Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά τη xiaomi μάλλον την θεωρεί πιο ακριβή εταιρεία.

 

Η αλήθεια είναι ότι από Κίνα μπορείς να πάρεις le pro 3 ή le max 2 που είναι τρελά vfm. Αλλά εφόσον μιλάμε για Ελλάδα νομίζω καλύτερο vfm από redmi note 4 global (snapdragon) δεν υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά βρίσκεις 130 το 32αρη και 160 το 64αρη.

 

Γενικά έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι πλέον ακόμα και από Ελλάδα με 150-200 παίρνεις άριστο mid range για τις ανάγκες του μέσου χρήστη... Συμφωνώ και εγώ για Note 4 (αυτό εννοούσα παραπάνω), ειδικά αφού μιλάει για ταχύτητα-αυτονομία δε νομίζω ότι υπάρχει αντίπαλος σε αυτά τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Bernadi7
Απλά τη xiaomi μάλλον την θεωρεί πιο ακριβή εταιρεία.

 

Η αλήθεια είναι ότι από Κίνα μπορείς να πάρεις le pro 3 ή le max 2 που είναι τρελά vfm. Αλλά εφόσον μιλάμε για Ελλάδα νομίζω καλύτερο vfm από redmi note 4 global (snapdragon) δεν υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά βρίσκεις 130 το 32αρη και 160 το 64αρη.

Είχε ο θείος μου το mi max κι όσο το δούλεψα για να του φτιάξω ρυθμίσεις κλπ μου φάνηκε περίεργο, λόγω του windows phone και παλαιότερα android που είχα. Σα θέμα εμπειριών φίλων, 2 άτομα απ' τη σχολή μου έχουν ΧΙΑΟΜΙ του ενός δεν πιάνει σήμα και του άλλου του βγήκε προβληματικό.

 

Απλά οι Κινεζιές που παρέθεσα σαν παράδειγμα, έχουν κάποια τουμπανάκια κινητά!

Το κακό είναι πως για παραγγελίες από Κίνα, φοβάμαι για τελωνείο μ' όσα διαβάζω συν ότι θα μου έρθει Πάσχα!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα τα ψάξω :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν φοβάσαι μια φορά για την xiaomi, αυτές που έγραψες δεν θα πρεπε να τις σκέφτεσαι καθόλου. :)

Η αλήθεια ειναι οτι θέλει λιγο να το συνηθισεις. Άπαξ ομως και το συνηθίσεις δεν το αλλάζεις. Από τα πιο ολοκληρωμένα και πλήρη ui το miui ;)

 

Εναλλακτικα δες το honor 6x της huawei. Βέβαια ειναι αρκετά ακριβότερο με μικρότερη αυτονομία αλλά με ένα πλεονέκτημα στη κάμερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα παιδιά, σήμερα θα δώσω το Xiaomi mi5 μου και θέλω κάποιο απ τα παραπάνω λόγω του ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη οθόνη. Είδα ότι είναι παρόμοια σε επιδόσεις κτλ και η τιμή τους μεταχειρισμένα είναι πάνω κάτω ίδια. Ποιο λέτε να προτιμήσω; Αν και έκανα έρευνα αγοράς αν έχετε και κάποιο άλλο στο νου σας με οθόνη 5,5-6 ίντσες οθόνη και 4gb Ram (για να θεωρηθεί αναβάθμιση). Έβλεπα και το Redmi 5 Plus αλλά νομίζω ότι χάνει υπερβολικά σε κάμερα απ τα άλλα δυο(δεν έχω τρελές απαιτήσεις, αλλά να είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής η κάμερα, και τα άλλα δύο έχουν dual)

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω στο ιδιο διλλημα...

αλλα λογω οικονομικών το 5Τ ειναι πολυ ψηλα για εμένα...

οπότε η λυση του μιχ2 δειχνει να ειναι μονοδρομος...

στην θέση σου ομως (μιας και εγω ειμαι κατοχος 1+1 το οποιο χάλασε μετα απο σχεδον 4ετη η οθονη του απο πτωσεις) που εχεις ενα αξιοπρεπέστατο κινητο αν δεν καιγεσαι για αλλαγη (εμενα αν δεν χαλαγε η οθονη δεν θα ψαχνομουν για αλλο κινητο συντομα) θα περίμενα λιγο ακόμα μιας και η τιμή του mi mix2 θα πέσει και αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ψάχνω ένα κινητό με μερικά πράγματα που βρίσκαμε για πλάκα κάποτε αλλά τώρα δεν....

Θέλω να είναι dual sim με ξεχωριστή κάρτα sd ή 128gb εσωτερική, με fm radio καθώς και nfc. Οθόνη μέχρι 5.5 κατά προτίμηση με καλύτερες διαστάσεις 5-5.2. Να έχει αξιοπρεπή μπαταρία (Έχω redmi 3s). Από επεξεργαστή snapdragon αντίστοιχο του 63x 65χ+ dld antutu 60000+.

