Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως μετά απο 4000 χιλιόμετρα που έχω κάνει είμαι πολύ απογοητευμένος απτο civic μου. Δεν υπήρχε περίπτωση να το ξανάπερνα αν ξαναγόραζα καινούργιο αυτοκίνητο. Υπάρχουν και άλλοι που ακούνε τριξίματα απτο ταμπλό του αυτοκινήτου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σιγα ρε φιλε;;; εσυ για τα τριξιματα δε θα το παιρνες;; τι συζηταμε τωρα;;;υπαρχει αμαξι στην ελλαδα που με τετοιους κολοδρομους που εχουμε να μην αρχιζει τα τριξιματα;;;;

για να ηρεμισουμε λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Πολλά υπάρχουν, αλλά συμφωνώ μαζί σου ότι είναι κάπως να βγάζεις σκάρτο ένα αμάξι για τον λόγο αυτό.

Για τι τριγμό μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά απο 4000 χιλιόμετρα που έχω κάνει είμαι πολύ απογοητευμένος απτο civic μου. Δεν υπήρχε περίπτωση να το ξανάπερνα αν ξαναγόραζα καινούργιο αυτοκίνητο. Υπάρχουν και άλλοι που ακούνε τριξίματα απτο ταμπλό του αυτοκινήτου?

 

Καλώς ήρθες στο club ....των τριγμών.Η κατάσταση με τα τριξίματα είναι απαράδεκτη, αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που δεν πρέπει να το αναφέρουμε εδώ.ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα τριζει ρε παιδια αφου εχει σκληρο set up σε αναρτησης... Αλλα επειδη εχω μιλησει κ ατομα απο αλλα φορουμ οπως κ στο civinfo δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα....By the way , εχω passat tfsi διλιτρο turbo (tuned by BSR 250 ps....) κ clio , κ τα δυο τριζουν κ μαλιστα το passat (με μολις 15 χιλ χλμ) sto ταμπλο ακομα περισσοτερο, τι να πω οτι ειναι αχρηστο??? Τεσπα μεσα στην βδομαδα παραλαμβανω το type S κ ελπιζω ολα να πανε καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

επισης ο κολλητος μου εχει το ΕΡ 3 , κ αυτο τριζει πολυ , οταν τον ρωτας αν εχει καποιο προβλημα ουτε καν το θυμαται

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

by the way , εχει παραλαβει κανεις απο honda dream στο π. φαληρο??? Ανηκει στον παπρα για τον οποιο εχω ακουσει καλα λογια .

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά απο 4000 χιλιόμετρα που έχω κάνει είμαι πολύ απογοητευμένος απτο civic μου. Δεν υπήρχε περίπτωση να το ξανάπερνα αν ξαναγόραζα καινούργιο αυτοκίνητο. Υπάρχουν και άλλοι που ακούνε τριξίματα απτο ταμπλό του αυτοκινήτου?
Είχα καί εγώ πολλούς τριγμούς (Civic sedan) καί τά είχα "πάρει" άσχημα.Ήμουν σέ φάση νά κάνω αναστροφη πώλησης.Έκανα τίς παρατηρήσεις μου στό συνεργείο τού αντιπροσώπου πού αγόρασα τό όχημα καί δέν μού έδωσαν λύση.Αποτάνθηκα παραπονούμενος στά κεντρικά τής Honda (Σαρακάκης).Είδαν τό πρόβλημα καί μού αντικατέστησαν:Ταπετσαρία δεξιάς πόρτας,ζώνη ασφαλείας οδηγού,πλαστικό γείσο στροφομέτρου,πλαστικά φινιστρινιών.Τριγμοί τέλος.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βρισκω οτι τα τριξιματα ειναι ελαχιστα.Πρωτος εγω ειχα γραψει(απο οτι θυμαμαι εγω και ο bouhou ειμαστε απο τους πρωτους που το ειχαμε) οτι τριζει ελαφρα το ταμλπο το καλοκαιρι που ζεματαει ισως περισσοτερο,αλλα σιγουρα πιστευω οτι τριζει λιγοτερο απο αλλα "καλυτερα" αυτοκινητα.Δηλαδη δεν ξαναπερνω honda γιατι τριζει το ταμπλο κι ασ μην μου βγαζει ζημιες και ασ μου κανει τα χατηρια.θα παρω αλλο που καει λαδια καθε 1500χλμ θα τρεχω καθε τοσο στα συνεργεια για ψιλολογια,μαλλον δεν θα τριζει,αλλα δεν ειναι και σιγουρο και αν δεν τριζει φυσικα θα ειναι καλυτερο και πιο αξιοπιστο και θα το ξαναπαρω ....

