Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aντε να δούμε πότε θα έρθει το 3θυρο... Χρειάζομαι αμάξι κι έχω βαρεθεί να περιμένω....

 

 

Φιλε μου λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα, το 3θυρο ερχεται στα μεσα Απριλιου, και οι χρονος παράδοσής του θα ειναι απο 5-6 μηνες.. Δηλαδη με λιγα λογια εαν το παραγγειλεις αμεσως οταν ερθει (προπαραγγελειες δεν δεχονται γιατι δεν ξερουν τιμες ακομα) , θα το παραλαβεις σιγουρα μετα τον Σεπτεμβριο.. Τουλαχιστον αυτα μου ειπαν τοσο ο Αντιπροσωπος του νομου Δραμας οσο και του νομου Καβαλας..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στις 4 Μαρτιου, γινεται στην Αθηνα, μια συγκεντρωση-συνευλεση ολων των Αντιπροσωπων HONDA απ'ολη την Ελλαδα για να συζητησουν διαφορα πραγματα (ανασκοπηση, οικονομικα κτλ), μεταξυ των οποιων (βασικα γι' αυτο συγκεκριμενα γινεται αυτη η συγκεντρωση) το προβλημα των παραδοσεων του civic και τους χρονους παραλαβης του.

 

Μετα τις 5 Μαρτιου οι Αντιπροσωποι θα γνωριζουν ακριβη ημερομηνια παραδοσης των αυτοκινητων που παραγγελθησαν πριν το 2007 (θα μαθουν ποτε θα γινει η παραλαβη της καινουριας παρτιδας).

 

Τουλαχιστον θα ξερουμε να μετραμε συγκεκριμενες μερες!

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Στις 4 Μαρτιου, γινεται στην Αθηνα, μια συγκεντρωση-συνευλεση ολων των Αντιπροσωπων HONDA απ'ολη την Ελλαδα για να συζητησουν διαφορα πραγματα (ανασκοπηση, οικονομικα κτλ), μεταξυ των οποιων (βασικα γι' αυτο συγκεκριμενα γινεται αυτη η συγκεντρωση) το προβλημα των παραδοσεων του civic και τους χρονους παραλαβης του.

 

Μετα τις 5 Μαρτιου οι Αντιπροσωποι θα γνωριζουν ακριβη ημερομηνια παραδοσης των αυτοκινητων που παραγγελθησαν πριν το 2007 (θα μαθουν ποτε θα γινει η παραλαβη της καινουριας παρτιδας).

 

Τουλαχιστον θα ξερουμε να μετραμε συγκεκριμενες μερες!

 

Άντε να δούμε μπας και μάθουμε πότε θα έρθει το 3θυρο....

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικους μηνες εδω γραφανε πολλα ατομα που μεριμεναν αυτοκινητο με την νεα χρονια.......

 

ακομα δεν τα παραλαβανε??????????

 

να μας γραψουνε τις εντυπωσεις τους και τις παρατηρησεις τους θελω...

 

(λετε πραγματικα να μην εχουν ερθει ακομη....?:worry: )

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον για εδω στην Δραμα, η αντιπροσωπια παρεδωσε πριν 5 μερες τις παραγγελιες του Ιουλιου!! Καταλαβαινεις τωρα τι γινεται! Η νεα παρτιδα αυτοκινητων, εικαζεται οτι θα ερθει στα μεσα Απριλιου (για να κλεισουν οι ολες παραγγελιες του 2006.
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

σημερα ξεπερασα τα 20.000χλμ οποτε αυριο παιρνω τηλ την αντιπροσωπια για να κλεισω το πρωτο γενικο σερβις....

 

οποτε μετα το σερβις θα παραθεσω ακριβως το κοστος της καθε εργασιας και οποια αλλη πληροφορια μαθω γενικως και αοριστως...!

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα test drive στο Civic.οντως ειναι σαματατζιδικο μεσα στην καμπινα και αεροδυναμικοι θορυβοι απο τους καθρεφτες δεν λειπουν,ομως το εσωτερικο του,πραγματικα σου δινει την αισθηση οτι ο θορυβος χρειαζεται για να δεσει με την γενικη εικονα του αυτοκινητου.Οι στροφες του κινητηρα και τα χιλιομετρα ανεβαινουν ευκολα....πολυ ευκολα.:happy: :happy:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το σερβις εγινε και το κοστος ανερχεται σε 124.39ε

 

εχουν κοπει 2 αποδειξεις η μια για τα λαδια+ροδελα+φιλτρο+καθαριστικο παρπριζ και το κοστος ειναι στα 62.70ε

 

και η αλλη ειναι για το γενικο σερβις και το κοστος ειναι στα 61.69ε

 

φανταζομαι οτι εχουν περαστει και τα εργατικα μεσα στις αποδειξεις για τα οποια δεν ξερω το ακριβες ποσο.....

