Jump to content

Sony Ericsson K300i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, οκ, αλλά εγώ έχω το χρονικό περιθώριο να ζητήσω αντικατάσταση συσκευής και προβληματίζομαι αν πρέπει να το κάνω. Δηλαδή σκέφτομαι: η άλλη συσκευή που θα πάρω θα κάνει τα ίδια ή μήπως δεν θα παρουσιάζει αυτό το μικροπρόβλημα; Να ΄μπω ή όχι στη διαδικασία; Γιατί κατά τα άλλα, το τηλέφωνο δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 260
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, οκ, αλλά εγώ έχω το χρονικό περιθώριο να ζητήσω αντικατάσταση συσκευής και προβληματίζομαι αν πρέπει να το κάνω. Δηλαδή σκέφτομαι: η άλλη συσκευή που θα πάρω θα κάνει τα ίδια ή μήπως δεν θα παρουσιάζει αυτό το μικροπρόβλημα; Να ΄μπω ή όχι στη διαδικασία; Γιατί κατά τα άλλα, το τηλέφωνο δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το ίδιο θα κάνει και το άλλο αν το αντικαταστήσεις.

Η μόνη λύση είναι να μην έχεις την ένταση στο μέγιστο.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα κάνει και το άλλο αν το αντικαταστήσεις.

Η μόνη λύση είναι να μην έχεις την ένταση στο μέγιστο.

εγω παλι που εχω την ενταση στο μεγιστο δεν εχω το παραμικρο προβλημα.ξαναεπαναλαμβανω μοιπως φταιει η ποιοτητα των ΜΡ3 που εχει βαλει ο φιλος...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο θέμα ποιότητας όσο θέμα συχνοτήτων (συνήθως κάποιο τμήμα των μεσοχαμηλών) που δημιουργούν το πρόβλημα. Κάποια κομμάτια θα έχουν πρόβλημα κάποια άλλα όχι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο θέμα ποιότητας όσο θέμα συχνοτήτων (συνήθως κάποιο τμήμα των μεσοχαμηλών) που δημιουργούν το πρόβλημα. Κάποια κομμάτια θα έχουν πρόβλημα κάποια άλλα όχι.

Μα με την ένταση στο τέρμα λογικό είναι να υπάρχει κάποια παραμόρφωση!

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Μα με την ένταση στο τέρμα λογικό είναι να υπάρχει κάποια παραμόρφωση!

Μα δεν διαφώνησα σ' αυτό. Απλά συμπλήρωσα ότι παίζουν ρόλο και οι συχνότητες και γι' αυτό ενδεχομένως ο laios23 δεν έτυχε να έχει πρόβλημα.

Και να προσθέσω επιπλέον ότι αυτό το φαινόμενο τριξίματος - συντονισμού εμφανίζεται και σε κανονικά ηχεία αρκετών watt και έχει πολύ υποκειμενικό χαρακτήρα. Δηλαδή μπορεί κάποιος να κλείνει τα αυτιά του γιατί δεν το αντέχει κι άλλος να μην το θεωρεί καν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφώνησα σ' αυτό. Απλά συμπλήρωσα ότι παίζουν ρόλο και οι συχνότητες και γι' αυτό ενδεχομένως ο laios23 δεν έτυχε να έχει πρόβλημα.

Και να προσθέσω επιπλέον ότι αυτό το φαινόμενο τριξίματος - συντονισμού εμφανίζεται και σε κανονικά ηχεία αρκετών watt και έχει πολύ υποκειμενικό χαρακτήρα. Δηλαδή μπορεί κάποιος να κλείνει τα αυτιά του γιατί δεν το αντέχει κι άλλος να μην το θεωρεί καν πρόβλημα.

Ναι, το ξέρω. Είναι πολύ σωστό αυτό με τις συχνότητες που λες.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα τη συσκευή και με τη νέα δεν υπάρχει πρόβλημα. Να σημειώσω ότι δεν είχα βάλει ακόμη δικά μου mp3 στη συσκευή. Όποιες παρατηρήσεις έκανα, τις έκανα με τα ήδη υπάρχοντα mp3s και midis.

