Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε εαν επαιρνες το golf θα ετρεχες να διορθωσεις τα μηχανικα προβληματα και τα ηλεκτρονικα του.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπαρχει καποιος που να εχει δερματινα καθισματα στο αυτοκινητο του???

και κυριως τα μπεζ δερματινα γιατι δεν μπορω να βρω φωτογραφιες στο ιντερνετ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετα από 4.700 χιλιομετρα η μέση κανάλωση μου είναι στα 8,8 l/100km , εκτος πολης το εχω δει να κατεβαίνει στα 8,6 l/100km.

 

Δεν πρέπει να κατέβει και άλλο ; οδηγώ συντηρητικά ,χωρις υπερβολες και με χαμηλες στροφες και παρολα αυτα δεν έχω δει μείωση στην κατανάλωση,

 

Παίζουν ρόλο τα χιλιόμετρα που έχει κάνει κανεις με το αυτοκίνητο ;

 

Στο δικό σας αυτοκίνητο τι κατανάλωση έχετε;

 

 

 

μηδενισες καθολου το υπολογιστη ταξιδιου?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εαν επαιρνες το golf θα ετρεχες να διορθωσεις τα μηχανικα προβληματα και τα ηλεκτρονικα του.

 

ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!και θα μαζευες και ελιές τώρα το χειμώνα για να έχεις να του συμπληρώνεις λάδι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετα από 4.700 χιλιομετρα η μέση κανάλωση μου είναι στα 8,8 l/100km , εκτος πολης το εχω δει να κατεβαίνει στα 8,6 l/100km.

 

Δεν πρέπει να κατέβει και άλλο ; οδηγώ συντηρητικά ,χωρις υπερβολες και με χαμηλες στροφες και παρολα αυτα δεν έχω δει μείωση στην κατανάλωση,

 

Παίζουν ρόλο τα χιλιόμετρα που έχει κάνει κανεις με το αυτοκίνητο ;

 

Στο δικό σας αυτοκίνητο τι κατανάλωση έχετε;

 

23500κμ έχω και η συνολική κατανάλωση είναι 8,9 λιτρα/100κμ.Εγώ πάντως το αυγό κάτω από το γκάζι το έσπασα μετά το στρώσιμο.Δεν πήρα αυτό το αμάξι για να πηγαίνω για ψώνια στη λαική,αν είναι θα έπαιρνα κάνα χιλιαράκι.Φίλε μηδένισε τον ένα μετρητη από τους δύο για να μπορείς να βλέπεις πόσο σου καίει σε συγκεκριμένες διαδρομές που σε ενδιαφέρουν.Εγώ τον ένα δεν τον έχω μηδενίσει από όταν τον πήρα και έχω συνολική εικόνα στα 23500κμ.με τον δευτερο κοιτάζω τις καταναλώσεις μου σε ταξίδι,πόλη η μικτό.έχω ταξιδέψει με 6,1λ/100 και την ίδια διαδρομή την έχω κάνει με 10,3λ/100.Είναι πως θα οδηγήσεις.Με τα 6,1 μη φανταστεις ότι ξήλωνα την άσφαλτο,απλά κινιόμουν ομαλά και μέχρι 120κμ/ωρα το άνώτερο.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος που να εχει δερματινα καθισματα στο αυτοκινητο του???

και κυριως τα μπεζ δερματινα γιατι δεν μπορω να βρω φωτογραφιες στο ιντερνετ....

 

έχουν κάποιοι στο civinfo. Στην Ελλάδα υπάρχουν aftermarket μόνο με κόστος 1000-1500 € αλλά δεν τα συνιστώ. Θα είναι παγωμένα το χειμώνα και θα κολλάς το καλοκαίρι. Άσε που θα γλυστράς!

Link to comment
Share on other sites

Oυτε sex στα δερματινα θα μπορεις να κανεις γιατους παραπανω λογους....:lol::lol::lol:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μελος στο civinfo και βρεις τις φωτο βαλτες εδω...εγω δεν ειμαι μελος εκει...

