Jump to content

6s plus vs htc 10 vs one plus 3


Tasos19s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λέτε παιδιά μεταξύ αυτών των τριών συσκευών;

Είμαι χρόνια χρήστης Apple

Htc ήμουν κι εκεί χρόνια με αρκετές συσκευές. Πλέον έχω το M7 για δεύτερη συσκευή

One plus X είχα για κανα μήνα και ήμουν ικανοποιημένος και σε ποιότητα και σε πολλά θέματα από την εταιρεία

 

Γενικά είμαι και από τις τρεις εταιρείες ικανοποιημένος και επίσης μπαίνω και στα τρία νήματα εδω στο myphone και παρακολουθώ ότι γράφουν οι χρήστες των συσκευών

 

Παρ ολα αυτά τόσα χρόνια η Apple έχει ενα πακέτο που με κερδίζει κάθε φορά και γυρίζω σε αυτήν.

 

Τι προτείνεται εσείς παιδιά; Και τους λόγους κιόλας που σαν κέρδισαν στην κάθε συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από την εικόνα που έχω το HTC είναι τρομερή συσκευή σχεδόν τα έχει όλα.

Εγώ εάν έπαιρνα κινητό με τέτοιο μπάτζετ θα το προτιμούσα από όλα τα άλλα αλλά εσύ ήδη δείχνεις την προτίμησή σου στα iPhone.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες περασε iphone 6s plus 16 gb απο τα χερια μου.λεω θα προσπαθησω να βρω το 6s plus 64 gb space grey(samsung chip) μιας και τα 16 ειναι κοροιδια.εντυπωσιαστηκα αλλα μετα απο καιρο νομιζω οτι το android σου προσφερει ποιο πλουσια πραγματα και ευκολα στην χρηση του!και κατεληξα στο s7 edge που δεν το αλλαζω με τιποτα.μακραν το κορυφαιο κινητο.αλλα αφου εχεις συνηθισει στο ios δυσκολα θα το αλλαξεις..θα θελεις παλι iphone!το htc 10 ειναι μονοδρομος,η καλυτερη επιλογη!ηχεια,καμερα,μπαταρια κανονικα επιπεδα!one plus 3 δεν θα πηγαινα εκει για κανεναν λογο!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες περασε iphone 6s plus 16 gb απο τα χερια μου.λεω θα προσπαθησω να βρω το 6s plus 64 gb space grey(samsung chip) μιας και τα 16 ειναι κοροιδια.εντυπωσιαστηκα αλλα μετα απο καιρο νομιζω οτι το android σου προσφερει ποιο πλουσια πραγματα και ευκολα στην χρηση του!και κατεληξα στο s7 edge που δεν το αλλαζω με τιποτα.μακραν το κορυφαιο κινητο.αλλα αφου εχεις συνηθισει στο ios δυσκολα θα το αλλαξεις..θα θελεις παλι iphone!το htc 10 ειναι μονοδρομος,η καλυτερη επιλογη!ηχεια,καμερα,μπαταρια κανονικα επιπεδα!one plus 3 δεν θα πηγαινα εκει για κανεναν λογο!

 

Καλό το S7 όπως και το S7 edge αλλα android root και adaway είναι μονόδρομος για εμένα από την πρώτη μέρα.

Δεν ξέρω για τα Htc αλλα στα Samsung για να μην χάσεις την εγγύηση τα ξεχνάς αυτά.

 

Σίγουρα δεν θα μπορώ να φύγω εύκολα από το iOS αλλα γι αυτό το ψάχνω και το ξανά ψάχνω.

Έχω αλλάξει συσκευές παρά πολλές αλλα ξανά γυρίζω.

Δεν βρήκα και καμια συσκευή στον ανταγωνισμό που να κερδίζει το iPhone σε πράγματα που στο σύνολο δίνουν μια συσκευή που θα δουλεύει για σένα

 

Φέτος η Samsung πρώτη φορά έβγαλε αξιόλογη συσκευή. Η Htc επίσης

Η one plus

Γι αυτό.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για μένα αν δε χρησιμοποιείς το icloud ή να έχεις κι άλλες συσκευές ios συγχρονισμενες μεταξύ τους, δεν υπάρχει λόγος να δεθεις με την Apple..πανάκριβη έγινε για τα γούστα μου πλέον...έκανα μια βδομάδα να ξανασυνηθίσω το Android καθώς το έστηνα, αλλά πλέον δεν μου λείπει το iOS.. Έβγαλε και η Samsung επιτέλους δικό της cloud γιατι εγώ με τα titanium backup κι άλλα ημιμετρα δε την παλευα...root δεν έκανα καθώς με τον Samsung browser δεν έχω κανένα θέμα με διαφημίσεις

