Jump to content

LG G3 vs Nexus 5X vs P9 Lite


gasgounis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.

 

Μετα από 2+ ωραια χρονια με ένα LG G2 εφτασε η στιγμη της αντικαταστασης και θα χρειαστω τις γνωμες σας.

 

Από το κινητο ειχα μεινει αρκετα ευχαριστημενος. Αν και παλιο, την δουλεια μου την εκανα μια χαρα. Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.

 

Η χρηση είναι αρκετη ομιλια, αρκετο ιντερνετ σε WIFI ή 4G και λιγα παιγνιδακια. Οποτε είναι σημαντικο η μπαταρια να είναι καλη.

Δεν με απασχολει το root, μαμα θα το αφησω.

 

Φωτογραφιες και μουσικη ή βιντεο ευπροσδεκτα αλλα χωρις απαιτησεις.

 

Οι συσκευες που ειχα σκεφτει είναι

1. LG G3

2. Nexus 5X

3. Huawei P9 Lite

 

 

Το budget είναι 200 -250, και μπορει να παιξει λιγο πιο πανω. Προφανως όμως οσο πιο κατω τοσο πιο καλα.

 

Για το G3, κατά κυριο λογω ότι ειχα μεινει ευχαριστημενος από το G2, οποτε ελεγα να δω και τον διαδοχο του. Αλλα με φοβιζει το bootloop

 

Για το 5X το ξερω ότι δεν εχει καλη μπαταρια, αλλα μονο αυτό με χαλαει. Συν ότι ηθελα να δω και πως είναι το καθαρο Android, επιπλεον εχω διαβασει ότι φορτιζει σχετικα γρηγορα. Οποτε ισοφαριζει το μειονεκτημα.

 

Σχετικα με το P9 Lite, δεν μου αρεσε καθολου το UI του αλλα πολλοι λενε ότι είναι από τις καλυτερες επιλογες στα λεφτα αυτα

 

Εχετε να προτεινετε καποιο άλλο μοντελο?

 

Να πω μονο ότι λογω «ιδιοτροπιας» δεν θελω να κοιταξω προς άλλες μαρκες από Κινα

Edited by gasgounis
συμπληρωση περισσοτερων στπιχειων
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη μπαταρία απ ολα έχει με διαφορά το P9 lite. Στην κάμερα μας τα χαλάει λίγο, την ημέρα πάντως τραβάει αξιοπρεπέστατα.
Link to comment
Share on other sites

1. Nexus 5x

2. Huawei P9 lite

3. LG G3

 

Για να ειμαι ειλικρινης,πρωτη επιλογη ειχα το G3...

Αλλα βλεπω 2 να ψηφιζουν nexus και ενας P9

 

Φιλοι θα το σκεφτω.. με πειθετε για αυτο που ειχα ως τριτη επιλογη εγω.

 

Υ.Γ. Για το Huawei, γραφω "δεν θελω να κοιταξω προς άλλες μαρκες από Κινα". Δηλαδη μονο Huawei απο κινεζικα. Οχι αλλες μαρκες.

 

Αλλα κινητα εχετε να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δες και το honor 7 lite.

Για κάμερα και stock Android πας σε 5x, για όλα τα άλλα P9 lite.

Τα είχα και τα δύο, προσωπικά θα πήγαινα σε huawei. Το G3 δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Και κάνα xiaomi θα ήταν καλή επιλογή. ..

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Δες και το honor 7 lite.

Για κάμερα και stock Android πας σε 5x, για όλα τα άλλα P9 lite.

Τα είχα και τα δύο, προσωπικά θα πήγαινα σε huawei. Το G3 δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Και κάνα xiaomi θα ήταν καλή επιλογή. ..

Καλά τα xiaomi αλλά εκεί την Camera θισιαζεις για τα καλά ακόμη και στο mi5s είναι κάτω από μέτρια

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα xiaomi αλλά εκεί την Camera θισιαζεις για τα καλά ακόμη και στο mi5s είναι κάτω από μέτρια

 

Παιδια, οπως ειπα και απο την αρχη, λογω ιδιοτροπιας και μονο, δεν θελω να παω σε Xiaomi και Honor. και για να ειμαι ειλικρινης, δεν τα ξερω σαν συσκευες τι λενε... Μονο για τα Honor οτι ειναι τα "φτηνα" Huawei!

