Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι ειναι os10 και δεν χρειαζεσαι το BIS.το εχεις?

 

όχι δεν το έχω πάρει αλλά με ενδιαφέρει , απλά από ότι διάβασα έχει το οσ7.1 για αυτό θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται bis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

sorry φιλε μου το μπερδεψα με το q5.θελει bis.γιατι δεν κοιτας το 9790 σε μεταχειριμενο?

 

το 9720 έχει μεγαλύτερη οθόνη .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά, μόλις έβαλα το Viber στο Blackberry κινητό μου. Μου είχαν πει ότι λειτουργεί μόνο όταν είσαι ίντερνετ: 3G ή WiFi. Εμένα τώρα μου ήρθαν μηνύματα από επαφές ενώ δεν ήμουν ούτε 3G ούτε WiFi. Μήπως τρώει τα ΜΒ που έχω από το πακέτο δεδομένων μου και φάμε κανά πακέτο καλό;

 

Επίσης, δεν βλέπω πουθενά πώς μπορώ να κάνω log out απ' το Viber. Πατάω απλά Close και κλείνει, φτάνει αυτό. Πάντως, ακόμα κι όταν είναι κλειστό, έρχονται ειδοποιήσεις ότι έχω μήνυμα στο Viber.

 

Όποιος ξέρει, ας βοηθήσει ρε παιδιά, μη μας έρθει κάνα εγκεφαλικό με κάνα φουσκωμένο λογαριασμό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως είσαι πάντα ενωμένος... Όταν εννοείς 3G εννοείς ίντερνετ μέσω του δικτύου κινητής ή ρυθμισμένη η συσκευή να μπαίνει στο 3G (αντί 2G) δίκτυο;
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως είσαι πάντα ενωμένος... Όταν εννοείς 3G εννοείς ίντερνετ μέσω του δικτύου κινητής ή ρυθμισμένη η συσκευή να μπαίνει στο 3G (αντί 2G) δίκτυο;

 

Το ρυθμίζω από μόνος μου. Το έχω πάντα 2G και το βάζω σε 3G όταν θέλω να μπω κάπου στο ίντερνετ και δεν έχει WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Το ρυθμίζω από μόνος μου. Το έχω πάντα 2G και το βάζω σε 3G όταν θέλω να μπω κάπου στο ίντερνετ και δεν έχει WiFi.

 

mobile browsing κάνεις και σε 2g και σε 3g. Στα android έχει μια επιλογή που λέγεται "ενεργοποίηση πακέτου δεδομένων" και τότε έχεις πρόσβαση στο internet.

 

Στα bb δεν ξέρω πως μπορείς να το αποφύγεις. Πάντως στις ρυθμίσεις όταν πήγαινα στο "έξοδος" έκλεινε τελείως και δεν συνέχιζε να τρέχει στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν πατάω απλό Close σταματάει να τρέχει στο προσκήνιο. Προφανώς, όταν το κάνω αυτό, στις επαφές μου θα φαίνομαι offline.

 

Κάτι άλλο τώρα: υπάρχει τρόπος να βλέπεις ποιες επαφές σου είναι online και ποιές όχι;

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

τα ΒΒ ειναι ολη την ωρα συνεδεμενα στο ιντερνετ αν βλεπεις κεφαλαια γραμματα διπλα απο την κεραια, ανεξαρτητα αν εισαι σε wifi.
Link to comment
Share on other sites

Σε android τουλάχιστον δεν γίνεται αν δεν δεις τα στοιχεία μιας επαφής, σου λέει αν είναι συνδεδεμένη και αν όχι σου λέει πότε μπήκε τελευταία φορά (αν δεν δείχνει τίποτα έχει απεγκατεστημένη την εφαρμογή μάλλον)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

'Εχω ένα Blackberry 9360 το οποίο είχα αγοράσει και χρησιμοποιούσα στην Αμερική με την T-Mobile. Ερχόμενος στην Ελλάδα το ξεκλείδωσαμ έβαλα Ελληνική κάρτα Cosmote και ενεργοποίησα και την υπηρεσία για data Blackberry και το registration έγινε σωστά " Your handheld has been registered with the wireless network ". Από τότε λειτουργούν μόνο προεγκατεστημένα applications όπως WhatsApp, Twitter κτλ αλλά όχι το browsing που μου βγάζει το εξής

 

" Browsing over the cellular network is not included as part of your current service plan. To browse the web, you must

use Wi-Fi or contact your service provider to change your service plan "

 

'Εχετε καμμιά λύση να προτείνετε ?

