Jump to content

OnePlus 3T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oneplus 3T midnight black 128GB vs Samsung S7 Edge black 32GB

 

Οι φωτογραφίες είναι από S7 Edge.

 

Κατά κύριο λόγο ήθελα να σας δείξω μέγεθος, design, το νέο χρώμα του Oneplus που είναι μαύρο ματ αλουμίνιο (σαν του iPhone 7 plus σε χρώμα και υφή αν έχετε υπόψη σας) έναντι στο glossy black του S7E και τις οθόνες που είναι και οι δύο Amoled αλλά η μεν του 3Τ είναι 1080p, η δε του S7E είναι 2Κ ανάλυσης.

 

Όπως βλέπετε το 3Τ είναι ο ορισμός του λιτού βιομηχανικού design.

Λογότυπο πίσω στην πλάτη και μόνο. Όπως και τα iPhone.

Μου είχε λείψει η επίπεδη οθόνη καθαρών 5.5 ιντσών.

Το home button του 3Τ είναι ένα haptic κεραμικό τζαμάκι που εγώ όμοιο του σε ταχύτητα και απόκριση δεν έχω συναντήσει ξανά σε Android συσκευή.

Ενδεχομένως να είναι ταχύτερο ακόμη και από του iPhone 7 Plus και άρα να είναι το ταχύτερο finger scanner στον κόσμο.

 

Οθόνες: Όχι ό,τι και ό,τι. Η ανάλυση δεν είναι de facto παράγοντας επιτυχίας (ή αποτυχίας). Έχει 1080p που τα βάζει στα ίσα με την καλύτερη οθόνη της αγοράς που είναι η 2Κ Amoled της Samsung. Και η 1080p του OP3T πάλι της Samsung είναι.

Tι βλέπεις από κοντά; Κατά 95+% ίδιες οθόνες. Κάποιες μικροδιαφορές ίσως δεις κάτω από το φως του ήλιου ή σε υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες που ενδεχομένως να παίζουν ρόλο τα γραφικά της κάθε συσκευής αλλά και οι επιστρώσεις του κάθε κατασκευαστή.

 

Κάμερες: Περίμενα να δω "κακιές" κάμερες στο OP3T, αλλά συνάντησα δύο πολύ καλές κάμερες και ειδικά η εμπρόσθια που είναι και αυτή 16mp ανάλυσης όπως και η πίσω του κινητού, βγάζει κανονικές φωτογραφίες και όχι της πλάκας.

 

UI: Ξεκάθαρα θέμα συνήθειας. Έχω αρχίσει και γουστάρω το simplicity του almost pure android. Η Oneplus πρέπει όμως να το δουλέψει στο θέμα του "εσωτερικού" design.

Έδιωξα τελικά το Nova Launcher και είμαι με τον OEM και απλά έχω βάλει ένα pack εικονιδίων που μου αρέσουν.

 

Ταχύτηταχαχαχαχαχα: Γελοιωδώς γρήγορα τα πάντα. Επειδή έχω δει όλα τα ριβιού, τσοντιάζει οποιοδήποτε android, ακόμη και τα τελευταία Google Pixel/Pixel XL & LG G6. Χτυπιέται στα ίσα με το iPhone 7 Plus από το οποίο και χάνει οριακά αλλά παίρνει το αίμα του πίσω στο multitasking όπου τα 6GB RAM δίνουν κυριολεκτικά ανελέητο πόνο.

 

Αποθηκευτικός χώρος: 128GB. Φανταστείτε ότι στο laptop μου έχω 256GB μνήμης. Δεν γεμίζει ποτέ...

 

2καρτο για όποιον το χρειάζεται. Κακά τα ψέμματα αυτό είναι ατού. To S7E Duos κοστίζει 130 ευρώ επιπλέον από το κανονικό S7E... :omg:

 

Ηχείο: Λίγο πιο δυνατό του OP3T. Ίσως παίζει ρόλο η αδιαβροχοποίηση του S7E.

 

Θα ήθελα να είναι αδιάβροχο και το OP3T. Αυτό του το καταλογίζω σαν μειονέκτημα.

 

Θα ήθελα ακουστικά στη συσκευασία επίσης.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.

