Jump to content

Ευθανασία και ανίατες ασθένειες


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η κοπελα χτες μπηκε ξανα στο νοσοκομειο,για να δουμε πως θα παει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η κοπελα χτες μπηκε ξανα στο νοσοκομειο,για να δουμε πως θα παει.

Ευχομαι τα καλυτερα για την κοπελα μακαρι να αναρρωσει και να το ξεπερασει νεα κοπελα ειναι ο οργανισμος της μπορει να το πολεμισει αρκει να το θελει και να πιστεψει πως μπορει να ζησει!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίντε να νοικιάσετε το "Η θάλασσα μέσα μου" και μετά ελάτε να post-άρετε.
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

η κοπελα χτες μπηκε ξανα στο νοσοκομειο,για να δουμε πως θα παει.

 

Κανένα νέο από την κοπέλα;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανένα νέο από την κοπέλα;

 

Κανένα νέο από την κοπέλα?

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο από την κοπέλα;

δυστυχως η κατασταση της ειναι ακομα ετσι οπως την περιεγραψα και την τελευταια φορα. :(

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ego eimai uper tis eu8anasias. logo tis douleias mou exo dei para polla peristatika. mporei logo sunais8imatismou emeis na min katalavainoume to pono tou allou. otan einai sto teliko stadio karkinou k o ponos einai aforitos k ponaei mera nuxta astamatita na min mporei na iremisi oute gia ena lepto k na tou kanoun ta pio dunata pausipona k narkotika k na min ton pianoun ti 8auma na perimenei? to mono pou 8elei einai na pe8anei. otan einai sti zoi epeidi leitourgei ena mixanima k xoris auto de mporei, ti poiotita zois mporei na exei autos o an8ropos? opws diavasa k pio pisw otan einai klinika nekros einai klinika nekros den allazei kati. koma me koma exei diafora. de lew ante molis vroume kati me ti mia eu8anasia. Alla otan de mporoume na prosferoume mia poiotita sti zoi tou an8ropou toulaxiston as tou dosoume ena a3ioprepi 8anato. ego pantos an xreiazotan 8a to ekanan se kapoion apo tin oikogeneia mou afou prwta to eixa sizitisi mazi sou. idi to exoume sizitisi oti an kapoia stigmi alla3ei i nomo8esia k mas sumvei kati stin oikogeneia k den uparxei periptosi gia "8auma" kapoios 8a to kanei! proteimo na 8umamai tous goneis mou opws itan prin, para 20kila sto krevati kai na me koitaei sta matia k na mou leei kane kati
Foxy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δυστυχως η κατασταση της ειναι ακομα ετσι οπως την περιεγραψα και την τελευταια φορα. :(

 

 

Υπάρχουν νέα;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω νεο,παει λιγο καλυτερα η κοπελα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

H ελπιδα δεν πεθαινει ποτε.

Κατι ξερω και το λεω... ;)

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω νεο,παει λιγο καλυτερα η κοπελα.

 

Αυτό είναι πάρα πολύ ευχάριστο! Εύχομαι να συνεχίσουν όλα να πηγαίνουν καλά.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχεις κανένα νέο από την κοπέλα;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα νέο από την κοπέλα;

σταθερη η κατασταση της,καλο αυτο.παλευει η κοπελα και δειχνει να τα καταφερνει ως τωρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το post το αφαιρω γιατι ειληκρηνα δεν μπορω να το βλεπω καθολου.θελω να ελπιζω οτι καποια στιγμη η ασθενεια αυτη θα ειναι πληρως αντιμετωπισιμη.

το ευχομαι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η κοπελα τελικα δεν αντεξε,η ασθενεια της εκανε μεταστασεις κι εχασε την μαχη.τι να πω,δυστυχως σταθηκε ατυχη οσο κι αν προσπαθησε να το παλεψει,τελικα εφυγε,αιωνια της η μνημη εκει στην γειτονια των αγγελων,ισως να βρηκε την γαληνη της πια.

σημερα 7/3/2006 θα γινει η κηδεια.

καλο ταξιδι.

 

:cry: :cry:

Συλληπητήρια :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι παρα πολυ για την φιλη σου!Ειναι κριμα να φευγουν νεοι ανθρωποι!

Κουραγιο στην οικογενεια της!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι παρα πολυ για την φιλη σου!Ειναι κριμα να φευγουν νεοι ανθρωποι!