 

Ευχαριστώ πολύ ! :)

 

edit:

Καλησπέρα,

 

Τη βρήκα τη λύση μόνος μου. Το κινητό είχε IT Policy η οποία και αφαιρέθηκε μετά από Factory reset που έκανα μέσω του Blackberry Desktop Software 7.1 Bundle 2507

 

Javelin30

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν έχω ξαναδουλέψει με blackberry και δεν ξέρω πως γράφω το νέο password που μου ζητάει στην εκκίνηση! Θέλω να γράψω κεφαλαία και μερικά νούμερα... πως όμως; Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Με alt και το ανάλογο κουμπί γράφει νούμερα,

 

Και για κεφαλαία πατάς παρατεταμενα το ανάλογο κουμπί.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατι τα android kai ta iphone ειναι υποδεεστερα;;;μην λεμε και οτι θελουμε!!!απλα το bb ειναι ενα και νουργιο και φρεσκο λογισμικο που θελει ερκετη δουλεια...και κυριως εφαρμογες!και δεν μιλαω για 100000000 εφαρμογες αλλα για το πολυ 1000, τις πιο γνωστες ας πουμε.απο εκει και περα ειναι ενα αξιοπιστο κινητο και ανταποκρινεται σε συγκεκριμενους χρηστες...αλλα λιγο τα οικονομικα αποτελεσματα της, λιγο οτι εκανε cross platform bbm θα δειξει στο μελλον
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα android kai ta iphone ειναι υποδεεστερα;;;μην λεμε και οτι θελουμε!!!απλα το bb ειναι ενα και νουργιο και φρεσκο λογισμικο που θελει ερκετη δουλεια...και κυριως εφαρμογες!και δεν μιλαω για 100000000 εφαρμογες αλλα για το πολυ 1000, τις πιο γνωστες ας πουμε.απο εκει και περα ειναι ενα αξιοπιστο κινητο και ανταποκρινεται σε συγκεκριμενους χρηστες...αλλα λιγο τα οικονομικα αποτελεσματα της, λιγο οτι εκανε cross platform bbm θα δειξει στο $

 

 

μελλον

 

Ε βέβαια μην υπάρξει κανένα καλύτερο λειτουργικό από το πανέμορφο χωρίς προβλήματα κολλήματα androides ios7 και το χωρίς σκουπίδια όλο ασφάλεια kit kat.

Φίλε μου το ξέρω ότι δεν μπορεί να χωνευτει αλλά το BlackBerry os είναι μακράν καλύτερο.

Θα ήθελα να μου πεις τα άλλα δύο λειτουργικά που ανέφερα εκτός από την δημοτικότητά τους και το ρεύμα της εποχής [προβάτου style) που είναι καλυτερα?

Ξέρεις που είναι?

Θα σου πω εγώ

Χρειάζονται jailbreak και root για να μην θεωρείς ότι έχεις μια συσκευή 700 ευρώ που δεν κάνει τίποτα σχεδόν (κυρίως στο ios αναφέρομαι) χωρίς να κουβαλάς μαζί ένα pc

Αντε στο android εκεί κάτι γίνεται με τους 400 πυρήνες και 60 gb ram που και αυτά μετά από 1000 εφαρμογές που χρειάζεσαι εσύ όχι θα σέρνεται αλλά θα το δέσεις πίσω από το μετρό για να προχωρήσει

1000 εφαρμογές χρειάζεσαι σε μια συσκευή κινητου?

Πραγματικά αδύνατο να το πιστέψω.

Αν παρολαυτα κάποιος θέλει απεγνωσμένα κάποιες εφαρμογές με την χρήση sideload τις βρίσκει στο bb

Eφαρμογες ναι λείπουν , αλλά σιγά σιγά αν σταματήσει το πρόβατο style θα έρθουν και αυτες

Καλημέρα

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια μην υπάρξει κανένα καλύτερο λειτουργικό από το πανέμορφο χωρίς προβλήματα κολλήματα androides ios7 και το χωρίς σκουπίδια όλο ασφάλεια kit kat.

Φίλε μου το ξέρω ότι δεν μπορεί να χωνευτει αλλά το BlackBerry os είναι μακράν καλύτερο.