 

για τα μπεζ δερματινα με ενδιαφερει οχι για τα μαυρα

Link to comment
Share on other sites

Ο spyros_s να νε μελος του civinfo δεν νομιζω:lol::D
Έχεις δίκιο φίλε "Ιαπωνα"...τι δουλειά έχω εγώ με το civinfo :lol:

@bouhou2: Είμαστε λίγοι οι έχοντες κρεμ εσωτερικό στην Ελλάδα. Ακόμα και οι Άγγλοι οικογενειάρχες το αποφεύγουν υπό τον φόβο ότι θα λερώνει εύκολα.

Βάλε στο search του civinfo "leather ή ivory interior" και θα βρεις λογικά φώτο με το δερμάτινο εσωτερικό. Επιμένω όμως ότι πέρα από αισθητικούς λόγους αλλά και ευκολίας στον καθαρισμό θα χάσεις περισσότερα απ 'όσα θα κερδίσεις με το δέρμα. Μπες σε αυτοκίνητο με δέρμα το καλοκαίρι (ακόμα και καλής ποιότητας premium μοντέλων) ιδρωμένος και θα καταλάβεις τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε "Ιαπωνα"...τι δουλειά έχω εγώ με το civinfo :lol:

@bouhou2: Είμαστε λίγοι οι έχοντες κρεμ εσωτερικό στην Ελλάδα. Ακόμα και οι Άγγλοι οικογενειάρχες το αποφεύγουν υπό τον φόβο ότι θα λερώνει εύκολα.

Βάλε στο search του civinfo "leather ή ivory interior" και θα βρεις λογικά φώτο με το δερμάτινο εσωτερικό. Επιμένω όμως ότι πέρα από αισθητικούς λόγους αλλά και ευκολίας στον καθαρισμό θα χάσεις περισσότερα απ 'όσα θα κερδίσεις με το δέρμα. Μπες σε αυτοκίνητο με δέρμα το καλοκαίρι (ακόμα και καλής ποιότητας premium μοντέλων) ιδρωμένος και θα καταλάβεις τι εννοώ!

 

 

:)με τσακωσες :p παντως το κρεμ εσωτερικο μπορει να λερωνει αλλα ειναι αλλη αισθησει που το ειδα απο κοντα:)

για το δερμα δεν ειμαι υπερ ουτε εγω γιατι ειχα στο punto gt το καλοκαιρι ημουν μουσκεμα και τον χειμωνα οταν ανοιγα και καθομουν μεχρι να ζεσταθουν ηταν παγακια:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω παρει το σιβικ 5θυρο με εσωτερικο κρεμ αλλη αισθηση!ειναι πανεμορφο ειδικα με το μαυρο χρωμα κανει φοβερη αντιθεση.το εσωτερικο του ειναι τα καθισματα μπεζ και τα πλαστικα μισα μαυρα και μισα μπεζ.κανει φοβερη αντιθεση και δειχνει πανεμορφο!απορω μαλιστα πως δεν το εχουν προτιμησει πολλοι, λιγοι ειναι οι κατοχοι σιβικ με μπεζ εσωτερικο.μαλιστα μονο στα μπροστινα καθισματα εβαλα καλυματα στο ιδιο χρωμα και ετσι εχω και το κεφαλι μου ησυχο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τωρα που ξεκίνησαν οι βροχες εγώ εχω πρόβλημα με την ορατότητα απο το πίσω τζάμι το οποίο δεν διαθέτει καθαριστήρα.

 

Ειδικά το βράδυ οι σταγόνες σε συνδυασμο με τα φώτα των πισω αυτοκινητων με κανουν και δεν βλέπω σχεσον καθολου.

 

Υπαρχει κανενα κόλπο για να στεγνωνει το τζαμι ; εγω δοκιμασα αυτο που ειναι για το θαμπωμα αλλα τελικα αναγκαστικα να σταματησω καπου και να το καθαρίσω.

 

Εσεις τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, σχετικά με την ορατότητα, είναι ένα θέμα αν και για μένα μεγακλυτερο είναι το πρόβλημα με τις πίσω κολόνες.Θέμα συνήθειας είναι πάντως.Μην αγχώνεσαι...