Πάντως, είναι πολύ σωστό αυτό που γράφηκε, ότι δηλαδή αυτό το φαινόμενο τριξίματος - συντονισμού έχει πολύ υποκειμενικό χαρακτήρα. Αρκετοί γνωστοί μου δεν το πρόσεξαν στην πρώτη συσκευή.

Όπως και να 'χει το πράγμα, τέλος καλό, όλα καλά! :)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο firmware εστω κ ανεπισημο το οποιο να προσθετει το σιγμα "s" ελληνικο στους ελληνικους χαρακτηρες του κινητου οταν γραφουμε μυνημα ? (ειναι λιγο σπασιμο να πρεπει να αλλαζεις γλωσσα καθε φορα που εχεις τελικό "σ" κ προσπαθω να αποφυγω το Τ9 για διαφορους λογους )..
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο firmware εστω κ ανεπισημο το οποιο να προσθετει το σιγμα "s" ελληνικο στους ελληνικους χαρακτηρες του κινητου οταν γραφουμε μυνημα ? (ειναι λιγο σπασιμο να πρεπει να αλλαζεις γλωσσα καθε φορα που εχεις τελικό "σ" κ προσπαθω να αποφυγω το Τ9 για διαφορους λογους )..

δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο.αλλα δεν σου χρειαζεται γιατι 1)το μηνυμα το γραφεις με κεφαλαια οποτε δεν εχεις προβλημα με το τελικο ς και 2)και με μικρα γραμματα να επιλεξεις να το γραψεις το μηνυμα αυτο στελνετε στον παραληπτη με κεφαλαια δλδ αν γραψεις ''δημητρησ'' ο παραληπτης θα διαβασει ''ΔΗΜΗΤΡΗΣ''.ο μονος λογος που χρειαζεσαι το τελικο ς ειναι στην αποθηκευση ονοματων στον τηλ.καταλογο(εφοσον και εκει χρησιμοποιεις μικρα και οχι κεφαλαια γραμματα)αλλα εκει μπορεις να βαλεις το αγγλικο s και ξεμπερδεψες!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο firmware (εστω κ ανεπισημο ) το οποιο να προσθετει το ελληνικο τελικο σιγμα " s " στα μυνηματα? Einai σπαστικο οι καταληξεις να ειναι Κωστασ κτλ , ενω το να βαλω απλα T9 δε το θεωρω αμεση λυση..
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο firmware (εστω κ ανεπισημο ) το οποιο να προσθετει το ελληνικο τελικο σιγμα " s " στα μυνηματα? Einai σπαστικο οι καταληξεις να ειναι Κωστασ κτλ , ενω το να βαλω απλα T9 δε το θεωρω αμεση λυση..

σου εχω απαντησει ηδη σε αυτο 2 ποστ πιο πανω!!! :wink:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

thnx laio απλα ενσωματοθηκε το ποστ μου σε αυτο και δε το πηρα χαμπαρι (γιαυτο εκανα κ 2ο ποστ το οποιο ειχε την ιδια μοιρα) Τεσπα thnx anyway ,δε το ξερα οτι ο παραληπτης το λαμβανει με κεφαλαια..
Link to comment
Share on other sites

το μονο που πραγματικα με στεναχωρει σε ενα τετοιο κινητακι σαν το κ300 ειναι οτι δεν εχει ραδιοφωνακι ρε γμτ.θα ηταν σουπερ αν το ειχε και αυτο....κριμα :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη "δυσλειτουργια" που παρατηρησα στο κινητο αυτο ειναι οτι ο μεγιστος αριθμων χαρακτηρων για ελληνικη γραμματοσειρα ειναι 80 χαρακτηρες ( ενω το κανονικο σε οσα κινητα γνωριζω ειναι 160 ) οποτε σε αναγκαζει να το γυριζεις στα αγγλικα (οπου εκει ειναι οντως 160) κ στην ουσια να αποστηθισεις τα greeklish πληκτρολογιο..
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε τους εθνικούς χαρακτήρες.

