Jump to content

Φεύγοντας απο MSFT σε ANDROID. Που παω?


logo15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο 200 soft reset και εφαρμογες που υπολειτουργουν αποφάσισα με βαρια καρδια να φυγω απο MSFT. Θελω νεο και καλο κινητό που θα με κρατήσει και να μην ξεπερνα τα 200-250. Να καταλαβετε με το LUmia 640LTE που εχω εδω διπλα μου ειμαι ικανοποιημενος με αυτα που μπορει να κανει και δεν μου λοιπουν εφαρμογες κτλπ. Θελω ενα καλο και ευχριστο κινητο που θα με κρατησει για 2-3 χρονια και δεν θα μου βγει off οπως αυτο σε 6-9 μηνες...

 

Δεινω 250 ευρο Maχ (αντε 20 ευρο ακομα αν κατι ειναι πολυ καλο). Θελω πολυ καλη αυτονομια (Τωρα βγαζω ανετα την μερα μου με τα παντα ανοιχτα), καλη καμερα, αρκετο εσωτερικο χωρο καθως και sd, 4G, Καλη οθονη και ΡΑΜ. Ιδανικα απο Ελλαδα.

 

Περιμενω τις προτασεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Lenovo vibe p1....

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν βλεπω καλα σχολια... http://www.skroutz.gr/s/7995938/Lenovo-Vibe-P1-32GB.html#reviews

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα οι περισσότερες συσκευές θα σε καλύψουν το πολύ για 2 χρόνια, με πολύ ζόρι τα 3. Εγώ σου προτείνω να κοιτάξεις το Nexus 5x 32GB και το P9 lite με 3GB RAM
Link to comment
Share on other sites

ιδανικα ελλαδα, για μη ιδανικα:

 

(5.5") redmi note 4 εκδοση 3/64 $200 περιπου

(5") redmi 3s εκδοση 3/32 $140 περιπου

 

διαλεξε international εκδοση με global stable rom

ωστε αν δεν εισαι σχετικος με rom να μη χρειαστει κατι.

θα εχουν ελληνικο πληκτρολογιο και αγγλικα μενου.

σε λιγο καιρο θα αποκτησουν και ελληνικα μενου μεσω wifi update.

 

καλη προσφορα αυτη τη στιγμη υπαρχει σε

vickmall.com , geekbuying.com και αλλου

 

πληρωμη paypal, αποστολη απλο ταχ/μειο (οχι κουριερ!),

παραλαβη 15-20 μερες, εγγυηση 1 ετος. "σ' τα εξηγω ωραια?" (αλεφαντος)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα οι περισσότερες συσκευές θα σε καλύψουν το πολύ για 2 χρόνια, με πολύ ζόρι τα 3. Εγώ σου προτείνω να κοιτάξεις το Nexus 5x 32GB και το P9 lite με 3GB RAM

 

Ποια κινητα και σε τι χρημα θα με καλυψει για πανω απο 2 χρονια με τις τεχνολογικες εξελιξεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ιδανικα ελλαδα, για μη ιδανικα:

 

(5.5") redmi note 4 εκδοση 3/64 $200 περιπου

(5") redmi 3s εκδοση 3/32 $140 περιπου

 

διαλεξε international εκδοση με global stable rom

ωστε αν δεν εισαι σχετικος με rom να μη χρειαστει κατι.

θα εχουν ελληνικο πληκτρολογιο και αγγλικα μενου.

σε λιγο καιρο θα αποκτησουν και ελληνικα μενου μεσω wifi update.

 

καλη προσφορα αυτη τη στιγμη υπαρχει σε

vickmall.com , geekbuying.com και αλλου

 

πληρωμη paypal, αποστολη απλο ταχ/μειο (οχι κουριερ!),

παραλαβη 15-20 μερες, εγγυηση 1 ετος. "σ' τα εξηγω ωραια?" (αλεφαντος)

 

Εισαι ωραιος, λλα αν παθει κατι με 1 χρονο εγγυηση που το στελνω? Κινα και το ξαναβλεπωβ σε 3 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Για την εγγύηση, πολυ πιθανο ειναι και στην αγορα της ελλαδος να μεινει κάνα 2/3μηνο στο σερβις....