Οσο για το σκληρο της αναρτησης ναι κοπαναει αλλα εαν μας το εδιναν με λαστιχο σαν σαμπρελα απο νταλικα με 14αρα ζαντα,θα εφταιγε ο σαρακακης που δεν το φερνει με 17αρα ζαντα,αλλα παρολο αυτα δεν θα κοπαναγε......αρα ουτε προβλημα κοπανηματος θα ειχαμε.

Σιγουρα το civic εχει τα λαθη του και τις αναποδιες του,αλλα στο κατω κατω δεν γινεται το τελειο αλλα και αν γινοταν θα επρεπε να το πληρωσουμε,αλλα και παλι θα γκρινιαζαμε γιατι θα ηταν ακριβο...

Το θεμα ειναι τι ψαχνει ο καθενας απο το τουτου του .Εγω θελω να πηγαινω συνεργειο μονο για service και οχι γιατι μου επεσε το παραθυρο κλπ...

Ειχα golf,audi ,polo,rallye, άλλα ετριζαν και άλλα δεν ετριζαν,αλλά σιγουρα τα πηγαινα συνεργειο περισσοτερο απο οτι το starlet(καλα δεν σπαει με τιποτα?????)η το honda.

Προτιμω λοιπον να εχω το κεφαλι μου και την τσεπη μου σιγουρη,και ασ μου τριζει λιγο το ταμπλο.

sorry για το μεγαλο post:cry:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

by the way , εχει παραλαβει κανεις απο honda dream στο π. φαληρο??? Ανηκει στον παπρα για τον οποιο εχω ακουσει καλα λογια .

Ναι εγώ το παρέλαβα απο Honda Dream στο Π.Φάληρο και ανηκει πραγματικά στην αντιπροσωπεία του "ΠΑΠΡΑ". Να προσέξεις όταν παραλάβεις το αυτοκίνητο να έχει όλα όσα σου έχουν υποσχεθει σαν δώρα και να το ελένξεις πριν το παραλάβεις γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα το κοιταξω να εχει οτι παρηγγειλα ,αλλα γτ?? Ειχες καποια κακη εμπειρια με την dream στο θεμα αυτο?? Επισης θελω να σε ρωτησω απο χρονο παραδοσης πως ηταν? Στο παρεδωσαν στον χρονο που σου ειχαν υποσχεθει?

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Ειχα golf,audi ,polo,rallye, άλλα ετριζαν και άλλα δεν ετριζαν,αλλά σιγουρα τα πηγαινα συνεργειο περισσοτερο απο οτι το starlet(καλα δεν σπαει με τιποτα?????)η το honda.

Προτιμω λοιπον να εχω το κεφαλι μου και την τσεπη μου σιγουρη,και ασ μου τριζει λιγο το ταμπλο.

sorry για το μεγαλο post:cry:

 

Όντως δεν χαλαει με τίποτα το STARLET αλλά που να το ξαναβρείς αυτό το αυτοκίνητο.Εγώ το έχω κρατήσει για δεύτερο.Oσον αφορά το civic εγώ θα το ξαναέπαιρνα και ας τρίζει ..................τι να κάνω είμαι κολημένος με την honda !!!!!!!!!!!!!!!!(μαζόχας δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

:up:ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ HONDAKIDES!!!!!!NEO MEΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ 18 Civic 5d Executive!!!!!

 

Καλορίζικο και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!Θα το ευχαριστηθείς σίγουρα το καινούργιο σου αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα το κοιταξω να εχει οτι παρηγγειλα ,αλλα γτ?? Ειχες καποια κακη εμπειρια με την dream στο θεμα αυτο?? Επισης θελω να σε ρωτησω απο χρονο παραδοσης πως ηταν? Στο παρεδωσαν στον χρονο που σου ειχαν υποσχεθει?

