Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε γνωρίζω πολλά αλλά όπως αναφέρει η Sony η οθόνη διπλής λυχνίας είναι πιο φωτεινή με πιο ζωντανά χρώματα, όσοι την έχουν δει έχουν μαγευτεί :p

 

Α, ΟΚ. Sony rulezz :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά όταν είπα ότι θέλω το laptop για δουλειά και όχι παιγνίδια δεν εννοούσα ότι θέλω fingerprint reader και τόσα καλούδια ασφαλείας...! Για να προγραμματίζω το θέλω και να έχω το pc μαζί μου όπου και όποτε το χρειάζομαι. Ίσως γιαυτό δε με εντυπωσιάζει τόσο πολύ το lenovo και τα business laptop που μου έδειξες, γιατί πολλά από αυτά που έχουν δυστυχώς μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσω και ποτέ.

για να το έχεις μαζί σου όπου χρειάζεσαι πρέπει να βρεις κάτι σε 12άρα οθόνη (υπάρχουν τα compaq nc,tc,2510p / ibm: x61, x61s, x61t etc)

 

μεγαλύτερη οθόνη είναι άσχηστη και κουράζει το βάρος (μιλάμε πάντα για 1.5-2Kg μέγιστο).

 

να πάρεις ένα sony και να σου γρατσουνιστεί δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

για να το έχεις μαζί σου όπου χρειάζεσαι πρέπει να βρεις κάτι σε 12άρα οθόνη (υπάρχουν τα compaq nc,tc,2510p / ibm: x61, x61s, x61t etc)

 

μεγαλύτερη οθόνη είναι άσχηστη και κουράζει το βάρος (μιλάμε πάντα για 1.5-2Kg μέγιστο).

 

να πάρεις ένα sony και να σου γρατσουνιστεί δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

 

Ταυτόχρονα όμως το laptop θα αντικαταστήσει το desktop μου (θα το συνδέω με τη υπάρχουσα 19άρα και τα πληκτρολόγιο-mouse στο σπίτι, εκτός όμως θέλω μια οθόνη όχι πολύ μικρή που να μη με κουράζει στον προγραμματισμό) το οποίο desktop αλλιώς χρειάζεται αναβάθμιση. Το μόνο που θα κάνει το desktop είναι να μένει ανοικτό όταν θέλω να κατεβάζω... Email εργασίες κλπ θέλω να είναι στο Laptop. Άρα για να βρω 13" laptop με δυνατότητες θα είναι πανάκριβο... όπως το sony VGN-SZ4XN και VGN-SZ5XN που κάνουν πάνω από 2500... Άρα αναγκαστικά ή 14άρη ή 15.4 με τα χαρακτηριστικά που είπα.

 

Για το HP DV2000 (ή DV2500) που είναι 14 ξέρει κανείς τπτ γιαυτό που ρώτησα;

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα όμως το laptop θα αντικαταστήσει το desktop μου (θα το συνδέω με τη υπάρχουσα 19άρα και τα πληκτρολόγιο-mouse στο σπίτι, εκτός όμως θέλω μια οθόνη όχι πολύ μικρή που να μη με κουράζει στον προγραμματισμό) το οποίο desktop αλλιώς χρειάζεται αναβάθμιση. Το μόνο που θα κάνει το desktop είναι να μένει ανοικτό όταν θέλω να κατεβάζω... Email εργασίες κλπ θέλω να είναι στο Laptop. Άρα για να βρω 13" laptop με δυνατότητες θα είναι πανάκριβο... όπως το sony VGN-SZ4XN και VGN-SZ5XN που κάνουν πάνω από 2500... Άρα αναγκαστικά ή 14άρη ή 15.4 με τα χαρακτηριστικά που είπα.

 

Για το HP DV2000 (ή DV2500) που είναι 14 ξέρει κανείς τπτ γιαυτό που ρώτησα;

 

gia ameriki kiklofori alla den mporoun na sto feroun ...egw exo to Hp 6510b kai einai poli kalo gia auta pou to thes kai timi 980euro...poli super gia ta lefta tou kai 14,1 othoni...egw pantos sto protino...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία διευκρίνηση. Άλλο dual core και άλλο core 2 duo; Ρωτάω γιατί είμα για αγορά. Θέλω κάτι κάτω από 750 euro. Τί λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία διευκρίνηση. Άλλο dual core και άλλο core 2 duo; Ρωτάω γιατί είμα για αγορά. Θέλω κάτι κάτω από 750 euro. Τί λέτε;

 

ennoeite ...gia tin akrivia kamia sxesi se taxitites .episis core2duo einai 64bit enno core duo 32bit.diladi xp 64bit kai vista 64bit oi core duo den mporoun na paroun...

