Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιέργο εμένα δν μου έχει ξανά συμβεί... Βασικά πόσα σε χρεώσανε;

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η χρέωση που έχω είναι 0,4118 απότι φαίνεται σταθερη από 7 έως και 472 Kbytes... Η συνολική έξτρα χρέωση είναι 21 ευρώ..:!!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοώ τα βασικά ειδησεογραφικά...

Λοιπόν RSS μπορείς να βλέπεις και απο το Browser του ΒΒ, απλά πας στο url του RSS και το προσθέτεις σαν Bookmark, κλικάρεις στο available offline και το καθορίζεις κάθε πόσο να το κάνει update...

 

κάντο μας πιο λιανά

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοώ τα βασικά ειδησεογραφικά...

Λοιπόν RSS μπορείς να βλέπεις και απο το Browser του ΒΒ, απλά πας στο url του RSS και το προσθέτεις σαν Bookmark, κλικάρεις στο available offline και το καθορίζεις κάθε πόσο να το κάνει update...

 

Εντάξει, αλλά δεν είναι και ότι πιο πρακτικό.. Το θέμα δεν είναι να στα έχει available offline αλλά να υπάρχει RSS διαχείριση και εύκολη πρόσβαση.. Αλλιώς μπαίνω και στο σάτι απευθείας όποτε θέλω να διαβάσω κάτι.. Μέχρι στιγμής μόνο Viigo, αλλά βαρύ ρε γμτ.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα αυτό το θέμα και έχω το ίδιο πρόβλημα.

Ο αδερφός μου είναι ανάμεσα στο 8310 κ στο Bold 9000. Επειδή δεν έχω ψαχτεί καθόλου με blackberry μπορείτε να μου πείτε ποιά συσκευή από τις 2 να προτιμήσει? Αξίζει το 9000 τα παραπάνω λεφτά??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα αυτό το θέμα και έχω το ίδιο πρόβλημα.

Ο αδερφός μου είναι ανάμεσα στο 8310 κ στο Bold 9000. Επειδή δεν έχω ψαχτεί καθόλου με blackberry μπορείτε να μου πείτε ποιά συσκευή από τις 2 να προτιμήσει? Αξίζει το 9000 τα παραπάνω λεφτά??

 

 

Κοίτα αν δν έχει ιδιέταιρες απαιτήσεις στο στύλ οτι χρειάζεται να κατεβάζει συννημένα αρκετών ΜΒ και θέλει να σερφάρει με μεγάλη ταχύτητα + να έχει μεγάλης ανάλυσης οθόνη και να πουλάει λίγο μούρη τοτε ναι να το πάρει.

Αλλά είναι κάπως πιο ογκόδες συγκριτικά με το 8310.

 

Αν θέλει απλά να λαμβάνει τα εμαιλ του και τα συννημένα του είναι DOC, XLS και αρχεία κειμένου κυρίως τότε οποιο και να πάρει το ίδιο είναι, έτσι και αλλιώς το ΒΒ προσφέρει τρελή συμπίεση και μπορείς να σερφάρεις με καλές ταχύτητες + να λαμβάνεις στα δευτερόλεπτα τα εμαιλ σου με το GPRS χωρίς να χρειάζεται το 3G.

Κάτι ακόμα, όταν έχεις BIS δν το χρειάζεσαι το WiFi γιατί πολύ απλά έχεις τα εμαιλ σου είναι on the way... Βασικά είναι καλό μόνο στις λύσεις Roaming, δν χρειάζεται να χρεώνεις το BIS.

 

Βασικά τι ζητάει απο μια συσκευή ο αδερφός σου;

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο αδερφός μου βασικά το θέλει για τη δουλειά του, η οποία βασίζεται πολύ στα mail. Τα mail που λαμβάνει είναι κυριώς text χωρίς συννημένα, οπότε θα τον καλύψουν άνετα και οι δύο συσκευές. Απλά το δίλλημα είναι πας για το πιο καινούργιο ή μένεις στο δοκιμασμένο και αξιόπιστο παλιό?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο αδερφός μου βασικά το θέλει για τη δουλειά του, η οποία βασίζεται πολύ στα mail. Τα mail που λαμβάνει είναι κυριώς text χωρίς συννημένα, οπότε θα τον καλύψουν άνετα και οι δύο συσκευές. Απλά το δίλλημα είναι πας για το πιο καινούργιο ή μένεις στο δοκιμασμένο και αξιόπιστο παλιό?

