Jump to content

Redmi 4


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η international εκδοση του redmi 4A (συχνοτητα 800mhz, ευρωπαϊκος φορτιστης,

official global rom με ελληνικα) πλεον διαθεσιμη και με τα εξης χαρακτηριστικα-επιλογες:

2ram/32rom σε χρωματισμο μαυρο εμπρος γκρι πισω $115

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπίζει κανένας από σας το πρόβλημα με την αναγνώριση της sim 2. Μιλάμε πάντα για το redmi 4 2/16.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπίζει κανένας από σας το πρόβλημα με την αναγνώριση της sim 2. Μιλάμε πάντα για το redmi 4 2/16.

 

Εμένα τις αναγνωρίζει και τις 2, απλά κάνει ένα θόρυβο (αυτόν οταν "ψάχνει" σήμα) όταν μιλάω.

 

Υ.Γ. είμαι με rom 8.0.3

Link to comment
Share on other sites

σε καποια καταστηματα αναμενεται εκδοση global (με συχνοτητα 800mhz

και ευρωπαϊκο φορτιστη) για το redmi 4X 3/32. εχουν αναρτησει το μοντελο

αλλα δε γνωριζουν ακριβη ημερομηνια οπως μου ειπαν. σχετικο λινκ.

δεν εχει fm radio λενε αλλα ελπιζω να κανουν λαθος.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω την 8.0.3 και βλέπω στο site της miui πως υπάρχει η 8.1.5. Μπορώ να την περάσω κατευθείαν (βάσει των οδηγιών που έχε) ή πρέπει να περάσω πρώτα την 8.1.2 ->8.1.4 και μετά την 8.1.5?

 

Υ.Γ. Λέει ότι γίνεται μέσω του updater. Επειδή δεν το έχω ξανακάνει, μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι όντως έτσι γίνεται? (Δεν είμαι root)

 

Πηγή: http://en.miui.com/download-318.html

Edited by GoniM
Link to comment
Share on other sites

στο geek διαθεσιμα για παραγγελια

redmi 4a (2/32) international-global (800mhz + ευρωπ. φορτιστης) μαυρο $110 link

και redmi 4x (3/32) international-global (800mhz + ευρωπ. φορτιστης) μαυρο $157 link

Link to comment
Share on other sites

* τροποποιω-ανανεωνω τη λιστα που ειχα σε αλλο μηνυμα καθως προστεθηκαν υποεκδοσεις.

 

προσπαθωντας να αποσαφηνισω λιγο την κατασταση, βαζω σε σειρα προτεραιοτητας

τις παρακατω συσκευες xiaomi redmi που ειναι ολες 5 ιντσων, ξεκινωντας απο

τη συνολικα καλυτερη κατα τη γνωμη μου.

 

δεν εχω λαβει υποψη τα εξης:

- το redmi 3s θεωρειται-ειναι περασμενη φουρνια και πλεον δεν το βρισκεις ευκολα σε στοκ

- καποια καταστηματα γραφουν οτι το redmi 4x δεν εχει ραδιοφωνο αλλα ισως ειναι λαθος

- το redmi 4 (2/16) δεν εχει official global rom για ελληνικα, το 3/32 εχει. για το 4x αναμενεται

- θεωρω το 4 πιο ομορφο απο το 4x (το 4 εχει γυαλιστερες πλαϊνες γραμμες-κοψιματα)

- διαθεσιμους χρωματισμους (δε διατιθενται ολοι οι χρωματισμοι σε ολα τα μοντελα,

πχ το redmi 3s και το redmi 4 δεν εχουν αποχρωσεις μαυρο-μαυρο ουτε ροζε)

 

σειρα κυκλοφοριας: (α) redmi 3s (β) redmi 4/4a (γ) redmi 4x.

σειρα προτεραιοτητας ξεκινωντας με το συνολικα καλυτερο-προτιμοτερο:

 

redmi 4 (3/32)

redmi 4x (3/32) [υπαρχει και εκδοση με 800mhz + ευρωπαϊκο φορτιστη]

redmi 3s (3/32) [υπαρχει και εκδοση με 800mhz + ευρωπαϊκο φορτιστη]

 

redmi 4x (2/16) ~ redmi 4 (2/16) ~ redmi 4a (2/32)

[για το 4x και το 4a υπαρχει και εκδοση με 800mhz + ευρωπ. φορτιστη]

 

redmi 3s (2/16)

redmi 4a (2/16) [ειχε ανακοινωθει εκδοση με 800mhz αλλα ισως δεν κυκλοφορησει]

 

για ελλαδα τωρα, προτεινω redmi 4x 3/32 με 800mhz ($157 link) και 4a 2/32 με 800mhz ($110 link).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 1 ώρα στα χέρια μου τελικά το 4Χ 2/16, με MIUI Global8.2, σε πρώτη εικόνα τα ελληνικά του είναι καλά, έχει FM ραδιόφωνο. Δεν ξέρω να διακρίνω αν έχει δυνατότητα 800mhz
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 1 ώρα στα χέρια μου τελικά το 4Χ 2/16 με MIUI Global8.2,

σε πρώτη εικόνα τα ελληνικά του είναι καλά, έχει FM ραδιόφωνο.