Κουραγιο στην οικογενεια της!

να σαι καλα,οι γονεις ευτυχως ηταν ψυχραιμοι οσο το δυνατον μπορουσαν,δυστυχως το περιμεναν και ηταν καπως προετοιμασμενοι.

το σημερινο ειναι κατι που θελω να το ξεχασω και να πω οτι ουτε το ειδα αλλα ουτε κι εγινε και ποτε:(

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα,οι γονεις ευτυχως ηταν ψυχραιμοι οσο το δυνατον μπορουσαν,δυστυχως το περιμεναν και ηταν καπως προετοιμασμενοι.

το σημερινο ειναι κατι που θελω να το ξεχασω και να πω οτι ουτε το ειδα αλλα ουτε κι εγινε και ποτε:(

επειδη και εγω έχασα ενα κοντινο συγγενικο πρόσωπο και λυπήθηκα πολύ,ξέρω πως είναι να χάνεις εναν φιλο σου,Συλληπητήρια φίλε και να θυμάσαι οτι η ζωη συνεχίζει και οτι η λύπη σου αυτη θα σε κάνει πιο δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Συλληπητήρια ταξιδιωτης22. Δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει εδώ, το ξαναλέω όμως. Είχα μια καθηγήτρια στην 3η γυμνασίου στο μάθημα ΣΕΠ (Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός) . Τέλειωσα από το γυμνάσιο και επειδή ήταν πάρα πολύ καλή γυναίκα (και γενικά όλοι οι καθηγητές εκεί ήταν καλοί αλλά η συγκεκριμένη ήταν ίσως ο καλύτερος άνθρωπος που είχα γνωρίσει ποτέ... ) πήγαινα και την έβλεπα. Έμαθα λοιπόν όταν ήμουν στην 1η λυκείου ότι έχει καρκίνο στους πνεύμονες και ότι έχει κάνει εγχείρηση. Για κάποιο διάστημα δεν πήγαινε στο σχολείο και ήταν λογικό. Μετά όμως ξεκίνησε να πηγαίνει ξανά και έκανε κανονικότατα μάθημα. Όταν την είδα είχε την ίδια ζωντάνια και διάθεση όσο τότε που ήταν καλά και πραγματικά απορούσα με το κουράγιο της (εννοείται πως δεν της ανέφερα οτιδήποτε για την αρρώστιά της). Μάθαινα νέα από την μάνα μου γιατί ο αδερφός μου πήγαινε σε εκείνο το γυμνάσιο. Ο καρκίνος είχε κάνει μεταστάσεις (το που δεν το έμαθα) . Στο τέλος της 2ας ή της 3ης λυκείου έμαθα ότι πήγε στα κόκκαλα... Μόλις το άκουσα αυτό κατάλαβα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την γλιτώσει και μου το επιβεβαίωσε και η μάνα μου. Μετά από αυτό φυσικά πήρε σύνταξη. Όποτε μάθαινα νέα ήταν χειρότερα. Κάποιους μήνες πριν πεθάνει έμαθα ότι με δυσκολία πήγαινε από δωμάτιο σε δωμάτιο. Τελικά πέθανε τον Φεβρουάριο του 2005. Με αυτή την κωλοαρρώστια τραβιόταν από το 2001. Πραγματικά ήταν θαύμα πως άντεξε τόσα χρόνια. Το χερότερο σε αυτή την υπόθεση είναι το παιδάκι που άφησε και είναι μικρό (δεν θυμάμαι ακριβώς ηλικία). Βέβαια λόγω του επαγγέλματός της (ψυχολόγος) με τον τρόπο της του είχε πει τα πάντα (ακόμα και ότι πρόκειται να πεθάνει). Όπως είναι λογικό είχα πάει στην κηδεία πέρσι. Δεν περιγράφω το τι έγινε εκεί. Το μικρό δεν το έφεραν και από μια άποψη καλά έκαναν. Οι τελευταίοι που την είδαν στο νοσοκομείο (ο άντρας της και καθηγητές από το σχολείο που δούλευε) μου είπαν ότι δεν μπορούσε να μιλήσει και ότι τους κοίταγε στα μάτια και τους χαμογελούσε :( Πραγματικά εύχομαι κάποτε να βρεθεί τρόπος να θεραπεύεται ΠΛΗΡΩΣ αυτό το πράγμα... Δεν το εύχομαι ούτε στον χειρότερο εχθρό μου να πάθει αυτή την αρρώστια γιατί ξέρω τι τραβάνε οι ασθενείς...
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Μιλατε για καρκινο και δεν αντιλεγω ειναι φοβερη αρρωστια αλλα με το aids δεν συγκρινεται τιποτα.Πριν 2 χρονια πεθανε απο αυτη την φριχτη αρρωστια ο πατερας της τοτε κολλητης μου. Απ οσα προλαβα να δω πριν φυγει Ελβετια για τους τελευταιους του μηνες ο ανθρωπος ειχε αδυνατισει τοσο πολυ που ηταν μια ακτινογραφια. Ο οργανισμος του ειχε εξασθενησει τοσο που ουτε απο δωματιο σε δωματιο οπως λες εσυ μπορουσε να παει. Επερνε 10 χαπια το πρωι και αλλα τοσα το βραδυ. Αντεξε 12 χρονια σαν απλος φορεας και απο την στιγμη που εκδηλωθηκε μολις 1 χρονο.

