Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Φιλος ψαχνει κινητο μεχρι 200€ με τις παρακατω προϋποθέσεις. Τι επιλογές υπαρχουν;

Ευχαριστω.

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Εως 200€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5.5+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Και απο Κινα αρκει να ειναι απο μαγαζι που δεν περναει τελωνειο πχ banggood

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Nαι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Ναι. Δε πειραζει αρκει η ρομ να μην εχει αλυτα bugs και να παιρνει xposed και root. Οσο πιο ευκολο root χωρις να μπλεκουμε με χρονοβορες διαδικασιες, τοσο το καλυτερο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Οχι. Οθονη αξιοπρεπης δηλαδη απο HD και πανω.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχυτητα, Αυτονομια, gaming, καμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Doogee x5 pro

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι αγορές που κάνουμε από site του εξωτερικού όπως Κίνα (gearbest, DX, κλπ.) περνάνε όλα από τελωνείο τώρα.

Είχα αγοράσει ένα τηλέφωνο από Gearbest το οποίο βγήκε ελαττωματικό και το έστειλα πίσω. Το έλαβαν και μου είπαν αν θέλω να μου πιστώσουν τα λεφτά στον λογαριασμό μου στο site και να επιλέξω άλλο κινητό. Όμως επειδή έσω ακούσει αυτό για τα τελωνεία δεν ξέρω αν συμφέρει πια να παραγγείλω από Κίνα. Ειδικά αν δεν ξέρω τι θα με χρεώσουν στο τελωνείο.

 

Αν ξέρετε κάτι σίγουρο για το τι γίνεται παρακαλώ πείτε μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που γράφεις μου φαίνεται περίεργο που δεν κοιτάς redmi 4x

 

Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση δες το huawei nova.

Link to comment
Share on other sites

Το 4χ το έχει η γυναίκα μού οπότε δεν...

 

Θα το κοιτάξω και αυτό. Απλά καλό έμαθα λίγο με την μπαταρία και δεν θέλω να ξενερώσω. Βέβαια όλα συνήθεια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και τα huawei καλή αυτονομά έχουν. Αλλά αμα βλέπω ότι δεν σε νοιάζει ούτε η κάμερα ούτε η οθόνη ούτε τιποτα, γιατί να τα σκάσεις;
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Υπάρχει κάτι πιο φθηνό πού να έχει καλή αυτονομία και να μην έχω θέματα ή να μην κολλάει; επίσης να κρατήσει καμιά διετία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το Lenovo A7010 που έχω, γιατί έχει αρχίσει να κολλάει απίστευτα και δεν έχω καταφέρει να του κάνω root.

Μου άρεσαν τα Vernee X kai Vernee Mix 2.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

200-250€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5,5" ή 6" σε bezzel-less.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Αδιάφορο.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual κάρτα ναι. Για τα άλλα αδιάφορο.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Αδιάφορο.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Όχι απαραίτητα amoled, αλλά να είναι καλή.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα, κάμερα, αυτονομία,gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Lenovo A7010.

 

Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα Nexus 5 εδώ και 3½ χρόνια, με αλλαγή μπαταρίας εδώ και 1½ χρόνο, το οποίο με έχει καλύψει απόλυτα, συναρτήσει των απαιτήσεών μου, και εξακολουθεί εν μέρει, και εξηγούμαι:

 

Πρώτον έχει σπάσει το κρύσταλλο της οθόνης στη μία γωνία, αν και παραμένει λειτουργικό. Κατά δεύτερον, λογικά σε κανά χρόνο maximum θα τα φτύσει πάλι η μπαταρία, ακόμα και να «αντέξω» όλο αυτό το χρονικό διάστημα με σπασμένη οθόνη (δε συμφέρει σε καμία περίπτωση να το επισκευάσω).

 

Μία επιλογή είναι να ψάξω να το βρω στα μεταχειρισμένα, αλλά εκτός του ότι πλέον δεν το βρίσκεις εύκολα, αν το βρεις, συνήθως η τιμή είναι τσουχτερή (δεδομένης της ηλικίας και της κατάστασής του).

 

Οπότε μπαίνω στη διαδικασία να ψάξω να βρω έναν άξιο αντικαταστάτη, για τα δικά μου δεδομένα, και (ξανα)εξηγούμαι: αυτά που μου αρέσουν στο Nexus 5, είναι η smooth εμπειρία χρήσης, το λιτό λειτουργικό χωρίς φανφάρες και bloatware, ότι είναι σκυλί, ότι δεν είναι υπερβολικά μεγάλο, και το χαμηλό κόστος.

 

Τι επιλογές έχω λοιπόν για να πάω σε ένα οικονομικό (είτε καινούργιο, είτε μεταχειρισμένο) smartphone, που να πληροί τουλάχιστον τις προϋποθέσεις που προανέφερα; Μεγαλύτερη αυτονομία και υποστήριξη κάρτας μνήμης είναι καλοδεχούμενα, αρκεί να μη θυσιαστεί κάποια/ες από τις προϋποθέσεις.