Θα ήθελα να μου πεις τα άλλα δύο λειτουργικά που ανέφερα εκτός από την δημοτικότητά τους και το ρεύμα της εποχής [προβάτου style) που είναι καλυτερα?

Ξέρεις που είναι?

Θα σου πω εγώ

Χρειάζονται jailbreak και root για να μην θεωρείς ότι έχεις μια συσκευή 700 ευρώ που δεν κάνει τίποτα σχεδόν (κυρίως στο ios αναφέρομαι) χωρίς να κουβαλάς μαζί ένα pc

Αντε στο android εκεί κάτι γίνεται με τους 400 πυρήνες και 60 gb ram που και αυτά μετά από 1000 εφαρμογές που χρειάζεσαι εσύ όχι θα σέρνεται αλλά θα το δέσεις πίσω από το μετρό για να προχωρήσει

1000 εφαρμογές χρειάζεσαι σε μια συσκευή κινητου?

Πραγματικά αδύνατο να το πιστέψω.

Αν παρολαυτα κάποιος θέλει απεγνωσμένα κάποιες εφαρμογές με την χρήση sideload τις βρίσκει στο bb

Eφαρμογες ναι λείπουν , αλλά σιγά σιγά αν σταματήσει το πρόβατο style θα έρθουν και αυτες

Καλημέρα

Καλημερα!επισημα η bb προς το παρον δηλωσε οτι δεν θα υποστηριξει google apps...αρα για να γινει πιο σωστο το λειτουργικο δοκιμαζονται και βγαινουν leaks με ολα τα καλουδια πιυ ξερουμε!κατι αντιστοιχο σε jailbrake ή root σε ios και android αντιστοιχα.αν η ιδια η ριμ δεν δωσει στους devs να μπορεσουν να γραψουν τις εφαρμογες που σε αυτο υστερει μονο κατα την αποψη μου ειναι οτι καλυτερο.και οταν λες οτι το ios δεν κανει τιποτα τι εννοεις;και τα αndroid με την 4 και μετα εκαναν βηματα.πιστευω οτι η ριμ εχει ενα πολυ καλο λειτουργικο το οποιο αν δεν υποστηριχτει καταλληλα θα παει παρεα με webos(το καλυτερο για εμενα)και meego...

ΥΓ. Για τις 1000 εφαρμογες που μιλησα δεν ειπα να τις βαλω ολες στο κινητο,αλλα να εχω 10 και καλες(google maps,viber...)ετσι ωστε ο κοσμος να το προτιμησει...γιατι δυστυχως σημερα κινητο χωρις εφαρμογες δεν εχει μελλον.επισης να σου πω οτι σε 1,5 χρονο σχεδον που υπαρχει το λογισμικο αν δεν υπηρχαν οι leak και η δυνατοτητα sideload η bb κοιμάται...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!επισημα η bb προς το παρον δηλωσε οτι δεν θα υποστηριξει google apps...αρα για να γινει πιο σωστο το λειτουργικο δοκιμαζονται και βγαινουν leaks με ολα τα καλουδια πιυ ξερουμε!κατι αντιστοιχο σε jailbrake ή root σε ios και android αντιστοιχα.αν η ιδια η ριμ δεν δωσει στους devs να μπορεσουν να γραψουν τις εφαρμογες που σε αυτο υστερει μονο κατα την αποψη μου ειναι οτι καλυτερο.και οταν λες οτι το ios δεν κανει τιποτα τι εννοεις;και τα αndroid με την 4 και μετα εκαναν βηματα.πιστευω οτι η ριμ εχει ενα πολυ καλο λειτουργικο το οποιο αν δεν υποστηριχτει καταλληλα θα παει παρεα με webos(το καλυτερο για εμενα)και meego...

ΥΓ. Για τις 1000 εφαρμογες που μιλησα δεν ειπα να τις βαλω ολες στο κινητο,αλλα να εχω 10 και καλες(google maps,viber...)ετσι ωστε ο κοσμος να το προτιμησει...γιατι δυστυχως σημερα κινητο χωρις εφαρμογες δεν εχει μελλον.επισης να σου πω οτι σε 1,5 χρονο σχεδον που υπαρχει το λογισμικο αν δεν υπηρχαν οι leak και η δυνατοτητα sideload η bb κοιμάται...