Τι είναι αυτό;

Πως γίνεται;

Τι παρενέργειες έχει;

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε τους εθνικούς χαρακτήρες.

με προλαβες αρχηγε.θα πας στα μηνυματα-->.επιλογες-->εθνικοι χαρακτηρες-->απενεργοποιηση και ολα μελι γαλα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό;

Πως γίνεται;

Τι παρενέργειες έχει;

1) Με αυτή την επιλογή μπορείς να στείλεις μήνυμα 160 χαρακτήρων κι όχι 70 όταν είναι ενεργό το unicode.

2) Για το πώς γίνεται δες το ποστ του laios23.

3) Δες 1.

:)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια πατάτα πρτοχτές και αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει. Έπαιζα με τις προωθήσεις κλήσεως όταν βαριόμουνα στη δουλειά (έχοντας το "κανονικό" προφίλ) χρησιμοποιώντας την εντολή *21*αριθμ. τηλ.# και όταν προσπάθησα να κάνω ακύρωση της εντολής από το κινητό, ενώ μου έλεγε ότι η προώθηση ακυρώθηκε, κάθε φορά που βάζω το "κανονικό" προφίλ ξαναμπαίνει η προώθηση. Έχω δοκιμάσει ακύρωση όλων των προωθήσεων, ακύρωση της προώθησης από το προφίλ, επαναφορά προφίλ, αλλά τίποτα. Το κακό είναι ότι έχει εμφανίσει και ένα εικονίδιο πάνω δεξιά που δείχνει ότι έχει προώθηση στη γραμμή 2 (δεν επηρεάζει σε τίποτα αλλά με ενοχλεί οπτικά :O ) ανεξάρτητα από το προφίλ που έχω.

 

Any ideas :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας κανα καλο θεματακι για το Κ300??γιατι απο κ700/750/800 δεν ταιριαζουνε ρε γμτ!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας! Post μετά από αιώνες.

Ερωτησούλες επειδή μου αρέσει το Κ300i :

 

1) Η μπαταρία πως τα πηγαίνει?Πόσες μέρες σας βγάζει, ανοιχτό ή κλειστό?

2) Δεν έχω κόλλημα για καμιά τρελή οθόνη. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι στα διάφορα reviews που κοίταξα η οθόνη του δείχνει αρκετά φωτεινή...! Είναι όντως πάντα έτσι ή φτιάχνει μέσω των ρυθμίσεων φωτεινότητας και αντίθεσης...? ( έχει τέτοιες ρυθμίσεις?κάτι διάβασα για κρυφό μενού...

3) Επειδή οι υπέρηθρες είναι ό,τι πιο αργό υπάρχει, πόση ώρα κάνετε ενδεικτικά για να περάσετε ή να πάρετε 1 ΜΒ π.χ. από/στο κινητό...? Χρησιμοποιείτε τις εφαρμογές της SE για αυτήν την δουλειά ή άλλες?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο k300 που είχα χάλασε το ηχειάκι του. δεν ξέρω πως και γιατί αλλα χάλασε.

μάλλον από την ένταση των mp3 ringtones (πάντα τα έχει δυνατά η se)

τώρα χρησιμοποιώ ένα άλλο k300 και έχω την ένταση στο 3/8 .πάλι δυνατά είναι αν το συγκρίνεις με κάτι περσινά nokia.

 

γενικά καλές εντυπώσεις έχω από το κινητακι, είναι φθηνό και απλά κάνει την δουλειά του στα βασικά.

αυτό το διάστημα έτσι κι αλλιώς δεν ασχολούμαι με mobiles ,δεν έχω χρόνο.

η οθόνη του παιδιά είναι αστο ...είπαμε απλά να κάνουμε την δουλειά μας μην περιμένετε να δείτε φωτογραφίες .

ένα πραγματάκι που την σπάει λίγο είναι ο θόρυβος των πλήκτρων ,το βραδυ ειδικά ...αν κάποιος κοιμάται διπλα σου το σκέφτεσαι να γράψεις sms ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K300i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...