Σκεψου τι περασε η κορη του που τον εβλεπε καθημερινα να λειωνει. Ειλικρινα δεν υπαρχει χειροτερη ασθενεια. Εβλεπα αυτον τον ανθρωπο μεσα στην ζωντανεια οσπου πεθαινε μερα με την μερα ζωντανος.

Εξωτερικο κατελειξε στα τελευταια του οταν μεσα σε ολα ειχε τυφλωθει κιολας και ζουσε με ενεσεις..Αυτος ζητουσε να του κανουν ευθανασια αλλα επειδη δεν επιτρεπεται στην Ελβετια υπαρχει ειδικο νοσοκομειο για ανιατες ασθενειες οπου απλα σιγα σιγα ελλατωνουν τα φαρμακα οπως μου ειπε η κορη του μεχρι να πεθανει πιο γρηγορα.

Η κορη του δεν προλαβε να τον χαιρετησει. Την περιοδο που πεθανε ο πατερας την αυτη δουλευε Μυκονο και εκεινο το βραδυ ειχε ενα τρακαρισμα οπου τραυματιστηκε πολυ σοβαρα. Κινδυνεψε να χασει το ποδι της. Το εμαθε 3 μερες μετα αφου συνηλθε σε χαλια ψυχολογικη φυσικα κατασταση που χειροτερεψε και με τα νεα που ακουσε..

Ειναι φριχτες αυτες οι αρρωστιες τι να λεμε τωρα..

Το πιο σημαντικο πραγμα πανω στην ζωη μας ολοκληρη ειναι να εχουμε την υγεια μας τιποτα πιο πολυτιμο απο αυτην δεν υπαρχει.

Μετα ολα τ'αλλα ειναι ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ σωστή την ευθανασία... Δεν μπορούμε να κατηγορούμε τους ανθρώπους απλά και μόνο επειδή δεν έχουν την δύναμη να αντέξουν γνωρίζοντας πως ο θάνατος είναι πολύ κοντά...Αυτό το θεωρώ ανόητο...

 

Επίσης πιστεύω πως κάθε άνθρωπος, όπως έχει το δικαίωμα να επιλέξει ΠΩΣ θα ζήσει έτσι έχει και το δικαίωμα να επιλέγει και ΠΩΣ θα πεθάνει...Και πάνω από όλα θεωρώ οτι η ανάγκη ενός ανθρώπου να ζήσει και να πεθάνει αξιοπρεπώς πρέπει να είναι δικαίωμα σεβαστό από όλους...

 

Είμαι λοιπόν υπέρ της ευθανασίας...γιατί είναι μια πράξη πάνω απ'όλα γενναία. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ να ξέρεις πως την τάδε μέρα και ώρα θα πας και θα πεθάνεις...

 

Βέβαια,όλα αυτά υπο την προϋπόθεση πως θα γίνεται μόνο για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ περιπτώσεις (οχι του τύπου "η ζωή μου χωρίς τον Μπάμπη δεν αξίζει τίποτα...καλύτερα να τελειώσει!!") και μάλιστα ανίατες...:!:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Η Ελουάνα Ενγκλάρο, η γυναίκα που βρίσκεται σε κώμα εδώ και 17 χρόνια, ύστερα από αυτοκινητιστικό δυστύχημα, μεταφέρθηκε τη νύχτα της Δευτέρας σε νοσοκομείο του Ούντινε προκειμένου να της γίνει ευθανασία, όπως μετέδωσε το ιταλικό πρακτορείο Ansa.