 

 

20170410_174146.jpg

 

20170410_174257_01_01.jpg

 

20170410_174423_01.jpg

 

20170410_174418_01_01.jpg

 

20170410_174428.jpg

 

20170410_174441.jpg

 

20170410_174031_01.jpg

 

20170410_174133.jpg

 

Πολύ ωραία ανάλυση της συσκευής και πολύ όμορφο το μαύρο!Επειδή κ από το edge ήρθα στο 1+3T ειλικρινά εντυπωσιάστηκα και δεν σκοπεύω να ξαναπάω σε Samsung!Είχα και άλλα Samsung παλιά και δεν μου κάνουν!Η OnePlus ειλικρινά με κέρδισε απόλυτα!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παρήγγειλα την Παρασκευή το μαυράκι της oneplus και μάλλον θα το έχω μετά το Πάσχα όπως πάει! Έρχομαι από iphone 7 και iphone 7 plus με ενδιάμεση χρήση s7 Edge το οποίο το έδωσα πάνω στον μήνα λόγο μεγάλου lag στο touchwiz για τα δεδομένα μου και της κυρτής οθόνης που δεν με βόλεψε. Πριν από το iphone 7 είχα iphone 5c , 6 και 6s. Πρώτη φορά ανυπομονώ να παραλάβω συσκευή τόσο πολύ! Δεν πήγα σε pixel γιατί πολύ απλά το κινητό δεν βλέπετε και δεν εννοώ την μόστρα αλλά δεν μου αρέσει εμένα ειδικά από πίσω. Έχω διαβάσει τα πάντα για το τηλέφωνο και επίσης έχω δει και πάνω από 30 reviews. Νομίζω πως δεν θα μου λήψει κάτι. Ποια η γνώμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 3T midnight black 128GB vs Samsung S7 Edge black 32GB

 

Οι φωτογραφίες είναι από S7 Edge.

 

Κατά κύριο λόγο ήθελα να σας δείξω μέγεθος, design, το νέο χρώμα του Oneplus που είναι μαύρο ματ αλουμίνιο (σαν του iPhone 7 plus σε χρώμα και υφή αν έχετε υπόψη σας) έναντι στο glossy black του S7E και τις οθόνες που είναι και οι δύο Amoled αλλά η μεν του 3Τ είναι 1080p, η δε του S7E είναι 2Κ ανάλυσης.

 

Όπως βλέπετε το 3Τ είναι ο ορισμός του λιτού βιομηχανικού design.

Λογότυπο πίσω στην πλάτη και μόνο. Όπως και τα iPhone.

Μου είχε λείψει η επίπεδη οθόνη καθαρών 5.5 ιντσών.

Το home button του 3Τ είναι ένα haptic κεραμικό τζαμάκι που εγώ όμοιο του σε ταχύτητα και απόκριση δεν έχω συναντήσει ξανά σε Android συσκευή.

Ενδεχομένως να είναι ταχύτερο ακόμη και από του iPhone 7 Plus και άρα να είναι το ταχύτερο finger scanner στον κόσμο.

 

Οθόνες: Όχι ό,τι και ό,τι. Η ανάλυση δεν είναι de facto παράγοντας επιτυχίας (ή αποτυχίας). Έχει 1080p που τα βάζει στα ίσα με την καλύτερη οθόνη της αγοράς που είναι η 2Κ Amoled της Samsung. Και η 1080p του OP3T πάλι της Samsung είναι.

Tι βλέπεις από κοντά; Κατά 95+% ίδιες οθόνες. Κάποιες μικροδιαφορές ίσως δεις κάτω από το φως του ήλιου ή σε υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες που ενδεχομένως να παίζουν ρόλο τα γραφικά της κάθε συσκευής αλλά και οι επιστρώσεις του κάθε κατασκευαστή.

 

Κάμερες: Περίμενα να δω "κακιές" κάμερες στο OP3T, αλλά συνάντησα δύο πολύ καλές κάμερες και ειδικά η εμπρόσθια που είναι και αυτή 16mp ανάλυσης όπως και η πίσω του κινητού, βγάζει κανονικές φωτογραφίες και όχι της πλάκας.

 

UI: Ξεκάθαρα θέμα συνήθειας. Έχω αρχίσει και γουστάρω το simplicity του almost pure android. Η Oneplus πρέπει όμως να το δουλέψει στο θέμα του "εσωτερικού" design.

Έδιωξα τελικά το Nova Launcher και είμαι με τον OEM και απλά έχω βάλει ένα pack εικονιδίων που μου αρέσουν.

 

Ταχύτηταχαχαχαχαχα: Γελοιωδώς γρήγορα τα πάντα. Επειδή έχω δει όλα τα ριβιού, τσοντιάζει οποιοδήποτε android, ακόμη και τα τελευταία Google Pixel/Pixel XL & LG G6. Χτυπιέται στα ίσα με το iPhone 7 Plus από το οποίο και χάνει οριακά αλλά παίρνει το αίμα του πίσω στο multitasking όπου τα 6GB RAM δίνουν κυριολεκτικά ανελέητο πόνο.