Δεν ξέρω να διακρίνω αν έχει δυνατότητα 800mhz

 

θετικο που επιβεβαιωνεις για fm radio. οπως εγραψα και πιο πανω,

αρκετα καταστηματα και σελιδες κινητων, γραφουν λανθασμενα οτι δεν εχει.

 

αν μπορεις ελεγξε και αν εχει double tap to wake (αν εχει, ισως πρεπει

πρωτα να ενεργοποιησεις την επιλογη απο τις ρυθμισεις για να δουλεψει)

 

επισης αν ειναι γραψε μας τι ρομ φοραει

 

αν το κουτι-συσκευασια εξω εγραφε "redmi 4x" και στο πλαϊ global version

τοτε εχει 800mhz ενω αν εγραφε "κινεζικα 4x" δεν εχει την 800mhz

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από Κίνα (To2C) 125 €υρω και ήρθε σε περίπου 2,5 εβδομάδες με ΕΛΤΑ και πλήρη παρακολούθηση της πορείας του. Ο φορτιστής είναι μη ευρωπαϊκός με μετατροπέα. Είχε και θήκη (καλούτσικη με μια μικρή υποψία χαλαρής εφαρμογής) και προστατευτικό τζαμάκι που έπασε πριν καν το κολλήσω.

Για τα υπόλοιπα τεχνικά που ρωτάτε, θα απαντήσω αργότερα (δεν έχω μπροστά μου το κουτί, και το τηλ το χρησιμοποιεί η κόρη μου)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια ρύθμιση από τα μενού για να ανάβουν τα κουμπιά πλοήγησης(Home button-Back κ.τ.λ) γιατί στου αδερφού μου δεν ανάβουν καθόλου.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια ρύθμιση από τα μενού για να ανάβουν τα κουμπιά πλοήγησης(Home button-Back κ.τ.λ) γιατί στου αδερφού μου δεν ανάβουν καθόλου.Ευχαριστώ!

 

Δυστυχώς η XIAOMI δεν μας κάνει αυτή τη χάρη με τα φωτιζόμενα. Στη σειρά 3 και 4 τα κουμπιά ΔΕΝ είναι φωτιζόμενα. Στην 5η σειρά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να συνοψίσω τις πληροφορίες σχετικά με το Redmi 4X 2/16 που έχω στα χέρια μου, και να απαντήσω όσο μπορώ σε απορίες σας:

Το παρήγγειλα από Κίνα (To2C) 125 €υρω και ήρθε σε περίπου 2,5 εβδομάδες με απλό συστημένο ΕΛΤΑ και πλήρη παρακολούθηση της πορείας του.

Ο φορτιστής είναι μη ευρωπαϊκός με μετατροπέα.

Είχε και θήκη (καλούτσικη με μια μικρή υποψία χαλαρής εφαρμογής) και προστατευτικό τζαμάκι που έσπασε πριν καν το κολλήσω.

Έχει ραδιόφωνο FM που φυσικά χρειάζεται τα ακουστικά. Δεν δείχνει να υποστηρίζει RDS ούτε για τις ελάχιστες πληροφορίες των σταθμών.

Το κουτί γράφει όλες τις πληροφορίες σε άπταιστα κινέζικα, οπότε άν ισχύει ο συλλογισμός του telefoneri, δεν υποστηρίζει 800 mhz.

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν έχει double tap to wake. Παρόλο που νομίζω ότι κάποια στιγμή έπεσα σε μία ρύθμιση που έλεγε για άνοιγμα με patern χτυπήματος στα τεταρτημόρια της οθόνης, τώρα έχω πελαγώσει στις τόσες ρυθμίσεις ασφαλείας και δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

Τα ελληνικά του στα μενού κτλ δείχνουν φυσιολογικά και κανονική μετάφραση. Βέβαια κάπου στις νομικές κτλ. πληροφορίες που γράφει για συνεργάτες, δεν αναφέρει τίποτα για ελληνική μετάφραση.

