Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτα τα κρυμμένα στοιχεία είναι για τους hardcore fans και δεν επηρεάζουν άμεσα την όλη πλοκή. Ό,τι είναι απαραίτητο στη σειρά θα το δείξουν και θα το επαναλάβουν ουκ ολίγες φορές... Ασε που όσο αναλύεις το κάθε επεισόδιο ή διαβάζεις όλες αυτές τις θεωρίες για το πως όλα συνδέονται και πόσο προσεγμένη είναι η σειρά τόσο λιγότερο εκπλήσσεσαι απο "ανατροπές"/αποκαλύψεις σε επόμενα επεισόδια και τόσο περισσότερη δυσαρέσκεια προκαλούν κάποιες εμφανείς σκηνοθετικές αστοχίες...

 

*Δυστυχώς*(?) η σειρά όπως φαίνεται πάει "εξασφαλισμένα" για 3++ κύκλους και ήδη φαίνονται σημάδια οτι οι σεναριογράφοι επαναπαύονται στις δάφνες τους.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπήκα και εγώ στην παρέα...

 

Είχα ακούσει διάφορα για το Lost και είπα να κάτσω να το δω. Βλέποντας το πρώτο Season δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Μπορεί να το έχω πιάσει και τελείως λάθος...

 

Δε ξέρω αν φταίει το υπερβολικό hype που περιβάλει την σειρά ή το ότι ενώ στην ουσία είναι ένα mystery/drama βάζει και ένα κομμάτι sci-fi το οποίο τελικά είναι σε δεύτερη μοίρα. Ίσως αν το λέγανε "survivor" να το έβλεπα με άλλο μάτι.

 

Έχω την ίδια αίσθηση με αυτή που έχει και ο Baator.

 

Πράγματα συμβαίνουν απλά για να συμβαίνουν χωρίς να υπάρχει κάποια εξήγηση ή συνέχεια.

Αυτά που τελικά είναι σημαντικά στην πλοκή της σειράς, μπορεί και να μην ασχοληθεί ο σεναριογράφος για τα επόμενα 2 επεισόδια.

Διαλόγοι που τραβάνε όσο δεν πάει.

 

- What did you see John?

- What did I see?

 

- You were there weren't you?

- Yes I was

- So?

- Nothing... [walks away]

 

- Are you lost?

- I am lost

 

και άλλα τέτοια...Γενικά η σειρά μου δίνει την αίσθηση του 1 βήμα μπρος, 2 πίσω μόνο και μόνο για να έχουμε τον τηλεθεατή αμανάτι.

 

Σίγουρα μπορεί να πάρει το όσκαρ του πιο τραβηγμένου σε διάρκεια σεναρίου.

 

Μήπως τελικά έχουμε να κάνουμε με μία μοντέρνα εκδοχή των ρούχων του βασιλιά?

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα και εγω στο club...

 

ελεγα σε ενα φιλο οτι δε μπορω να περιμενω αλλο το 24 και μου λεει γιατι δε βλεπεις LOST εχουν κοινα στοιχεια οσο αφορα τη γρηγορη δραση...

 

Για τα πρωτα επισοδια δεν ειχε πολυ αδικο, αλλα στη συνεχεια καπου πηγαινει πολυ αργα το story.

 

eimai sto 1x11 και αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον ακομα να μην εχουν κατσει ενα βραδυ ολοι γυρω απο μια φωτια να μηλησουν και να γνωριστουν? Λες και εχουν και πολλανα κανουν...

 

Επισης τοσο καιρο δε θα επρεπε να εχει οργανωθει μια βολτα γυρω γυρω στη παραλια να δουν τι υπαρχει? Επρεπε να το αποφασισει ο τρελοσ ο αραβας?

 

Και κατι που δε καταλαβα: Η γαλιδα που δεν ηταν 1000 μιλια εκτος ποριας πως δε τη βρηκαν τοσα χρονια???

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που δε καταλαβα: Η γαλιδα που δεν ηταν 1000 μιλια εκτος ποριας πως δε τη βρηκαν τοσα χρονια???

 

 

Aααα....εισαι ακομα στο 11 επεισοδιο της 1ης σαιζον.Σαν πολλα δεν θες να μαθεις απο τοσο νωρις?? :p :p :p

Να περιμενεις.....:X

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ωπα,ωπα...δεν ξερω αν το ειδατε αυτο.

 

Μπηκα στο επισημο site της σειρας στο http://abc.go.com/primetime/lost/index.html

 

και ειδα αυτο:

Την Τεταρτη θα προβληθουν 2 επεισοδια της σειρας,ενα στις 8 με τιτλο Lost:Revelation και στη συνεχεια στις 9 θα προβληθει κανονικα το 2x10.

