως προς την συμβατότητα τους, όπως π.χ ποσό ram σηκώνει .

Τα χαρακτηριστικά του lap είναι:

ΝΒ Multirama

Intel Core 2 Duo T7250 2GHz

HD WD 120Gb SATA 2,5''

SO DIMM DDR 2 1024MB 533MHz

PC2 - 4300 (266MHz) (το CPU-Z δειχνει και ενα slot κενό).

Θέλω να βάλω 4GB ram (2Χ2) 800ΜΗz

250 GB σκληρό

Όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια για έναν Toshiba satellite L10.

Οι συνδιασμοί Fn+F6,F7,F8 δεν λειτουργούν.Για την ακρίβεια το F6 και το F7 είναι για αυξομείωση της φωτεινότητας κ ενώ πατώντας τα δείχνει να μεταβάλλεται η φωτεινότητα,αυτή παραμένει σταθερή.Το F8 που έχει να κάνει κατι με το ασύρματο δίκτυο δεν κάνει απολύτως τίποτα.Τα υπόλοιπα Fn+Esc,F1... δουλεύουν κανονικά.

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

του έχεις κάνει φορμάτ ή του έβγαλες κάποιο πρόγραμμα?

 

αν όχι κάνε ένα system restore.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ήταν καιρό(1-2 χρόνια) απλά το hotkey utility το είχα απενεργοποίησει απο το startup καθώς δεν τα χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα κ για να μη τρώει μνήμη αλλά επειδή τώρα τον αναβάθμισα(απο 512 σε 1Gb) και σχεδόν σε καθημερινή βάση τον συνδέω μέσω vga-out με lcd tv το πρόβλημα ξαναήρθε στην επιφάνεια.

Για το πότε είχε εμφανιστεί το πρόβλημα δεν θυμαμαι σίγουρα,νομίζω μετά από πρόβλημα που είχε παρουσίασει ο φορητός(ξαφνικά ενώ ήταν σε λειτουργία έσβησε κ δεν άναβε,λόγω υπέρτασης κάτι είχε καει και είχα σκάσει γύρω στα 240Ε για επισκευή).

Είναι λογικό να δουλεύουν όλα εκτός από Fn+F6,F7(που όπως είπα δείχνουν να αλλάζουν τι φωτεινότητα αλλά τζίφος),F8(δεν κάνει απολυτώς τίποτα).

Στα toshiba το Fn+F8 τι ακριβώς κάνει?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

δοκίματο έβαλες πάλι στο startup?

 

μην τα πειράζετε αυτά τα προγράμματα. είναι του OEM και έχουν το λόγο που υπάρχουν.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πριν το ειχα βγάλει από το startup κ δουλευε μονο το mute και το ανεβοκατέβασμα της εντασης του ήχου(δηλαδή Fn+{Esc,βελάκια πάνω-κάτω}).Τώρα επειδή χρειάζομαι Fn+F5(αλλάγη μεταξύ monitor-crt-notebook) το ξαναέβαλα στο startup.Τέλος πάντων....μπορώ να ζήσω κ χωρίς να μεταβάλλω τη φωτεινότητα.

ευχαριστω

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.

Αν είχε writer αντί για player Blu-ray και τα "διάσημα" 3 έτη εγγυησης της Dell, θα ήταν η τέλεια αγορά :)

 

(PS: Τα 6GB Ram, υπερβολή του κερατά!)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

οντως τα 6 gb ειναι υπερβολη οπως κ η τιμη του μιας και δεν ειναι φθηνο !γενικα η γνωμη μου ειναι οτι αξιζει αντι να δωσεις 2000 για ενα λαπτοπ να παρεις ενα με 1000 ευρω τωρα και ενα με 1000 μετα απο 2 χρονια .
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...