 

Η χρήση που κάνω, είναι χαλαρή: (αραιά) τηλέφωνα, (αραιό) messaging, σερφάρισμα, περιστασιακή χρήση Miracast, πλοήγηση, μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω ότι δεν ασχολείσαι με ρουτ, η κάμερα ειναι σημαντική για σένα και ταχύτητα έχεις βολευτεί και με honor 6x, μάλλον για το mate 10 pro σε βλέπω. Αν και στο gaming (θυμάμαι κατι asphalt 8 που παίζεις) μάλλον το 1+5t πρέπει να ειναι ανώτερο.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω ότι δεν ασχολείσαι με ρουτ, η κάμερα ειναι σημαντική για σένα και ταχύτητα έχεις βολευτεί και με honor 6x, μάλλον για το mate 10 pro σε βλέπω. Αν και στο gaming (θυμάμαι κατι asphalt 8 που παίζεις) μάλλον το 1+5t πρέπει να ειναι ανώτερο.

 

Δεν ασχολούμαι με.root γιατί δεν έχω υπολογιστή,παιχνίδια παίζω αλλά όχι κάθε μέρα,ναι το Asphalt 8,εμένα βασικά με ενδιαφέρει κάμερα,μπαταρία,πρώτα απ' όλα,και μετά όλα τα άλλα....Τώρα έχω το 3Τ,θα το δώσω,Mate δεν είχα ποτέ,και αν το πάρω θα είναι για αυτό το λόγο...Sar έχουν και τα δύο αρκετά,και τα έχω βρει σε πολύ καλή τιμή, σφραγισμένα,αλλά σε δύο βδομάδες θα τα εχω....Η κάμερα του 6Χ ήταν καλή πάντα σε σύγκριση με το Ν4 που είχα,σε αυτό τον τομέα με κάλυπτε,ειχα ταυτόχρονα τότε και το 950 και το S7,αλλά τώρα θέλω ένα να καλύπτει όλο το πακέτο,με προτεραιότητα κάμερα,και μπαταρία...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Θελω να αγορασω για την μανα μου ενα κινητο με πληκτρα, να εχει οθονη γυρω στης 3 ιντσες και μπαταρια να κραταει. Επισης να εχει πληκτρο sos οπως καποια της Mls... γενικα ενα καλο στιβαρο κινητο Για της mls διαβασα καποια προβληματα τα συγκεκριμενα.

το ποσο να ειναι μεχρι 120 ευρω

Τι μου προτεινετε

Link to comment
Share on other sites

Για το honor6x μιλησα για ταχύτητα και όχι για κάμερα. Ένα από προτερήματα του 1+5t εναντι του mate ειναι σίγουρα η ταχύτητα. Εφόσον λοιπόν σε καλυπτε ακόμα και το honor 6x, νομίζω δεν έχεις λόγο να το κοιτάξεις αν το βρίσκεις ίδια τιμή με mate. Βέβαια το 1+5t θα είναι καλύτερο και σε gaming. Αν πάλι δεν είσαι πολύ απαιτητικός δεν νομίζω να καταλάβεις τυχον μικροδιαφορές σε frame drops.

 

Το mate σίγουρα εχει καλύτερη κάμερα. Για την αυτονομία δεν γνωρίζω. Αν τα βρίσκεις ίδια τιμή, πάρε το mate.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το 5Τ είναι σε ταχύτητα ίσως το πιο γρήγορο κινητό γενικά...Βασικά ίδια τιμή τα βρίσκω,και κάτω από την αρχική του 5Τ,για να σου δώσω μια εικόνα,με χαρτιά τα πάντα...Απλά το Mate έχει ένα μικρό προβάδισμα σαν συσκευή που δεν είχα,και φυσικά επειδή είναι αδιάβροχο....Αλλά το 5Τ,ειναι ίσως ότι καλύτερο σε θέμα εμπειρία χρήσης...

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δε θα με χαλούσε να βρω μεταχειρισμένο (σε καλή κατάσταση) το ίδιο, κοντά στα 70€ που έχω δει ότι το δίνουν, άντε να έδινα ~120±€ για κάτι σαν το 5Χ ή κάτι τέτοιο. Για μεταχειρισμένο μιλάμε πάντα.

 

Για καινούργιο προφανώς θα έδινα κάτι παραπάνω. Έχε υπόψη σου όμως και τις απαιτήσεις μου, που δεν είναι ιδιαίτερα πολλές, όπως και η χρήση που κάνω δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική.

 

Βασικά με ενδιαφέρει πολύ να έχω ένα fluid experience χωρίς πολλά-πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανέβεις στην τιμή του Nokia 8, είναι ό,τι καλύτερο... Είχα Nexus 5 και μόλις βρήκα πάλι την υγειά μου !!!

 

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να πει τις διαφορες μεταξυ Note 4 και Note 4x?

Εννοω τις εκδοσεις με snapdragon 625 δεν θελω mediatek..

Δεν εχω βγαλει ακρη γιατι στα specs τα βλεπω τα ιδια.. και υπαρχουν τοσες πολλες εκδοσεις στα κινεζομαγαζα που εχω χασει τη μπαλα :lol:

Εχει το ενα καλυτερη καμερα απο το αλλο η εχει το ενα καλυτερη διαρκεια στη μπαταρια?

Ειμαι μεταξυ αυτων των 2 βασικα..

Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτό που εχει την Β20 υποστηρίζει 4g ΚΑΙ σε αυτην την μπάντα

 

Καμια αλλη διαφορά

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...