Jump to content

Huawei Nova


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/huawei/huawei-nova.jpg

 

NETWORK

Technology GSM / HSPA / LTE

 

LAUNCH

Announced 2016, September

Status Available. Released 2016, October

 

BODY

Dimensions 141.2 x 69.1 x 7.1 mm (5.56 x 2.72 x 0.28 in)

Weight 146 g (5.15 oz)

SIM Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

 

DISPLAY

Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.0 inches (~70.6% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 1920 pixels (~441 ppi pixel density)

Multitouch Yes

- Emotion 4.1 UI

 

PLATFORM

OS Android OS, v6.0.1 (Marshmallow)

Chipset Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625

CPU Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53

GPU Adreno 506

 

MEMORY

Card slot microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot)

Internal 32 GB, 3 GB RAM

 

CAMERA

Primary 12 MP, phase detection autofocus, LED flash, check quality

Features 1.25 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

Video 2160p@30fps, check quality

Secondary 8 MP

 

SOUND

Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

- Active noise cancellation with dedicated mic

 

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth v4.1, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

NFC Yes

Radio FM radio

USB Type-C 1.0 reversible connector

 

FEATURES

Sensors Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass

Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email

Browser HTML5

Java No

- Fast battery charging

- MP4/H.264 player

- MP3/eAAC+/WAV/Flac player

- Photo/video editor

- Document editor

 

BATTERY

Non-removable Li-Po 3020 mAh battery

 

MISC

Colors Prestige Gold, Mystic Silver, Titanium Grey

 

http://m.gsmarena.com/huawei_nova-8284.php#

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το εχει αγορασει κανεις το κινητο να γραψει εντυπωσεις? Το σκεφτομαι γιατι θελω ενα καλο κινητο οσο πιο μαζεμενο σε διαστασεις γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχει αγορασει κανεις το κινητο να γραψει εντυπωσεις? Το σκεφτομαι γιατι θελω ενα καλο κινητο οσο πιο μαζεμενο σε διαστασεις γινεται.

Ειναι πολυ καλο. Το εχω ενα μηνα ειναι πολυ κομψο του εχω βαλει και original θηκη

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλο. Το εχω ενα μηνα ειναι πολυ κομψο του εχω βαλει και original θηκη

 

Βλεποντας οτι εχει πεσει αρκετα η τιμη του το σκεφτομαι πολυ εντονα για αγορα μεσα στις γιορτες. Δυο ερωτησεις:

1) Ειχε θηκη ή screen protector στην συσκευασια?

2)Ο ηχος απο το ηχειο του ειναι ικανοποιητικος οταν βλεπεις youtube? Ο ηχος απο τα ακουστικα αν ακους μουσικη πως ειναι?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έφτιαξα αυτό το βιντεάκι, ελπίζω να σας αρέσει.

 

 

ωραιο βιντεο Παναγιωτη, μπραβο και καλοριζικο.

 

Για το κινητο, είναι πανέμορφο αλλα με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά σε αυτή την τιμή πιστεύω θα έκανε θραύση. Καλύτερα χαρακτηριστικά εννοω 64gb μνήμη(για όσους θέλουμε dual,αλλιώς υπάρχει και η κάρτα μνήμης),android 7 out of the box, και ίσως καποιον καλύτερο επεξεργαστή. Υπάρχει βέβαια και το plus αλλα με διαφορετικό design, το μικρο το θεωρώ πιο όμορφο

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα

Χθες απέκτησα απο cosmote το "εργαλιάκι" αλλα συνάντησα ένα σήμαντικο προβλημα

Ενώ χώρις την κάρτα sim λειτουργούσε κανονικά , με το που έβαλα την sim της cosmote το ενεργοποιήσα, έκανε επανεκκινήση μόνο του και με το που εγίνε επανεκκινήση ξερυθμίστηκε όλο το κίνητο και ζήταει επαλήθευση κωδικού για το google store αλλα όσες φέρες έχω βάλει και σώστα τον κωδικό με ξαναπετάει πίσω στην επαλήθευση.

Τι είδους πρόβλημα είναι ?

Δεν γλυτώνω την αντικατάσταση ?

φταιει η sim ?