Μπορείς ίσως να δοκιμάσεις κάποιο από τα καθαριστικά για παρμπρίζ που δεν αφήνουν το νερό της βροχής να "κάτσει" πάνω στο τζάμι.Δεν ξέρω αν όντως λειτουργεί αυτό μια και δε το έχω δοκιμάσει...

 

 

Έχω και μια ερώτηση: Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα καλό συνεργείο για το πρώτο μεγάλο σέρβις των 20.000?Στο μικρό σέρβις είχα εμπιστευτεί Δεληγιάννη στη Μεσογείων και είχα στάξει 118€...Με έχει χάσει από πελάτη αυτός.

 

Κανένας άλλος οικονομικότερος υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω και μια ερώτηση: Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα καλό συνεργείο για το πρώτο μεγάλο σέρβις των 20.000?Στο μικρό σέρβις είχα εμπιστευτεί Δεληγιάννη στη Μεσογείων και είχα στάξει 118€...Με έχει χάσει από πελάτη αυτός.

 

Κανένας άλλος οικονομικότερος υπάρχει?

 

Mη φανταστεις ότι κάνουν και πολλά πράγματα στις 20000κμ.Αλλαγή λαδιών,φίλτρο,οπτικός έλεγχος και τσεκάρισμα στο κομπιούτερ.45 ευρώ εργασία για όλα αυτά + τα ανταλακτικά.εξαρτάται τι λάδι θα βάλεις ώστε να θεωρηθεί φτηνό η ακριβό το service σου.Μη λυπηθεις λεφτά στα λάδια,δεν αξίζει για 20-30 ευρώ να βάλεις ότι σπορελαιο σου πασάρουν

Link to comment
Share on other sites

Πανε στον Παπρα ή στο MOBILITY

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

se prohgoumena topics anaferate gia antikatastash ths yparxon phghs hxou me allh 1 din h 2 din.prin 7 mhnes pou parelaba to type r asxolh8hka me ton hxo tote alla yphrxe problhma otan ginei antikatastash ths yparxon phghs me allh,den leitourgouse h othonh tou radio,a/c.

anagastika krathsa thn yparxon phgh k syndesa enisxytes me aftermarket rca k energa crossover.

An kserei kapoios an ly8hke to problhma me thn afairesh ths yparxwn phghs sthn o8onh,k ti ginete me ta xeirhsthria sto timoni.

 

 

allh mia erwthsh moy einai logw probl ygeias den exw paei to typer gia to prwto service ,exw 7,500kmh alla to eksamhno exei perasei logw akinhtipoihshs tou,ti 8a ginei otan fanerw8ei to aytokinhto twra ston sarakakh,k poso peripou kymenetai h timh tou service giayto to montelo.oses gnwmes exoun ypo8ei sto forum aforoun 1,8 k 1,4.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, σχετικά με την ορατότητα, είναι ένα θέμα αν και για μένα μεγακλυτερο είναι το πρόβλημα με τις πίσω κολόνες.Θέμα συνήθειας είναι πάντως.Μην αγχώνεσαι...

Μπορείς ίσως να δοκιμάσεις κάποιο από τα καθαριστικά για παρμπρίζ που δεν αφήνουν το νερό της βροχής να "κάτσει" πάνω στο τζάμι.Δεν ξέρω αν όντως λειτουργεί αυτό μια και δε το έχω δοκιμάσει...

 

 

Έχω και μια ερώτηση: Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα καλό συνεργείο για το πρώτο μεγάλο σέρβις των 20.000?Στο μικρό σέρβις είχα εμπιστευτεί Δεληγιάννη στη Μεσογείων και είχα στάξει 118€...Με έχει χάσει από πελάτη αυτός.

 

Κανένας άλλος οικονομικότερος υπάρχει?

Στο 1ο service των 10000κm το είχα πάει και εγώ στον Δεληγιάννη (από εκεί το έχω πάρει) και πλήρωσα 102 ευρώ πριν έναν μήνα. Μου φαίνεται ότι είναι λίγο άσχετος. Κάποιος από το forum είχε πει ότι πολύ φτηνός είναι ο Χαλκιάς στην Αλίμου (1ο service 55 ευρώ).
Link to comment
Share on other sites

se prohgoumena topics anaferate gia antikatastash ths yparxon phghs hxou me allh 1 din h 2 din.prin 7 mhnes pou parelaba to type r asxolh8hka me ton hxo tote alla yphrxe problhma otan ginei antikatastash ths yparxon phghs me allh,den leitourgouse h othonh tou radio,a/c.

anagastika krathsa thn yparxon phgh k syndesa enisxytes me aftermarket rca k energa crossover.