Εκτός του galaxy A5 2017 όλο κάτι λείπει από τα υπόλοιπα. Ιδανικά θα ήθελα να rootάρεται χωρίς να χάνεις εγγύηση (και χωρίς να χάνεις διάφορα drm) και το καλύτερο θα ήταν όσο πιο κοντά σε stock android (όχι απαραίτητο). Έχετε κάτι στο νου σας? Ram 3-4gb. Δεν έχω βρει ναυαρχίδα με fm και τα middle range συνήθως δεν έχουν 128gb ή ξεχωριστή sd.

Προς το παρόν ας υποθέσουμε ότι τα λεφτά δεν αποτελούν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.salestore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30040 αυτο δεν ξερω αν καλυπτει τα περισσοτερα απο οσα αναφερονται.ακυρο ειναι και εξαρι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

https://www.salestore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30040 αυτο δεν ξερω αν καλυπτει τα περισσοτερα απο οσα αναφερονται.ακυρο ειναι και εξαρι.

 

Έχει και mediatek....

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ και τους δυο φίλους SpyrosR και Antretng για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε. Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα δύο παρακάτω κινητά και απλά περιμένω λίγο μήπως και σκάσει κάποιο καλύτερο στα ίδια λεφτά σε Ελληνικό μαγαζί. Θα σας παραθέσω παρακάτω link να τα δείτε και αν έχετε χρόνο να μου πείτε την γνώμη σας.

Ulefone power 3:https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-ulefone-power-3

Oukitel K6:https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-oukitel-k6

 

 

Υ.Γ Η κοπέλα μου πήρε το Ulefone power 3 αλλά επειδή είναι λίγο ''περίεργη'' και αν δεν βάλει προστασία οθόνης κλπ δεν το βγάζει απο το κουτί του οπότε θα πρέπει να περιμένω λίγο για να το τεστάρω. Σύντομα μόλις βάλει προστασία οθόνης θα κάνουμε και ανάλογο review.

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά σχετικά καλά λόγια έχουν ακουστεί και για Ulefone και για Oukitel... Τουλάχιστον για όσες συσκευές έχω δει reviews...

Aπό εκεί και πέρα βλέπω ότι το βασικό set up ίδιο είναι και στα 2... Ίδιο CPU, ίδια ram και rom, περίπου ίδιες μπαταρίες... Οπότε σε επιδόσεις μην περιμένεις μεγάλες διαφορές... Μόνο σε κάμερα βλέπω διαφορά (χωρίς απαραίτητα να σημαίνει κάτι η διαφορά στα MP), αλλά δεν έχω άποψη για το ποιο έχει καλύτερη... Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά reviews για να έχουμε και πιο ολοκληρωμένη άποψη... Οπότε αφού έχεις καταλήξει στα 2, αποφάσισε με βάση ποιο σου αρέσει περισσότερο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ulefone εχει μια υπερχρονισμένη έκδοση της cpu.

Προσωπικά μου είναι άγνωστα τα 2 μοντέλα.

 

Δες και το nubia m2. Με εξαίρεση τη ram, ειναι καλύτερο σε όλα (amoled οθόνη, μεγαλη αυτονομία και ας εχει μικρότερη μπαταρία, snapdragon επεξεργαστής).

Link to comment
Share on other sites

Πάρε απο το geekbuying απο ιταλικη αποθηκη το Xiaomi Redmi Note 4 https://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-3GB-32GB-Smartphon----Gray-381848.html που εχει και Β20 μπάντα και είσαι κομπλε!!:)
Link to comment
Share on other sites

Πλέον με την τιμή του ΝΟΚΙΑ 8 στα 4 κατοστάρικα, άρχισα να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Διάβασα όλο το θέμα στο φόρουμ σχετικά με το κινητό.

 

Με προβληματίζει το γεγονός πως δίνεις 400 υρώ για 4 gb ram, και ερωτώ αν θεωρητικά θα αντέξουν στο χρόνο. Επίσης με προβληματίζει η χαμηλή μαπταρία αλλά γράφονται καλά λόγια για την αυτονομία της συσκευής.

