Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχε υποψιν οτι στις φωτογραφιες χαμηλου φωτισμου τραβαγα παντα 2-3 και τελικα ανεβασα απο τη καθε μια την πιο sharp. Ειναι πολυ ευκολο να εχει μικρο camera shake. Οποτε να θυμασαι οτι σε χαμηλο φωτισμο θα πρεπει παντα να τραβας μερικες ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ, σταθεροποιητη εικόνας όπως έχει το Ζ2 δεν έχει ε; Το ξεχνάω.

Τα βιντεακια που βγάζεις πως σου φαίνονται;

Το κινητό το θέλω για μια γνωστή μου.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν θυμαμαι αν εχει EIS στο βιντεο γιατι δεν το εχω πλεον. Στο βιντεο γενικα υστερει το κινητο. Αν αποτελει σημαντικο παραγοντα για τη φιλη σου ισως καλυτερα να κοιταζε αλλο κινητο πχ honor 6x.
Link to comment
Share on other sites

Όχι σίγουρα θα το λατρέψει! Σας ευχαριστώ όπως και να έχει!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Τι θα μου προτεινατε για tblet;

Με ενδιαφερει η αγορα να ειναι απο Ελλαδα μονο.

Να ειναι το πολυ 10 ιντσες.

Η καρτα σιμ ειναι ευπροσδεκτη και αν υπαρχει εννοειται πως με ενδιαφερει η πληρης καλυψη απο μπαντες.

Καλη αυτονομια.

Χρηση λιγο απ' ολα, κυριως σερφαρισμα, βιντεοσυνομιλιες (whatsapp, skype κτλ.), ταινιες-σειρες και ισως κανενα παιχνιδι.

Να εχει GPS.

Μαξιμουμ 150 €.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Είδα πρόσφατα αυτό το κινητό και σκέφτομαι να το χτυπήσω. Ως τώρα είχα το Xiaomi Redmy note 4 και ήμουνα γενικά ικανοποιημένος εκτός από την κάμερα που δεν θεωρούσα Καλή. Αλλά το Xiaomi πέθανε μετά από ατύχημα και τώρα ψάχνω κινητό πάλι.

 

Σκεφτόμουνα να πάρω το ίδιο αλλά είδα το nubia και το σκέφτομαι. Η κάμερα του αξίζει όντως η είναι μουφΑ? Γενικά τα nubia είναι αξιόπιστα κινητά?

 

Το συγκεκριμένο αξίζει τα λεφτά του? Το βρήκα 260€ από Κίνα.

Από μπαταρία τι να περιμένω?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσειςσας

Link to comment
Share on other sites

περα απο το οικονομικο γενικά το τηλέφωνο αξιζεί ή οχι?

 

Σε καμία περίπτωση το nubia δεν αξίζει 260€ από Κίνα όταν από εκεί μπορείς να βρεις mi 5s στα 200€
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το redmi note 4 έχει μικρότερη μπαταρία, ίδιο επεξεργαστή, δεν έχει ir blaster, δεν έχει ράδιο, έχει amoled, δεν ξέρουμε αν και πότε θα πάρει nougat και είναι ακριβότερο. Από κάμερα δεν έχω ιδέα. Προσωπικά πιστεύω πως δεν αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το redmi note 4 έχει μικρότερη μπαταρία, ίδιο επεξεργαστή, δεν έχει ir blaster, δεν έχει ράδιο, έχει amoled, δεν ξέρουμε αν και πότε θα πάρει nougat και είναι ακριβότερο. Από κάμερα δεν έχω ιδέα. Προσωπικά πιστεύω πως δεν αξίζει.