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε απάντηση και καλό τριήμερο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς τη SIM. Μετά βάλε πρώτα τη SIM και μετά ενεργοποίησε το. Αν δεν κάνω λάθος αν πας να το ανοίξεις χωρίς SIM βγάζει μια προειδοποίηση, οπότε, δοκίμασε και βλέπεις.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-σύνθετες ρυθμίσεις-Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά-επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-σύνθετες ρυθμίσεις-Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά-επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων

 

Δεν μπαινει καν στο menu το κινητο ,αυτο είναι και το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

 

σε ευχαριστω πολυ, εκανα, αλλα τπτ, μαλλον επεσα σε προβληματικη συσκευη, παει για αντικατασταση

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

σε ευχαριστω πολυ, εκανα, αλλα τπτ, μαλλον επεσα σε προβληματικη συσκευη, παει για αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, κρίμα. Περίεργο πάντως. Πήγαινέ το πίσω το συντομότερο και ζήτα αντικατάσταση συσκευής, όχι επισκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί τέτοια ησυχία στο θέμα του Nova; Παρατηρώ ότι δεν έχει πουλήσει πολύ, αν και είναι πάρα πολύ καλό κινητό. Γιατί έτσι ρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

1ος λόγος πιστεύω είναι η τιμή. Αν πέσει λίγο θα πουλήσει. Βέβαια η ποιότητα κατασκευής και η αίσθηση είναι πολύ ακριβότερου κινητού. Επίσης πιστεύω ότι δεν διαφημίζεται όσο θα έπρεπε. Ούτε η ίδια η Huawei το έχει στο ελληνικό site.
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει πέσει θύμα των Honor 8 και του P9.

Το έχω επεξεργαστεί αρκετά σε μεγάλο πολυκατάστημα και πραγματικά είναι πολύ καλή συσκευή.

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Το καλοέβλεπα αυτό το κινητό και μου αρέσει πολύ σαν εμφάνιση. Είδα όμως και με 20€ παραπάνω το LG G5 SE, που ειναι ανώτερο σε όλα. Δεν είναι εδώ χώρος συσκευών εδώ φυσικά. Πρώτη φορά σε android όμως και θέλει ψάξιμο η υπόθεση...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι στα τεχνικά χαρακτηριστικά υπερτερεί. Υστερεί σε θέμα μπαταρίας λόγω μικρότερης χωρητικότητας και μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνης. Το Nova έχει πραγματικά μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Για απλή καθημερινή χρήση είναι άριστα και τα δύο και δε νομίζω να αντιληφθείς διάφορες, τουλάχιστον στην ταχύτητα. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το θέμα design και αξιοπιστίας της εταιρείας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να το τσιμπησω. Σας εχει βγαλει καθολου προβληματα το κινητο; Οι καμερες σε σχεση με το φτηνοτερο p9 lite ή το ακριβοτερο xperia x και honor 8 τι λενε (μερα και νυχτα).
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το γλυκοκοιταζω παιδιά κυρίως λόγω μεγέθους. Επίσης έχει αρκετά καλή κάμερα... Απο λογισμικο δε ξέρω... Σε σχέση με το lg g5 se που λέτε άραγε; Μήπως όμως το lg έχει και καλύτερη κάμερα;

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το γλυκοκοιταζω παιδιά κυρίως λόγω μεγέθους. Επίσης έχει αρκετά καλή κάμερα... Απο λογισμικο δε ξέρω... Σε σχέση με το lg g5 se που λέτε άραγε; Μήπως όμως το lg έχει και καλύτερη κάμερα;

 

Sent from mTalk

 

Το g5 se εχει καλυτερη καμερα και απο το honor 8. Οποτε συγκριση στη καμερα δεν παιζει με αυτο.

 

Εμενα με νοιαζει περισσοτερο σε σχεση με το honor 8 πως τα παει τη νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να το τσιμπησω. Σας εχει βγαλει καθολου προβληματα το κινητο; Οι καμερες σε σχεση με το φτηνοτερο p9 lite ή το ακριβοτερο xperia x και honor 8 τι λενε (μερα και νυχτα).

 

Φίλε μου αν είσαι σε pc μπες στο gsmarena να δεις συγκριτικό. Εγώ σχηματισα την άποψη πως το honor 8 υπερτερεί στις χαμηλου φωτισμου (λογικό λόγω διπλής κάμερας). Ωστόσο στις ημερησιες μπορώ να πω ότι μου άρεσαν περισσότερο του nova. Το nova δεν τα πάει καθόλου άσχημα στις χαμηλού φωτισμού, με μόνο μειονέκτημα ότι εμφάνιζε λίγο θόρυβο στις άκρες, αλλά και πάλι αποδεκτό για την τιμή του.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες απο το συγκριτικο ειναι πολυ μικρες. Επισης ο χαμηλος φωτισμος του gsmarena ειναι ουσιαστικα σαν υπνοδωματιο με ανοιχτο φως. Δεν ειναι φωτισμος πχ μπαρ η νυχτερινου τοπιου. Οποτε με τη τοση μικρη διαφορα που βλεπω δεν μπορω να κρινω ουτε ποσο χειροτερη λεπτομερια εχει στα σκοταδια ουτε ποσο σκοτεινοτερες βγαζει. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...