An kserei kapoios an ly8hke to problhma me thn afairesh ths yparxwn phghs sthn o8onh,k ti ginete me ta xeirhsthria sto timoni.

 

 

allh mia erwthsh moy einai logw probl ygeias den exw paei to typer gia to prwto service ,exw 7,500kmh alla to eksamhno exei perasei logw akinhtipoihshs tou,ti 8a ginei otan fanerw8ei to aytokinhto twra ston sarakakh,k poso peripou kymenetai h timh tou service giayto to montelo.oses gnwmes exoun ypo8ei sto forum aforoun 1,8 k 1,4.

Εγώ που ρώτησα για τοποθέτηση 2 din μου είχαν πει ότι ο αντάπτορας για να δουλεύουν τα χειριστήρια του τιμονιού έχει γύρω στα 400 ευρώ και δεν μπαίνει σε όλες τις μάρκες των ραδιοσιντί. Είναι πολλά τα λεφτά μόνο για τα χειριστήρια του τιμονιού και τις ενδείξεις του ραδιοσιντί στην οθόνη. Το A/C δεν νομίζω να μην το δείχνει στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα για τοποθέτηση 2 din μου είχαν πει ότι ο αντάπτορας για να δουλεύουν τα χειριστήρια του τιμονιού έχει γύρω στα 400 ευρώ και δεν μπαίνει σε όλες τις μάρκες των ραδιοσιντί. Είναι πολλά τα λεφτά μόνο για τα χειριστήρια του τιμονιού και τις ενδείξεις του ραδιοσιντί στην οθόνη. Το A/C δεν νομίζω να μην το δείχνει στην οθόνη.

 

Εχει δικιο ο φιλος παραπανω, οταν αλλαξεις το μαμα ραδιο cd με αλλη πηγη 2din, τοτε χανεις το ρολοι και το AC. Η λυση ειναι απλη! Κρατας το μαμα ραδιο cd, αλλα το κρυβεις καπου (συνηθως στο ντουλαπακι, ή πισω στο πορτ μπαγκαζ μεσα σε επενδεδυμενο κουτι)..

Οσο για τα χειριστηρια μπαινει ενας ειδικος ανταπτορας και γινονται συμβατα με την πηγη 2din που προκειται να βαλουμε..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τωρα που ξεκίνησαν οι βροχες εγώ εχω πρόβλημα με την ορατότητα απο το πίσω τζάμι το οποίο δεν διαθέτει καθαριστήρα.

 

Ειδικά το βράδυ οι σταγόνες σε συνδυασμο με τα φώτα των πισω αυτοκινητων με κανουν και δεν βλέπω σχεσον καθολου.

 

Υπαρχει κανενα κόλπο για να στεγνωνει το τζαμι ; εγω δοκιμασα αυτο που ειναι για το θαμπωμα αλλα τελικα αναγκαστικα να σταματησω καπου και να το καθαρίσω.

 

Εσεις τι κάνετε;

Είσαι σίγόυρος οτι δουλεύουν οι αντιστάσεις για το ξεθάμπωμα στο πίσω τζάμι? Εγώ προσωπικά και μετά απο ένα σχεδόν χρόνο που το έχω και χρήση όλο τον περσινό χειμώνα από το Δεκέμβριο και μετά που το παρέλαβα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την βροχή στο πίσω τζάμι και ειδικά αν χρησιμοποιώ το ξεθάμπωμα που είναι μαζί και οι καθρέπτες ούτε το πίσω τζάμι κρατάει βροχή ούτε οι καθρέπτες.

 

Επίσης εγώ έλεγα οτι είχα παέι στον Χαλκιά για το πρώτο service και πλήρωσα 58 Ευρώ και άμεση εξυπηρέτηση απο τα παιδιά του συνεργείου! Σε δύο περίπου μήνες που θα έρθει πάλι το service του 2ου εξαμήνου πάλι εκεί θα πάω!