 

Αποθηκευτικός χώρος: 128GB. Φανταστείτε ότι στο laptop μου έχω 256GB μνήμης. Δεν γεμίζει ποτέ...

 

2καρτο για όποιον το χρειάζεται. Κακά τα ψέμματα αυτό είναι ατού. To S7E Duos κοστίζει 130 ευρώ επιπλέον από το κανονικό S7E... :omg:

 

Ηχείο: Λίγο πιο δυνατό του OP3T. Ίσως παίζει ρόλο η αδιαβροχοποίηση του S7E.

 

Θα ήθελα να είναι αδιάβροχο και το OP3T. Αυτό του το καταλογίζω σαν μειονέκτημα.

 

Θα ήθελα ακουστικά στη συσκευασία επίσης.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.

 

 

20170410_174146.jpg

 

20170410_174257_01_01.jpg

 

20170410_174423_01.jpg

 

20170410_174418_01_01.jpg

 

20170410_174428.jpg

 

20170410_174441.jpg

 

20170410_174031_01.jpg

 

20170410_174133.jpg

Καλοδουλεμένο να είναι φίλε,δεν σε πρόλαβα στο π.μ αλλά βλέπω ήσουν αποφασισμένος να το πάρεις

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το μίνι review φίλε.καλοριζικο!

Θα τοποθετηθω όπως και η νέα διαφήμιση:ποια ααααμστελ;;;; Δες σαμμυ.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα την Παρασκευή το μαυράκι της oneplus και μάλλον θα το έχω μετά το Πάσχα όπως πάει! Έρχομαι από iphone 7 και iphone 7 plus με ενδιάμεση χρήση s7 Edge το οποίο το έδωσα πάνω στον μήνα λόγο μεγάλου lag στο touchwiz για τα δεδομένα μου και της κυρτής οθόνης που δεν με βόλεψε. Πριν από το iphone 7 είχα iphone 5c , 6 και 6s. Πρώτη φορά ανυπομονώ να παραλάβω συσκευή τόσο πολύ! Δεν πήγα σε pixel γιατί πολύ απλά το κινητό δεν βλέπετε και δεν εννοώ την μόστρα αλλά δεν μου αρέσει εμένα ειδικά από πίσω. Έχω διαβάσει τα πάντα για το τηλέφωνο και επίσης έχω δει και πάνω από 30 reviews. Νομίζω πως δεν θα μου λήψει κάτι. Ποια η γνώμη σας?

 

Κάνεις την καλύτερη επιλογή και θα το αγαπήσεις πιο πολύ σκεπτόμενος και πόσα έδωσες γι αυτό και πόσα έδινες για τα άλλα δύο!Επειδή έχω περάσει κ εγώ και από τις δύο εταιρείες (Apple και Sammy) με έχει τρελάνει το γεγονός των χρημάτων βλέποντας ότι σε κάποια θέματα είναι και καλύτερο το 1+3T!Με το καλό να το υποδεχθεις!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους ρωτάτε πώς γίνεται τα play services να είναι τόσο χαμηλά

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω

Κλειστή την τοποθεσία. Μεμονωμένα από τις ρυθμίσεις δίνω μόνο πρόσβαση στον καιρό και στο speed test.

Επίσης πάντα κλείνω τα αντίγραφα ασφαλείας. Δεν τα χρησιμοποιώ.

Συγχρονισμός και λοιπά όλα πάντα ανοιχτά.

 

Φίλε Βαγγέλη αν μιλήσεις με τον Νίκο πες του να σου στείλει τα screenshot μου η στείλε μου pm να τα πουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους ρωτάτε πώς γίνεται τα play services να είναι τόσο χαμηλά

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω

Κλειστή την τοποθεσία. Μεμονωμένα από τις ρυθμίσεις δίνω μόνο πρόσβαση στον καιρό και στο speed test.

Επίσης πάντα κλείνω τα αντίγραφα ασφαλείας. Δεν τα χρησιμοποιώ.

Συγχρονισμός και λοιπά όλα πάντα ανοιχτά.

 

Φίλε Βαγγέλη αν μιλήσεις με τον Νίκο πες του να σου στείλει τα screenshot μου η στείλε μου pm να τα πουμε

 

Κ εγώ την τοποθεσία κλειστή την έχω πάντα!Γιατί να την έχω ανοιχτεί αφού καίει τόσο μπαταρία!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά.

Δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.

Θα μπορούσα να γράψω περισσότερα αλλά ήταν μια καλή γεύση για όσους έχουν περιέργεια.

Μάλιστα δεν προέρχομαι απλά από το S7 Edge αλλά και από το S6 Edge Plus.