Σχετικά με το λειτουργικό του, δίνει :

Έκδοση Android: 6.0.1MMB29M

Έκδοση MIUI: Global 8.2 Σταθερή 8.2.0.2(ΜΑΜΜΙΕΑ)

Με ελάχιστα επιπλέον προγράμματα εγκατεστημένα ακόμη, από τα 16Gb που διαθέτει, ελεύθερα είναι περίπου 7,5.

Προεγκατεστημένες κινέζικες εφαρμογές δεν έχει. Μόλις το έλεγξα, δεν είναι rooted.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ασχετος που ειμαι ρωταω αν θα εχω προβλημα με την παρακατω συσκευη. Δεν γνωριζω τιποτα απο rom, flash, root k.t.l.....

Την τσιμπαω οπως ειναι και λειτουργει απροβληματιστα? Να προσεξω κατι?Νομιζω οτι ειναι καλη τιμη τι λετε?

Αν και λεει redmi 4...μηπως ειναι η εκδοση pro? γιατι βλεπω 3GB RAM 32GB ROM.

http://www.gearbest.com/ce...220.html?wid=4

Link to comment
Share on other sites

Σαν ασχετος που ειμαι ρωταω αν θα εχω προβλημα με την παρακατω συσκευη.

Δεν γνωριζω τιποτα απο rom, flash, root k.t.l.....

Την τσιμπαω οπως ειναι και λειτουργει απροβληματιστα? Να προσεξω κατι?

Νομιζω οτι ειναι καλη τιμη τι λετε?

Αν και λεει redmi 4...μηπως ειναι η εκδοση pro? γιατι βλεπω 3GB RAM 32GB ROM.

http://www.gearbest.com/ce...220.html?wid=4

 

αυτο στο λινκ σου δεν εχει τη συχνοτητα 800, δεν εχει ευρωπαϊκο

φορτιστη και δεν ξερω με ποια ρομ θα σου ερθει. προτεινω το

redmi 4x 3/32 global version. λινκ για το μαυρο που ειναι διαθεσιμο.

* δεν εχω κανενα οφελος απο οποιοδηποτε καταστημα, κανε οτι καταλαβαινεις

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι, ποιο είναι καλύτερο αυτό ή το 4a? Ρωτάω γιατί το θέλω για συγγενικο πρόσωπο και έχω χάσει την μπάλα με τόσα πολλά μοντέλα.

 

Edit : μόλις διάβασα την πρώτη σελίδα και είδα πως το 4a είναι χειρότερο. Μιας και κοιτάζω από το σκρουτζ μάλλον πάω για το redmi 4.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. κοιτα εχω μπερδευτει με τις διάφορες εκδοσεις του redmi 4. Δεν εχω καταλαβει πιο ειναι καλυτερο το redmi 4 ή το redmi 4x, pro, prime..... στο Minideal που κοιταω τα εχει πολυ μπερδεμενα τα μοντελα.

θελω 5ιντζο 3gb ram kai 32gb rom να παιζει ελλαδα και γενικοτερα οπως ερθει να ειναι λειτουργικο γιατι ετσι θα μεινει. Και εννοειται δεν εχω θεμα απο πιο μαγαζι θα το παρω, αρκει να το βρω σε καλη τιμη γιατι δεν περισσευει cent

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μερικες λεπτομερειες για τα 2 πιο ενδιαφεροντα κινητα απο τα πιο πανω,

καθως εχουν εκδοση με συχνοτητα 800 και ευρωπαϊκο φορτιστη.

το redmi 4a (2/16 & 2/32) και το 4x (2/16 & 3/32).

 

το redmi 4a

- εχει notification led (κοντα στο κουμπι home)

- το led ειναι πολυχρωμο και ρυθμιζομενο.

- εχει double tap to wake για ανοιγμα της οθονης

- εχει screenshot με 3 δαχτυλα

- εχει ραδιο

- εχει πυξιδα.

 

το redmi 4x (στην global stable rom 8.2.7.0)

- εχει notification led αλλα αν και ξεκαθαρα καλυτερη-ισχυροτερη-ακριβοτερη συσκευη,

στο μενου για το φωτακι εχει μονο 2 επιλογες: να δειχνει για την μπαταρια και οτι φορτιζει

και να δειχνει οτι ερχονται μηνυματα. δεν εχει επιλογη για πολλα χρωματα.

- ουτε double tap to wake εχει (αγνωστο αν θα προστεθει σε update).