 

Λοιπόν το αμάξι μου το παρέδωσαν χωρίς κανένα πρόβλημα στο χρόνο που μου είχαν υποσχεθεί ίσως και λίγο συντομότερα απο ότι περίμενα. Μου είχαν πει σαν extra parktronic και τα κλασσικά κουκούλα, τρίγωνο, φαρμακείο και πυροσβεστήρα ότι δηλαδή προσφέρουν και οι υπόλοιποι. Άπο όλα τα παραπάνω δεν μπορώ να πω το parktronic ήταν πολύ καλό αυτό που έβαλαν αλλά ξέχασαν να μου παραδώσουν την κουκούλα και σαν δικαιολογία ήταν οτι εκείνο τον καιρό είχαν πολλές παραδώσεις και τους είχαν τελειώσει οι κουκούλες και οτι θα με έπαιρνα τηλέφωνο όταν θα παρελάμβαναν καινούργιες αλλά ακόμα περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο. Το χειρότερο για εμένα δεν ήταν οτι δεν μου έδωσαν την κουκούλα αλλά το οτι δεν μου είπαν καν οτι την είχαν βάλει και απλά όταν ρώτησα εγώ τότε άρχισαν να μου δικαιολογούνται οτι δεν έχουν διαθέσιμες. Επίσης η πίσω αριστερή ζάντα ήταν γρατζουνισμένη όταν το παρέλαβα και όταν ενημέρωσα τον πωλητή μου είπε θα με ενημέρωνε αλλά και για αυτό ακόμα περιμένω. Επίσης είχα και μια τάση μαζοχισμού και όταν τους ρώτησα για xenon μου λεει ο πωλητής οτι βάζουν τα αυθεντικά της HONDA με 600 ευρώ αλλά τελικά δεν τα έβαλαν γιατί δεν τα είχε διαθέσιμα ο Σαρακάκη και καλύτερα που δεν τα είχε γιατί σε ταξίδι που έκανα με την δουλειά στην Γερμανία πήρα απο αντιπροσωπεία της HONDA το κιτ της OSRAM και είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί και τα λεφτά μου γλίτωσα αφου μου κόστισε λιγότερο και απο τα μισα λεφτά και με την τοποθέτηση έφτασα στα μισά απο αυτά που μου ζήταγαν απο την "HONDA DREAM". Αν και απο οτι έχω μάθει τελικά στην HONDA DREAM δεν πρέπει να βάζουν τα XENON και τα πολύ αυθεντικά της HONDA αυτό όμως δεν στο λέω με σιγουρία αλλά απο τις "βρώμες" που ακουγόνται.

Link to comment
Share on other sites

Tα κλασσικά κουκούλα, τρίγωνο, φαρμακείο και πυροσβεστήρα είναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν ή είναι στην καλή θέληση του κάθε αντιπροσώπου??
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσον αφορά τα Xenon που έχω ρωτήσει στον Σ...... μου είπαν τα εξής:

1) Το aftermarket kit που περιέχει λάμπες & μετασχηματιστές το χρεώνουν 500€

2) Το γνήσιο Kit που περιέχει φανάρια, λάμπες, μετασχηματιστές & καλωδίωση τα χρεώνουν ~ 1300€ (δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί μου είχαν δώσει τιμή για κάθε ένα ξεχωριστά). Τα φανάρια μου είχαν πεί ότι αλλάζουν λόγω των καθρεπτών που έχουν μέσα (είναι διαφορετικοί στα απλά απ' ότι στα Xenon).

Τώρα κατά πόσο ευσταθεί αυτό με τα φανάρια δεν ξέρω.....αν κάποιος ξέρει ας πεί.

Link to comment
Share on other sites

γενικα εισαι ευχαριστημενος απο την DREAM, αυτο τουλαχιστον καταλαβα. Τεσπα, μεσα στην βδομαδα που θα το παρω θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου.

 

p.s: by the way , εμενα αντι για parktronic μου προτειναν για δωρο φιμε τζαμια κ τα δεχτηκα , δεν ξερω μου φανηκαν πιο χρησιμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Πάντος εμένα παιδια το hondaki μου στις 7000 χλμ το μόνο που τρίζει είναι η μπλαφονίερα στο φως ακριβώς και αυτό πιστεύω οτι είναι επειδή ξήλωσαν τον ουρανό για να περάσουν το καλώδιο για τους αισθητήρες παρκαρίσματος!Δυναμώνεις και απολαμβάνεις την μουσική σου διασκεδάζοντας και δεν ακούς απολύτως κανενα τρίξιμο,δόξα το θεο έχουν βάλει δυνατό ηχοσύστιμα ;) Το πάν ειναι όντος να μήν τρέχεις συνεργείο για βλάβες και να έχεις όσες ανέσεις επιθυμείς στο αυτοκίνητο...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω με το 1.8 5θ εχω 5500 χιλ. και περιμενω απο Σ......