Σιγουρα προτείνω και γω να δεις απο κινα μεριά.

 

Απο ελλαδα ιαως δεις το νεξους 5χ(αλλα απο αυτονομία δεν ειναι και τερας)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά κινητό με SD 430 που ναι μεν έχει υποστήριξη από την κοινότητα αλλά δεν ξέρεις τι θα παίξει με την εταιρεια και που γενικά δεν έχει service στην Ευρωπη δεν το λες και ακριβώς εγγύηση για 2-3 χρόνια. Το λες περισσότερο παίρνω μία φτηνή καλή ωστόσο συσκευή και κάνω πιο εύκολα αγορά στο μέλλον αν προκύψει πρόβλημα

 

Για να είσαι τέρμα σίγουρος για 2-3 χρόνια από τώρα, για μένα ή πρέπει να κοιτάξεις το Nexus 5χ ή κάποια συσκευή σε αυτά τα λεφτάμε τουλάχιστον 3GB Ram, όπως το P9 lite, ή να ανέβεις budget

 

Γενικά δε θεωρώ ότι τηλέφωνα από Κινα όπως ή σειρά Note ή η σειρα Redmi μπορούν να καλύψουν κάποιο χρήστη για 3 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις οτι θέλεις ένα κινητό που θα σου κρατήσει 2-3 χρόνια, κατα τη γνώμη μου ακόμη και αν δεν επιλέξεις ένα nexus κινητό, όποιο κινητό κι αν πάρεις και "φοράει" android 6, θα σου κρατήσει σίγουρα γιατί θα μπορεί να τρέχει αν όχι όλες την πλειοψηφία των εφαρμογών. Κατα τα άλλα το android σα λειτουργικό είναι πλήρες δεν είναι οτι θα υπάρξουν τρομερές εξελίξεις και αν υπάρξουν θα χρειάζεται και εξειδικευμένο hardware, οπότε θα χρειάζεται οπωσδήποτε η αγορά νεας συσκευής.

 

Τώρα από συσκευές κατα καιρούς βγαίνουν και καλές προσφορές, π.χ. στα μεγάλα καταστήματα αυτή τη στιγμή υπάρχει το SONY Z3 στα 269, αν δε θες να ανέβεις τόσο προσωπικά μετά την πολύ καλή εμπειρία που είχα με το G8 της Huawei θα πρότεινα P8 (αν και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για την αυτονομία) κανα P9 Lite ή Honor 7 lite φρέσκο φρέσκο και κάτω από 200 ευρώ απλά στα σκρουτζομάγαζα μου φαίνεται φέρνουν και την έκδοση που έχει δακτυλικό αποτύπωμα.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντος σε αυτά τα λεφτά θα σου έλεγα να πάρεις το nexus 5x.π ολυ καλή κάμερα,η μπαταρία με τηνψ7 έχει στρώσει και για εναμησι ακόμα χρόνο θα έχεις επίσημη αναβάθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5x δε θα πρότεινα για κανένα λόγο.

2gb ram ddr3?και βαδίζουμε στο 17?

Καλύτερα huawei p9 lite χωρίς βέβαια να υπάρχει κάποια δέσμευσή ότι μετά από 2 χρόνια,θα τρέχει νεράκι.οι εφαρμογές γίνονται όλο ένα και πιο βαριές.

Επίσης σού προτείνω να προτιμήσεις συσκευή με service εδώ.

Δυστυχώς στο android τουλάχιστον για να πεις ότι θα επιλέξεις συσκευή,minimum 3gb ram,αλλά οχι μόνο.θέλεις και καλό κινητήρα,επεξεργαστή,για να πεις ότι θα πάρεις μία συσκευή πού θα σε κρατήσει τριετία.

ΚΑΙ δυστυχώς αυτά τα θέλω,σε μία συσκευή midge range και αν.....δεν τα βρίσκουμε.

Θα δουλεύουν,το θέμα είναι το πως θα δουλεύουν και με τι λόξιγκα θα δουλεύουν...

Ασε πού κανείς μας,δε μπορεί να σού εγγυήθει την ομαλή λειτουργία του τηλεφώνου σε βάθος χρόνου.