Μένεις στο παλιό καλό δοκιμασμένο 8310, το οποίο με το os update έρχεται υπερβολικά κοντά στο 9000.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο αδερφός μου βασικά το θέλει για τη δουλειά του, η οποία βασίζεται πολύ στα mail. Τα mail που λαμβάνει είναι κυριώς text χωρίς συννημένα, οπότε θα τον καλύψουν άνετα και οι δύο συσκευές. Απλά το δίλλημα είναι πας για το πιο καινούργιο ή μένεις στο δοκιμασμένο και αξιόπιστο παλιό?

 

Όπως είπε και ο Moment_V to 8310... άρα το τελευταίο πράγμα που μένει να εξετάσεις είναι αν έχει χοντρά δάχτυλα ο αδερφός σου :p

, γιατι το πληκτρολόγιο του 8310 δν είναι και για όλα τα χέρια.

Στο 9000 είναι κάπως μεγαλύτερα τα πλήκτρα(αλλά μην περιμένεις και την τρελή διαφορά τώρα)

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Moment_V to 8310... άρα το τελευταίο πράγμα που μένει να εξετάσεις είναι αν έχει χοντρά δάχτυλα ο αδερφός σου :p

, γιατι το πληκτρολόγιο του 8310 δν είναι και για όλα τα χέρια.

 

:lol: Σας ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Κανονικά χέρια έχει ο αδερφός μου οπότε δε νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα και αν υπολογίσουμε ότι έχει και λίγο μικρότερο μέγεθος όπως λέτε τότε μάλλον προς to 8310 τον κόβω.

 

Μια τελευταία ερώτηση, ένα mail περίπου 5mb για να το κατεβάσεις θα έχει αισθητή διαφορά σε ταχύτητα ανάμεσα στα 2 αυτά berrys?? Το ρωτάω λόγω του ότι το 9000 έχει 3G.

 

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

:lol: Σας ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Κανονικά χέρια έχει ο αδερφός μου οπότε δε νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα και αν υπολογίσουμε ότι έχει και λίγο μικρότερο μέγεθος όπως λέτε τότε μάλλον προς to 8310 τον κόβω.

 

Μια τελευταία ερώτηση, ένα mail περίπου 5mb για να το κατεβάσεις θα έχει αισθητή διαφορά σε ταχύτητα ανάμεσα στα 2 αυτά berrys?? Το ρωτάω λόγω του ότι το 9000 έχει 3G.

 

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Κοίτα... η συμπίεση είναι πάρα πολύ μεγάλη στα ΒΒ και το έχουμε ξανά πει αυτό.

Αυτό ισχύει κυρίως για έγγραφα (κειμένου) και αρχεία αρχεία ασυμπίεστης μορφής(PSD, PNG, TIFF) που αν θέλεις να τα κατεβάσεις για preview είναι μόλις μερικά δευτερόλεπτα(αν και στις εικόνες λόγο του ότι είναι multimedia χάνει λίγο το 8310). Επίσης το ΒΒ έχει την δυνατότητα του rolling όσο περισσότερο θέλεις από το περιεχόμενο τόσο σου κατεβάζει, δν το κατεβάζει με την μία ολόκληρο εκτός αν το ζητήσεις εσύ ο ίδιος.

Αν θέλεις να τα κατεβάσεις full και να τα έχεις στο κινητό(δν υπάρχει λόγος εγώ πιστεύω) τότε να ξέρεις ότι εκεί παίζει η διαφορά και ιδιαίτερα αν πρόκειται για αρχεία multimedia(MPEG, MP3, JPEG μεγάλης ανάλυσης) τότε εκεί είναι που το 9000 υπερτερεί κατά πολύ.