 

Αξίζει τα λεφτά του σε αυτή τη τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Aξιόλογα και τα 2 που αναφέρθηκαν... Στις 5.5 που θες δες και το best seller Νote 4 Global... Πάλιωσε λίγο βέβαια, αλλά παραμένει super VFM, ενώ έχει πέσει αρκετά και η τιμή του... Πιστεύω ειδικά σε ταχύτητα-αυτονομία, θα σε καλύψει και με το παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο φθηνό tablet από Κίνα με περίπου 50€ (πάνω κάτω), για σερφάρισμα στο ίντερνετ και Youtube. Κοιτούσα στο Banggood αυτό εδώ:

 

https://www.banggood.com/Original-Box-Cube-iPlay8-U78-MTK-MT8163-Quad-Core-A53-7_85-Inch-Android-6_0-Tablet-PC-p-1154528.html?rmmds=category

 

1) Αρχικά, θα άξιζε τόσο φτηνό tablet για τη χρήση που το θέλω;

2) Αν ναι, θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο αν το παραγγείλω από Κίνα;

3) Εναλλακτικά, για την χρήση που το θέλω, τι tablet θα προτείνατε από Ελλάδα αυτήν την στιγμή; (ας κοστίζει και παραπάνω, να το έχω υπόψη για μελλοντική αγορά)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το συγκεκριμένο το βλέπω sold out στο Banggood...

Προσωπικά πιστεύω με 1gb ram, όσο λίγο και να το φορτώσεις ακόμα και για απλό surfing, δεν αξίζει... Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο, μιας και δεν έχω παρακολουθήσει την αγορά, αλλά θα έλεγα τουλάχιστον 2gb ram για αξιοπρεπή (ακόμα και απλή) χρήση...

Αν αποφασίσεις πάντως να πάρεις κάτι από Banggood, έχει μέθοδο αποστολής που νομίζω κοστίζει κάτι, αλλά αποφεύγεις τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Mi A1 που είναι και περισσότερο δοκιμασμένο (ως πιο παλιό) θα έπαιρνα για το +1 gb ram και το stock Android με τις γρήγορες (και καλά) και εγγυημένες αναβαθμίσεις... Αλλά και το Redmi 5 plus στα λεφτά του, φαίνεται πολύ αξιόλογο... Είναι και 18:9 η οθόνη...
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, συνεπώς επιβάλλεται να ανεβάσω το budget μου αν θέλω κάτι αξιοπρεπές. Ευχαριστώ.

 

Bασικά περίμενε να απαντήσει και κάποιος που έχει καλύτερη εικόνα... Δεν έχω tablet, αλλά πλέον αποκλείεται να αγόραζα κάτι Android με 1gb ram.. Οι τιμές εξάλλου έχουν πέσει και πιστεύω με λίγα παραπάνω μπορείς ειδικά από Κίνα, να πάρεις κάτι πολύ αξιοπρεπές...

Ενημερωτικά, υπάρχει ξεχωριστό thread για tablets που μπορείς είτε να ρωτήσεις, είτε να δεις κάποια πρόταση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διλλημα ανάμεσα στα 2 κινητα και ζηταω απεγνωσμενα βοήθεια :lost:

 

Το μπατζετ μου ειναι στα μαξ 600ευρω. Το χρησιμοποιώ κυριως για Email, browsing, YouTube, Viber, βιντεοκλήσεις, VοΙP, GPS, ημερολόγιο, καμερα.

Θελω οπωσδηποτε να εχει αναλυση τουλ. 1080x1920 δλδ FHD και Fingerprint, NFC (το 2ο οχι απαραιτητα)

Με ενδιαφέρει πάρα πολυ οι καλές κάμερες και οσο πιο pure android τόσο καλυτερα.

Τέλος, θελω οπωσδήποτε να μπορω να το ρουτάρω.

 

Βρισκομαι ανάμεσα στα Samsung Galaxy S8 ή OnePlus 5T για αρκετους λόγους.

OnePlus 5Τ:

+

+ Θα το προτιμουσα απο άποψη λογισμικου, αξιοπιστιας της Oxygen ( βλ. 3T μοντελο 2ετων και ηδη εχει Android 7) και συνεχων αναβαθμισεων.

+ Εχω ακουσει οτι εχει καλό service.

+ Καλή τιμη.

+ Ρουτάρεται ευκολα και αυτο με ενδιαφερει παρα πολυ.

+ Dash Charge.

+ Βολικότερη θέση fingerprint scanner χωρις να "λερωνεις" κάθε φορα την κάμερα.

-

- Απουσια OIS

- Νομιζω η καμερα του ειναι μετρια για τα γουστα μου και αυτος ειναι ο λογος που σκεφτομαι το

 

Samsung Galaxy S8

+

+ Λογω καμερας.

+ Design. Ειδα δείγμα σε μαγαζι και μου αρεσε παρα πολυ.

-

- Δεν εχω ιδεα τι παιζει με Knox, ρουτάρισμα και πόσο ευκολο ειναι να ξεφορτωθεις pre-installed apps που δεν χρειαζεσαι.

 

Παιζει κάποιο άλλο smartphone με παρομοια χαρακτηριστικά που να με καλυπτει σε όλα;

Αξίζει λέτε να περιμενα να βγουν Samsung S9 ή/και Oneplus 6? (Αν και με την τιμη που φημολογειται το S9, δεν προκεται να τα διαθεσω)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...