Για μένα λοιπόν.

Minimum 3gb ram καλύτερα ddr4

Snapdragon 801,805+

 

Στο budget σού βέβαια νομίζω ότι το p9 lite είναι καλό.

Επίσης δες και το sony z3,πού προσωπικά το λάτρεψα σαν συσκευή.

Βέβαια αν θες καλή φώτο,μόνο στο manual mode,αλλά,από μπαταρία αψογο,κατασκευή επίσης πολύ καλό,ωραία οθόνη,ωραίο στο χέρι.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5x μπορεί να έχει 2gb ram αλλά τρέχει άψογα. Σε ταχύτητα και καθημερινή χρήση δεν έχει καμία διαφορά από το 6P. Από εκεί και πέρα το P9 lite προσφέρει άλλα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά ειναι σα να εχει 3+gb ram

Για κάνα χρονο ακομα θα κραταει καλα!!!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5x μπορεί να έχει 2gb ram αλλά τρέχει άψογα. Σε ταχύτητα και καθημερινή χρήση δεν έχει καμία διαφορά από το 6P. Από εκεί και πέρα το P9 lite προσφέρει άλλα πράγματα.

 

Τα οποια ειναι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να μην φύγεις, είμαστε που είμαστε λίγοι, με 243€ παίρνεις lumia 950.

 

Δεν βλεπω προκοπή εδω... :(

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι έχασα μέσα σε ένα μήνα 2 συσκευές: το Note 2 στις 12/8 και το Lumia 520 στις 13/9. Στην θέση του 520 θα αγόραζα κάποιο κινέζικο Android, αλλά τελευταία στιγμή βρήκα από έναν φίλο που δεν άντεξε με τα Windows ένα 550 σε τιμή ευκαιρίας. Απέκτησα έτσι backup τηλέφωνο που με εξυπηρετεί μια χαρά, απλά δεν με καλύπτει ως κύρια συσκευή.

 

Κατά τα άλλα, μετά από κόπους και βάσανα το Note 2 δεν φτιάχνεται προς το παρόν. Ακόμη και νέα μητρική που αγόρασα (ουσιαστικά 3η στην σειρά) πάλι βρέθηκε να έχει κάτι (ενώ δείχνει full σήμα στο WiFi δεν συνδέεται πουθενά). Αυτή την έχω ακόμη και περιμένω να βρει ο πωλητής νέα ολοκαίνουργια και να μου στείλει. Μέχρι τότε, όμως, δεν μπορώ να το δουλέψω όπως θέλω καθώς μόνο και μόνο για να εγκαταστήσω τα προγράμματα θα φάω όλο το data plan που έχω, οπότε δεν...

 

Πάμε στο προκείμενο τώρα. Μου γύρισε το μάτι και θα αγοράσω νέα συσκευή προσεχώς. Αν και τις ξέρω όλες απέξω κι ανακατωτά (λόγω επαγγέλματος δηλαδή) θα ήθελα να ακούσω ιδέες και επιχειρήματα σχετικά με το τι να πάρω. Να τονίσω ότι, ενώ οι συσκευές μου είναι φροντισμένες και προσεγμένες άψογα (ούτε πεσίματα, ούτε χτυπήματα, ούτε γρατζουνιές κτλ), τους πίνω το αίμα με την χρήση που κάνω, ειδικά σε κινητά και υπολογιστές (σκεφθείτε ότι το Note 2, που ήταν τέρας με την μπαταρία του, μπορεί να το φόρτιζα και 3 φορές την ημέρα). Έτσι, λοιπόν, δεν ψάχνω κάτι οικονομικό, αλλά κάτι που να αντέχει να τρέχει τα πάντα (μιλάμε για minimum 250 εφαρμογές επάνω), να μην κάνει πίσω και να έχει μεγάλη οθόνη 5.5'' τουλάχιστον. Να σημειώσω επίσης ότι: α) η αξιοπιστία μετράει, καθώς το σετάρισμα μιας συσκευής για χρήση μου παίρνει άπειρο χρόνο, β) το πενάκι με βοήθησε πολύ στην δουλειά, αλλά, λόγω κατάστασης (απουσία Note από την αγορά) θα αναγκαστώ να κάνω συμβιβασμό, αν χρειάζεται. Ρίχνω μερικές ιδέες και θα ήθελα σχολιασμό ή αντίστοιχες προτάσεις (εκτός τα iPhone, λόγω φιλοσοφίας και δεσίματος με το play store):