νεα πεταλιερα σημπλεκτη , φουσκα καινουργια γιατι τριπησε και μου στειλανε χαρτι για αλλαγη χειροφρενου τα προβληματα ειναι απο 1000χιλ και μετα και το αμαξη τριζει πανω απο τον καθρεφτη των κεντρικο που και που. παρολα αυτα μου αρεσει το αυτοκινητο :wacko:

οταν δινεις τοσα λεφτα αλλα περιμενεις.....

Link to comment
Share on other sites

γενικα εισαι ευχαριστημενος απο την DREAM, αυτο τουλαχιστον καταλαβα. Τεσπα, μεσα στην βδομαδα που θα το παρω θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου.

 

p.s: by the way , εμενα αντι για parktronic μου προτειναν για δωρο φιμε τζαμια κ τα δεχτηκα , δεν ξερω μου φανηκαν πιο χρησιμα...

 

Εγώ όσον αφορά τα Xenon που έχω ρωτήσει στον Σ...... μου είπαν τα εξής:

1) Το aftermarket kit που περιέχει λάμπες & μετασχηματιστές το χρεώνουν 500€

2) Το γνήσιο Kit που περιέχει φανάρια, λάμπες, μετασχηματιστές & καλωδίωση τα χρεώνουν ~ 1300€ (δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί μου είχαν δώσει τιμή για κάθε ένα ξεχωριστά). Τα φανάρια μου είχαν πεί ότι αλλάζουν λόγω των καθρεπτών που έχουν μέσα (είναι διαφορετικοί στα απλά απ' ότι στα Xenon).

Τώρα κατά πόσο ευσταθεί αυτό με τα φανάρια δεν ξέρω.....αν κάποιος ξέρει ας πεί.

 

Γενικά μπορώ να πω οτι έμεινα ευχαριστημένος απο την γενικότερη συμπεριφπορά της Dream. Ίσως για τα προβλήματα μου να έφταιγε και ο πωλητής και όχι η Dream.

 

Μιας και θα πας δεν ρωτάς και εσύ απο περιέργεια τι χρειάζεται για να βάλεις xenon στο δικό σου και αν χρειάζεται να αλλάξεις και εκτός απο τις λάμπες και γενικότερα όλο το μπροστινό φανάρι γιατί ίσως να χρειάζονται διαφορετικοί οι καθρέπτες???

Εγώ πάντως όταν τους είχα ρωτήσει στην Dream μου είπαν και επέμεναν σε αυτό οτι δεν χρειάζεται καμμία απολύτως αλλάγη εκτός απο την προσθήκη του xenon kit γιατί και οι λάμπες xenon παράγουν μικρότερες θερμοκρασίες αλλά και αντι για 55 watt που είναι οι κανονικές οι xenon είναι 35 watt οπότε δεν χρειάζεται και αλλάγη στα καλώδια του αυτοκινήτου.Επίσης μου είπαν οτι και το exclusive που έχει xenon εργοστασιακά οι μόνες διαφορές είναι τα πλυστικά των φαναριών και η αυτορύθμιση που έχουν τα xenon ενώ τα φανάρια έιναι ίδια με του 1.8 sport.

Πάντως και στο εξωτερικό που αγόρασα το kit xenon με διαβεβαίωσαν οτι στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν χρειάζονται αλλάγη τα φανάρια του αυτοκινήτου. Τώρα εδώ στην Ελλάδα οτι θες ακούς και οποίος καταφέρει και σε πείσει είναι ο καλύτερος. Εμένα πάντως ακόμα δεν με έχει πείσει κανένας οτι αυτά που λένε είναι σωστά γιατί το μόνο που κοιτάνε είναι να πουλήσουν όσο μπορούν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μπορώ να πω οτι έμεινα ευχαριστημένος απο την γενικότερη συμπεριφπορά της Dream. Ίσως για τα προβλήματα μου να έφταιγε και ο πωλητής και όχι η Dream.