 

η AMOLED θεωρειται χειροτερη απο IPS απαραιτητα? Νομιζω ότι είναι συζητησιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω επιτέλους το lg g2 μου με ενα κινητό με πολύ καλή αυτονομία και κάμερα, οθόνη 5.5 τουλάχιστον, για νορμάλ χρήση, όχι γκειμινγκ. η τιμή δεν είναι θέμα, το μόνο που με νοιάζει είναι το κινητό να αντέχει απροβλημάτιστο όσο γίνεται για πάνω από χρόνο όπως το g2, γιατί νέο κινητό θα αργήσει να παίξει. Σκέφτομαι το Π10πλασ αλλά δεν ξέρω τι λέει απο αυτονομία, από το την άλλη το σ7edge αλλά λόγω παλαιότερη κακής εμπειρίας με σαμσουνγκ δεν ξέρω αν θα μου κρατήσει σε βάθος χρόνου ή θα κολλάει συνέχεια

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. δεν μας αφορα (γερή επιδότηση)

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε >=5.5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;ελλαδα

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) 800αρα

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? οχι, το ραδιοφωνο δεν θα με χαλουσε

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; ναι

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. ναι amoled

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. αυτονομια καμερα ταχυτητα

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. lg g2

Edited by nkdmpl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σκεφτομαι την μεταβαση σε μικροτερο κινητο διοτι παντα ημουν σε 5-6 ιντσες.....

Ειμαι χρονια χρηστης ανροιντ,και εχω μεταβει σε ios την εποχη του 3gs

η χρηση που κανω ειναι λιγο browsing-λιγο media,αλλα αρκετη φωτογραφια,αφου εχω καρτα μνημες στο g5 128 gb,αν και αυτο λυνετε,και χωρις καρτα μνημης αν τα αποθηκευω σε flickr η σε κατι παρομοιο....

Δεν ειμαι πολυ στο να σκαλιζω το κινητο,ειμαι σταθερος χωρις ρομ,κτλ....

Θελω να το κρατησω τουλαχιστος 3 ετη,χωρις να εχω θεμα αναβαθμισεων

 

 

Παρακαλω πολυ αν μπορεσετε να με βοηθησετε να καταληξω σε συσκευη......θα το εκτιμουσα...:happy:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μετάβαση από G2 σε SE.

 

Ήθελα (και μου το έδωσε) ένα πιο απλό κινητό που "να κάνει τη δουλειά" όμως. Και το κάνει. Λιγότερες ρυθμίσεις, πιο ετοιμοπόλεμο (κατά τη γνώμη μου) όμως, εκπληκτική κάμερα. Η μετάβαση έγινε πανεύκολα με το app "Android to iOS".

 

Ανησυχούσα λίγο για τις μειωμένες ίντσες αλλά πλέον όταν πιάνω το G2 μου φαίνεται τεράστιο. Όποτε όλα συνηθίζονται...

 

Αν έχεις κάποια απορία γράψε!

Link to comment
Share on other sites

Στις ιντσες δεν θα εχω θεμα,προσαρμοζομαι σαν χαμελεοντας,αυτο που με κανει και το σκεφτομαι ειναι οι φωτο,απο το g5 στο se....

 

Εχω μια απορια,εχω ενα smartwatch sony 3 συνεργαζετε με ios....???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το app που σου είπα μεταφέρει φωτογραφίες....

 

Αν δεν το κάνει όμως μπορείς να τις μεταφέρεις με Google Drive ή Dropbox. Δε νομίζω να δυσκολευτείς εκεί.

(Α! Ή και μέσω iCloud)

 

Για το smartwatch δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το app που σου είπα μεταφέρει φωτογραφίες....

 

Αν δεν το κάνει όμως μπορείς να τις μεταφέρεις με Google Drive ή Dropbox. Δε νομίζω να δυσκολευτείς εκεί.

(Α! Ή και μέσω iCloud)

 

Για το smartwatch δεν ξέρω να σου απαντήσω.

 

δεν με καταλαβες για φωτογραφιες εννοω την ληψη φωτογραφιων,του se θα ειναι εφαμμιλες με το g5...???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Την amoled δεν την ανέφερα ως μειονέκτημα, αλλά ως διάφορα. Τώρα αν είναι πλεονέκτημα ή όχι είναι μεγάλη ιστορία... Προσωπικά θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα των amoled το μεγάλο κόστος τους.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω δυστυχώς...

