Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος πως μπορώ να διορθώσω το παρακάτω πρόβλημα γιατί μόλις αγόρασα ένα BB9700 και δεν μπορώ να βρω τη λύση. Όταν γράφω sms σε συγκεκριμένες λέξεις στα ελληνικά και μόνο στα ελληνικά μου εμφανίζει αυτόματα αλλές λέξεις σαν συνέχεια του μηνύματος ή φράσεις (πάντα άσχετες) που πρέπει να διαγράψψω για να συνεχίσω να γράφω το μήνυμα. Μοίαζει με λεξικό αλλά δεν έχει λογική γιατι οι λέξεις ή οι φράσεις που βγαίνουν δεν έχουν νόημα ή σχέση με αυτό που γράφω ή και γενικότερα μεταξύ τους. Σημειώνεται ότι οι παραπάνω λέξεις δεν αποτελούν κάποιου είδους μνήμη απο παλαιότερα sms καθως δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Υπάρχει κάποιος συνδυασμός πλήκτρων ή επιλογή στο μενού που να διορθώνει το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό είναι να κάνουμε μία αναζήτηση πρώτα, το ερώτημα αυτό είναι χιλιοαπαντημένο.

 

Θα κατεβάσεις αυτό.

Στη συνέχεια ανοίγεις τον desktop manager και επιλέγεις Backup and Restore. Επιλέγεις advanced και με browse βρίσκεις στο αριστερό παράθυρο το αρχείο που κατέβασες. Επιλέγεις το "autotext" και το περνάς στο δεξί παράθυρο.

 

Αν έχεις desktop manager 6, τότε κάνεις το ίδιο με αυτή τη διαδικασία.

 

Για τυχόν απορίες, συνεχίζουμε στο επίσημο θέμα του 9700.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα το πρωι το ΒΒ 9700 για πρωτη φορα μου επεσε απο τα χερια. Επεσε με την οθονη παω σε μια πετρα με αποτελεσμα να δημιουργηθει μια ρογμη στο πανω δεξι ακρο της. Απο εκεινη την ωρα ολα ηταν ασπρα με διαφόρου χρωματος γραμμες.

 

Τι μπορω να κανω? Εχει κανεις αλλος αλλαγη της οθονης του?

 

Μιας και εχω ανοιξει πολλα κινητα ισως να μπορεσω να ανοιξω και το 9700 με φυρικα οδηγιες δικιες σας ή απο το youtube. Μου συστηνεται να αγορασω μια απο το εξωτερικο που φυσικα θα ειναι φθηνοτερη και να την αλλαξω μονος μου ή να το στειλω σε καποιο service για να μου πουν ποσο κοστιζει και να μου το επιστρεψουν μετα απο 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Start from here :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Οταν χρειαστηκε να αλλαξω και γω το housing στο bold9000 μου ηρθα στο

ιδιο δηλλημα. Προτίμησα να παραγγείλω απέξω. τα ανταλλακτικά ήρθαν απο την

http://truesupplier.com/ σε 5 μέρες απο την παραγγελία μου, άριστα πακεταρισμένα. Τα πλαστικά αν και ημιτασιόν, είναι άριστης ποιότητας.

Εχω αρκετη εμπειρία σε ανοιγμα κινητών, οντας τεχνικός σε ericsson/samsung service center, και μπορω να σου πώ με σιγουριά, πως τα blackberry ανοιγουν πολύ ευκολα.

Προσοχή και χρόνο σπατάλησε, και θα πάνε όλα καλά! Πρώτου παραγείλεις οθόνη, ανοιξε το και παρείγειλε την σωστή! Μερικά Blackberry έχουν

παραπάνω απο 1 εκδοσεις της ιδιας οθόνης, και για να δουλεψει πρεπει να βαλεις την σωστή!

-------------------------

-------------------------

Filika DooM_SteR®

BB Pin: 256FBFDF

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχει βγει gsm καν!

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

To barcode έχει αλλάξει, όποιοι θέλουν invite ας μου στέιλουν ένα ΠΜ με το PIN της συσκευής τους!

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.

έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,

ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.

 

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

http://www.eclipse.co.uk/mbs/Diver_logo-web_page_GIF_1a.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις εγκατέστησα το καινούργιο OS 6 στο 9700 και μέχρι στιγμής όλα πολύ καλά.

Πιο συγκεκριμένα κανένα πρόβλημα με ενεργοποίηση bis και των άλλων υπηρεσιών,αλλά θα ήθελα αν καποιός γνωρίζει να μου πει πως μπορώ να δς τις επιλογές του browser δλδ αν χρισιμοποιώ όντως το bis και όχι τπτ wap.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος χρηστης ενος εταιρικου ΒΒ 8520 με συνδεση BES στη WIND. Η συσκευη εχει συγχρονιστει με το server της εταιρειας και οτι αλλαγη κανω στη συσκευη ενημερωνεται και η εφαρμογη exchange στον υπολογιστη και το αντιθετο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορει να μην γινεται συγχρονισμος ολων των δεδομενων του κινητου προς server (πχ mails, επαφες, ημερολογιο, εργασιες κλπ)

 

Επειδη στο κινητο εχω και καποια προσωπικα δεδομενα θα ηθελα να περιορισω τον συγχρονισμο μονο στα email που δεχομαι ή στελνω.