- εχει screenshot με 3 δαχτυλα

- εχει ραδιο

- εχει πυξιδα.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι, την 30/03/2017 αγόρασα από το vicmall το Xiaomi Redmi 4 Prime 5.0inch με 3GB ram & 32GB rom . Το επέλεξα να έχει Official Stable Global ROM. Το παρέλαβα 18/04/2017, ήταν στα Αγγλικά και επέλεξα την Ελληνική γλώσσα και είναι όλα μια χαρά. Πριν από λίγες ημέρες μου ζήτησε να κάνει ενημέρωση λογισμικού « MIUI V.8.2.4.0..MBEMI stable 654 MB ». Θα ήθελα να με πείτε αν μπορώ να κάνω την ενημέρωση λογισμικού χωρίς να έχω πρόβλημα και χωρίς να χάσω την ελληνική γλώσσα και το Google play store που έχω τώρα. Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο που έγραψα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι, την 30/03/2017 αγόρασα από το vicmall το Xiaomi Redmi 4 Prime 5.0inch με 3GB ram & 32GB rom . Το επέλεξα να έχει Official Stable Global ROM. Το παρέλαβα 18/04/2017, ήταν στα Αγγλικά και επέλεξα την Ελληνική γλώσσα και είναι όλα μια χαρά. Πριν από λίγες ημέρες μου ζήτησε να κάνει ενημέρωση λογισμικού « MIUI V.8.2.4.0..MBEMI stable 654 MB ». Θα ήθελα να με πείτε αν μπορώ να κάνω την ενημέρωση λογισμικού χωρίς να έχω πρόβλημα και χωρίς να χάσω την ελληνική γλώσσα και το Google play store που έχω τώρα. Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο που έγραψα.

 

δε χανεις την ελληνικη γλωσσα με αυτη την ενημερωση ουτε το play store.

η ενημερωση αυτη ειναι διαθεσιμη περιπου εδω και 2 εβδομαδες,

αλλα κανεις ποτε δεν μπορει να σου εγγυηθει 100% απροβληματιστη

λειτουργια μετα απο καποιο update, οποια συσκευη κι αν εχεις.

 

αν και δεν εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου το συγκεκριμενο κινητο,

η γνωμη μου ειναι προχωρα κανε το update. ακομα και αν προκυψει κατι,

υπαρχουν λυσεις. αν θες να δεις τις βελτιωσεις-αλλαγες, κλικ εδω.

αν θες να δεις παρατηρησεις-γνωμες για αυτη την εκδοση, κλικ εδω.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι, την 30/03/2017 αγόρασα από το vicmall το Xiaomi Redmi 4 Prime 5.0inch με 3GB ram & 32GB rom . Το επέλεξα να έχει Official Stable Global ROM. Το παρέλαβα 18/04/2017, ήταν στα Αγγλικά και επέλεξα την Ελληνική γλώσσα και είναι όλα μια χαρά. Πριν από λίγες ημέρες μου ζήτησε να κάνει ενημέρωση λογισμικού « MIUI V.8.2.4.0..MBEMI stable 654 MB ». Θα ήθελα να με πείτε αν μπορώ να κάνω την ενημέρωση λογισμικού χωρίς να έχω πρόβλημα και χωρίς να χάσω την ελληνική γλώσσα και το Google play store που έχω τώρα. Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο που έγραψα.

 

Προχώρα άφοβα στο update... Μια χαρά πάει και δε θα χάσεις απολύτως τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

δε χανεις την ελληνικη γλωσσα με αυτη την ενημερωση ουτε το play store.

η ενημερωση αυτη ειναι διαθεσιμη περιπου εδω και 2 εβδομαδες,

αλλα κανεις ποτε δεν μπορει να σου εγγυηθει 100% απροβληματιστη

λειτουργια μετα απο καποιο update, οποια συσκευη κι αν εχεις.

 

αν και δεν εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου το συγκεκριμενο κινητο,

η γνωμη μου ειναι προχωρα κανε το update. ακομα και αν προκυψει κατι,

υπαρχουν λυσεις. αν θες να δεις τις βελτιωσεις-αλλαγες, κλικ εδω.

αν θες να δεις παρατηρησεις-γνωμες για αυτη την εκδοση, κλικ εδω.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι, όταν συνδέομαι με wifi μετά από λίγη ώρα ξεκινάει να κατεβάζει μόνο του την αναβάθμιση και μου βγάζει μήνυμα στο επάνω μέρος. Αν τελικά το αφήσω πολύ ώρα στο wifi και κατεβάσω την αναβάθμιση, για να την κάνει εγκατάσταση θα πρέπει να κάνω εγώ κάτι άλλο, ή να έχω ενεργοποιήσει κάτι, όπως για παράδειγμα " εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές" ή "εντοπισμός σφαλμάτων USB";

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...