 

Μπορώ μόνο να σου πω πως, ενώ με το G2 απογοητευομουν εύκολα από το αποτέλεσμα, με το SE είμαι κατά τεράστιο ποσοστό ικανοποιημένος. Δεν έχω και τις τρελές απαιτήσεις βέβαια...

 

Μέχρι να απαντήσει κάποιος έμπειρος δοκίμασε να ψάξεις συγκριτικά στο internet.

Link to comment
Share on other sites

δεν με καταλαβες για φωτογραφιες εννοω την ληψη φωτογραφιων,του se θα ειναι εφαμμιλες με το g5...???

 

ουτε καν.. ειδικά οσο χαμηλώνει ο φωτισμός ανοίγει περισσότερο η ψαλίδα υπερ του G5

 

αν χρησιμοποιεις και manual ρυθμίσεις τοτε η διαφορά είναι χαοτική..

Link to comment
Share on other sites

ουτε καν.. ειδικά οσο χαμηλώνει ο φωτισμός ανοίγει περισσότερο η ψαλίδα υπερ του G5

 

αν χρησιμοποιεις και manual ρυθμίσεις τοτε η διαφορά είναι χαοτική..

 

Eυχαριστω πολυ για το ενδιαφερον....Αυτο ηθελα να μαθω,ειμαι φαν της φωτογραφιας και σαν 1ο κριτηριο αυτο σε κινητο,οταν διαλεγω....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι κάτοχος ενός Huawei mate 9 εδώ και αρκετό καιρό και είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Η οθόνη είναι μεγάλη, δεν εχω προβλημα με το μέγεθος της συσκευής, καθώς πριν είχα και το προηγούμενο μοντέλο της σειράς, η διπλή κάμερα είναι πολύ καλή κατά τη διάρκεια της ημέρας και με ικανοποιεί για τη χρήση που κάνω, η μπαταρία κινείται σε εξαιρετικα επίπεδα.

Τις τελευταίες ημέρες ομως, σκέφτομαι να μεταβώ σε ένα Samsung Galaxy S8, κυρίως επειδή θα ήθελα να δοκιμάσω κι αυτή τη συσκευή και γιατί με ελκυει ιδιαιτέρως το design της.

Πριν το Mate 9, είχα το S7 edge και η αλήθεια είναι πως ήταν πολύ κατώτερο σε μπαταρία. Βέβαια ημουν εξίσου ικανοποιημένος, χωρίς παράπονα.

 

Εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας, τι έχετε να πείτε αξίζει η μετάβαση απο το Mate 9 στο S8 plus, αν λάβουμε υπόψη μας και τα 170€ περιπου διαφορα που θα πρεπει να δώσω;

 

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Για ένα γνωστό μου που ήθελε tablet 10 ιντσών μόνο με Wi Fi του πρότεινα:

1) το Huawei MediaPad M2 σε προσφορά από https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20354979 ή

2) το Samsung Galaxy Tab A (2016) δες εδώ: https://www.skroutz.gr/s/9211082/Samsung-Galaxy-Tab-A-2016-10-1-WiFi-16GB.html

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν αξίζει. Έχεις ήδη ένα πάρα πολύ καλό κινητό και οι διαφορές μόνο μεγάλες δεν είναι. Καλύτερα μείνε με αυτό μέχρι να βγει κάτι πραγματικά καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι εξαιρετικο το mate 9, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και πραγματικα ο μονος λογος αλλαγης ειναι επειδη υπαρχει το μικροβιο του gadgetακια!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χρειάζομαι επειγόντως κινητό και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο επιλογές αλλα με τοσα που διάβασα έχασα την μπαλα. Μπορω να δώσω εως 200 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...