 

το γενικο σερβις δεν ξερω τι περιλαμβανε αλλα σιγουρα εγινε αλλαγη μπρος πισω στα ελαστικα

 

επομενο σερβις στα 30.000χλμ για τα λαδια

 

 

το 3θυρο και το ταπερ αναμενονται σε 1 μηνα πανω κατω και ειδα απο κοντα το νεο CRV το οποιο μολις εφτασε.το εσωτερικο ειναι κλασεις ανωτερο απο το παλιο μοντελο αλλα η μπροστινη μασκα ειναι τοσο αχωνευτη και κακοσχεδιασμενη οσο πιστευα οτι ειναι απο τις φωτογραφιες που ειχα δει στο ιντερνετ...!

 

αν ξερει και καποιος αλλος για τα σερβις τι και πως ας γραψει :)

Link to comment
Share on other sites

και μετα σου λενε σαρακακης....εγω με το polo πληρωνω παραπανω στο service....Το ξερατε οτι στο civic δεν αλλαζετε ιμαντα χρονισμου,γιατι εχει καδενα;;;;;;;;;;;;;το εμαθα σημερα απο τον πωλητη που μου το εδειξε.:D

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ειμαι απο αθηνα οποτε το σερβις δεν το εκανα στο σαρακακη αλλα πιστευω οτι για γενικο σερβις η τιμη ειναι πολυ καλη αν αναλογιστει κανεις τα κυβικα το κοστος αγορας κλπ....

 

παντως οσο περναει ο καιρος ολο και πιο πολυ νιωθω το τι σημαινει χοντα και την ικανοποιηση του να οδηγω ενα τετοιο αυτοκινητο....καλα να ειμαι να το λιανισω στα χιλιομετρα και αυτο να μου λεει τρεξε με κι αλλο αντεχω!

 

 

ευχαριστω τον πατερα μου που μου αγορασε το αμαξι ειλικρινα...!

Link to comment
Share on other sites

 

το 3θυρο και το ταπερ αναμενονται σε 1 μηνα πανω κατω

 

Αμήν και πότε!!!! Άντε να ανακοινώσουν και τιμές να πάω να το παραγγείλω επιτέλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμήν και πότε!!!! Άντε να ανακοινώσουν και τιμές να πάω να το παραγγείλω επιτέλους!!!!

 

Μωρέ εσύ να το παραγγείλεις αυ΄το πότε τηα σου έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οσους εχουν το civic :με 6η ταχυτητα και 5000 στροφες το κοντερ ποσα περιπου γραφει?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν το εχω προσεξει....

 

παντως μου εχει μεινει οτι στις 3600 στροφες περιπου πιανω τα 140 γιατι τοτε το βαζω στο αυτοματο στην εθνικη...!

 

αν μπορεις με καποιο τροπο να βγαλεις τα χιλιομετρα εχει καλως αλλιως ας απαντησει κανενας αλλος η περιμενε να τα πιασω εγω οταν μπορεσω!!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν το εχω προσεξει....

 

παντως μου εχει μεινει οτι στις 3600 στροφες περιπου πιανω τα 140 γιατι τοτε το βαζω στο αυτοματο στην εθνικη...!

 

αν μπορεις με καποιο τροπο να βγαλεις τα χιλιομετρα εχει καλως αλλιως ας απαντησει κανενας αλλος η περιμενε να τα πιασω εγω οταν μπορεσω!!!

 

3600 στροφες 140 χιλιομετρα? Σιγουρα εχει honda μηχανη? :p

Link to comment
Share on other sites

3600 στροφες 140 χιλιομετρα? Σιγουρα εχει honda μηχανη? :p
Σε αυτό δε παίζει ρόλο η μηχανή αλλά το κιβώτιο και οι σχέσεις του ;)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το σερβις εγινε και το κοστος ανερχεται σε 124.39ε

 

εχουν κοπει 2 αποδειξεις η μια για τα λαδια+ροδελα+φιλτρο+καθαριστικο παρπριζ και το κοστος ειναι στα 62.70ε

 

και η αλλη ειναι για το γενικο σερβις και το κοστος ειναι στα 61.69ε

 

φανταζομαι οτι εχουν περαστει και τα εργατικα μεσα στις αποδειξεις για τα οποια δεν ξερω το ακριβες ποσο.....