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αν δε χρησιμοποιείς το icloud ή να έχεις κι άλλες συσκευές ios συγχρονισμενες μεταξύ τους, δεν υπάρχει λόγος να δεθεις με την Apple..πανάκριβη έγινε για τα γούστα μου πλέον...έκανα μια βδομάδα να ξανασυνηθίσω το Android καθώς το έστηνα, αλλά πλέον δεν μου λείπει το iOS.. Έβγαλε και η Samsung επιτέλους δικό της cloud γιατι εγώ με τα titanium backup κι άλλα ημιμετρα δε την παλευα...root δεν έκανα καθώς με τον Samsung browser δεν έχω κανένα θέμα με διαφημίσεις

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

 

Έχει βάλει και η Samsung Adblock όπως στον safari? Καλό αυτό

Ναι έχω iCloud γιατί έχω και iMac στο σπίτι. Είχα και iPad αλλα το έδωσα

Δεν είναι μόνο το iCloud όμως.

Να μην σας κουράζω, οποία βοήθεια δεκτή απλά όπως βλέπετε δυσκολεύομαι να αφήσω το iOS και γενικά το iPhone.

Όμως μου λείπουν πράγματα δεν είναι κι αυτό τέλειο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τότε για μένα μη φύγεις από το iPhone, οκ σου έχει μπει το μικρόβιο της αλλαγής αλλά άμα σου αρέσει στο μάτι και στη χρήση το iOS, μείνε εδώ.

Τελικά Τάσο αν θυμάσαι που λέγαμε για τη μπαταρία, δε φταίει το modem τόσο, αλλά η GPU των iPhone παρόλο που είναι η καλύτερη μακράν, είναι απίστευτα ενεργοβόρα, καθώς λάθος πίστευα ότι η αναλογία της μπαταρίας στο browsing θα είναι έτσι και στα παιχνίδια

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161102/cd579a27c58c8347bf02bf646b78a8df.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161102/bb56b8e52e74efe40c3829797f56242e.jpg

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Τότε για μένα μη φύγεις από το iPhone, οκ σου έχει μπει το μικρόβιο της αλλαγής αλλά άμα σου αρέσει στο μάτι και στη χρήση το iOS, μείνε εδώ.

Τελικά Τάσο αν θυμάσαι που λέγαμε για τη μπαταρία, δε φταίει το modem τόσο, αλλά η GPU των iPhone παρόλο που είναι η καλύτερη μακράν, είναι απίστευτα ενεργοβόρα, καθώς λάθος πίστευα ότι η αναλογία της μπαταρίας στο browsing θα είναι έτσι και στα παιχνίδια

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161102/cd579a27c58c8347bf02bf646b78a8df.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161102/bb56b8e52e74efe40c3829797f56242e.jpg

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

 

Μου έχει μπει το μικρόβιο όπως λες. Και μου μπαίνει κάθε 2 μήνες αυτό είναι το κακό και όλο αλλάζω συσκευές.

 

Θύμισε μου λίγο γιατί δεν θυμάμαι τι ακριβώς λέγαμε για το modem και την μπαταρια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161102/26c0dd01c4681162b80b8a47cd4cf0b8.jpg

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

 

Αυτό που έλεγα είναι για την μπαταρια με δεδομένα όχι με wifi

Επηρεάζει την αυτονομία η κάρτα γραφικών όταν χρησιμοποιήσεις δεδομένα και δεν την επηρεάζει με wifi

Το chip του δικτύου είναι υπεύθυνο για την μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας με δεδομένα από ότι σε άλλες συσκευές.

 

Η κάρτα γραφικών είναι άλλη ιστορία και δεν γνωρίζω στα παιχνίδια πως συμπεριφέρονται κάποιες συσκευές γιατί δεν παίζω και παιχνίδια.

Εκεί χρησιμοποιεί το τηλέφωνο περισσότερο την κάρτα γραφικών και μπορείς να καταλάβεις πιο τηλέφωνο έχει πιο ενεργοβόρα κάρτα αλλα παίζει ρόλο και η ανάλυση της οθόνης. Ο επεξεργαστής επίσης. Είναι πολλά δεν βγάζεις σαφή συμπεράσματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

γιωργο το 6s plus χρησιμοποιει εξα πυρηνη gpu PowerVR GT7600 που ειναι πανισχυρη και η καλυτερη για εμενα που υπαρχει σε κινητο μαζι με του 7 plus που ειναι ποιο καινουρια.
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Σε γραφικα, σε iphone 6s και πάνω η Apple υπερέχει και ειδικά του S7 που η gpu του δε φτάνει σε καποια πραγματα ουτε τον Snapdragon 820. Ειναι το μόνο ψεγάδι του s7, αλλα για καποιους ίσως σημαντικό.

