Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά οι αναμονές ποθ λέτε είναι εξωφρενικές. Εγώ έκανα παραγγελία 11/07 κε μετά από 6 μήνες 05/08 το είχα στα χέρια μου. Κάποιος πρέπει ή να σας δουλεύει ή να τα δίνει αλλού.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειμαι ενας ευτυχισμενος κατοχος νεου civic executive 5d εδω και δυο εβδομαδες με 25 μερες αναμονη απο την ακυρωση ενος φιλου μου που ειχαμε κανει παραγγελια στην ιδια αντιπροσωπεια.Ναι ειμαι τυχερος.Τα πλαστικα στο πλαι μπαινουν απο το 3θυρο,αλλα οχι τα εμπρος πισω σποιλερ-αυτο συμφωνα με τον αντιπροσωπο-.Το διαστημοπλοιο ειναι πολυ καλο,ο ημιακαμπτος σου θυμιζει οτι βρισκεται στην αναρτηση,το ραδιο δεν εχει καλη ευαισθησια,τα γνωστα προβληματα δηλαδη.Τα φωτα ειναι πολυ καλυτερα απο το type s του φιλου μου-μου φαινονται πολυ χαμηλα στο type s-, καταναλωση δεν εχω πεσει κατω απο 9,6Lt.Ακομη στρωνω...:D.......Του εχω βαλει επισης φιμε,parktronic,τα νικελ που γραφουν civic στο μασπιε,και μπλε εσωτερικο φωτισμο...Το οχημα ειναι μαγνητης στα ματια βαλτε μπλε κοτρονες για το ματιασμα.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

ειστε ευχαριστημενοι με την αποδοση του air-condition?

 

1.σε ποια θερμοκρασια το δουλευετε?

2.to a/c ειναι στο on?

3.σε ποια ενταση το εχετε?

4.απο τους αεραγωγους πανω απο το ραδιο-cd βγαζει αρκετη ποσοτητα αερα?εγω σε αντιθεση με τους πλαΪνους αεραγωγους που ειναι οκ τους μεσαιους τους βλεπω ψοφιους

 

επισης οταν ακουτε ραδιο κανει στιγμιαιες διακοπες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω το εξής: ανοίγω τα παράθυρα (ολα) και βάζω το a/c στο lo για 2-3 λεπτά. Στη συνέχεια κλείνω τα παράθυρα και το αφήνω έτσι για ένα πεντάλεπτο. Αμέσως μετά το βάζω στο auto και στους 24 βαθμούς. Τότε έχει άριστη απόδοση.

Πάντως τις μέρες που πέρασαν με τους 45 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και τους σχεδόν...70 εσωτερική φυσικά δεν μπορεί να σε καλύψει απόλυτα ο κλιματισμός του αυτοκινήτου αφού ειδικά σε μικρές διαδρομές δεν προλαβαίνει να ψύξει αποτελεσματικά το χώρο. Ας απαντήσω στις ερωτήσεις σου...

1) Αφού κάνω την παραπάνω διαδικασία στο 24 auto ή στο 24 με τον αέρα στα 3-4 /6 για να μην ακούω τον ανεμιστήρα...

2) Φυσικά και είναι on το a/c. Πάντα είναι on παρά μόνο αν το απενεργοποιήσεις με το κουμπί...ακόμα και τον χειμώνα

3) Σου απάντησα στο 1

4) Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι εκείνοι σε"χτυπούν" από μικρότερη απόσταση και ότι δεν εστιάζουν ακριβώς επάνω σου. Θεωρώ ιδανικό συνδυασμό εκείνον που χτυπάει στο πρόσωπο και τα πόδια όταν φτάσεις σε καλή θερμοκρασία διότι δεν είναι τόσο έντονο.

 

Αναφορικά με το ράδιο το πρόβλημα είναι γνωστό και στην χοντα σύμφωνα με εκείνα που έχω διαβάσει στο civinfo. Η πηγή προέρχεται από την πανασόνικ και είναι μέτριας ποιότητας. Ειδικά ο δέκτης ραδιοφώνου ειναι κάκιστος και δείχνει να έχει ανάγκη εξωτερικής κεραίας. Τα προβλήματα λήψης είναι λοιπόν δεδομένα ειδικά στις εκτός πόλεως διαδρομές. Για τις διακοπές που λες τις έχω προσέξει και εγώ στους λιγότερο δυνατούς σταθμούς. Μία λύση είναι να απενεργοποιήσεις το ta διότι βελτιώνει μερικώς την λήψη. Υποτίθεται πάντως ότι η χόντα έχeι κάνει update cd στην Αγγλία κάτι βέβαια που ο BIG "Σ" δεν έχει φέρει στην Ελλάδα ακόμα...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...είστε ευχαριστημένοι από την ανάρτηση; Η δική μου θορυβεί μπροστά δεξιά στις λακκούβες ειδικά στην επαναφορά. Έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα; Προσοχή δεν αναφέρομαι στο κοπάνημα της ανάρτησης ελέω ημιάκαμπτου και 225 αλλά σε θόρυβο που δεν επηρρεάζει την οδική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

αν πατισεις πολη ωρα το ον στο μπ3 του σιβικ σε βγαζει ενα αλλο μενου εκει τα κανεις ολα οφ και μετα πιανεις τα παντα.:)το ραδιο σε μενα πιανει μετα απο αυτο ΟΛΛΟΥΣ τους σταθμους.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

lazman το κουμπι Mp3/wma ειναι διακοσμητικο και δεν πατιεται....!