 

Επίσης για το θέμα των τριγμών είχα και εγώ τελευταία έαν πρόβλημα που μου προερχόταν απο την πλαινή κολώνα του συνοδηγου και πολλές φορές ακουγόταν και ένα ήχος απο τα πίσω καθίσματα! Τελικά μετά από παρατήρηση σχολαστική είδα οτι όλοι οι ήχοι οφείλονταν στις ζώνες ασφαλείας και πιο συγκεκριμένα τον τελευταίο καιρό είχα τοποθετήση μαξιλαράκια σε όλες τις ζώνες και στην μεν πελυρική το μαξιλαράκι την εμπόδιζε να μαζευτεί σωστά με αποτέλεσμα να τρίβεται και να χτυπιέται όταν έπεφτα σε ανωμαλίες του δρόμου όσο δε για τις πίσω χτυπιόντουσαν στα πλαινά πλαστικά δίπλα στα πίσω καθίσματα! Τελικά για όλους τους τριγμούς και θορύβους στην καμπίνα δεν φταεί η Honda αλλά και εμείς μερικές φορές!:O

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγόυρος οτι δουλεύουν οι αντιστάσεις για το ξεθάμπωμα στο πίσω τζάμι? Εγώ προσωπικά και μετά απο ένα σχεδόν χρόνο που το έχω και χρήση όλο τον περσινό χειμώνα από το Δεκέμβριο και μετά που το παρέλαβα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την βροχή στο πίσω τζάμι και ειδικά αν χρησιμοποιώ το ξεθάμπωμα που είναι μαζί και οι καθρέπτες ούτε το πίσω τζάμι κρατάει βροχή ούτε οι καθρέπτες.

 

Επίσης εγώ έλεγα οτι είχα παέι στον Χαλκιά για το πρώτο service και πλήρωσα 58 Ευρώ και άμεση εξυπηρέτηση απο τα παιδιά του συνεργείου! Σε δύο περίπου μήνες που θα έρθει πάλι το service του 2ου εξαμήνου πάλι εκεί θα πάω!

 

Επίσης για το θέμα των τριγμών είχα και εγώ τελευταία έαν πρόβλημα που μου προερχόταν απο την πλαινή κολώνα του συνοδηγου και πολλές φορές ακουγόταν και ένα ήχος απο τα πίσω καθίσματα! Τελικά μετά από παρατήρηση σχολαστική είδα οτι όλοι οι ήχοι οφείλονταν στις ζώνες ασφαλείας και πιο συγκεκριμένα τον τελευταίο καιρό είχα τοποθετήση μαξιλαράκια σε όλες τις ζώνες και στην μεν πελυρική το μαξιλαράκι την εμπόδιζε να μαζευτεί σωστά με αποτέλεσμα να τρίβεται και να χτυπιέται όταν έπεφτα σε ανωμαλίες του δρόμου όσο δε για τις πίσω χτυπιόντουσαν στα πλαινά πλαστικά δίπλα στα πίσω καθίσματα! Τελικά για όλους τους τριγμούς και θορύβους στην καμπίνα δεν φταεί η Honda αλλά και εμείς μερικές φορές!:O

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΓΜΟΥΣ!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΓΜΟΥΣ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕΙΟΝ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΟΥΧΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΝΤΑ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟΚ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ!ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΓΜΟΥΣ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.ΕΙΔΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΤΡΙΓΜΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΩ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριοι. Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος αγοραστης του honda civic 1.8 5θ . Βασικα εχουμε πλεον καταληξει στην αγορα του ,επειτα απο μελετη ενος μηνα στην κατηγορια των μικρομεσαιων . Ημασταν μεταξυ opel astra 1.6 kai ford focus 1.6 μεχρι την επισκεψη μας σε εκθεση honda, οπου οι ενδοιασμοι μας για την μη υπαρξη 1.6 εξαλειφθηκαν απο την χαμηλη καταναλωση, την υψηλη αισθητικη του civic ,ειδικα στο εσωτερικο, αλλα και την υπεροχή σε επιδοσεις και χωρους, οποτε χαλαλι τα +3000 ευρω . Τοση ειναι η διαφορα απο τις full εκδοσεις των προηγουμενων.

