Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμενω τοσους μηνες να πεσει λιγο η τιμη του HTC 10, αλλα τιποτα και εχει περασει πανω απο ενα χρονο απο τοτε που βγηκε η συσκευη.. Πλεον τα χαρακτηριστικα που εχει θεωρουνται ξεπερασμενα. Απο την αλλη το Mi6 εχει ανωτερα χαρακτηριστικα, αλλα φανταζομαι χειροτερη ποιοτητα κατασκευης απο το HTC, αλλα με μια καλη θηκη το πραγμα ερχεται στα ισια του. Εξαλλου ακομα και το HTC 10 χρειαζεται θηκη. Το κινητο το θελω για την κοπελα μου. Τι μου προτεινετε; Ισως καποια αλλη συσκευη;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

150-210€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

5" και πάνω

3) Το θελουμε dual? Αν ναι ποσο αποθηκευτικο χωρο θελουμε το λιγοτερο;

Αδιάφορο το dual, 32Gb και πάνω

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη;

Κίνα/Ευρώπη

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Αρκεί του καταστήματος

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Όχι

7) Χρειαζομαστε nfc

Όχι

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων;

Όχι

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Όχι

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε.

Social Media, μέτρια προς βαριά games, photoshop touch

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming;

Ναι

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας;

Πολυ καλή μπροστά κάμερα, άψογη για τη μέρα, για το βράδυ επίσης προτιμώ πολύ καλή αλλά αν δεν υπάρχει δεν υπάρχει πρόβλημα

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα;

Ναι, αρκετά καλή

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε).

Το ίδιο με της φωτογραφίες

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια;

Ναι, το λιγότερο μια μέρα

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono?

Όχι

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd?

Προτιμώ απλα FHD

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία, βαρύ gaming

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

iphone 3gs

Link to comment
Share on other sites

Leeco le pro 3

Ισχυρότερος επεξεργαστής, χειρότερη κάμερα. Όσο κερδίζει στο ένα τόσο χάνει στο άλλο. Απλά έχει το πλεονέκτημα ότι σε αντίθεση με το cool1 είναι ναυαρχίδα, άρα θα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη στο software. (είτε στοκ, είτε custom)

Link to comment
Share on other sites

To 3 ακόμα και με τον λίγο ισχυρότερο επεξεργαστή που έχει, δεν αξίζει για κανένα λόγο πλέον.

1) Είναι παλιό, σε λίγο βγαίνει το 5, οπότε είναι 2 μοντέλα πίσω.

2) Σε όλα τα υπόλοιπα το Note 4 είναι ανώτερο και αφού υπάρχει και global έκδοση δεν αξίζει ούτε για αυτόν τον λόγο το 3.

Το Note 4 ειδικά στην τιμή που είναι πλέον, τόσο Ελλάδα, όσο και εξωτερικό φυσικά αξίζει και δεν ξέρω και αν με 165 ευρώ που ανέφερε ο φίλος από πάνω ότι κάνει Ελλάδα, αν μπορείς να βρεις κάποιο άλλο τόσο καλό "all around" phone...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η τιμή του HTC 10 για τα specs του, σε λογικά πλαίσια είναι στα ~430 που το βλέπω...

Μεταξύ του HTC και του Mi6, το μεγάλο ερωτηματικό που έχει το Μi6 δεν είναι η ποιότητα κατασκευής (ότι Xiaomi έχω χρησιμοποιήσει άριστη ποιότητα κατασκευής έχει), αλλά το support, τα updates, η εγγύηση και δεδομένου ότι θα δαπανήσεις ένα σεβαστό ποσό και η κάμερα (η οποία υποθέτω θα είναι χειρότερη από το HTC για την κάμερα του οποίου ακούγονται πολύ καλά λόγια), αλλά και η 800άρα μπάντα... Αν αυτά δε σου λένε πολλά και τα έχεις ήδη υπόψιν σου, χτύπα το Mi6 σε specs ξερά είναι καλύτερο και σαφώς πιο καινούργιο...

Επίσης έχε στο μυαλό σου το παλιό μεν, αλλά ακόμα αξιόλογο S7 Edge που είναι στα ~450 πλέον... Θα σου πρότεινα και το One Plus 3T αλλά μάλλον έχει εξαντληθεί λόγω επερχόμενης κυκλοφορίας του 5, το οποίο δεν ξέρω σε τι τιμή θα παίξει τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο Σπύρος από πάνω και θα προσθέσω το zte axon 7 που μπορεί να μην έχει την κάμερα του 10 ή του s7 αλλά θυμίζει αρκετά τα παλιά καλά one m7 και one m8

Edit: έχω και link http://www.skroutz.gr/s/10455691/ZTE-Axon-7-64GB.html

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο Σπύρος από πάνω και θα προσθέσω το zte axon 7 που μπορεί να μην έχει την κάμερα του 10 ή του s7 αλλά θυμίζει αρκετά τα παλιά καλά one m7 και one m8

Edit: έχω και link http://www.skroutz.gr/s/10455691/ZTE-Axon-7-64GB.html

 

Πρεπει να ειναι πολυ καλο κινητο παντως. Σε καμερα κοντα σε ποιο κινητο θα ελεγες οτι ειναι; Πχ σε σχεση με mi5s ή honor 8 ή moto z play πως τα παει;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο κινητα....ποιο απο τα δυο θα μου προτεινατε και για ποιο λογο??

ευχαριστω πολυ...