 

μηπως πατησες καποιο αλλο κουμπι???για δωσε Info αναλυτικα τι εκανες και τι μενου συναντησες να το δοκιμασω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Παντως πληροφοριακα για οποιος ενδιαφερετε στην λαρισα εχει καμια δεκαρια ετοιμοπαραδοτα...και οποιος προλαβε τον κυριο ειδε!!!

 

 

εγώ θέλω αλλά στην αντιπροσωπεία της Λάρισας είναι κολλημένοι με τα νούμερα και εγω πινακίδες με ΡΙ*-**** δεν παίρνω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

teris απο το βολο εισαι και δεν θες πινακιδες λαρισας!!!:lol:

 

παντως δεν ειναι προς τιμην σου να λες οτι αρνεισαι να παρεις ενα αμαξι ενω το θες τοσο πολυ λογω των πινακιδων του....απο σημειο της ελλαδας και να προερχονται...

Link to comment
Share on other sites

lazman το κουμπι Mp3/wma ειναι διακοσμητικο και δεν πατιεται....!

 

μηπως πατησες καποιο αλλο κουμπι???για δωσε Info αναλυτικα τι εκανες και τι μενου συναντησες να το δοκιμασω και εγω

 

 

bouhou to on ειπα πατας πανω στο mp3 .to on το πατας μερικα δευτερολεπτα και εμφανιζετε το μενου που σου λεω εκει τα κανεις ολλα off και ειναι οκ μετα δοκιμασετο να δεις οτι πιανει τα παντα:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

φιλε συγγνωμη αλλα και παλι δεν καταλαβαινω.....γραψτα λιγο ποιο ξεκαθαρα για να το επιχειρησω αυριο.....ποιο κουμπι πατας παρατεταμενα και τι μενου βγαζει.....ελπιζω να θυμασαι

 

http://img300.imageshack.us/img300/6366/honda089yl2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε συγγνωμη αλλα και παλι δεν καταλαβαινω.....γραψτα λιγο ποιο ξεκαθαρα για να το επιχειρησω αυριο.....ποιο κουμπι πατας παρατεταμενα και τι μενου βγαζει.....ελπιζω να θυμασαι

 

http://img300.imageshack.us/img300/6366/honda089yl2.th.jpg

 

ρε φιλε το on που σου λεω ειναι ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ που ανοιγης την πηγη του ηχου στο σιβικ :)εκεινο πατα παρατεταμενα .

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

λοιπον οντως ειχε ενα μενου με 6 επιλογες on/off!!!

 

αν θυμαμαι καλα

η 1η on

η 2η off

η 3η on

η 4η off

 

και οι αλλες 2 ηταν και οι μονες που καταλαβα...η μια ηταν για ειδησεις να βγαζει μυνηματα και η αλλη το ρολοΪ αν το θελω σε 12 η 24ωρη μορφη

 

ετσι εκανα την πρωτη και την τριτη επιλογη off και στις επομενες μερες θα δω στην πραξη,αν και οταν το δοκιμασα επιανε αμεσως και σταθμους χωρις το χαρακτηριστικο του δυνατου σηματος!!!:D

 

τωρα lazman εχεις ιδεα τι μενου ειναι αυτα που απενεργοποιηθηκαν?να ξερουμε και τι μας γινεται οχι τιποτα αλλο..!

Link to comment
Share on other sites

παιδια υαλοκαθαριστηρες εχει αλλαξει κανεις???απο οτι εμαθα δεν αλλαζει ολοκληρο κομματι αλλα μονο τα λαστιχα μπροστα!

 

 

δωστε τα φωτα σας και σε αυτο το κρισιμο ζητημα...!!!

Link to comment
Share on other sites

bouhou επιτελους:)το ραδιο απο την μανα του ειναι ρυθμισμενο να πιανει σταθμους μονο με rds αυτα που απενεργοπιουμε ειναι για το rds και οταν τα κανεις off πιανει και τους υπολιπους που δεν εχουν.:)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

1Να ρωτήσω και εγώ κάτι...είστε ευχαριστημένοι από την ανάρτηση; Η δική μου θορυβεί μπροστά δεξιά στις λακκούβες ειδικά στην επαναφορά. Έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα; Προσοχή δεν αναφέρομαι στο κοπάνημα της ανάρτησης ελέω ημιάκαμπτου και 225 αλλά σε θόρυβο που δεν επηρρεάζει την οδική συμπεριφορά.