Link to comment
Share on other sites

gia ameriki kiklofori alla den mporoun na sto feroun ...egw exo to Hp 6510b kai einai poli kalo gia auta pou to thes kai timi 980euro...poli super gia ta lefta tou kai 14,1 othoni...egw pantos sto protino...

Εγώ τα είδα και στο αγγλικό site πάντως όχι το αμερικάνικο, γιαυτό έλεγα μπας και...

 

Θέλω λίγο μόνο να μου διευκρινίσεις αυτό που μου είχες πει προηγουμένως για τη μνήμη για το 6510. Κάνουν 120 ευρώ τα 2Gb και είναι της HP; Και μπορείς να έχεις 1Gb + 2Gb στο λαπτοπ ή τίθεται θέμα dual channel ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

ennoeite ...gia tin akrivia kamia sxesi se taxitites .episis core2duo einai 64bit enno core duo 32bit.diladi xp 64bit kai vista 64bit oi core duo den mporoun na paroun...

 

thanks αλλά τελικά δεν κατάλαβα, ποιος είναι ο καλύτερος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είδα και στο αγγλικό site πάντως όχι το αμερικάνικο, γιαυτό έλεγα μπας και...

 

Θέλω λίγο μόνο να μου διευκρινίσεις αυτό που μου είχες πει προηγουμένως για τη μνήμη για το 6510. Κάνουν 120 ευρώ τα 2Gb και είναι της HP; Και μπορείς να έχεις 1Gb + 2Gb στο λαπτοπ ή τίθεται θέμα dual channel ή κάτι τέτοιο;

 

fisika kai mporis na exis 1Gb+2Gb mazi den exis provlima...kai kapou parakato vazi kai alla 2gb dioxnontas to 1gb...twra gia tin timi den ksero akrivos na sou po...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία διευκρίνηση. Άλλο dual core και άλλο core 2 duo;

 

Dual core ονομάζεται κάθε διπύρηνος επεξεργαστής, ανεξαρτήτως εταιρείας κατασκευής. Είναι ο διπύρηνος στα αγγλικά.

Το "Core 2 Duo" είναι εμπορικό σήμα τον οποίο έχει υϊοθετήσει η Intel στην τελευταία γενιά διπύρηνων επεξεργαστών της. Προηγήθηκαν οι Core Duo.

Αν ένα κατάστημα αναφέρει τον επεξεργαστή ενός φορητού γενικώς ως dual core, πρέπει να βεβαιωθείς για ποιο μοντέλο πρόκειται συγκεκριμένα (και να ελέγξεις πόσο σοβαρό είναι το εν λόγω κατάστημα).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

πηρα το παρακάτω λαπτοπ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905074

,αντιμετωπίζω όμως ενα προβληματάκι στο bluetooth κ γενικά στο wirless lan.Oταν πατάω ενεργοποιήση στο bluetooth μου βγαζει το παρακάτω:Wireless communication is disabled.Please turn on the wireless communication switch.Mετα με πηγαινει σε ενα παραθυρο στο οποιο φορτίζει μια μπαρα κ λεει switching network device now.Μετα ομως με βγαζει παλι σε ένα αλλο παράθυρο που λεει:the following item did not switch(κ απο κατω λεει Devices) παταω λοιπον στο details κ μου ΄παρουσιάζει τα παράκατω:The following items may be causing the failure.

 

Wireless LAN Utility is active(Please close the utility)

Network Property window is open(Please close the eindow)

Interner Option window is open(Please close the option window)

 

 

Σας παρακαλώ αν ξέρει καποιος να με βοηθήσει ας το κάνει σας παρακαλώ!

Ν80 rocks!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το lenovo x61 tablet.

Ξέρει κανείς αν έχει έρθει στην Ελλάδα.

 

Το τηλέφωνο της αντιπροσωπίας ποιο είναι;

 

Κανένα αξιόλογο κατάστημα για ΙΒΜ laptops στην Θεσσαλονίκη έχει κανείς υπόψη του;

Link to comment
Share on other sites

πηρα το παρακάτω λαπτοπ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905074

,αντιμετωπίζω όμως ενα προβληματάκι στο bluetooth κ γενικά στο wirless lan.Oταν πατάω ενεργοποιήση στο bluetooth μου βγαζει το παρακάτω:Wireless communication is disabled.Please turn on the wireless communication switch.Mετα με πηγαινει σε ενα παραθυρο στο οποιο φορτίζει μια μπαρα κ λεει switching network device now.Μετα ομως με βγαζει παλι σε ένα αλλο παράθυρο που λεει:the following item did not switch(κ απο κατω λεει Devices) παταω λοιπον στο details κ μου ΄παρουσιάζει τα παράκατω:The following items may be causing the failure.

 

Wireless LAN Utility is active(Please close the utility)

Network Property window is open(Please close the eindow)

Interner Option window is open(Please close the option window)

 

 

Σας παρακαλώ αν ξέρει καποιος να με βοηθήσει ας το κάνει σας παρακαλώ!

Οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές έχουν έναν διακόπτη που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το WLAN και το Buetooth. Δες το manual του μηχανήματος.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το lenovo x61 tablet.

Ξέρει κανείς αν έχει έρθει στην Ελλάδα.

 

Το τηλέφωνο της αντιπροσωπίας ποιο είναι;

 

Κανένα αξιόλογο κατάστημα για ΙΒΜ laptops στην Θεσσαλονίκη έχει κανείς υπόψη του;

ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει.

 

μπορεις να δεις σε αυτον τον επισημο συνεργατη.

 

αριστες τιμες εχει βεβαια το http://www.play247.gr που θα το φερει λογικα μεσα στον μηνα.

 

περιμενω πως και πως να ερθει. δεν θελω να παρω το παλιο x60t.

 

ενα αριστο review

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα όμως το laptop θα αντικαταστήσει το desktop μου (θα το συνδέω με τη υπάρχουσα 19άρα και τα πληκτρολόγιο-mouse στο σπίτι, εκτός όμως θέλω μια οθόνη όχι πολύ μικρή που να μη με κουράζει στον προγραμματισμό) το οποίο desktop αλλιώς χρειάζεται αναβάθμιση. Το μόνο που θα κάνει το desktop είναι να μένει ανοικτό όταν θέλω να κατεβάζω... Email εργασίες κλπ θέλω να είναι στο Laptop. Άρα για να βρω 13" laptop με δυνατότητες θα είναι πανάκριβο... όπως το sony VGN-SZ4XN και VGN-SZ5XN που κάνουν πάνω από 2500... Άρα αναγκαστικά ή 14άρη ή 15.4 με τα χαρακτηριστικά που είπα.

 

Για το HP DV2000 (ή DV2500) που είναι 14 ξέρει κανείς τπτ γιαυτό που ρώτησα;

δες και τα vaio cr.

 

αν έπαιρνα ποτέ sony αυτά θα ήταν. πανέμορφα :)

 

και καλή τιμή.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δες και τα vaio cr.

 

αν έπαιρνα ποτέ sony αυτά θα ήταν. πανέμορφα :)

 

και καλή τιμή.

Όντως ωραίο! Στο προηγούμενο post μου το είχα συμπεριλάβει, πως μου ξέφυγε μετά; Όλα τα μαγαζιά όμως γράφουν διαθεσιμότητα "αναμένεται" και το site της sony.gr δεν το έχει καν... Περίεργα πράγματα! Για πότε το αναμένουν;

 

Μου φαίνεται ότι τελικά θα ρίξω νόμισμα για να αποφασίσω τι να πάρω!

Link to comment
Share on other sites

είναι απίστευτο. θυμίζει Macbook και αν αποφασίσεις να μην πάρεις ibm/compaq τότε είναι μια πολύ καλή λύση.

 

στείλε ένα μέιλ στο http://www.play247.gr και θα σου απαντήσουν εντός της ώρα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδες αυτα τα sony ερχονται μονο μεσο e-shop(γενικοτερα)η θα ερθουν και απο πλαισιο καικαπου αλλου?γενικοτερα τωρα να αγωραζεις κατι τοσο ακριβω μονο απο φοτο και ωιδεο δεν λεει αν δεν το δεις και απο κοντα!!!

παντος το cr πιστεβω ειναι μακραν το ποιο γαματο απο τα καινουργια!!

 

κατι ασχετο τωρα μηπως ξερει κανεις αν παω τον fs(vaio) mou στο πλαισιο να ελενξουν το CD/DVD ποσο θα κανουν?

ρε παιδια αν διαβάζει τα cd με εναformat λογικα δεν 8α γινει κομπλε?

τεσπα ας πεικανενας αν ειχεπαρομοια εμπειρεια αλλιως θατου το κανω το form.

 

 

 

ναρωτησο και κατι αλλο στο video poy eida για τοCR λεει οτι μπορειςνατοανοιξειςκαι ναμηνμπεις στα windows αλλα σαν Linux(κατι τετοιο ειπε) να ακουσεις μουσικη να δεις φοτο κ.τ.λ. ???

Link to comment
Share on other sites

στείλε ένα μέιλ στο www.play247.gr και θα σου απαντήσουν εντός της ώρα :)

 

Έστειλα γύρω στις 11 αλλά δεν έλαβα απάντηση... Ελπίζω τουλάχιστον όταν λάβω τα νέα να είναι ευχάριστα γιατί το laptop αμαρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο που το είδες; Εννοείς το κόκκινο με το μαύρο; γιατί δε νομίζω να είναι μόνο ο σκληρός διαφορά και να έχει διαφορά στην τιμή 100+ ευρώ...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...