Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απαντησε λιγο τις ερωτησεις που εχω δω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 (φυσικα απαντας στο δικο σου θεμα)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απαντησε λιγο τις ερωτησεις που εχω δω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 (φυσικα απαντας στο δικο σου θεμα)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κάτοχος xiaomi redmi 3s και θέλω να αλλάξω λόγω κακής κάμερας και ακουστικού.

Θέλω να διαθέσω μέχρι 300€ περίπου να πάρω μια συσκευή να βγάλω 3ετια όπως με το Black z10 που ειχα.

Σκέφτηκα τα εξής

Huawei p10 lite

Htc one m8s

Κάποιο μοτορολα

Samsung a5 2017

 

Ακούω γνώμες και προτάσεις για άλλες συσκευές

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.: 300€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. :5 5,5

3) Το θελουμε dual? Όχι

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Δεν με απασχολεί

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; δεν με απασχολεί

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Ναι

7) Χρειαζομαστε nfc? Θα το προτιμούσα

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων; Όχι

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; θέλω ελληνικό μενού χωρίς φλασαρισμα

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε. Facebook Instagram feedly YouTube aldiko

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming; όχι

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; ΝΑΙ.

Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας; Ναι είναι τοπ

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα; ναι

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε). Θα με ενδιέφερε ναι είναι και γισ νύχτα

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια; Ναι

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono? Stereo

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd? Ναι νομίζω amoled καλυτερη

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα κάμερα βαρύ gaming αυτονομία

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Xiaomi redmi 3s αλλά αυτό που ειχα και μου λείπει είναι το BlackBerry z10

Link to comment
Share on other sites

Τοπ κάμερα τη νύχτα δεν έχει κανένα από όσα ανέφερες. Εαν δεν χρειαζεσαι amoled και stereo ηχος, ισως σε βολεψει το honor 8. Έχει αρκετά καλή κάμερα αλλά υστερεί σε σχέση με τις άλλες ναυαρχίδες. Αλλά δεδομένου ότι θες 800αρα, συμπαθητικη αυτονομία (δεν είναι τέρας) και τιμή μέχρι 300 ευρώ δεν νομίζω να έχεις άλλη επιλογή. Σε σχέση με redmi 3s βέβαια θα πάθεις πλάκα με τη κάμερα.

 

Εαν επιμενεις σε στερεοφωνικο ηχο, κοίτα το moto x style που έχει φοβερό ήχο αλλά εκεί θα χάσεις σε αυτονομία (3.5 ώρες sot αλλά φορτίζει ταχυτατα). Η κάμερα απλά συμπαθητική (καλύτερη από p9 lite). Για δειγματα δες εδω μερικα που τραβηξα Moto X style samples . Γενικα στερεοφωνικος ηχος + καλη αυτονομια + καλη καμερα + 800αρα μπαντα και τιμη κατω απο 300 μου φαινεται μη εφικτο. Αν και υποψιαζομαι οτι επειδη προερχεσαι απο μαπα καμερα, ισως οι καλουτσικες καμερες να σου φανουν τοπ.

 

Για να παρεις κινητο με amoled τοτε μενει μονο το a5 2017 στις επιλογες. Η καμερα του συμπαθητικη (ενα κλικ κατω απο το moto x style). Η αυτονομια του καλη. Νομιζω δεν εχει στερεοφωνικο ηχο.

 

Ριξε τις απαιτησεις σου ή πες μια πιο ρεαλιστικη τιμη. Ζητας πολλα με λιγα χρηματα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό που ψάχνεις είναι το zte axon 7

Stereo+amoled+καλή αυτονομία(όχι μεγάλη, καλή)+πολύ καλή κάμερα+800αρα+sd820+μνήμες 4/64. Πιστεύω πως βγάζει 3 χρόνια και (το σημαντικότερο;) ) μοιάζει με το Z10

Αλλά: στο σκρούτζ το έχουν 400+, ενώ από Κίνα η global version κάνει 320 και υπάρχει μόνο στο aliexpress, το banggood πάλι έχει στα 320 την κινεζική version χωρίς 800αρα.