 

1. 1+3

2. Huawei Mate 8

3. ή περιμένω το Mate 9

4. Pixel XL

5. S7

6. Αναμονή για Note 8

 

Νομίζω ότι η δική μου περίπτωση ταιριάζει άψογα στο συγκεκριμένο θέμα, οπότε δεν άνοιξα νέο topic για ίδιο ουσιαστικά θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καλα σχολια... http://www.skroutz.gr/s/7995938/Lenovo-Vibe-P1-32GB.html#reviews

Το κινητό είναι απαχτο, τα άσχημα σχόλια είναι γιατί τα παιδιά που το έχουν πάρει το έχουν αγοράσει από σκρουτζομαγαζο που το έχουν φέρει από έξω και δεν μπήκανε καν στην διαδικασία να βάλουν την ευρωπαϊκή ρομ. Δες και το νήμα εδώ. Κανείς δεν θα σου πει άσχημα λόγια για το κινητό. Τα αρνητικά που διάβασες είναι θέμα ρομ και για αυτό φταίνε οι πωλητές. Πήγαινε σε ένα κωτσοβολο που το έχει 350€ να το δεις.... Μετά παρτο από έξω με 130€ ;) θα με θυμηθείς... Η μπαταρία είναι κτήνος και όχι μόνο

Είναι διαμαντάκι, δεν αξίζουν μόνο τα xiaomi... Στο λέω που είμαι κάτοχος xiaomi εδώ και χρόνια

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

εγω κατεθεσα την γνωμη μου για το nexus 5x και φυσικα υποστηριζω οτι καμια σχεση με το 6p,το δευτερο αρκετα πιο γρηγορο.επισης η ταχυτητα του δεν ειναι σαν να εχει 3gb ram,τα 2gb ειναι μολις 2,κι ας εχει pure android.

επισης απο lenovo προτεινω να μεινεις μακρια.δεν τα θεωρω και τοσο αξιοπιστα και προσωπικα εχω και εμπειρια απο συσκευες φιλων αλλα και απο συσκευη που ειχα παρει για δωρο.προσωπικη αποψη παντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι κι εγώ σε παρόμοια φάση,αφού μετά τον αποκλεισμό του 1320 απο τη λίστα με τα W10,αλλά και την αλλαγή απο τα Lumia στα Surface,άλλαξα πλεύση προς Android και πάλι.(Φίλε REC είδα κι εγώ το 950,σε λίγο όμως θα είναι ήδη 2 ετών).

Έχω πολύ καλή εντύπωση για τα Xiaomi,τα έχουν αρκετοί φίλοι και μου περιγράφουν τα καλύτερα.Με 150-200€ αγοράζεις το Redmi Note 3 Pro ή το Redmi Pro και είσαι καλυμένος.

Προσωπικά,ρίχνω και κάποιες κλεφτές ματιές και στα LeEco,ψάχνω όμως αν υπάρχει ανάλογο support στην Ελλάδα μέσω community όπως και για τα Xiaomi,το οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό αν είναι για αγορά μέσω Κίνας.

Διαφορετικά,προτείνω Sony M5.Πολύ καλή αυτονομία,Φοβερή κάμερα και απροβλημάτιστο multi-tasking για τα λεφτά του.

Φιλικά πάντα.:)

Link to comment
Share on other sites

@pipinos θες δυνατο κινητο δηλαδη.

Εγω θα προτινα 1+3 αν θες να παιξεις στα 450 αλλιως s7edge στα 600.αν η μεγαλη οθονη σε βοηθα περιμενε το mate9.

To XL θεωρω πως θα ειναι λιγο καλυτερο απο edge αλλα γιατι να μην πας σε μια πιο οικονομικη αλλα και δοκιμασμενη λυση?

 

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...