 

καταρχάς να ξεκινήσω ότι μια leak έκδοση δεν έχει καμιά μα καμιά σχέση με jailbreak - root …..

Δεύτερον τελικά συμφωνούμε στο ότι είναι το καλύτερο υπάρχει σαν λειτουργικό... άπλα όπως ήδη προανέφερα και εγώ, ναι υπάρχει θέμα με τις εφαρμογές άλλα αυτό λύνεται με sideolad των εφαρμογων από το κορυφαίο για εσένα google market(μιας και ανέφερες πριν ότι το android είναι καλύτερο ……... )προσωρινα τουλαχιστων μέχρι να ερθουν οι native blackberry εφαρμογές ….που θα έρθουν πίστεψε με …..

παρένθεση να πω εδώ ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα στο blackberry world άντε να λείπουν καμιά 10άρια γνωστές εφαρμογές…...

Τρίτων να πω ότι προτιμώ να έχω ένα ασφαλές λειτουργικό με android εφαρμογές μέσα ….. πάρα το μπάζει από παντού android …..

Τέλος στο iphone δεν θα αναφερθώ και δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη, άπλα το iphone χωρίς jailbreak είναι για τους "dummies" χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα εδώ μέσα .

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα διότι δεν θέλω να χαλάσω πραγματικά την ήσυχη γωνιά blackberry ,για να σε πείσω ότι το bb os είναι ότι καλύτερο έχω δουλέψει .

Όσοι γνωρίζουν…... και τα έχουν δουλέψει όλα, μπορούν να ξεχωρίσουν τι είναι πράγματι κάλο και τι όχι .

Να σαι κάλα :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να ξεκινήσω ότι μια leak έκδοση δεν έχει καμιά μα καμιά σχέση με jailbreak - root …..

Δεύτερον τελικά συμφωνούμε στο ότι είναι το καλύτερο υπάρχει σαν λειτουργικό... άπλα όπως ήδη προανέφερα και εγώ, ναι υπάρχει θέμα με τις εφαρμογές άλλα αυτό λύνεται με sideolad των εφαρμογων από το κορυφαίο για εσένα google market(μιας και ανέφερες πριν ότι το android είναι καλύτερο ……... )προσωρινα τουλαχιστων μέχρι να ερθουν οι native blackberry εφαρμογές ….που θα έρθουν πίστεψε με …..

παρένθεση να πω εδώ ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα στο blackberry world άντε να λείπουν καμιά 10άρια γνωστές εφαρμογές…...

Τρίτων να πω ότι προτιμώ να έχω ένα ασφαλές λειτουργικό με android εφαρμογές μέσα ….. πάρα το μπάζει από παντού android …..

Τέλος στο iphone δεν θα αναφερθώ και δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη, άπλα το iphone χωρίς jailbreak είναι για τους "dummies" χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα εδώ μέσα .

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα διότι δεν θέλω να χαλάσω πραγματικά την ήσυχη γωνιά blackberry ,για να σε πείσω ότι το bb os είναι ότι καλύτερο έχω δουλέψει .

Όσοι γνωρίζουν…... και τα έχουν δουλέψει όλα, μπορούν να ξεχωρίσουν τι είναι πράγματι κάλο και τι όχι .

Να σαι κάλα :)

Μου φαινεται τα λες οπως σε βολευει!πρωτον εχω το q10 οπως φαινεται απο το avatar μου!δευτερον μαθε σε παρακαλω πως για να γραψεις μια εφαρμογη αυτη την στιγμη σε bb ειναι αρκετα πιο δυσκολο σε σχεση με android kai ios!τριτον εσυ θεωρεις το 85% του κοσμου προβατα τεταρτον τι παραπανω εχει το bb απο τα αλλα os?και πεμπτος ασφαλες λειτουργικο;μεχρι το os 7 ναι! Στο os 10 χωρις bis πλεον δεν το νομιζω...καιι δεν συμφωνο οτο το bb ειναι το καλυερο λογισμικο!ειναι ενα καλο λογισμικο σε εμβρυικο σταδιο με πολλες πιστευω δυνατοτητες στο μελλον.σε καμμια περιπτωση ομως το καλυτερο λογισμικο.και δεν ειπα σε καμμια περιπτωση καλυτερο λογισμικο το android!