Όπως καταλαβαίνεις η ζωή θέλει θυσίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και κάτι μήνες το zuk z2 (σε περίπτωση που δεν το ξέρεις είναι θυγατρική της Lenovo) και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Έχει snapdragon 820 μνήμες 4/64 και μπαταρία 3500mAh. Τιμή 170€ από Κίνα. Όπως φαντάζεσαι το λιώνω στο gaming καθημερινά.Υπάρχουν όμως κάποια προβλήματα:

1.Η τιμή του από Ελλάδα είναι γύρω στα 280€ και από Κίνα καραδοκεί το τελωνείο.

2.Η μέτρια κάμερα.

3. Η στοκ rom είναι πολύ μέτρια με bugs και χωρίς ελληνικά. Από custom rom το κινητό έχει (περιέργως) μεγάλη υποστήριξη αλλά σε όλες η κάμερα είναι χειρότερη από της στοκ rom.Εγώ είμαι και θα παραμείνω με custom.

 

Ενα άλλο κινητό που ίσως σε βολέψει είναι το LeEco Cool1 αλλά δυστυχώς δεν έτυχε να δουλέψω ποτέ κανένα LeEco.

 

Ευχαριστω για την προταση θα της ριξω μια ματια.

Παντως εγω χθες με λιγο ψαξιμο εχω ψηλο καταληξει στο Xiaomi Redmi Note 4 Global Edition απο banggood που εχει και την 800αρα μπαντα στην τιμη των 136Ε ενω ελλαδα εχει 250Ε οποτε με συμφερει ακομα και αν μου κατσει ελεγχος στο τελωνειο οπου θα επιβαρυνθω 42Ε (24%φπα+εκτελωνισμο).

Γενικα δεν βιαζομαι να το παρω αμεσα αρα θελω να δω κιαλλες προτασεις για να καταληξω 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την προταση θα της ριξω μια ματια.

Παντως εγω χθες με λιγο ψαξιμο εχω ψηλο καταληξει στο Xiaomi Redmi Note 4 Global Edition απο banggood που εχει και την 800αρα μπαντα στην τιμη των 136Ε ενω ελλαδα εχει 250Ε οποτε με συμφερει ακομα και αν μου κατσει ελεγχος στο τελωνειο οπου θα επιβαρυνθω 42Ε (24%φπα+εκτελωνισμο).

Γενικα δεν βιαζομαι να το παρω αμεσα αρα θελω να δω κιαλλες προτασεις για να καταληξω 100%.

 

167 εχει Ελλαδα https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html?from=account_notifications . Τα 250 που λες ειναι για εγγυηση infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Απαντησε λιγο τις ερωτησεις που εχω δω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 (φυσικα απαντας στο δικο σου θεμα)

 

Θελω να εχει

-το λιγοτερο 3gb ram

-καλη οθονη

-μεγαλη μπαταρια σε συνδιασμο με καλο επεξεργαστη για καλυτερη αυτονομια

-καλο στο gaming

-απο πυρηνες δεν με πολυ απασχολει

-και η καμερα του επισης δεν με απασχολει εξαλου κατω απο 200Ε ολα εχουν σχεδον την ιδια καμερα

-και τελευταιο να ειναι καλη η συσκευη σαν ποιοτητα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

167 εχει Ελλαδα https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html?from=account_notifications . Τα 250 που λες ειναι για εγγυηση infoquest.

 

Εκδοσεις

Redmi Note 4: Helio x20, δεν εχει 800αρα

Redmi Note 4X: snapdragon 625 χωρις 800αρα

Redmi Note 4 (snapdragon): snapdragon 625 χωρις 800αρα

Redmi Note 4 Global Edition: snapdragon 625 με 800αρα (προσοχη πολλα σκρουτζομαγαζα λενε global στο ονομα αλλα εννοουνε την Rom)

Redmi Note 4X της infoquest: η infoquest βαπτιζει ετσι το global οποτε εχει κανονικα 800αρα στα μεγαλα καταστηματα Κωτσοβολος/Πλαισιο/Γερμανος

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν απλά είχες συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο θα είχαμε ήδη τελειώσει ;) (πχ αν θες 800αρα ή αν μπερδεύεις την μεγάλη οθόνη με την καλή οθονη ενώ για πυρήνες δεν ρώτησα καν... δεν έχει άλλωστε σημασια)

 

Όσον αφορά το global δεν καταλαβαίνω που μπερδευεσαι... (το κείμενο που έβαλες ήταν copy paste από ένα παλιο μου μήνυμα στο forum). Παιρνεις τηλέφωνο, ρωτάς αν έχει ευρωπαϊκό φορτιστή, αν γράφει στο πλάι global version και πίσω model number 2016102. Αν ναι είσαι οκ

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Απαντησε μας αν θες πρωτα αυτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

 

Κατα τα αλλα, προσωπικα θα επελεγα το s7 edge.