 

Επειδη η καμερα δεν με νοιαζει και πολυ, ενω η μπαταρια ειναι σημαντικος παραγοντας

 

@frafra: Γιατι οχι G3?

Link to comment
Share on other sites

και για να ειμαι ειλικρινης, δεν τα ξερω σαν συσκευες τι λενε... Μονο για τα Honor οτι ειναι τα "φτηνα" Huawei!

 

τι είναι λέει;:confused::X

 

καλά, κράτα ενα honor 8 στα χέρια σου και τα λέμε..

Link to comment
Share on other sites

Τα Ηonor δεν είναι φτηνά Huawei!!! Ή εταιρεία είναι θυγατρική της Huawei και προσφέρει λιιιιγο πιο οικονομικές συσκευές από την μαμά εταιρεία. Για να καταλάβεις, στις ΗΠΑ πουλιούνται προς το παρόν μόνο Honor και όχι Huawei αν αυτό λέει κάτι.

 

Σε αυτά τα χρήματα ωστόσο το Honor 7 lite παρότι σχεδόν ίδια συσκευή με το P9 lite χάνει στα σημεία. Όπως είπα και σε αλλο φίλο σε διαφορετικό νήμα, το Nexus είναι εξαιρετικό και πιο δυνατή συσκευή, με τομείς ωστόσο όπου πάσχει (αυτονομία, χωρητικότητα), ενώ το P9 lite είναι μετριοκαλό σε όλα

Link to comment
Share on other sites

Το g3 ειναι φοβερο κινητό με πολλες ευκολίες,που σου λυνουν τα χερια στο λειτουργικό απο την lg..Αλλά αν θέλεις μεγαλη διάρκεια μπαταρίας αστο.Εγω αν επερνα τώρα κινητο μεχρι 250,θα επερνα το Nexus 5x(οχι για την μπαταρια του) εχει και αυτο θεμα..Και μια ακομα λυση ειναι το j7 2016,Με αυτονομια που ξεπερνα τις 10 ωρες οθόνης!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

P9 lite είναι απλά ικανοποιητικό σε όλα.

 

Nexus 5X έχει την καλύτερη κάμερα στα λεφτά του.

 

Αν θες ένα overall καλό κινητό, το P9 lite είναι η συσκευή σου. Αν δίνεις έμφαση στην φωτογραφική, τότε Nexus 5X.

 

Το G3, πλέον, δεν νομίζω πως αξίζει. Έχει περισσότερα μειονεκτήματα η αγορά του αυτή τη στιγμή, παρά πλεονεκτήματα...

Link to comment
Share on other sites

Lg G3 είναι ήδη διετίας και δεν έχει πολύ νόημα πια.

P9 Lite όπως προείπαν είναι overall η πιο καλή επιλογή κυρίως για τη μπαταρία.

5Χ ναι μεν για την καλύτερη κάμερα αλλά έχε υπόψη σου, εκτός από το συμβιβασμό με τη μπαταρία, ότι δεν παίρνει sd card οπότε κοιτάς για την έκδοση με τα 32 gb.

Link to comment
Share on other sites

Lg G3 είναι ήδη διετίας και δεν έχει πολύ νόημα πια.

P9 Lite όπως προείπαν είναι overall η πιο καλή επιλογή κυρίως για τη μπαταρία.

5Χ ναι μεν για την καλύτερη κάμερα αλλά έχε υπόψη σου, εκτός από το συμβιβασμό με τη μπαταρία, ότι δεν παίρνει sd card οπότε κοιτάς για την έκδοση με τα 32 gb.

 

 

παιδια να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

 

να πω την αληθεια, ενας να υποστηριζε το G3, θα το επαιρνα επειδη ηταν η πρωτη επιλογη μου. Αλλα κανεις δεν το στηριξε.

 

Αποφασισα να παω για P9 Lite. Δεν μου αρεσε το user interface του αλλα ελπιζω να το συνηθισω.

Μιας και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα η φωτογραφια και ειχα συνηθισει με 4.4.2, μπορω να ζησω και χωρις τα κυρια πλεονεκτηματα του Nexus.

Αντιθετα η μπαταρια ειναι σημαντιικος παραγοντας. Συν οτι ειναι μετριοκαλο σε ολους τους τομεις, χωρις να υστερει καπου συγκεκριμενα.