 

Συγκεκεριμενα :

 

Next Episode:

Wednesday, Jan.11, 8/7c

"Lost: Revelation"

Discover the complete story of the grueling first 48 days on the island for both the fuselage survivors and tailies after the crash of Oceanic flight 815.

 

 

Next Episode:

Wednesday, Jan.11, 9/8c

"The 23rd Psalm"

Mr. Eko interrogates Charlie about the Virgin Mary statue, Claire begins to lose faith in Charlie when she discovers his secret, and Jack is an interested observer when Kate gives the recovering Sawyer a much-needed haircut.

 

 

 

Δεν σας φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερουσα η περιγραφη αυτου του "σπεσιαλ-εξτρα" επεισοδιου?

Εγω ανυπομονω μηπως και δουμε κατι πολυ σημαντικο.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

48 μερες?????

 

Αυτη ηταν η αλλη απορια που εχω... Πως περναιε ο χρονος. Δηλαδη ενας κυκλος ειναι 30 μερες? Οχι ενας χρονος?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι εξαλλου και απο το 2-07 βλεπεις πως 48 μερες ηταν ολες κ ολες.

Δεν ξερω αν καθε κυκλος ειναι 30 μερες,παντως με οσα εχουν γινει νομιζω ειναι απολυτα "σωστο" το οτι εχουν περασει μολις 48 μερες.Φαινεται εξξαλου κ απο τις εναλλαγες μερας-νυχτας οτι δεν εχουν περασει πολλες.

Ασε που αν ειχαν μεινει ηδη ενα χρονο εκει...θα ηταν υπερβολικο....απο καθε αποψη(ναι,και απο αποψης sex,φανταζεσται τι οργια θα γινονταν αν ειχε περασει ενας χρονος χωρις κανεις να το εχει κανει? :D :D :D )

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

H season 1 καλύπτει τις πρώτες 44 μέρες στο νησι. Η 2η season μάλλον θα καλύψει αρκετά λιγότερες όπως φαίνεται...
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ωπα,ωπα...δεν ξερω αν το ειδατε αυτο.

 

Μπηκα στο επισημο site της σειρας στο http://abc.go.com/primetime/lost/index.html

 

και ειδα αυτο:

Την Τεταρτη θα προβληθουν 2 επεισοδια της σειρας,ενα στις 8 με τιτλο Lost:Revelation και στη συνεχεια στις 9 θα προβληθει κανονικα το 2x10.

 

Συγκεκεριμενα :

 

Next Episode:

Wednesday, Jan.11, 8/7c

"Lost: Revelation"

Discover the complete story of the grueling first 48 days on the island for both the fuselage survivors and tailies after the crash of Oceanic flight 815.

 

 

Next Episode:

Wednesday, Jan.11, 9/8c

"The 23rd Psalm"

Mr. Eko interrogates Charlie about the Virgin Mary statue, Claire begins to lose faith in Charlie when she discovers his secret, and Jack is an interested observer when Kate gives the recovering Sawyer a much-needed haircut.

 

 

 

Δεν σας φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερουσα η περιγραφη αυτου του "σπεσιαλ-εξτρα" επεισοδιου?

Εγω ανυπομονω μηπως και δουμε κατι πολυ σημαντικο.

 

Το revelation μάλλον θα είναι σαν το 2Χ00. Περίληψη... Λογω της διακοπής για 1+ μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Μe too!!!!!!!!

Απο οσα διαβασα σε ξενα φορουμ,προκειται για το καλυτερο ισως επεισοδιο της 2ης σαιζον.Αντε να δουμε...

 

Πιθανα Spoilers:

 

'Εκο απο οτι φαινεται,ισως να εχει καποια σχεση με το αεροπλανο απο την Νιγηρια που βρηκαν Λοκ και Μπουν και περιειχε μεσα ναρκωτικα.Επισης ο Εκο βλεπει κ αυτος το "τερας",το οποιο πλεον ξεκαθαρα απεικονιζεται ως μαυρος καπνος.

 

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβάζω κι εγώ. Έχω παρατηρήσει στους priv. trackers έκδοση LOL στα 361 ΜΒ περίπου (αυτή που αναφέρει ο hostolis), ενώ στους ελεύθερους μία των 350. Την 1η έχω βάλει να κατεβαίνει, αλλά γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω επ'αυτού;;

 

Για να δούμε την εξέλιξη, περιμένω πώς και πώς...

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβάζω κι εγώ. Έχω παρατηρήσει στους priv. trackers έκδοση LOL στα 361 ΜΒ περίπου (αυτή που αναφέρει ο hostolis), ενώ στους ελεύθερους μία των 350. Την 1η έχω βάλει να κατεβαίνει, αλλά γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω επ'αυτού;;

 

Για να δούμε την εξέλιξη, περιμένω πώς και πώς...