Για τις leak δεν το ειπα σωστα:οταν στελνει ββ το λογισμικο στην εκαστοσοτε εταιρια για να το διαμορφωσει τι πιστευεις οτι συμφερει στην εταιρια ενα κινητο που πουλανε περισσοτερο οι os 7 συσκευες;)

Και μονο οτι πουλανε οι παλιες bb συσκευες απο το φρεσκο ος10 κατι σημαινει...

Το κλεινω ομως το θεμα γιατι και σαν dev σε ios και android εχω ακομα πολλα να σου πω απο αποψη προγραμματισμου και δυνατοτητες του καθε os.

Ολες οι συσκευες ειναι καλες αλλα να σκεφτεσαι και την υποστηριξη απο πισω.

Απλα η bb για εμενα ειναι αγαπη και παντα θα εχω μια ββ συσκευη!

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται τα λες οπως σε βολευει!πρωτον εχω το q10 οπως φαινεται απο το avatar μου!δευτερον μαθε σε παρακαλω πως για να γραψεις μια εφαρμογη αυτη την στιγμη σε bb ειναι αρκετα πιο δυσκολο σε σχεση με android kai ios!τριτον εσυ θεωρεις το 85% του κοσμου προβατα τεταρτον τι παραπανω εχει το bb απο τα αλλα os?και πεμπτος ασφαλες λειτουργικο;μεχρι το os 7 ναι! Στο os 10 χωρις bis πλεον δεν το νομιζω...καιι δεν συμφωνο οτο το bb ειναι το καλυερο λογισμικο!ειναι ενα καλο λογισμικο σε εμβρυικο σταδιο με πολλες πιστευω δυνατοτητες στο μελλον.σε καμμια περιπτωση ομως το καλυτερο λογισμικο.και δεν ειπα σε καμμια περιπτωση καλυτερο λογισμικο το android!

Για τις leak δεν το ειπα σωστα:οταν στελνει ββ το λογισμικο στην εκαστοσοτε εταιρια για να το διαμορφωσει τι πιστευεις οτι συμφερει στην εταιρια ενα κινητο που πουλανε περισσοτερο οι os 7 συσκευες;)

Και μονο οτι πουλανε οι παλιες bb συσκευες απο το φρεσκο ος10 κατι σημαινει...

Το κλεινω ομως το θεμα γιατι και σαν dev σε ios και android εχω ακομα πολλα να σου πω απο αποψη προγραμματισμου και δυνατοτητες του καθε os.

Ολες οι συσκευες ειναι καλες αλλα να σκεφτεσαι και την υποστηριξη απο πισω.

Απλα η bb για εμενα ειναι αγαπη και παντα θα εχω μια ββ συσκευη!

Φιλικα παντα

Μάλλον εσύ τα λες όπως σε βολεύει

δυο προτασούλες σου

1)Γιατι τα android kai ta iphone ειναι υποδεεστερα;;;μην λεμε και οτι θελουμε

 

2) αν η ιδια η ριμ δεν δωσει στους devs να μπορεσουν να γραψουν τις εφαρμογες που σε αυτο υστερεί μόνο, κατα την αποψη μου ειναι οτι καλυτερο.

 

εξακολουθώ να πιστεύω ότι το 80 % που αγοράζουν iphone είναι πρόβατου style …

Mην μου μιλάς για προγραμματισμό διότι έχω λιώσει στο διάβασμα τα τελευταία χρόνια και ασχολούμαι κατεξοχήν με ios….δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας και μην δημιουργουμε εντυπώσεις…..

Όσο ασφαλές ήταν η παλιότερη rim με το os 7 άλλο τόσο είναι ακόμη -προς το παρών με το os 10….

Επιμένω πως το λειτουργικό είναι καλύτερο μακράν από το androides με πάρα πολλά προβλήματα ios 7 και γεμάτο περιορισμούς (απορώ πως δεν το βλέπεις μιας και λες ότι ασχολείσαι ) και το μη ασφαλές κατ εμε android ,γεματο σκουπίδια ….και ας είναι το bb os όπως λες σε εμβρυικο σταδιο.

Σκέψου σε λίγο που θα μεγαλώσει τι έχει να γίνει ….

Εσύ δηλαδή τι παραπάνω θεωρείς καλύτερο στο ios 7 από το σημερινό os 10.2.χχχ που επιμένεις …..

Μην μου αναφέρεις applications …...για λειτουργικό μιλάμε .

 

Φιλικά πάντα

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...