 

Επι του θέματος τωρα, εάν σε αγγίζει και χρειάζεσαι αυτο που προσφέρει η Apple και δε πρόσφερει το Android (σταθεροτητα, υποστηριξη, αξιοπιστια) και τα χρήματα δεν ειναι ζήτημα, μεινε στην ασφαλή επιλογή.

Λες βέβαια οτι εχεις Android ως δευτερες συσκευές. Αν τις εχεις χρησιμοποιήσει επι καιρό ως βασικες και σε ικανοποιούν πληρως, τοτε εισαι οκ και με τις Android συσκευές.

 

Σε Android μεταξυ αυτών που εχεις θεσει αρχικά θα επελεγα htc 10 ως πιο καθιερωμενη και αξιόπιστη λύση, πιο κοντα στην Apple.

 

Για πιο "πετυχημενες" προτασεις θα ηταν χρήσιμο να μας πεις επακριβώς τις αναγκες σου και τη χρήση που κανεις.

Edited by Nikos751
Link to comment
Share on other sites

Σε γραφικα, σε iphone 6s και πάνω η Apple υπερέχει και ειδικά του S7 που η gpu του δε φτάνει σε καποια πραγματα ουτε τον Snapdragon 820. Ειναι το μόνο ψεγάδι του s7, αλλα για καποιους ίσως σημαντικό.

 

Επι του θέματος τωρα, εάν σε αγγίζει και χρειάζεσαι αυτο που προσφέρει η Apple και δε πρόσφερει το Android (σταθεροτητα, υποστηριξη, αξιοπιστια) και τα χρήματα δεν ειναι ζήτημα, μεινε στην ασφαλή επιλογή.

Λες βέβαια οτι εχεις Android ως δευτερες συσκευές. Αν τις εχεις χρησιμοποιήσει επι καιρό ως βασικες και σε ικανοποιούν πληρως, τοτε εισαι οκ και με τις Android συσκευές.

 

Σε Android μεταξυ αυτών που εχεις θεσει αρχικά θα επελεγα htc 10 ως πιο καθιερωμενη και αξιόπιστη λύση, πιο κοντα στην Apple.

 

Για πιο "πετυχημενες" προτασεις θα ηταν χρήσιμο να μας πεις επακριβώς τις αναγκες σου και τη χρήση που κανεις.

 

Θα μείνω με το iPhone γιατί βλέπω να δίνω τζάμπα λεφτά πάλι για android και μετα πάλι θα πρέπει να ψάχνω να το πουλήσω και να βρω iPhone

Μόνο το Htc κι εμένα πιστεύω θα με έκανε να αλλάξω συσκευή αλλα δεν το έχω δει καν από κοντά.

Ούτε σε καταστήματα υπήρχε να το δω demo

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οση σταθεροτητα πλεον υπαρχει στο IOS υπαρχει κ στο android και χωρις κολληματα κτλπ δεν ισχυει εκεινο που λεγανε οτι κολαει συσκευη android ειδικα οταν μιλαμε για το htc10 Που πραγματικα το εχουν πετσοκοψει απο χαζες εφαρμογες τις google σε σχεση με το s7.. δηλαδη απο τα ελαφρι το htc 10 σε σχεση με αλλα... για μενα κανε την αλλαγη.
Link to comment
Share on other sites

Οση σταθεροτητα πλεον υπαρχει στο IOS υπαρχει κ στο android και χωρις κολληματα κτλπ δεν ισχυει εκεινο που λεγανε οτι κολαει συσκευη android ειδικα οταν μιλαμε για το htc10 Που πραγματικα το εχουν πετσοκοψει απο χαζες εφαρμογες τις google σε σχεση με το s7.. δηλαδη απο τα ελαφρι το htc 10 σε σχεση με αλλα... για μενα κανε την αλλαγη.

 

Safari δεν έχει όμως το Htc

Ο chrome είναι κάπως άβολος σε σχέση με τον safari που και έχει τα κουμπιά εκεί που πρέπει δηλαδή στο κάτω μέρος της οθόνης ενώ ο chrome ειδικά σε μεγάλες οθόνες δεν με βολεύει

Δουλεύω πολύ browser και γι αυτό το λέω

Και οι υπόλοιπες εφαρμογές μου φαίνονται πιο ποιοτικές

Κατα τα αλλα σταθερότητα και λοιπά ξέρω ότι είναι στα ίδια επίπεδα πλέον όλες οι εταιρείες

 

Φυσικά μεταπωλητική αξία δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξουμε κουβέντα.

Επειδή αλλάζω συσκευές σε 2 μήνες το πολύ μόνο το iPhone κρατάει τιμή. Και βρίσκεις και να το δώσεις.