Η μια εκδοση (350ΜΒ) ειναι μονο ενα αρχειο, το επεισοδιο. Η αλλη ειναι το επεισοδιο χωρισμενο σε .rar συν ενα sample :)

 

Εγω φανατικα public servers :P

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

/me is downloading Lost.S02E10.HDTV.XviD-LOL

 

:up:

 

εχει κατεβει απο το πρωι μαζι με το special που εδειξαν πρωτα ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Aκριβως,λογω της μεγαλης διακοπης κανει μια αναδρομη στα οσα εχουν γινει...για να θυμηθουμε λιγακι.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ε μέτριο ήταν (άσε που μαυρισε και το μάτι μας.. :p).

 

Αυτό που με εκνευρίζει με το LOST είναι οτι γίνεται κάτι συνταρακτικό στο τέλος του επεισοδίου (επικοινωνια Michael με το γιο του μέσω terminal) και στο επόμενο ειναι λες και δεν συνέβει. Μονο στα τελευταία λεπτά μας δείχνει τον Μαικλ και τις αντιδράσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το βρηκα αρκετα καλο.Σιγουρα καλυτερο απο το Everybody Hates Hugo και το αλλο με τους Κορεατες και την Sun που ειχε χασει την βερα της.Περισσοτερα σχολια αλλη φορα,γιατι τωρα βιαζομαι.

 

Δειτε ομως αυτο

 

http://www.oceanicflight815.com/

 

Μπειτε μεσα και ψαξτε το.Ειναι πολυ καλο...

Ειδικοτερα πηγαιντε INFO και μετα ξεσκονιστε τα βιογραφικα των χαρακτηρων καθως και τα FAQ's

Λεει αρκετα σημαντικα πραγματα....

 

 

Υ.Γ Πηγαινετε στο βιογραφικο της Κλαιρ,και διαβαστε και την περιγραφη του μικρου Ααρων...

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Άνετα απο τα καλύτερα του 2ου κύκλου μέχρι τώρα. Ουσιώδες flashback για νέο χαρακτήρα, αποκαλύψεις, νέα connections, πέρασμα απο πολλούς πρωταγωνιστές και κάποιες "δυνατές" στιγμές.

Ένα μείον για το ουφικό μεταφυσικό τέρας.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

stroggoff δεν νομιζω να προκειται για

"ουφικο μεταφυσικο τερας"

 

 

 

Καταρχην,το ιδιο συννεφο μαυρου καπνου,το ειδαμε και στο τελευταιο επεισοδιο του πρωτου κυκλου,οταν και κοντεψε να σκοτωσει τον Locke.Πηγαινε ριξε μια ματια και θα δεις.

Ακομη,δεν νομιζω πως προκειται για το ολο τερας.Εξαλλου,ειναι ολοφανερο οτι ειναι κατι βαρυ αφου κανει πολυ θορυβο και μαλιστα θορυβο μηχανικο.Ο καπνος,ειναι ισως ενα μερος αυτου,που βγαινει απο αυτο πλησιαζει τα θυματα και βλεπει περι τινος προκειται.Απο οτι φαινεται πρεπει να εχει και τεχνηνη νοημοσυνη,παντως μεχρι τωρα στο σοου δεν υπαρχει κατι τελειως ασχετο,ουφικο που να μην μπορει να εξηγηθει.Ειμαι βεβαιως πως ακομα κι αυτο θα εχει καποια λογικη,ανθρωπινη και απτη εξηγηση.

Και κατι τελευταιo.Την ωρα που η καμερα γυρναει γυρω απο το συννεφο,βλεπεις πως αυτο κανει κατι σαν αστραπες.Δοκιμασε να πατας συνεχεια pause και ξανα play.Θα εκπλαγει με το τι θα δεις.Απο οτι καταλαβα,εχει την ικανοτητα να διαβαζει τους εγκεφαλους των ανθρωπων και να αποτυπωνει σκηνες ή κατι τετοιο τελος παντων...

Ωραιο επεισοδιο,οντως...

 

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Οκ. mr Sheik. Ξέρω τι είδα στο τελευταίο επ του 1ου κύκλου και στο 23rd psalm. Το

ουφικό μεταφυσικό τέρας

είναι η χιουμοριστικη άποψη μου γι'αυτό, που ενισχύεται (yep) και απο αυτά που μου λές. (

τα "εφε" στο "νεφος" τα έχω ήδη παρατηρήσει εξονυχιστικα. Έχουν βγει screenshots σε γνωστά fan sites :)

)

 

Στο χέρι τους είναι να το εξηγήσουν "επιστημονικά" όπως επέμεναν αρχικά. Δύσκολα όμως. Έχουν μπει αρκετά βαθιά σε σφαίρες του μεταφυσικού... :Ο

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

για εμενα παντως η σκηνη με τον Mr Eko και το μαυρο "πραγμα" ηταν ΟΛΑ τα λεφτα, ο γιος μου παραλιγο να τα κανει πανω του :p
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...