 

 

μπροστα υπαρχει ενας θορυβος στην επαναφορα το γνωστο "κρονκ"γιατι καπως ετσι ακουγεται.Στο civinfo πολλοι που ειχαν αυτο το προβλημα το διορθωσαν με αλλαγη αμορτισερ,αλλα αντε εδω να βρεις ακρη γιατι δεν κατι που γινεται συνεχεια,κατα συνεπεια δεν θα σου βρισκουν βλαβη:(

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

παιδια υαλοκαθαριστηρες εχει αλλαξει κανεις???απο οτι εμαθα δεν αλλαζει ολοκληρο κομματι αλλα μονο τα λαστιχα μπροστα!

 

 

δωστε τα φωτα σας και σε αυτο το κρισιμο ζητημα...!!!

 

αν κρινω απο το polo που ειχα και ειχαν το ιδιο στυλ καθαριστηρα αλλαζει μονο το λαστιχο.Α και κατι αλλο,το ταμπο το καθαριζω με πολυ μαλακο μαντιλακι απο γυαλια ηλιου και καμια γρατζουνια{ακομα}

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

παιδια υαλοκαθαριστηρες εχει αλλαξει κανεις???απο οτι εμαθα δεν αλλαζει ολοκληρο κομματι αλλα μονο τα λαστιχα μπροστα!

 

 

δωστε τα φωτα σας και σε αυτο το κρισιμο ζητημα...!!!

 

ΦΙΛΕ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΣΤΟΥΣ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 10.000.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΦΗΝΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.

ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ

ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ.

Link to comment
Share on other sites

1Να ρωτήσω και εγώ κάτι...είστε ευχαριστημένοι από την ανάρτηση; Η δική μου θορυβεί μπροστά δεξιά στις λακκούβες ειδικά στην επαναφορά. Έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα; Προσοχή δεν αναφέρομαι στο κοπάνημα της ανάρτησης ελέω ημιάκαμπτου και 225 αλλά σε θόρυβο που δεν επηρρεάζει την οδική συμπεριφορά.

 

 

μπροστα υπαρχει ενας θορυβος στην επαναφορα το γνωστο "κρονκ"γιατι καπως ετσι ακουγεται.Στο civinfo πολλοι που ειχαν αυτο το προβλημα το διορθωσαν με αλλαγη αμορτισερ,αλλα αντε εδω να βρεις ακρη γιατι δεν κατι που γινεται συνεχεια,κατα συνεπεια δεν θα σου βρισκουν βλαβη:(

τους έβαλα και αλλάξανε τα 2 μπροστινά...δεν είδα βελτίωση...έχω εντοπίσει το πρόβλημα στην επαναφορα και τώρα στην πρώτη αλλαγή λαδιών θα τους βάλω να ψάξουν τα υπόλοιπα μέρη της ανάρτησης μήπως και το φτιάξουν..Είναι το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

πολθ εντθποσιακο το καινουριο civic..

και αν η πιο απλη του εκδοση βγαζει 140ph θα ειναι κολασηη!!!!:w00t:

ελπιζω να εμφανιστει γρηγορα στην ευρωπαικη αγορα για να μπορουμε να απολαυσουμε αυτην την μαγεια και απο κοντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορεί από τον Δεκέμβριο του 2005 στην ευρώπη και στην χώρα μας από τον Απρίλιο του περασμένου έτους...δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει/ασχοληθεί κανένας με την υβριδική έκδοση; Αξίζει τίποτα;

Σκέφτομαι πλέον να αλλάξω τη παραγγελία σε υβριδικό. Εγγύηση εφόρου ζωής για τις μπαταρίες, 1059 χλμ στο τεπόζιτο κατά την χόντα, (κάντα καμιά 800 για ελληνικούς δρόμους), παράδοση σε 10 μέρες. Είναι οπτικά ίδιο με το 4θυρο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το spritmonitor.de, 21 υβριδικά έχουν μέση κατανάλωση 5.59λ/100κμ σε σύνολο 215 873 κμ. Οι μετρήσεις αυτές καταγράφονται από τους ιδιοκτήτες που είναι γραμμένοι στο εν λόγω site ( http://www.spritmonitor.de )
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πλέον να αλλάξω τη παραγγελία σε υβριδικό. Εγγύηση εφόρου ζωής για τις μπαταρίες, 1059 χλμ στο τεπόζιτο κατά την χόντα, (κάντα καμιά 800 για ελληνικούς δρόμους), παράδοση σε 10 μέρες. Είναι οπτικά ίδιο με το 4θυρο βέβαια.

 

Μπορεί να είναι αφελής η ερώτηση και μη γελάτε αλλά οι μπαταρίες πως φορτίζουν; Τραβάς καμία μπαλαντέζα;;:p (όχι μόνο στο civic αλλά μια και μιλάμε γι'αυτό εδώ... ) Έχω διαβάσει για άλλα που εκμεταλεύονται την ενέργεια από το φρενάρισμα αλλά δε νομίζω να φορτίζονται μόνο από αυτό έτσι;

 

Επίσης από service αυτά τα αυτοκίνητα θα υποστηρίζονται σωστά ή θα μάθουν οι μαστόροι στην πλάτη μας;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...