Οσων αφορα τα τυχων προβλημα με τις πισω αναρτησεις και τα τριξιματα που αναφερονται πιστευω πως ειναι αστεια μπροστα στα προβληματα αλλων αμαξιων στην ιδια κατηγορια, τα οποια εχουμε προπολλου αποριψει , εκτος των astra και focus. Το παλιο μας astra (μοντελο 99) παρουσιαζε τριξιματα τα 2 πρωτα χρονια και μετα ολα εξαφανιστηκαν. Ασχετο αλλα σημερα ειναι 9 ετων και με 147.000 km εχει παει για 4 service και τπτ αλλο. Μεγαλο πραμα.

Το θεματα τωρα για μενα ειναι τα εξης και εκει θελω την βοηθεια σας απο την εμπειρεια και τις γνωσεις σας :

 

1. Παιζει ρολο η επιλογη αντιπροσωπειας?

 

2. εμαθα οτι το βιβλιαρακι της honda αναφερει αλλαγη λαδιων καθε 20.000 χλμ , ενω εκει που πηγαμε για να δουμε το αμαξι μας ειπαν για καθε 10.000 χλμ . Ισως η επιλογη μας για αλλαγη καθε 20000 να εχει επιδραση στην εγγυηση?

 

3. προσφερονται διαφορετικα πακετα εγγυησης? ακουσα για 3+7 χρονια και για 7 σκετα.

 

ισως οι αποριες μου συνοψιζονται στην απλη ερωτηση : ποιες επιλογες πρεπει να κανουμε ςστε να εχουμε το ιδανικο αποτελεσμα στο θεμα κοστος συντηρησης και εγγυηση

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

πηρε το ματι μου καποιες φωτογραφιες απο το facelift του civic μας...οταν θα μας ερθει θα γελασει και το παρδαλο κατσικι....ειδικα το 5θυρο χαντακωνεται.....

 

ηδη εχουν βουηξει τα διαφορα fora με αυτη την αλλαγη

 

http://www.civinfo.com/wiki/index.php?title=2009_Civic_facelift

Link to comment
Share on other sites

 

1. Παιζει ρολο η επιλογη αντιπροσωπειας?

 

2. εμαθα οτι το βιβλιαρακι της honda αναφερει αλλαγη λαδιων καθε 20.000 χλμ , ενω εκει που πηγαμε για να δουμε το αμαξι μας ειπαν για καθε 10.000 χλμ . Ισως η επιλογη μας για αλλαγη καθε 20000 να εχει επιδραση στην εγγυηση?

 

3. προσφερονται διαφορετικα πακετα εγγυησης? ακουσα για 3+7 χρονια και για 7 σκετα.

 

ισως οι αποριες μου συνοψιζονται στην απλη ερωτηση : ποιες επιλογες πρεπει να κανουμε ςστε να εχουμε το ιδανικο αποτελεσμα στο θεμα κοστος συντηρησης και εγγυηση

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

1. Δεν γνωρίζω,ίσως στην εξυπηρετηση.τα δωράκια που δίνουν,χρηματοδότηση κτλ.

2. 20000κμ είναι για την υπόλοιπη ευρώπη,στην Ελλάδα είναι κάθε 10000κμ λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που έχουμε......ετσι λένε!!! ή κάθε 6 μήνες,ότι έρθει πρώτο(χιλιόμετρα ή εξάμηνο.Εάν δεν τηρηθεί αυτό χάνεις την εγγύηση.

3. Στα πρώτα δίναν 7 χρόνια για τα πάντα,τώρα δίνουν 3 χρόνια για τα πάντα και 7 με κάποιους περιορισμούς τους οποίους δεν γνωρίζω.Εάν έχεις την δυνατότητα διάλεξε τα 7 που τα έχεις όλα.

Εχω 24000κμ και το κόστος συντήρησης είναι πολύ χαμηλό,στην ουσια 2 αλλαγες λαδιών+φίλτρου έχουν γίνει και έλεγχος στο κομπιούτερ.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...