Κωστας Λαρισα....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι πολυ καλο κινητο παντως. Σε καμερα κοντα σε ποιο κινητο θα ελεγες οτι ειναι; Πχ σε σχεση με mi5s ή honor 8 ή moto z play πως τα παει;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έτυχε να πιάσω κανένα στα χέρια μου αλλά στην κάμερα ειδικά δεν περιμένω τίποτα τρελό από την zte. Αντιθέτως στο design μου αρέσει πολύ καθώς ακολουθεί την παλιά καλή σχολή όπως επίσης με εκπλήσσει θετικά η υποστήριξη στο software (έχει δώσει 7.1.1 ενώ άλλοι δεν έχουν δώσει ακόμα ούτε την 7.0). Γενικά μου δίνει την αίσθηση ότι πάει να πάρει την θέση της παλιάς HTC (πριν αυτή ψωνιστεί και βάλει τιμές και home button χειρότερα και απ' της Samsung)

Link to comment
Share on other sites

Λαρισαιε κωστα, παρε το χιαομι. Οι περισσότεροι αυτό θα προτεινουν.

Θα βρεις λυση για οτι πρόβλημα αντιμετωπισεις.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο σε αυτη την τιμη; Το θεμα ειναι να κρατησει χρονια χωρις προβληματα και να δεχεται κανονικα updates. Παντως το HTC 10 ηδη αργει τα Updates για το Ευρωπαϊκο μοντελο και δε ξερω τι θα κανει σε 1,2 χρονια απο τωρα.. Ενω το xiaomi ειναι πιο καινουριο και υπαρχει και Ελληνικο φορουμ που εχει πεσει αρκετη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε αν θες αυτην εδω τη φορμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 . Ειτε την μεγαλη στο πρωτο μηνυμα, ειτε την μικρη στο προτελευταιο μηνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησα και στο pm που μου στειλες οτι αυτο που κοιτας δεν ειναι το Global VERSION. Δηλαδη ουτε 800αρα (B20) μπαντα εχει ουτε ευρωπαικο φορτιστη.
Link to comment
Share on other sites

Μου το στειλες pm, το εβαλες στο αλλο θεμα, το βαζεις και εδω. Κανε λιγο κρατει ρε φιλε ;)

 

Δεν ειναι το Global.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνει κινητό ο αδελφός και έχει χάσει λίγο την μπάλα, μια βοήθεια θα ήταν υπερπολύτιμη...

Λοιπόν, έχουμε τα εξής:

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 250 ευρώ

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5-5,5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Αγορά μόνο από Ελλάδα. Ασφαλώς προτιμότερη η 2ετής εγγύηση της αντιπροσωπείας αλλά αν δεν γίνεται, πάμε στην εγγύηση του καταστήματος.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) ΝΑΙ

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο ή nfc? Οπωσδήποτε dual. Nfc όχι, ραδιόφωνο ναι, χωρίς να είναι απαραίτητα δεσμευτικό.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Όχι φλασάρισμα ρομ, ελληνικό μενού ναι, αλλά κι αυτό δεν είναι δεσμευτικό

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Καλός ήχος ΝΑΙ, καλή οθόνη ΝΑΙ, με gorilla glass

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Ταχύτητα, κάμερα αυτονομία (βαρύ gaming ΟΧΙ)

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Lumia 630

 

Από αυτά που έχει δει μέχρι τώρα, του αρέσει το Moto G5 plus αλλά κάπου διάβασε ότι υπάρχουν αρκετά θέματα με το μικρόφωνο και την ποιότητα ήχου στις κλήσεις.

Άλλη επιλογή είναι το xiaomi mi5 (παίζει μια προσφορά στο e-shop στα 255.90 ευρώ (http://www.e-shop.gr/kinito-xiaomi-mi-5-lte-64gb-dual-sim-white-silver-eng-p-TEL.090735)

 

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτό πήγαινε αρχικά αλλά τον προβλημάτισαν τα προβλήματα με τον ήχο (τα οποία ίσως λυθούν με μελλοντικό update).

Άλλη πρόταση έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτό πήγαινε αρχικά αλλά τον προβλημάτισαν τα προβλήματα με τον ήχο (τα οποία ίσως λυθούν με μελλοντικό update).

Άλλη πρόταση έχεις;

 

Κοιτα, μπορει και αλλα κινητα να χουν θεμα αλλα να μην ετυχε να το αναφερουν.

 

Μπορεις μετα να κοιταξεις χωρις gorilla glass το κατωτερο σε καμερα και επεξεργαστη honor 6x

 

Τελος υπαρχει και το huawei nova dual παλι χωρις gorilla glass που ειναι κατωτερο σε καμερα αλλα τουλαχιστον εχει ιδιο επεξεργαστη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εφοσον δεν σε χει καλυψει η απαντηση του Σπυρου που εχει συνοψισει τις περισσοτερες διαφορες, τοτε αμα συμπληρωνες τη φορμα θα ξεραμε ποιο θα σου κανε καλυτερα. Πχ το mi6 δεν εχει 800αρα μπαντα. Αλλωστε εσυ ρωτησες για κατι αλλο σε αυτη την τιμη.

 

Οποτε μην βαριεστε να απαντησετε τον οδηγο... βοηθηστε μας να σας βοηθησουμε. Εμεις θα σας ρωταμε δηλαδη ενα ενα τα χαρακτηριστικα που θελετε; ;) Στη τελικη ολο και κατι μπορει να μας ξεφυγει.

 

Παντως προσωπικα για κοπελα θα εστιαζα περισσοτερο στη καμερα και ποιο της αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...