 

το γενικο σερβις δεν ξερω τι περιλαμβανε αλλα σιγουρα εγινε αλλαγη μπρος πισω στα ελαστικα

 

 

H πρωτη αποδειξη ειναι για τα υλικα και η δευτερη για τα εργατικα. 62 ευρω για 4λιτρα λαδι και ενα φιλτρο, χμμμ... Τι λαδι βαζουν; Μπουζι καθε ποτε αλλαζουν; Φιλτρο αερος;

 

Και τελος, γιατι αλλαξαν τα λαστιχα; Τακτικη μαστρο-μητσου μου ακουγεται... Τι λαστιχα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα της michelin εχω τα Pilot sport και παλι καλα να λες γιατι μετα απο τα πρωτα αμαξια τα υπολοιπα ερχονται με primacy......

 

οταν λεω οτι αλλαξαν τα λαστιχα εκαναν αλλαγη τα μπρος πισω οπως γινεται παντοτε στα 20.000 η στα 25.000χλμ....

 

τωρα για το τι κανανε στο σερβις δεν μιλησα με μαστορα και θα πρεπει να δω το βιβλιο τι προβλεπει....παντως δεν νομιζω να επρεπε να κανουν κατι και να μην το κανανε στυλ ερασιτεχνες και ετσι...

 

για τις τιμες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος ξερεις πολλα αμαξια με τα χαρακτηριστηκα του σιβικ να εχουν τοσο φτηνο σερβις???

Link to comment
Share on other sites

Για το κοστος... Αν αλλαξαν μονο λαδια και φιλτρο λαδιου και τα λαδια ειναι ημισυνθετικα (γι αυτο ρωτησα τι λαδια βαζουν) ειναι ακριβα. Γι'αυτο ρωτησα επισης για μπουζι, φιλτρο αερος, φιλτρο βενζινης, κλπ.

 

Οσον αφορα την αλλαγη ελαστικων μπρος πισω, μαλλον δεν εξυπηρετει σε τιποτα. Σε οριακες δε καταστασεις μπορει να αποδειχτει και ζημιογονα.

 

Γενικοτερα, στο σερβις καλο ειναι ειναι να ψιλοπαρακολουθεις την εργασια και να ξερεις εκ των προτερων τι πρεπει να γινει.

 

Τελος, σαφως καποια αλλα μοντελα εχουν ακριβοτερο σερβις. Ομως, πρεπει να παρεις υποψιν ολους τους παραγοντες: συχνοτητα σερβις (7.5, 15, 20, 30 χιλιαδες χιλιομετρα), κοστος αναλωσιμων (π.χ. 225 λαστιχα στο σιβικ). Αν τα βαλεις ολα κατω, το σιβικ εχει μαλλον ακριβο σερβις. Το χειροτερο δε για μενα ειναι οτι σε υποχρεωνουν να κανεις σερβις το αργοτερο στο 6μηνο, ανεξαρτητως χιλιομετρων (ετσι τουλαχιστον διαβασα στο 4Τ φορουμ).

 

Καπως πρεπει να βγει η 7ετης του σαρακακη...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα κανενας δεν με πιεσε να κανω σερβις ασχετα αν πιανω νωριτερα τα ορια...δεν στεκει λογικης και φανταζομαι θα ειναι πρακτικη σε τοπικο επιπεδο...

 

οσο για τα λαστιχα νομιζω οτι ειναι κοινη πρακτικη να αλλαζονται στα 20.000 με 25.000χλμ ετσι ωστε να φαγωνονται ομοιομορφα και καπου μετα τα 40.000 να γινεται αλλαγη....πρωτη φορα το ακους αυτο?:confused:

 

επισης μου λες να λειψω απο την δουλεια για να βλεπω υποτιθεται το αμαξι πως το φτιαχνουνε....?δεν γινονται ολα οπως τα θελουμε...το παρατησα το πρωι και το πηρα το μεσημερι

 

οσο για το κοστος ειναι τυπικο το θεμα μιας και οταν εκανα τα λαδια στα 10.000χλμ η τιμη ηταν καπου στα 40+ευρω ενω εδω μαλλον για λογους λογιστικους εχουν ισομοιρασει το ποσο σε 2 αποδειξεις εχοντας μεσα τα εργατικα...οποτε τα λαδια σαν σκετη αλλαγη δεν εχουν 63ευρω

 

αλλη απορια?!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει έρθει και οι τιμές έχουν ανακοινωθεί

 

δες στα περιοδικά

 

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=72&NEWS_DATA_ID=58878

 

εδω έχει το type-R

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

εχει έρθει και οι τιμές έχουν ανακοινωθεί

 

δες στα περιοδικά

 

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=72&NEWS_DATA_ID=58878

 

εδω έχει το type-R

 

Είσαι σίγουρος? Στο honda.gr δεν το αναφέρει καν το type-s και σε όσα περιοδικα κοίταξα στο διαδίκτυο δεν υπάρχει τιμή και αναφέρουν ότι θα έρθει τον Απρίλιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...