 

...εκτος και αν αλλαξω γνωμη στο μαγαζι μεσα :cry::cry::cry::cry:!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

 

να πω την αληθεια, ενας να υποστηριζε το G3, θα το επαιρνα επειδη ηταν η πρωτη επιλογη μου. Αλλα κανεις δεν το στηριξε.

 

Αποφασισα να παω για P9 Lite. Δεν μου αρεσε το user interface του αλλα ελπιζω να το συνηθισω.

Μιας και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα η φωτογραφια και ειχα συνηθισει με 4.4.2, μπορω να ζησω και χωρις τα κυρια πλεονεκτηματα του Nexus.

Αντιθετα η μπαταρια ειναι σημαντιικος παραγοντας. Συν οτι ειναι μετριοκαλο σε ολους τους τομεις, χωρις να υστερει καπου συγκεκριμενα.

 

...εκτος και αν αλλαξω γνωμη στο μαγαζι μεσα :cry::cry::cry::cry:!!!

 

Κοιτα το g3 32gb το εχω 1 χρόνο και πετάει..Αλλα τωρα εχουν βγει πολλα καινούργια μοντέλα και + οτι θελεις μεγαλη μπαταρία..4 ωρες οθονης περίπου βγαζει το G3..Τα specs του σηκώνουν και ashpalt και τετοια,αλλα η μπαταρια ρου πονάει.Εγω εχω μαζι μου το φορτιστή..Για games το tablet..

Link to comment
Share on other sites

Το G3 νομίζω είναι ακόμη καλό... αν το έχεις ήδη. Δεν είναι κατάλληλη περίοδος να το αγοράσεις καινούργιο, με τόσες εναλλακτικές.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχετε δικιο για το G3...

 

Αλλα οταν ημουν ευχαριστημενος απο τo G2, φανταζομαι οτι θα ημουν ακομα περισσοτερο ευχαριστημενος απο τον διαδοχο του, το G3.

Αυτο ηταν το σκεπτικο μου.

 

Σε καθε περιπτωση, δεν εχω παει ακομα να αγορασω αλλα, οπως ειπα και πιο πανω, προσανατολιζομαι για το Huawei.:worry:

 

Παντως, αν αλλαξω γνωμη θα σας ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και το lg flex 2, πολύ καλύτερο του g3 και των άλλων, μοντέλο-ναυαρχίδα του 2015, πήρε 6 και είναι στην ίδια τιμή. Είχα το ίδιο δίλημμα μετά το z ultra που ήμουν ικανοποιημένος (2,5 χρόνια) και τελικά το αντικατέστησα με το lg flex 2.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχετε δικιο για το G3...

 

Αλλα οταν ημουν ευχαριστημενος απο τo G2, φανταζομαι οτι θα ημουν ακομα περισσοτερο ευχαριστημενος απο τον διαδοχο του, το G3.

Αυτο ηταν το σκεπτικο μου.

 

Σε καθε περιπτωση, δεν εχω παει ακομα να αγορασω αλλα, οπως ειπα και πιο πανω, προσανατολιζομαι για το Huawei.:worry:

 

Παντως, αν αλλαξω γνωμη θα σας ενημερωσω!

 

απλα επειδη g3 ειναι χειροτερο σε ολα εκτος απο camera σε σχεση με το g2 δεν ξερω πως θα σου φανει απλα......

Link to comment
Share on other sites

 

Το G3, πλέον, δεν νομίζω πως αξίζει. Έχει περισσότερα μειονεκτήματα η αγορά του αυτή τη στιγμή, παρά πλεονεκτήματα...

 

Σε σύγκριση με το P9 Lite, δεν θα το έλεγα. Στο P9 είχα κολλήματα ακόμα και στο Messenger και γενικά το G3 έδειχνε να "τραβάει" καλύτερα. Μόνο η μπαταρία του είναι μείον.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω..Δεν είναι και κανενα σουπερ deal το P9 lite..Δεν ειναι και συγκρίσιμα τα 2 Τηλέφωνα..Το G3 ηταν ναυαρχίδα,με χιλια δυο έξτρα πάνω.Αν υπήρχε G5 mini θα συγκροτούσαν!!Οσο για το flex ειναι καλό αν δεν ειχε βγάλει προβληματα κυριως στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...