Jump to content

mp3 BitRate change???? (Μαζικά)


cristofer34
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα για να αλλάξω τον ρυθμό μετάδοσης (Bitrate Kbit/sec) μαζικά, σε μεγάλο αριθμό αρχείων mp3, χωρίς απώλειες (εκτός από τις φυσιολογικές)???

Έχω μεγάλη συλλογή και άλλα έχουν 128 Kbit/sec άλλα 260 Kbit/sec κλπ. και θέλω να τα κάνω όλα στα 128 Kbit/sec

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα για να αλλάξω τον ρυθμό μετάδοσης (Bitrate Kbit/sec) μαζικά, σε μεγάλο αριθμό αρχείων mp3, χωρίς απώλειες (εκτός από τις φυσιολογικές)???

Έχω μεγάλη συλλογή και άλλα έχουν 128 Kbit/sec άλλα 260 Kbit/sec κλπ. και θέλω να τα κάνω όλα στα 128 Kbit/sec

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

den se symferei ka8olou na kaneis kati tetoio giati to apotelesma 8a einai poiothtika mikrotero apo 128k/s. ayto symbainei epeidh 8a efarmoseis lossy sympiesh se hdh lossy sympiesmeno shma kai oi apwleies 8a einai ek8etikes.

akoma kai na h8eles na kaneis to antistrofo, dld na metatrepseis ta 128 se 160/192 8a eixes poithta mikroterh twn 128.... giati den ta afhneis opws einai?

pantws, ayto mporei na ginei mazika me to WinLame (frontend tou lame).

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας

 

Φίλε Candlemass το mp3doctor που πρότεινε ο 1oneway, το δοκίμασα και δεν βρήκα ποιοτικές διαφορές (ακουστικές τουλάχιστον σε απλούς mp3players).

Γενικά χρησιμοποιούσα το NGWave παλιά για αυτές τις μετατροπές, αλλά είχα το πρόβλημα ότι τα άλλαζα τα αρχεία ένα προς ένα και με αρκετά πλαίσια διαλόγου, χωρίς -ορατές- όμως απώλειες ποιότητας.

 

Τι είναι αυτό που σε κάνει να λες ότι οι αλλαγές είναι εκθετικές???

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας

 

Φίλε Candlemass το mp3doctor που πρότεινε ο 1oneway, το δοκίμασα και δεν βρήκα ποιοτικές διαφορές (ακουστικές τουλάχιστον σε απλούς mp3players).

Γενικά χρησιμοποιούσα το NGWave παλιά για αυτές τις μετατροπές, αλλά είχα το πρόβλημα ότι τα άλλαζα τα αρχεία ένα προς ένα και με αρκετά πλαίσια διαλόγου, χωρίς -ορατές- όμως απώλειες ποιότητας.

 

Τι είναι αυτό που σε κάνει να λες ότι οι αλλαγές είναι εκθετικές???

 

 

Εχει δίκιο ο Candlemass. Περισσότερα εδώ http://www.teiher.gr/mta/user_pages/mathimata/polimesa_th/pdf/Multim_4.pdf.

Εαν εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα θα προτιμούσα να τα κάνω πρώτα wav (δηλαδή να αποσυμπιεστούν) και μετά πάλι mp3 με το σωστό bitrate. Αποψή μου :confused:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μα ... αφού έχεις απωλέσει πληροφορία - είσαι ήδη σε mp3 - θα πας σε wav; Δηλ να φτιάξεις με software πληροφορία που ούτως ή άλλως δεν ακούμε; Με στόχο τι - να κάνεις νέο encoding στα 160;

 

Ομολογώ ότι σας έχασα ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Μα ... αφού έχεις απωλέσει πληροφορία - είσαι ήδη σε mp3 - θα πας σε wav; Δηλ να φτιάξεις με software πληροφορία που ούτως ή άλλως δεν ακούμε; Με στόχο τι - να κάνεις νέο encoding στα 160;

 

Ομολογώ ότι σας έχασα ρε παιδιά!

 

Δεν έχει απωλέσει πληροφορία. Απλά έχει συμπιέση την πληροφορία όχι σε constant bitrate αλλά σε variable bitrate. Αποσυμπιέζεις την πληροφορία, στην συγκεκριμένη περίπτωση το mp3, το επαναφέρεις στην αρχική του μορφή (wav) και το ξανασυμπιέζεις σε σταθερό ρυθμό (constant bitrate).