 

Υπαρχει τροπος ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Μπορεις να πας στα Tasks , Calendar και οπου αλλου θες, να πατας το bb key και να πηγαινεις στα Options. Εκει καπου εχει και επιλογη Wireless Synchronize. Μπορεις να το κανεις OFF

 

Αν ειναι ΟΝ και δεν σε αφηνει να το αλλαξεις σημανει οτι ο BES administrator εχει επιβαλλει να γινεται οπωσδηποτε το synchronize και μονο αυτος μπορει να το αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Μπορεις να πας στα Tasks , Calendar και οπου αλλου θες, να πατας το bb key και να πηγαινεις στα Options. Εκει καπου εχει και επιλογη Wireless Synchronize. Μπορεις να το κανεις OFF

 

Αν ειναι ΟΝ και δεν σε αφηνει να το αλλαξεις σημανει οτι ο BES administrator εχει επιβαλλει να γινεται οπωσδηποτε το synchronize και μονο αυτος μπορει να το αλλαξει

Ευχαριστω για την απαντηση. Το εκανα και ειναι οκ.

 

Ειναι τοσα πολλα αυτα που μπορεις να κανεις με ενα ΒΒ και θελει διαβασμα μου φαινεται. Ημουν για χρονια χρηστης ΝΟΚΙΑ και μπορω να πω οτι η μεταβαση μου στο ΒΒ εγινε παρα πολυ ευκολα και εχει αρχισει να μου αρεσει. Βεβαια θα ηθελα να μαθω για τις δυνατοτητες της συσκευης και να τις εκμεταλευτω για την δουλεια μου και οχι μονο.

 

Θα μπορουσε καποιος επιγραμματικα να μου πει τι μπορει να κανει καποιος με ενα ΒΒ και εγω στη συνεχεια να το ψαξω στο φορουμ? Εγω ακουγα ΒΒ και μου ηταν κατι τελειως αγνωστο αλλα τωρα το βλεπω με αλλο ματι.

 

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

BIS χρησιμοποιείς. το OS 6 έχει συγκεκριμένο τρόπο που χειρίζεται τα connections. ουσιαστικά το wap έχει καταργηθεί και παίζει μόνο με whitelisting από την πλευρά της RIM (δηλαδή η εταιρία κινητής τους δίνει λίστα με ποιά site θα ανοίγουν με wap που λογικά θα είναι μόνο το wap portal της κάθε εταιρίας). δες αυτό το άρθρο για το πώς παίζει ο νεος browser.

http://www.blackberry.com/btsc/KB23699

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα blackbery και δεν μπορώ να στείλω αρχεία τραγούδια η εικόνες με σε άλλη συσκευή, συγκεκριμένα lg, με bluetooth μου ζητάει κωδικό. ποιος είναι αυτό ο κωδικός?
Link to comment
Share on other sites

Από FAQ

Για αποστολή και λήψη δεδομένων πρέπει πρώτα να γίνουν pair οι συσκευές. Set up bluetooth-search-pair. Για να λάβουμε αρχείο πάμε στο media player και επιλέγουμε receive using bluetooth

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αντιμετωπισα σημερα ενα προβλημα με το blackberry μου, ενω κοιμομουν συνδεθηκε στο msn απο μονο του κ αλλαζε κ το status μια busy κ μια away, με πηρε τηλεφωνο μια φιλη μου που ηταν μεσα κ το εβλεπε να συμβαινει, πως μπορει να εγινε αυτο? εχει συμβει σε καποιον αλλον? πως μπορω να το τσεκαρω και να μην ξανασυμβει? Θα ημουν ευγνωμων σε οποιον με βοηθουσε, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη θέμα για το OS 6. Τυχόν απορίες μπορούν να συζητηθούν εκεί. Επίσης, υπάρχουν τα επισημασμένα θέματα για τις συσκευές Blackberry, αν κάποιος έχει ερώτηση για συγκεκριμένη συσκευή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις κωδικό στο msn σου, μπορεί να μην ήτανε το BB που συνδεόταν στο msn αλλά κάποιος άλλος με τον κωδικό σου.
PIN my BlackBerry : 22384A80 :this:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα blackbery και δεν μπορώ να στείλω αρχεία τραγούδια η εικόνες με σε άλλη συσκευή, συγκεκριμένα lg, με bluetooth μου ζητάει κωδικό. ποιος είναι αυτό ο κωδικός?

 

Απ΄ότι μου έχουν πει ο κωδικός είναι 1234. Για δοκίμασε...

Link to comment
Share on other sites

Για το 9700 υπάρχουν τουλάχιστον 3 διαφορετικές οθόνες .

 

Φιλικά

Edited by egsmshop

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...