Τα υπόλοιπα android πρέπει να πείσεις τον επόμενο κάτοχο για δήθεν οχταπυρηνους και υπερβολικά megapixel και πάλι αν βρεις να το δώσεις και σε τιμή σκοτωμένη

 

Κάτι τέτοια με κρατάνε στην Apple μην νομίζεις ότι δεν ξέρω ότι υπάρχουν και πιο αξιόλογες συσκευές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Safari δεν έχει όμως το Htc

Ο chrome είναι κάπως άβολος σε σχέση με τον safari που και έχει τα κουμπιά εκεί που πρέπει δηλαδή στο κάτω μέρος της οθόνης ενώ ο chrome ειδικά σε μεγάλες οθόνες δεν με βολεύει

Δουλεύω πολύ browser και γι αυτό το λέω

Και οι υπόλοιπες εφαρμογές μου φαίνονται πιο ποιοτικές

Κατα τα αλλα σταθερότητα και λοιπά ξέρω ότι είναι στα ίδια επίπεδα πλέον όλες οι εταιρείες

 

Φυσικά μεταπωλητική αξία δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξουμε κουβέντα.

Επειδή αλλάζω συσκευές σε 2 μήνες το πολύ μόνο το iPhone κρατάει τιμή. Και βρίσκεις και να το δώσεις.

Τα υπόλοιπα android πρέπει να πείσεις τον επόμενο κάτοχο για δήθεν οχταπυρηνους και υπερβολικά megapixel και πάλι αν βρεις να το δώσεις και σε τιμή σκοτωμένη

 

Κάτι τέτοια με κρατάνε στην Apple μην νομίζεις ότι δεν ξέρω ότι υπάρχουν και πιο αξιόλογες συσκευές

 

Ο browser της sammy μοιάζει λίγο στον safari αν και δεν είναι τόσο λόγος να μείνεις στο ios, προσωπικά πάντως αν είχα το 6s που απ'ότι νομίζω έχεις δεν θα πήγαινα στο plus πλέον αλλά θα έπαιρνα το 7άρι και εαν ήμουν επίσης τόσο ικανοποιημένος με το ios δεν θα σκεφτόμουν την αλλαγή σε android για βασική συσκευή ( δυστυχώς/ευτυχώς προσωπικά δεν είμαι/ήμουν και άλλαξα )

Όσο για την μεταπωλητική αξία το ίδιο είναι, δεν θα κάτσω να σου το αναλύσω γιατί είμαστε off-topic αλλά αυτή την στιγμή το 6s 64άρι κάνει στο skroutz 580 και πωλείται σε τέλεια κατάσταση από τους περισσότερους ( με θήκες κτλπ ) στα 450-500. Το s7 edge κάνει στο skroutz 540 και πωλείται 450-480. Απ'την μία χάνεις 130 με 80 ευρώ κι απ'την άλλη 90 με 60 ευρώ.

Στα κινέζικα ισχύει ότι τρως λούκι στις πωλήσεις των μεταχειρισμένων γιατί δεν γνωρίζουν όλοι τις εταιρείες και τα μοντέλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο browser της sammy μοιάζει λίγο στον safari αν και δεν είναι τόσο λόγος να μείνεις στο ios, προσωπικά πάντως αν είχα το 6s που απ'ότι νομίζω έχεις δεν θα πήγαινα στο plus πλέον αλλά θα έπαιρνα το 7άρι και εαν ήμουν επίσης τόσο ικανοποιημένος με το ios δεν θα σκεφτόμουν την αλλαγή σε android για βασική συσκευή ( δυστυχώς/ευτυχώς προσωπικά δεν είμαι/ήμουν και άλλαξα )

Όσο για την μεταπωλητική αξία το ίδιο είναι, δεν θα κάτσω να σου το αναλύσω γιατί είμαστε off-topic αλλά αυτή την στιγμή το 6s 64άρι κάνει στο skroutz 580 και πωλείται σε τέλεια κατάσταση από τους περισσότερους ( με θήκες κτλπ ) στα 450-500. Το s7 edge κάνει στο skroutz 540 και πωλείται 450-480. Απ'την μία χάνεις 130 με 80 ευρώ κι απ'την άλλη 90 με 60 ευρώ.

Στα κινέζικα ισχύει ότι τρως λούκι στις πωλήσεις των μεταχειρισμένων γιατί δεν γνωρίζουν όλοι τις εταιρείες και τα μοντέλα τους.

 

7αρι δεν παίρνω. Στο ίδιο μέγεθος δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα παραπάνω. Άσε που κοστίζει και πολλά λεφτά

Για το plus το 7 δεν το συζητάμε κοντεύει το χιλιάρικο. Εντελώς αποτρεπτική η τιμή

Ίσως μείνω έτσι δεν με βλέπω να παίρνω την μεγάλη απόφαση για αλλαγή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...