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!!

 

Σε 204 αρχεία *.mp3 διαφόρων ποιοτήτων ηχογράφησης, τα οποία ήταν περίπου 40% 128kbit, 20% 160kbit, 10% 192kbit και τα υπόλοιπα 30% διάφορες κωδικοποιήσεις, σχεδόν όλα στα 44100Hz τα άλλαξα όλα με το Mp3Doctor σε 128kbit 44100Hz

 

Το αρχικό συνολικό μέγεθος ήταν 646mb ενώ μετά ήταν 586mb δηλαδή το κέρδος ήταν σχεδόν 10% εξοικονόμηση χώρου αλλά και ομοιομορφία της συλλογής.

 

Σε αυτά που ήταν και πριν 128kbit άλλαξε απειροελάχιστα το μέγεθος προς τα κάτω, οπότε ο Candlemass έχει κάποιο δίκιο, για μικροαπώλειες όμως. Αυτό που λέει ο 1oneway στην τελευταία απάντηση είναι πολύ λογικό, δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να τα κάνω πρώτα *.wav.

 

Με βάση το γεγονός ότι εγώ δεν αντιλαμβάνομαι διαφορά (με το αφτί) στην ποιότητα ήχου, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να βάλω σε σειρά τα kbit της συλλογής μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει απωλέσει πληροφορία. Απλά έχει συμπιέση την πληροφορία όχι σε constant bitrate αλλά σε variable bitrate. Αποσυμπιέζεις την πληροφορία, στην συγκεκριμένη περίπτωση το mp3, το επαναφέρεις στην αρχική του μορφή (wav) και το ξανασυμπιέζεις σε σταθερό ρυθμό (constant bitrate).

 

Δηλ μου λες ότι ο αλγόριθμος δεν είναι απωλεστικός - είναι απλή συμπίεση; Εντάξει, δικαίωμά σου να το πιστεύεις - δεν πρόκειται να μπω καθόλου στη λογική αντιπαράθεσης κλπ. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει απωλέσει πληροφορία. Απλά έχει συμπιέση την πληροφορία όχι σε constant bitrate αλλά σε variable bitrate. Αποσυμπιέζεις την πληροφορία, στην συγκεκριμένη περίπτωση το mp3, το επαναφέρεις στην αρχική του μορφή (wav) και το ξανασυμπιέζεις σε σταθερό ρυθμό (constant bitrate).
Για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση, αυτό είναι εντελώς λάθος.

 

Υπάρχουν δύο είδη συμπίεσης αρχείων: η απωλεστική (lossy) και η μη απωλεστική (lossless). Στην πρώτη περίπτωση ανήκει όλη η οικογένεια των προτύπων mpeg (και mp3 = mpeg audio layer 3). Αυτή η συμπίεση βασίζεται στην λογική πως ότι δεν αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο αυτί και μάτι μπορούν να φύγουν χωρίς σημαντική απώλεια ποιότητας. Επομένως όταν συμπιέζεις κάτι με αυτά τα είδη συμπίεσης πάντα χάνεται κάτι το οποίο δεν επανέρχεται ποτέ. Η μετατροπή σε wav δεν προσθέτει την αρχική πληροφορία και σε νέα συμπίεση χάνονται και άλλα δεδομένα. Γενικά είναι κακή περίπτωση η μετατροπή από ένα lossy format σε ένα άλλο lossy format γιατί πάντα υπάρχει απώλεια ποιότητας. Δεν έχει σημασία αν π.χ. από 128kbps πηγαίνει σε 192kbps, πάντα κάτι θα χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση, αυτό είναι εντελώς λάθος.

 

Υπάρχουν δύο είδη συμπίεσης αρχείων: η απωλεστική (lossy) και η μη απωλεστική (lossless). Στην πρώτη περίπτωση ανήκει όλη η οικογένεια των προτύπων mpeg (και mp3 = mpeg audio layer 3). Αυτή η συμπίεση βασίζεται στην λογική πως ότι δεν αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο αυτί και μάτι μπορούν να φύγουν χωρίς σημαντική απώλεια ποιότητας. Επομένως όταν συμπιέζεις κάτι με αυτά τα είδη συμπίεσης πάντα χάνεται κάτι το οποίο δεν επανέρχεται ποτέ. Η μετατροπή σε wav δεν προσθέτει την αρχική πληροφορία και σε νέα συμπίεση χάνονται και άλλα δεδομένα. Γενικά είναι κακή περίπτωση η μετατροπή από ένα lossy format σε ένα άλλο lossy format γιατί πάντα υπάρχει απώλεια ποιότητας. Δεν έχει σημασία αν π.χ. από 128kbps πηγαίνει σε 192kbps, πάντα κάτι θα χαθεί.