 

Το ασθενοφόρο που μετέφερε την 37χρονη Ελουάνα έφυγε λίγο μετά τη 1:30 από την κλινική του Μιλάνου όπου νοσηλευόταν σε κωματώδη κατάσταση από τον Ιανουάριο του 1992, μετά το τροχαίο ατύχημα που είχε.

 

Διαδηλωτές που διαφωνούν με την ευθανασία προσπάθησαν να εμποδίσουν το ασθενοφόρο φωνάζοντας «Η Ελουάνα ζει» και «Μην την σκοτώνετε».

 

Μέχρι και την τελευταία στιγμή όσοι αντιδρούν στο «δικαίωμα στο θάνατο»-στηρίζονται από το Βατικανό και την πανίσχυρη ιταλική εκκλησία-συνέχιζαν τις κινητοποιήσεις τους ώστε να μην επιτραπεί στην οικογένεια της Ελουάνα να την απομακρύνει από την καθολική κλινική του Λέτσο και να τη μεταφέρει σε νοσοκομείο που δέχτηκε να διακόψει τη σίτισή της.

 

Η περίπτωση της Ελουάνα έχει συγκινήσει όλη την Ιταλία και αποτελεί αντικείμενο μιας δικαστικής και πολιτικής διαμάχης που διαρκεί εδώ και 10 χρόνια.

 

Δικαστήριο του Μιλάνου ακύρωσε στις 21 Ιανουαρίου τη διοικητική εντολή της επαρχίας της Λομβαρδίας που απαγόρευε σε όλους τους επαγγελματίες της υγείας να διακόψουν τη σίτιση της γυναίκας.

 

Ένα νοσοκομείο του Ούντινε ανακοίνωσε τότε πως ήταν έτοιμο να δεχτεί την 37χρονη γυναίκα και συστάθηκε μια ιατρική ομάδα που, μέσα σε διάστημα λίγων ημερών, θα ανταποκριθεί στο αίτημα του πατέρα της Ελουάνα να την αφήσουν να πεθάνει.

 

«Ειδεχθή δολοφονία» χαρακτήρισε την κίνηση της ευθανασίας ο υπουργός Υγείας του Βατικανού, Χαβιέ Λοτσάνο Μπαραγκάν, σε συνέντευξή του στην ιταλική εφημερίδα «La Repubblica».

 

«Σταματήστε αυτή τη δολοφονία», ανέφερε χαρακτηριστικά, προσθέτοντας: «Η διακοπή της παροχής τροφής και νερού στην Ελουάνα ισοδυναμεί με ειδεχθή δολοφονία και η Εκκλησία δε θα σταματήσει να το φωνάζει. Δεν ξέρω πώς αλλιώς μπορώ να χαρακτηρίσω το ότι δεν δίνουν τροφή σε κάποιον» τόνισε ο καρδινάλιος.

 

Αναφερόμενος στη δικαστική απόφαση που επιτρέπει τη διακοπή της παροχής τροφής και νερού στην Ελουάνα, ο κ. Μπαραγκάν εξήγησε ότι «η θέση της Εκκλησίας, η οποία υπερασπίζεται τη ζωή, παραμένει η ίδια και δεν μπορεί να αλλάξει εξαιτίας μιας δικαστικής απόφασης».

 

Εσείς τι θα κάνατε? Η ακόμα χειρότερο εάν ήσασταν στη θέση αυτού του κοριτσιού (κάτι που εύχομαι να ΜΗΝ συμβεί σε κανέναν) θα το δεχόσασταν?

 

Προσωπικά τι πιστεύω? Ταλαιπωρία για τον ασθενή, ταλαιπωρία ψυχική και σωματική για την οικογένεια. Πολλές φορές πρέπει να παίρνεις δύσκολες αποφάσεις αλλά πρέπει να τις παίρνεις!

 

p.s.1. Ο τίτλος είναι λίγο μακάβριος αλλά χτυπάει φλέβα...

p.s.2. Μην το γυρίσουμε πάλι στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε ελευθερία έκφρασης γιατί ο Βασίλης θα μας δώσει το ομαδικό δικαίωμα του band...:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...