 

Με το 8310 δν μπαίνεις στο youtube γιατί είναι πολύ βαρύ για τα στάνταρ του.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα (δεύτερο χέρι) ένα pearl και του έβαλα μια σύνδεση voda και ενεργοποίησα το bis.

 

ήρθε κανονικά μήνυμα ενεργοποίησης αλλά έχουν περάσει 2 μέρες και δεν έχουν εμφανιστεί τα εικονίδια browser, email settings etc.

 

μόνο το vf live υπάρχει και μπαίνω νετ μέσω vf live...

 

τι συμβαίνει?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες κλασικά να κάνεις restart, να ξαναστείλεις service books μέσω του mobileemail? Μάλλον δεν σου έχουν ενεργοποιήσει την υπηρεσία ακόμα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα (δεύτερο χέρι) ένα pearl και του έβαλα μια σύνδεση voda και ενεργοποίησα το bis.

 

ήρθε κανονικά μήνυμα ενεργοποίησης αλλά έχουν περάσει 2 μέρες και δεν έχουν εμφανιστεί τα εικονίδια browser, email settings etc.

 

μόνο το vf live υπάρχει και μπαίνω νετ μέσω vf live...

 

τι συμβαίνει?

 

Ε, μάλλον έχει ενεργοποιηθεί ακόμα...

 

Καλές γιορτές..

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες κλασικά να κάνεις restart, να ξαναστείλεις service books μέσω του mobileemail? Μάλλον δεν σου έχουν ενεργοποιήσει την υπηρεσία ακόμα.

πώς μπαίνω εκεί? δεν έχω φτιάξει καν user σε αυτό το pin.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πώς μπαίνω εκεί? δεν έχω φτιάξει καν user σε αυτό το pin.

mobileemail.vodafone.gr

Κάνε νέο user και μετά κάνε αποστολή των βιβλίων υπηρεσιών.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

mobileemail.vodafone.gr

Κάνε νέο user και μετά κάνε αποστολή των βιβλίων υπηρεσιών.

 

Αν και νομίζω ότι η Voda το έχει αλλάξει, και την πρώτη φορά, πρέπει να μπεις από το berry...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

μου λέει ότι χρησιμοποιείται αυτό το Pin και δε με αφήνει να προχωρήσω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μου λέει ότι χρησιμοποιείται αυτό το Pin και δε με αφήνει να προχωρήσω.

Λογικά ο άλλος που το είχε, είχε κάνει λογαριασμό. Ζήτα του τους κωδικούς, ή στείλε mail στην RIM. Ελπίζω μετά να είσαι οκ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

απ' όσο ξέρω δεν έχεις πρόσβαση στη σελίδα που αναφέρεις όταν έχεις account BES..

 

πώς σου εμφανίζεται το BIS account στη συσκευή σου;

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

Eγω εφυγα απο τη wind για αυτες τις χρεωσεις στο blackberry

 

Μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει εξτρα χρεωσεις στη vodafone.

 

κοιταξτε τις εφαρμογες που εχετε πχ το yahoo τρεχει στο background και κατεβαζει news κλπ.. το opera mini απο που βγαίνει; έχεις βάλει τιποτα στο Options->Advanced->TCP;

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει τιποτα στο Options->Advanced->TCP;

 

Όχι!! Τελικά οι χρεώσεις ήταν για το WIND Plus που έμπαινα κατα λάθος αφού νόμιζα ότι είχα απεριόριστο κ αυτοί με χρέωναν.. Άντε να βγάλεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εταιρικό 8310 σε BES και κάπως (δεν θυμάμαι πως) έχω ενεργοποιήση και ένα gmail account σε BIS.

 

Όταν θέλω να πάω στη σελίδα http://www.mobileemail.vodafone.gr/ για να κάνω τις ρυθμίσεις BIS (gmail sent issue ktl) μου ζητάει user name και password για existing customers (που υποθέτω ότι είμαι) ή να κάνω create new account..μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ΄τι πρέπει να κάνω;

 

Μπες από το Berry την πρώτη φορά, και μετά θα είσαι ΟΚ.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...