 

Εχεις δίκαιο mcde. Και δεν γράφω απλά για να γίνω μέλος με (πως να το πώ) αυτό που γράφει κάτω από το κινητό μου, μεγαλύτερο. Ούτως ή άλλος το λέει η υπογραφή μου..... :)

 

"An expert is someone who knows more and more about less and less, until eventually he knows everything about nothing."

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις σε ogg η σε mp3Pro (για wma δεν βαζω το χερι στην φωτια!);
Στο χώρο αυτό υπήρχε εικόνα που παραβαίνει τους Ο.Π.Χ. :X :X :X
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kAlAmArAs642

 

Τι είναι τα ogg & mp3Pro??? Μάλλον έχω μείνει κάποια χρόνια πίσω!!

 

Πάντως ξεκίνησα την μετατροπή της συλλογής μου με το Mp3Doctor χωρίς μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα, εκτός από το γεγονός ότι μου γράφει τα ID3v2 Tag και πρέπει μετά με άλλο πρόγραμμα να τα σβήνω, αλλά μικρό το κακό.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις προσπάθειές σας…..

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να παραδεχτώ, πως αξίζει το εγχείρημα αλλαγής bitrate,είναι η αποθήκευση των mp3 σε φορητό μέσο αναπαραγωγής που έχει μικρή μνήμη και με αυτό τον τρόπο θα χωρέσουν περισσότερα αρχεία.

 

Οχι όμως να αλλάξουμε ολόκληρη την συλλογή μας για λόγους που αδυνατώ να κατανοήσω.Μόνο χάσιμο χρόνου είναι,και χειροτερεύουμε επίσης και την ποιότητα των κομματιών.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να παραδεχτώ, πως αξίζει το εγχείρημα αλλαγής bitrate,είναι η αποθήκευση των mp3 σε φορητό μέσο αναπαραγωγής που έχει μικρή μνήμη και με αυτό τον τρόπο θα χωρέσουν περισσότερα αρχεία.

 

Οχι όμως να αλλάξουμε ολόκληρη την συλλογή μας για λόγους που αδυνατώ να κατανοήσω.Μόνο χάσιμο χρόνου είναι,και χειροτερεύουμε επίσης και την ποιότητα των κομματιών.

 

Σωστος! ;)

Το ogg, mp3Pro ειναι προτυπα οπως το mp3 με λιγοτερες απωλειες. Παντως αμα το ψαξεις βαθια το θεμα θα μπερδευτεις λιγο.

Σου προτυνω http://www.dbpoweramp.com :cool:

Στο χώρο αυτό υπήρχε εικόνα που παραβαίνει τους Ο.Π.Χ. :X :X :X
Link to comment
Share on other sites

^ to mp3PRO den exei ligoteres apwleies apo to mp3. isa-isa exei perissoteres!

genika makria apo to mp3PRO... einai protypo sympieshs kata MPEG2, to opoio shmainei oti to shma 8a exei ry8mo deigmatolhpsias (sampling rate) me megisto ry8mo ta 22KHz kai ayto aytomatws to kanei xeirotero apo to mp3, to opoio einai sympiesmeno kata MPEG1 (22-48KHz sampling rate)...

to mp3PRO einai mp3 ypshlhs sympieshs (xamhlo bitrate ~64kb/s) me thn pros8hkh tou SBR (spectral band replicator). ousiastika exei kommenes kapoies syxnothtes tou kanonikou mp3, tis opoies kai "manteyei" mesw tou SBR kata thn anaparagwgh tou tragoudiou.

 

8ymamai paliotera (prin 3-4 xronia) pou eixe prwtobgei to mp3PRO "malwname" :D sto internet gia to poio protypo einai kalytero apo apopsh poiothtas/mege8ous. tote omws den eixe diado8ei to DSL kai kapoioi dikaiologousan thn ypar3h tou mp3PRO e3' aitias tou mikrou mege8ous twn tragoudiwn se sxesh me to mp3. proswpika, oute tote, oute twra 8a epelega to mp3PRO san algori8mo sympieshs gia ta tragoudia mou...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...