Θα μου πείτε, εδώ κάποτε έδωσα το Note 3 και πήρα το Nokia Lumia 930, στο Oneplus 3T θα κώλωνα; :lol:

 

@Βαγγέλη

Ε ναι ρε φίλε. :lol::p:D

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ την τοποθεσία κλειστή την έχω πάντα!Γιατί να την έχω ανοιχτεί αφού καίει τόσο μπαταρία!

 

Εμένα μου είναι άχρηστη γι αυτό

Φυσικά καίει μπαταρία αλλά αν την χρειάζεται κάποιος δεν γίνεται αλλιώς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είναι άχρηστη γι αυτό

Φυσικά καίει μπαταρία αλλά αν την χρειάζεται κάποιος δεν γίνεται αλλιώς

 

Εγώ χρόνια τώρα σε όποια συσκευή παίρνω είναι το πρώτο πράγμα που κάνω διότι την χρειάζομαι μόνο όταν βάζω χάρτες για κάποια διαδρομή!Αλλά ναι αν τη χρειάζεται κάποιος δεν γίνεται αλλιώς!Αλλά εδώ επίσης να πούμε ότι αν δεν την έχει ανάγκη κάποιος δεν γίνεται κάτι αν την απενεργοποιήσει!Μην φοβούνται δλδ κάποιοι ότι δυσλειτουργει κάτι!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Better battery stats ή/και Gsam battery monitor. Πας μετά και βλέπεις time held awake και apps waking device. Αν λέει κάποιο app τότε ή το βγάζεις ή το κάνεις greenify, whatever. Αν λέει Google, system ή kernel θέλει πιο πολύ ψάξιμο, πχ να βάλεις Amplify για να κόψεις κάποια services.

 

Απ' ότι βλέπω πάντως πάνω, κάποιο service είναι. Κλασσικό drain των Google services.

 

Θέλουν xposed αυτά που λες για να παιξουν (amplify). Βλέπω οτι πάνω αριστερά έχεις τον μετρητή του δικτύου. Για βγάλτον 1-2 μέρες και τσέκαρε. Με τις ρυθμίσεις του φίλου τα services ηταν στο 13% αλλά με τα data ανοιχτά από τις 7 το πρωί μέχρι και τώρα που γράφω η μπαταρία είναι στο 16%.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από τα Google play services δεν θα απαλλαγούμε έτσι εύκολα από την marshmallow και μετά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και λέγεται mobile radio active και εμφανίζεται μόνο με αποκλειστική χρήση Data

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι κατά την διάρκεια μιας κλήσης η συσκευή κάνει δόνηση κάθε λεπτο;

Βγαίνει αυτό;

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι

Ίσως αυτό φταίει για όσους νομίζουν ότι είναι κάποιο bug που ενώ μιλάνε στο τηλέφωνο πιστεύουν ότι πατάνε με το μάγουλο κάποια από τα toggles

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αν και δεν έχω την συσκευή σας μπήκα στην διαδικασία να πειραματιστώ με τις ρυθμίσεις που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα ποστ μπας και δω άσπρη μέρα με την κατανάλωση των google services.
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αν και δεν έχω την συσκευή σας μπήκα στην διαδικασία να πειραματιστώ με τις ρυθμίσεις που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα ποστ μπας και δω άσπρη μέρα με την κατανάλωση των google services.

Πες μας και εσύ την άποψή σου αργότερα, να εμπλουτιστεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι ρυθμίσεις του Βαγγέλη ίσως δεν αφορούν εμάς με την τελευταία επίσημη σταθερή έκδοση

Στην beta ίσως στο παρασκήνιο υπάρχουν bugs η ότι μπορεί ο καθένας να φανταστεί και επηρεάζουν την αυτονομία και τα play services

 

Θα πρότεινα να κάνουμε ενα νέο νήμα με όσους έχουν την beta να κάνουν παρόμοια κουβέντα γιατί άλλο μία σταθερή έκδοση και άλλο μία beta

 

Κάποιος mod αν είναι ας κάνει ένα νέο θέμα να μεταφερθούν μηνύματα εκεί γιατί εδώ ήδη υπάρχουν πολλά υποθέματα για κουβέντα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πώς μπορώ να απενεργοποιήσω τη δόνηση όταν ξεκλειδώνω το τηλέφωνο με το αποτύπωμα? :)

 

Στάλθηκε από το εμένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πώς μπορώ να απενεργοποιήσω τη δόνηση όταν ξεκλειδώνω το τηλέφωνο με το αποτύπωμα? :)

 

Στάλθηκε από το εμένα

Εάν μιλάμε για στοκ ρομ σε στοκ τηλέφωνο, δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...