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει η edge οθονη του edge, ομως θα επαιρνα το g6 λόγω μεγέθους της

Επισης ειναι νεοτερη συσκευή

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι,

Μια γρήγορη ερώτηση που -δυστυχώς- χρειάζεται γρήγορη απάντηση! Υπάρχει το MLS Fresh 4G σε χαμηλή τιμή από γνωστή αλυσίδα, με καλά χαρακτηριστικά και ιδίως χαμηλό SAR που είναι βασική προϋπόθεση για αγορά. Δε βρίσκω όμως κάποια δοκιμή για το αν είναι καλό το κινητό. Υπάρχει κάποιος εκεί έξω που το έχει δοκιμάσει ή γνωρίζει κάτι; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν το δινουν κανα 80αρη ευρω, μακρυα! Μπαταρια 2100 mah με επεξεργαστη mediatek = συνεχως θα φορτιζεις.

 

Αν θες αντιπροταση για κινητο, συμπληρωσε αυτη εδω τη φορμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι προορίζεται για την κόρη μου κι εξού η "απαίτηση" για χαμηλό SAR. Αλλά αν είναι κι άλλ απράγματ "χαμηλά" τότε πάμε γι άλλα...ΥΓ. Η τιμή για σήμερα μόνο είναι 99 έουρος...
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν μπορεις να ανεβεις λιγο σε τιμη μπορουμε να σου προτεινουμε κατι πιο αξιολογο. Αν θες συμπληρωσε τη φορμα φορμα που σου βαλα παραπανω. Οι περισσοτερες ερωτησεις απατιουνται με ενα ναι ή με ενα οχι, οποτε μην σε τρομαζει το μεγεθος.

 

Επισης βαλε μας και ενα οριο στο sar.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στα 99 ευρω μη το παρεις. Δώσε κατι παραπανω και παρε πολυ καλύτερη συσκευή

Πχ χιαομι ρεδμι 4α

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Στα 99 ευρω μη το παρεις. Δώσε κατι παραπανω και παρε πολυ καλύτερη συσκευή

Πχ χιαομι ρεδμι 4α

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Το redmi 4a δεν κανει δυστυχως γιατι εχει αρκετα υψηλο sar http://www.devicespecifications.com/en/model-sar/71513f6f

 

Ας μας πει μεχρι ποσα χρηματα θελει και να μας βαλει και τους περιορισμους του στη φορμα και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.max 200(και πολλά είναι)

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.5+

3) Το θελουμε dual? Αν ναι ποσο αποθηκευτικο χωρο θελουμε το λιγοτερο;αδιάφορο, τουλάχιστον 32gb

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη;δεκτά κινεζομάγαζα αλλά μόνο από eu werehouse

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;αδιάφορο

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)αδιάφορο

7) Χρειαζομαστε nfc?οχι

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων;ναι

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;αδιάφορο

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε.κυρίως διάφορα ελαφριά παιχνίδια (όχι fb κλπ)

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming;ναι αλλά κυρίως ελαφριά παιχνίδια

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας;απλά να μην είναι μαύρα χάλια

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα;όχι

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε).όχι

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια;ναι

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono?απλά να μην είναι χάλια, stereo όχι

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd?αδιάφορο

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.βαρυ gaming, ταχυτητα, αυτονομια, καμερα

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Ένα (b)alcatel με κουμπιά γιατί απολύθηκε πρόσφατα από το στρατό. Είχε και ένα tablet turbo x rainbow.

 

Επίσης η εγγύηση δεν μας ενδιαφέρει γιατί θέλει να ασχοληθεί με root, custom roms.

Ευτυχώς το παιδί δεν βιάζεται οπότε με την ησυχία σας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...