 

Μιας και θα πας δεν ρωτάς και εσύ απο περιέργεια τι χρειάζεται για να βάλεις xenon στο δικό σου και αν χρειάζεται να αλλάξεις και εκτός απο τις λάμπες και γενικότερα όλο το μπροστινό φανάρι γιατί ίσως να χρειάζονται διαφορετικοί οι καθρέπτες???

Εγώ πάντως όταν τους είχα ρωτήσει στην Dream μου είπαν και επέμεναν σε αυτό οτι δεν χρειάζεται καμμία απολύτως αλλάγη εκτός απο την προσθήκη του xenon kit γιατί και οι λάμπες xenon παράγουν μικρότερες θερμοκρασίες αλλά και αντι για 55 watt που είναι οι κανονικές οι xenon είναι 35 watt οπότε δεν χρειάζεται και αλλάγη στα καλώδια του αυτοκινήτου.Επίσης μου είπαν οτι και το exclusive που έχει xenon εργοστασιακά οι μόνες διαφορές είναι τα πλυστικά των φαναριών και η αυτορύθμιση που έχουν τα xenon ενώ τα φανάρια έιναι ίδια με του 1.8 sport.

Πάντως και στο εξωτερικό που αγόρασα το kit xenon με διαβεβαίωσαν οτι στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν χρειάζονται αλλάγη τα φανάρια του αυτοκινήτου. Τώρα εδώ στην Ελλάδα οτι θες ακούς και οποίος καταφέρει και σε πείσει είναι ο καλύτερος. Εμένα πάντως ακόμα δεν με έχει πείσει κανένας οτι αυτά που λένε είναι σωστά γιατί το μόνο που κοιτάνε είναι να πουλήσουν όσο μπορούν περισσότερο.

Τα φανάρια δεν χρειάζονται αλλαγή εαν προσεξετε γράφουν πάνω στο κρύσταλλο σε κάποιο σημειο Η7/D2R αυτή είναι η αντίστοιχη λάμπα σε HID η οποία όμως έχει άλλη βάση κ δεν ταιριάζει και γι'αυτό υπάρχει η Η7R σας μπέρδεξα? Εαν ενδιάφέρεται κάποιος για xenon μπορούμε να μιλήσουμε..
Link to comment
Share on other sites

Τα φανάρια δεν χρειάζονται αλλαγή εαν προσεξετε γράφουν πάνω στο κρύσταλλο σε κάποιο σημειο Η7/D2R αυτή είναι η αντίστοιχη λάμπα σε HID η οποία όμως έχει άλλη βάση κ δεν ταιριάζει και γι'αυτό υπάρχει η Η7R σας μπέρδεξα? Εαν ενδιάφέρεται κάποιος για xenon μπορούμε να μιλήσουμε..

Τι εννοείς άλλη βάση?? Εμένα απλά μου έβγαλαν την κανονική λάμπα Η& που είχε απο το εργοστάσιο και μου έβαλαν την Xenon που απλά ήταν τύπου Η7 ούτε τρύπα δεν έκαναν για να την στηρίξουν ούτε έβαλαν κάτι πρόσθετο. Απλά μετά την τοποθέτηση κοίταξε να δει αν είναι σωστά ρυθμισμένες οι Xenon στο μηχάνημα. Πάντως αν έχεις πρόσθετες πληροφορίες γράψτες γιατι με ενδιαφέρει μιας και έχω ακούσει διάφορα περίεργα για τα Xenon. Εγώ πάντως μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα για το μέλλον δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

:mad::mad::mad::mad:

Πηρα τηλ. σημερα την honda dream για να ρωτησω αν ισχυει η παραδοση του αυτοκινητου για 21 μαρτη (κοκκινο type s με ολα τα εξτρα εκτος ηλιοροφης κ αισθητηρων παρκαρισματος , αλλα με φιμε τζαμια).Το αυτοκινητο κλειστηκε στις 29 Φλεβαρη , τσικνοπεμπτη. Δυστυχως ο πωλητης μου ειπε οτι την παρασκευη δεν παραλαμβανω οπως νομιζα...απο βδομαδα θα μου τηλεφωνησουνε γτ περιμενουνε τηλ. απο τον ακατανομαστο...Ειναι λογικη αυτη η καθυστερηση λογω εξοπλισμου (σημειωτεον ηταν ετοιμοπαραδοτο...) η θα περιμενω κ γν κανα εξαμηνο για δω αυτοκινητο:(:confused:????

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...